PDA

View Full Version : Icre in acvariu



gigel
15-03-2012, 22:22
Poate suna stupid, dar in acvariul meu a aparut un manunchi de icre galbene, ca niste perlutze (destul de maricele). Stau pe fundul acvariului. Si nu stiu care este pestele care le-a scos si nici ce ar trebui sa fac.
Deasupra apei sunt niste bule de aer. Din cate am inteles Gurami (am 2) sunt cei care se inmultesc scotand aceste bule, dar am inteles ca icrele lor stau deasupra apei.
In acvariu mai am asa:
- 3x Scalari
- 1x Beta
- 4x Corydoras
- 2x Ancistrus

Va rog sa-mi spuneti si mie cine a depus icrele si ce ar trebui sa fac.

Arsen
15-03-2012, 22:49
O poza ar ajuta,si daca sunt pe fundul acvariului sunt adezive sau pur si simplu aruncate acolo?Eu unul zic ca sunt de la scalari,dar ar putea fi si de la restul,dar depinde de ce sunt pestii tai(perechi,2 masculi si o femela,invers).

P.S. cum de nu au fost consumate inca?

puffu
15-03-2012, 23:40
Pai sa o luam prin eliminare...
Beta:Isi tine icrele intr-un cuib de spuma,el ridicandu-le de fiecare data cand cad( de acea este recomandat sa fie scos din acvariu pana cand ies pui pentru ca poate muri de extenuare) [Cum tu ai numai 1 Beta...nu prea are cum]
Cory: Isi depun icrele pe geamuri si foarte putine pica (Ma cam indoiesc,icrele de cory sunt albe)
Ancitrus: Icrele lui seamana cel mai mult cu descrierea icrelor tale "galbene,maricele" (Cred ca acestea sunt icrele tale)
Scalar: Acestia depun icrele pe peretii acvariului si le ingrijesc in permanenta fiind niste parinti grijulii. (Nu cred ca scalarii ar lasa icrele lor sa pice pe fundul acvariului

Deci cred ca o sa fi tatic de Ancitrusi :D.
Eu zic sa scoti icrele intr-un acvariu mai mic si sa pui un incalzitor, o piatra de aer si un burete dinacela ( nu mai stiu cum se numeste exact)Gen:http://www.okazii.ro/catalog/52061476/bureti-pt-pompa-acvariu.html

Oricum mult noroc si sper ca ouale sa fie fecundate:)

vladbocean
16-03-2012, 09:58
Salut si felicitari pentru titulatura de bunic. Din ce spui tu, puffu are dreptate. O idee buna ar fi cand misti icrele in celalalt acvariu, sa le iei in ceva cu apa, sa nu aiba contact cu aerul. Si incearca sa identifici masculul care le vantura (practic vinovatul) si muta-l si pe el in acvariul cu icre. In maxim o saptamana de la depunere o sa ai vreo 50 de scame la buza apei :))). Desi e ciudat sa nu sta langa icre sa le vanture si nu sunt ascunse intr-un loc mai retras si mai stramt. Dar na, ei stiu ce au in cap. Spor la lucru si numai succes.

gigel
18-03-2012, 20:06
Multumesc pentru informatii. Dimineata ouale nu mai erau acolo. Adevarul este ca le vazusem la inceputul saptamanii puse sub o decoratiune, atunci cand am vrut sa o curat.
Am gasit ouale. Ziceti sa pun masculul cu ouale, nu femela? Care e masculul :D ?

fulvius
18-03-2012, 20:25
cel cu multe cornulete[tepi]pe cap..

gigel
19-03-2012, 12:31
Intre timp am pus intr-un alt acvariu (de vreo 12 litrii) larvele (icrele mele au facut coada intre timp) impreuna cu pestele cel mai mare si tepos.
Am setat ca si temperatura 28 de grade.
Intrebarea este: temperatura este buna?
Ce sa le dau de mancare?
Spirulina pentru taticu', dar pentru aia mici?

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?22003-Litri-vs-litrii

fulvius
19-03-2012, 12:42
temperatura cred ca e cam mare.si-i grabesti sa creasca fortat..cred ca .22-24 ar fi bun...vezi daca tatal are grija de codite dupa ce le-ai mutat.si nu le mananca .spirulina pot papa si ei dar dupa ce-si consuma rezervele din sacul vitelin..sa nu pui hrana in exces..ai pus pompa de aer ??.

gigel
19-03-2012, 19:41
Ok, o sa mai scad temperatura cu cateva grade. Tatal nu are nici o treaba cu ei. Eu i-am mutat impreuna cu tot cu ornamentul in care a depus icrele, iar domnul sta mai tot timpul in interiorul ornamentului (coditele cam toate sunt in afara, singure). Am pus o pompa de aer.

gigel
20-03-2012, 10:17
Am scazut temperatura in acvariu cu 2-3 grade dar azi noapte mi-au murit aproape toate larvele. Dimineata le-am gasit inerte. Imi poate spune cineva ce s-a putut intampla?

drdiscus
20-03-2012, 10:30
Icrele sunt sau au fost de ancistrus.Poti baga in acvariu o nuca de cocos decupata sau o grota in care masculul isi va face cuib.In mod normal masculul are grija de icre pana ies puii la "zbor".Cateodata insa ii mai papa.Daca vrei sa cresti puii singuri urmaresti sa apara icrele dupa care le scoti cu tot cu grota sau piatra si le bagi intr-un bazin mic cu o piatra de aer aproape de ele pentru ventilatie.Nu ai nevoie de burete in prima faza, ci doar de piatra de aer.In acel bazin mic pui si Mycopur de la Sera pana devine galbena apa.

drdiscus
20-03-2012, 10:33
Ce apa ai folosit in acvariul mic?Ce temperatura avea apa din bazinul din care ai scos icrele?Nu ai nevoie de mascul pentru eclozare.Este posibil ca el sa-i fi omorat.Nu trebuia sa-l muti cu puii.

fulvius
20-03-2012, 12:12
imi pare rau sa citesc asta..eu am patit la betta [desi puneam apa din acvariul mare] si am legat apoi de varful pompei o bucata de burete deja ciclat..iar ancistrusii s-au reprodus fara sa stiu.[cam la 23 grade] . am vazut intr-o zi puii dupa filtru..dar m-au mancat degetele sa pun pastile pentru plante si au murit toti..[12 mititei]..

gigel
21-03-2012, 19:36
Am folosit apa din acvariul mare (jumate de acvariu) si jumate apa statuta (de vreo 10 zile).
Temperatura in acvariul mare este de 26 grade.
In primele posturi mi s-a spus sa mut ouale impreuna cu masculul.

drdiscus
21-03-2012, 19:44
Apa statuta nu avea aceeasi temperatura cu cea din acvariu.Data viitoare pune doar apa din bazinul de unde le scoti si nu mai baga masculul, ci doar o piatra de aer foarte aproape de icre.

florynel
21-03-2012, 20:17
salut ... poi masculul e cel care fertilizeaza , iar femela e cea care depune ... pui niste intrebari putin cam stupide , "care e masculul" noi de unde sa stim care e daca nu ne pui o poza.

fulvius
21-03-2012, 20:35
in general masculul are grija de icre aerandu-le [de asta i s-a recomandat sa-l puie cu icrele ].iar la ancistrusi masculii difera vizibil de femele datorita tepilor de pe cap[care lipsesc la femele]..tinand cont ca sunt sensibili la modificari..as crede ca apa cea statuta i-a afectat[e doar o banuiala]

gigel
01-04-2012, 11:18
Am 3 juniori care au ajuns la 1.5-2 cm. Doi dintre ei stau in permanenta langa mascul. Unul este mai curajos si sta destul de mult singur.
Am 2 intrebari:
1. Cand pot muta pestisorii in acvariul mare?
2. Ce tratamente ar trebui sa aplic apei si pestisorilor?

drdiscus
02-04-2012, 14:21
Am 3 juniori care au ajuns la 1.5-2 cm. Doi dintre ei stau in permanenta langa mascul. Unul este mai curajos si sta destul de mult singur.
Am 2 intrebari:
1. Cand pot muta pestisorii in acvariul mare?
2. Ce tratamente ar trebui sa aplic apei si pestisorilor?

1. Daca nu ai cichlide mari in bazin ii poti baga dar pentru siguranta lor, fa-o seara dupa ce le stingi lumina in bazinul unde vor ajunge.2. Scoti trei sferturi de apa de la pui si o completezi cu apa din acvariul unde vrei sa-i pui.Treaba asta trebuie sa dureze 1 ora, deci pui cate putina apa.

gigel
02-04-2012, 15:26
Nu am ciclide, dar am 3 scalari.
Cand i-am cumparat se spunea ca sunt niste pesti f. linistiti, dar sunt cei mai violenti pesti care ii am in acvariu. Se bat si intre ei.
Din cauza scalarilor am ceva retineri sa-i bag acum.

drdiscus
02-04-2012, 15:36
Atunci mai lasa-i putin dar scoate masculul ca sta degeaba acolo.Apropos, scalarii sunt cichlide!