PDA

View Full Version : Mica mare problema cuun cuplu betta!!!



Amadeus
15-03-2012, 23:40
Salut!
Am un mascul de betta de vreo 6 luni si i-am cumparat recent o femela, caci mi s-a parut trist si inactiv (fiind un mare amator de sarituri si agitatie).
Dupa ce a ciupit-o putin, s-au inteles bine timp de o saptamana. Dupa ce le-am schimbat apa, in noapte urmatoare cred ca s-au alergat putin, masculul fiind putin franjurat de dimineata:grr. Acum, ii urmaresc de vreo 5 ore si se mai alearga prin bazin, dar ea nu cuteaza sa-l ciupeasca (mai ales ca el se umfla din opercule si face urat la ea).
Inainte sa-i iau femela, masculul facea cuib intruna,de fiecare data cand ii schimbam apa, fara sa-l stimulez cu polistiren sau ceva. Acum, in prezenta ei, nu mai face.
Acum, sa ii mai las impreuna daca se ciupesc, desi par mai linistite apele? De fiecare data cand le schimb ambientul (spalare bazin, aranjat pietre, plante etc) li se sterge memoria si se mai cunosc o data sau cum?
Tare as vrea sa convietuiasca, dar daca ea ii musca frumusete de coada ii separ.

tudosie eugen
16-03-2012, 08:54
Bine ai venit pe forum.
Ar fi indicat sa te prezinti la sectiunea introducere, vom sti atunci ce acvariu, plante, iluminare, filtrare ... etc, locatia ... amanunte importante pe care nu va trebui sa le repeti la fiecare post.
Perechea betta nu sta in conditii normale impreuna, doar in perioada imperecherii, mai ales daca nu au spatiu si ascunzatori.

Amadeus
16-03-2012, 22:10
Multam de raspuns. Si-au gasit un loc preferat amandoi, si se pot ascunde. Acum el pare cam sub papuc, ca si ea se mai umfla din cand in cand, usor. Acum, sper ca stie el sa-si poarte de grija.
Am observat de ceva timp ca atunci cand e speriat bate numai dintr-o aripioara, pe cealalta tinanad-o pe langa corp. M-am speriat la inceput, apoi am vazut ca si ea facea la fel. Dar am vazut acum ca el are un fel de nodul la aceea incheietura, ca si cum si-ar fi rasucit-o, dar da perfect din aripa cand vrea. Pare ca o acumulare de solzi sau ceva, nu ma pricep. Ati mai vazut asa ceva, am de ce sa ma ingrijorez?