PDA

View Full Version : Propunere Mass PM in situatii critice.



petroots
21-02-2012, 10:20
In urma ultimelor "evenimente" neplacute cauzate de Apa Nova, as dori sa propun administratorilor ca in viitor, atunci cand primesc astfel de informatii citice, sa ne fie comunicate si pe PM. Un mass PM in astfel de situatii nu cred ca va dernaja pe nimeni, ba chiar din contra. Inteleg ca aceasta problema a fost o problema locala, aparuta numai in Bucuresti. De asemenea inteleg faptul ca (probabil) este greu sa trimiti PM numai userilor din Bucuresti. Insa nu cred ca s-ar fi suparat nimeni, indiferent daca le era adresat sau nu lor.

Din pacate eu nu am apucat sa vad in timp util topicul de tip "Annoucement" postat de Cristi. Daca as fi primit pm, mi-ar fi aparut automat in e-mail si as fi putut evita schimbul de apa si implicit pierderea catorva pesti. In aceeasi situatie cred ca se afla multi utilizatori ai forumului.

Credeti ca ar fi posibil un astfel de lucru?

cristi_ionescu_79
21-02-2012, 11:27
Mie mi se pare o propunere OK cu urmatoarea rezerva: Daca avem o informatie despre Sighetul Marmatiei? Sau despre Roman? Trimitem un mass pm la tot forumul?

petroots
21-02-2012, 11:48
Daca nu ai varianta/posibilitatea sa le trimiti numai userilor din acea zona (si cred ca nu prea ai cum sa controlezi lucrul asta, cel putin nu in forma actuala a forumului), pe mine unul nu m-ar deranja sa primesc astfel de atentionari chiar daca nu ma vizeaza pe mine.

Este posibil chiar sa am prieteni in alte orase si sa le dau telefon sa ii atentionez, asa cum am facut duminica.

aco
21-02-2012, 11:49
Propunerea e buna, din pacate nu e realizabila.
O sa ai 10 oameni care-ti multumesc pentru atentionare si pe langa ei 100 care te injura pentru spam.

George.rumba
21-02-2012, 11:51
PAZA buna trece primejdia rea. Sunt de acord sa primesc mass chiar daca se intampla ceva la Suceava....
Din experientele altora invatam si noi. Pana la urma pentru asta exista forumul.
Mai bine primesc un PM ce il citesc intr-un minut (cu toate ca nu ma intereseaza) decat sa compromit un acvariu....

PS: Parerea mea umila :D

cristi_ionescu_79
21-02-2012, 11:51
plus ca sunt 10000 de useri inregistrati .... nu poti sa le dai tuturor PM ca o sa crape serverul ...deci trebuie impartiti in grupuri mai mici .... iar operatiunea asta dureaza cateva zile (am mai facut-o o data ... acum mi-am amintit)

@petroots: Ideea ta e foarte buna numai ca nu e realizabila din punct de vedere tehnic in timp util. Trecem peste faptul ca unii membrii or sa fie mai mult sau mai putin deranjati (oricum, situatiile de acest gen care sa se preteze la mass PM sunt destul de rare) .... problema tehnica ramane. Frumos ar fi sa puntem sorta userii dupa locatie cand dam mass PM. Nu stiu daca se poate, promit sa studiez si sa investighez (adica sa-l intreb pe Laur daca se poate face :D ).
Prima idee de atentionare care mi-a dat prin cap dupa ce m-a sunat @Busuioc a fost Anuntul pe tot forumul (la orice sectiune ai intra (bizz national, descutii din targu mures, pond ...etc), vedeai anuntul ... ). Daca e posibil sa o inlocuim cu alta mai buna (nu conteaza ca ideea vine de la voi sau de la echipa administrativa), o vom face ...evident daca este posibil.

Multumim ca va pasa si ca doriti sa va aduceti aportul la imbunatatirea forumului,
Cristi Ionescu

petroots
21-02-2012, 11:53
Daca nu se va abuza de mass pm-uri si vor fi trimise numai informatii critice, eu consider ca lumea nu va injura ci va aprecia lucrul asta. Cel putin eu asa vad lucrurile. Si avand in vedere ca astfel de mass PM-uri vor fi trimise de catre admini, nu cred ca vor fi injurati asa de tare.

In astfel de situatii, nu poate fi catalogat ca spam un PM venit de la administatorul unui forum pe care activezi.

cristi_ionescu_79
21-02-2012, 12:06
@petroots: ai postat in timp ce eu imi editam postul ...
daca-mi permiti "o gluma": dat fiind ca PM-urile vor fi trimise de un admin, acestia vor fi injurati si mai tare .... ba mai mult, vor exista unii care vor cere sanctionarea repectivului admin conform regulamentului:

t)Retragerea dreptului de a scrie mesaje private se va face dupa cum urmeaza: la prima abatere dreptul se retrage timp de o luna (un prim avertisment), iar la a 2-a abatere dreptul se retrage permanent. Dreptul se retrage in momentul cand un user foloseste un limbaj necorespunzator, jigneste prin continutul mesajului sau foloseste pm-ul pentru spam.

evident, cum acest lucru nu se va intampla, aceleasi voci vor mormai pe forum: "mda ..regulamentul e numai pentru unii ..... "

nanusergiu
22-02-2012, 10:29
Buna ideea cu Mass PM si salutara,mai ales in situatia in care voi intra mai des pe forum,in special inainte de efectuarea schimbului de apa.Si vorba aia,"tot patitu-i priceput",sau,mai bine,"cine s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt"...

fulvius
22-02-2012, 14:04
pe mine personal nu m-ar deranja sa primesc un pm de avertizare..dimpotriva as raspunde cu un MULTUMESC inapoi..nu stiu in ce masura ar fi realizabil[pentru ca nu stiu cati au toolbarul instalat]..dar ar putea apare la el [ toolbar ] un mesaj general de avertizare in cazuri ca acesta [acum a fost CAPITALA maine poate fi MOLDOVA si-mi pare rau pentru pierderile suferite de cei afectati]..e doar o idee [..caci ar aparea cand deschizi net-ul chiar daca nu accesezi imediat forumul..] la partea tehnica sunt cam paralel asa ca va rog sa-mi iertati eventualele greseli specifice..

mihai2002
22-02-2012, 21:02
Daca luam in considerare sutele sau poate miile de pestici care pot fi salvati intr-o situatie de tipul celei din Bucuresti nu cred ca s-ar supara lumea... e o situatie de urgenta si trebuie actionat rapid si eficient iar mailul si pm cred ca sint printre cele mai eficiente modalitati de comunicare..despre spam nu cred ca e cazul de la acvarist.ro .. in comparatie cu alte saituri profilate pe acvaristica si care fac spam la greu pm si mailuri nedorite sau nesolicitate... in special publicitate

Andrei_Madalin
23-02-2012, 04:04
un redirect catre un link cu avertizare la acces ar fi destul , usor , rapid si eficient. nu se incarca serverul . super simplu.

dan.pavelescu
24-02-2012, 13:35
redirectarea nu cred ca e o solutie.
mai degraba un banner pe prima pagina a forum-ului, ceva sa sara in ochi.

14338

Andrei_Madalin
25-02-2012, 04:03
redirectarea te obliga da dai un click ca sa treci mai departe. ca si utilizator de internet mi-am dezvoltat o imunitate la bannere si la reclame. mai ales ca am si add blocker.... oricum .... bannerul tau are farmecul lui.

Angelina
25-02-2012, 15:30
Eu sunt de acord si cu pm-urile, si cu bannerele...orice metoda gasiti ca sa intram in posesia informatiilor importante este binevenita!

Alexandru Bazavan
25-02-2012, 18:38
Si eu sunt de acord cu aceasta initiativa.

razvan162
25-02-2012, 21:17
Nu este nici o problema sa trimiti PM la 10000 de useri..am peste 10 siteuri si cunosc...crapa daca trimiti 10000 de emailuri. Eu sun de acord sa primesc chiar si PM-uri ce nu ma vizeaza....dar care poate sunt benefice cuiva...daca macar unui user ii foloseste acel pm, pe mine ma bucura!

Fallen
28-02-2012, 13:47
O solutie ar putea fi crearea unei liste de emailuri intr-un site extern specializat cu trimiterea de emailuri. Exemplu: mailchimp.com (gratuit pana in 2000 de emailuri)
Se inscrie in lista cine vrea, completeaza email + oras (+ eventual nume ?) si in momentul in care apare o problema grava, administratorul acestei liste poate trimite un mesaj, segmentat dupa oras daca este nevoie.

Problema cu aceasta solutie este ca e nevoie de o actiune suplimentara din partea utilizatorilor: sa se inscrie in lista si nu stiu cati vor sti de aceasta lista sau cati vor dori sa se inscrie.