PDA

View Full Version : PESTI : Prezentarea Corydoras Paleatus



lupul-sur
28-06-2006, 00:27
Corydoras

Pestii sanitari cum sunt cunoscuti in marea masa a acvaristilor sunt reprezentati de o mare varietate de specii de pesti ce au principala caracteristica hranirea la fundul acvariului. Dupa cum fiecare dintre stim fiecare peste are o zona din acvariu unde se hraneste.
Cei mai cunoscuti dintre sanitari sunt pestii corydoras, iar ca raspandire in acvariile noastre este Corydoras paleatus.
Corydoras paleatus este specia cea mai reprezentativa a familiei Callichthydae, un peste pasnic, ovulipar. prefera apa fara saruri de calciu si cu o temperatura de 22 25 grade Celsius. Pe timpul iernii el poate suporta si temperaturi de 14-16 grade Celsius. Este original din Brazilia mai precis din lunca inundabila a fluviului La Plata. Ajunge in Europa in anul 1893.
Creste pana la o marime de 7-8 cm femela si de 4,5-5 cm masculul. In afara de marime masculul este si mult mai suplu decat femela si are innotatoarea ventrala mai ascutita. Corpul este comprimat lateral si linia spatelui usor arcuita, avand o culoare cenusiu inchis cu luciu metalic si mici puncte negre. In loc de solzi el este acoperit cu placi cornoase, subtiri.
Prezinta respiratie intestinala. Pe piata se mai gaseste o varietate albinotica obtinuta de acvaristii din orasul Baltimore SUA, plus o varietate voalata normala sau albinotica.
Are botul inclinat in jos, cu mustati. Acest lucru ii tradeaza obiceiul de ca scurma nisipul. Este un peste vioi, foarte jucaus, mai ales la exemplarele de varsta mica. Are tendiinta de a sarii din acvariu de accea este necesar ca acest acvariu sa fie acoperit cu un geam de sticla. Dupa unii autori el ajunge la o varsta de 20 - 24 ani, iar dupa altii nu depaseste 10 ani. In acvariu la mine o femela de 6 ani are 8 cm si este activa sexual. Este un peste foarte rezistent la boli ( am reusit sa vindec un mascul ce avea innotatoarea dorsala rupta). Nu se poate mentine la diferite nivele ale apei si din acest motiv in momentul in care nu mai innoata se scufunda.

Pentru inmultire se aleg exemplare de minim 1,5 ani puse in acvariu de 30 - 40 litri cu coloana de apa de 30 cm. Ca plante se pot folosii Sagittaria, Vallisneria si Ludwigia. La o femela este de preferat sa se introduca 3-4 masculi. Femela depune icrele pe geamul acvariului sau pe frunzele plantelor din apropierea acestui geam. Inaintea jocului nuptial curata cu gura si cu innotatoarele geamul acvariului. Un semn de avertizare este reprezentat de ascensiunea si coborarea rapida a pestilor pe langa geamul acvariului. O femela depune in jur de 150 de icre, tari ce sunt foarte aderente pe suprafata pe care au fost fixate.
Un alt comportament interesant al acestei specii de pestii este reprezentat de faptul ca femela, atunci cand masculii sunt insuficienti sau necorespunzatori, ii prinde si ii suge de lapti fertilizandu si singura icrele. Prima oara cand mi-am vazut masculul intors pe o parte cu botul femelei infipt in el am tras o sperietura clasa intai.
Larvele eclozeaza dupa 6 zile la o temperatura de 22 grade Celsius si dupa 11-12 zile la o temperatura de 18-20 grade.Ca hrana pentru alevini se recomanta microorganismele, zooplanctonul etc. Dupa cateva luni cand atinge o marime de 1 1,5 cm este deja frumos colorat.

Pe langa Corydoras paleatus mai intalnim si alte specii de cory dar cu o raspandire mult mai mica. Dintre aceste specii mentionez Corydoras julii, Corydoras hastatus, Corydoras aeneus si Corydoras schultzei. Nu insist asupra lor deoarece sunt destul de putin raspandite, eu personal nevazand decat un exemplar de corydoras julii, pe care il am in acvariu la servici.

Pentru a scrie acest articol am folosit urmatoarele carti:
- Acvaristica de Zoltan Kaszoni; Editura Stiintifica Bucuresti 1970;
- Acvaristica practica de V. Voican si I Radulescu Editura Ceres Bucuresti 1979;
- diverse materiale preluate de pe internet;
- marunta mea experienta.
Imi cer scuze pentru eventualele inexactitati si greseli de ortografie si sper ca acest articol sa va ajute.

mcer
26-04-2007, 10:59
Am citit intr-o brosurica de la Sera (http://www.sera.de/index.php?id=295&L=1) ca sanitarii sunt pesti sociabili, care se simt bine in grupuri de minim 5. O fi adevarat?

Sorin
26-04-2007, 12:08
Probabil te referi la cory, nu la sanitari in general.
Da, cory e bine sa-i tii mai multi (in nici un caz mai putini de 3). Se recomanda macar 5.

mcer
26-04-2007, 16:05
Probabil te referi la cory, nu la sanitari in general.
Da, cory e bine sa-i tii mai multi (in nici un caz mai putini de 3). Se recomanda macar 5.

Tinand cont de asta precum si de descrierea lupului-sur, cum ca pentru inmultire se foloseste o femela si 3-4 masculi, rezulta ca ar fi bine de cumparat minim 5 cory, din care 1 femela si 4 masculi, right?
Tot pentru inmultire, lupul-sur mentioneaza alegerea unor exemplare de varsta minim 1,5 ani. Ce dimensiuni ar trebui sa aiba la aceasta varsta?
De fapt, preocuparea mea ar fi sa-mi dau seama cam ce varsta au cei (deocamdata) 3 ai mei, avand dimensiuni cuprinse intre 1,5 - 2 cm. Se poate deosebi sexul la aceasta dimensiune?

killiman
26-04-2007, 19:36
Se inmultesc bine 2 perechi 3/1(raport masculi-femele/pereche) in apa moale cu PH neutru ! Depun pe sticla laterala a geamului sau pe plante in zona de oxigenare maxima .Inainte de depunere pot fi conditionati prin despartirea pe sexe 2 saptamini si adaugarea in hrana a spirulinei de uz uman(mai concentrata) cat si a hranei vii .Se recomanda deasemenea scaderea iluminarii.Toate genurile de Corydoras sunt foarte sensibile la adaosul de NaCl(sare de bucatarie neiodata )Daca se doreste sau se impune adaosul de sare acesta se va face in cantitati mici in doze repetate pina la realizarea salinitatii dorite .
Citez din observatiile personale !

lupul-sur
26-04-2007, 23:02
Tot din observatiile personale, raportul de mascul femele este net in devafoarea primilor. Apoi si la durata de viatza masculii sunt mult inferiori femelelor. Am femela de ancistrus in bazin de 7 ani, in conditiile in care numai dumnezeu stie cum a rezistat saraca la toate incercarile.

mcer
26-04-2007, 23:15
Tot din observatiile personale, raportul de mascul femele este net in devafoarea primilor. Apoi si la durata de viatza masculii sunt mult inferiori femelelor. Am femela de ancistrus in bazin de 7 ani, in conditiile in care numai dumnezeu stie cum a rezistat saraca la toate incercarile.
(offtopic) ceea ce dovedeste inca odata ca femeile ne mananca zilele:P

Burn_x1
26-04-2007, 23:20
Varietatiile de cory se inmultesc intre ele?

Sicmar
26-06-2007, 22:52
Varietatile da. Speciile nu.
Varietati: C.p. albino, voalati etc.
Cory din specii diferite se ignora in general. In acelasi acvariu am 5 C. juli, 2 C. arcuatum si 1 C. melini. C. juli merg aproape permanent grupati. Nu se amesteca cu ei, nici macar din greseala, ceilalti trei. La fel cei 2 arcuatum sunt aproape permanent impreuna. Melini este singur si trist (in sensul ca nu-i jucaus ca si ceilalti). Cu toate eforturile n-am reusit sa mai gasesc macar un melini pe langa el. In alt acvariu am cory panda si cory sterbai si nici astia nu se amesteca. umbla grupati dupa specii. Daca se ignora comportamental este clar ca nici nu se inmultesc intre ei.

RIon
21-09-2008, 22:46
Cum arata icrele lor? Ca niste bilute mici opace? Mi-a aparut asa ceva pe peretii acvariului, si nu am alta explicatie, nu am decat cory si guppy in acvariu, si 2 pomaceea mari, introdusi dupa o noua setare...

LE: Tocmai am gasit ceva interesant, scrie in articol ca depun 4-5 icre intr-un loc, asa e la mine... dar am un singur mascul, si apa are 25 de grade, sper sa iasa ceva :)

sursa: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2005-01-22/corydoras-arcuatus-sau-cory-sconcs.html

Decamio
21-09-2008, 22:59
Da, cam asa arata, plus ca daca aplici binecunoscua metoda a excluderii, guppy fac puii vii si pomaceea fac un cocon portocaliu, mare si afara din apa. Deci, cam da, corydorasii sunt de vina... :roll:

RIon
21-09-2008, 23:53
Eh, guppy deja m-au facut strax50 ori bunic :) Adica am avut multe multe familii la viata mea :0 Iar Pomacea au depus in ultimele 6 spatamani 3 cocoani, cu eclozari deja...

Am izolat frunzele cu icre depuse in alt vas, cu apa din acvariu, la temperatura camerei, sper ca au ajuns laptii pe ele, sunt de vreo 2 zile in acvariu, deja cateva maronii... si sper ca am pui in cateva zile :0
Au mai ramas cateva bucati, deja sunt cu un gol parca in centru, posibil deja micul ,,mormoloc", care sunt pe peretele acvariului dupa niste plante... alea nu le misc :)

TheShield
22-09-2008, 16:38
La temperatura camerei o sa cam astepti sa eclozeze. Ideal ar fi sa ai un acvariu de 20-30L cu un burete bolborositor "dat la mic" si un incalzitor pus la 24 unde sa pui icrele. Pe durata eclozarii acopera complet toate laturile acvariului cu ceva opac, eventual pagini de revista. Tot teoretic ar trebui sa fii pregatit si cu artemia pentru dupa eclozare (si sa nu uiti sa-i lasi 1-2 zile inainte sa incepi sa le dai sa manince).

10-20 arata cool ca pui dar citeva sute sint chiar faini :grin:

Tatanka
15-10-2008, 11:30
Am Cory paleatus si acum afara, in bazin de plastic ingropat. Au avut si 5 grade, dar acum e mai bine. Vor mai sta pana dupa cateva brume, daca nu vine un val de frig brutal. Am citit undva ca Sterba, parca, recomanda tinerea lor afara pana la inghet- judecand dupa areal, apa in zona La Plata e destul de rece iarna, cu rare ingheturi chiar. Ii mai prind uneori sa-i verific (apa e tulbure)- in forma si duri ca tancurile, si la 10 grade. Mai lenti, ce-i drept :lol: .