PDA

View Full Version : Corydoras paleatus.



verso
27-06-2006, 17:24
Am avut doi paleatus. Si primul a inceput sa se ridice la suprafata apei si sa se frece cu burta de geam. Am crezut ca vrea sa se imperecheze. Dar nu era asta. A murit ceva timp dupa. Nu este din cauza aerisirii. Am perdea de aer, e data tare, au oxigen. Acum, dupa o saptamana dupa ce a murit primul al doilea face exact ca primul. Nu observ nimic pe pielea lor. Am banuit ca este Saprolegniaza pentru ca un alt corydoras, de aceasta data aeneus a murit in urma cu 2-3 saptamani din cauza bolii acesteia. Avea un smoc pe cap si l-am vazut prea tarziu. Am curatat bine substratul am pus putin albastru de metil am schimbat apa mai des. Dupa aceea am pus si putin verde de malachit, am curatat iar bine substratul am schimbat iar apa. Nu stiu ce poate avea. Cred ca si asta se va duce daca nu fac ceva.
Are cineva vreo idee. Ceilalti pesti se simt excelent nu au nimic. Eu banuiesc ca este de la caldura ei fiind pesti care adora temperaturile intre 18-24 grade si eu am cam 28 in acvariu. Azi de dimineata mentin temperatura la 26 de grade.

sweet_cherry
27-06-2006, 18:30
verso, ti-o spun din toata inima: nu mai folosi verde de malachit! Am avut 2 corydoras paleatus in varsta de 1 an (i-am crescut de cand aratau ca niste viermi si-i iubeam din tot sufletul, mai ales ca inainte de ei mi-au murit vreo 10 pt ca nu stiam ca trebuie sa-i obisnuiesc cu ph-ul). Dupa un an mai toti pestii s-au imbolnavit de Ichtioftiriaza si am folosit verde de malachit, direct in acvariu. Am pus exact cat scria pe prospect. A doua zi, femela de corydoras era moarta (si ea nu era prea afectata de boala), iar masculul abia mai vedea (pe ochi avea o "pojghita" albicioasa). Am observat ca verdele de malachit este foarte periculos si din alte patanii... Am schimbat in fiecare zi cam 10% din apa, timp de 5 zile (ca sa elimin ce mai ramasese din "verde") si am salvat masculul. Abia am putut sa-i gasesc pereche.
Pt saprolegniaza nu stiu un tratament, dar sunt sigura ca exista cineva pe aici care sa ti-l spuna, dar nu mai folosi "verdele"

sweet_cherry
27-06-2006, 18:43
Uite, am gasit ceva:
http://www.aquarium.go.ro/sanatate/boli/infectioase04.html
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=114&start=0

sorel
27-06-2006, 20:51
Nu stiu cat de mult te va ajuta, dar ti-am scris cate ceva pe PM.

verso
27-06-2006, 22:22
Multumesc mult sorel.

lupul-sur
28-06-2006, 01:08
Nu mai folositi verdele de malachit. Cory sunt pesti foarte rezistenti. Daca s-au imbolnavit ceva este de rau de tot in acavariu.

verso
28-06-2006, 09:56
Stiu ca e ceva. Dar afecteaza doar sanitarii. Asta e partea mai proasta. Si doar pe paleatus. Saracu`...era doar el ca femela murise :( o sa incerc cu baktopur sau omnipur ceva....Dar aici trebuie sa umblu tot orasul pentru a gasi....

sorel
30-06-2006, 17:05
Incearca, dar in alt acvariu. Eu am un acvariu de 20 l. pe care il folosesc pentru carantina ( f. rar am nevoie ) , si in rest pentru reproducere ( acum la betta ).

verso
30-06-2006, 18:55
E mai bine. Poate era de la caldura. Nu stiu. Oricum le-am dat un tratament de la sera si se simt bine. Am si eu unu` de 15l pt carantina

sorel
01-07-2006, 08:50
Poate era de la caldura.

Ce temperatura ai in acvariu ?