PDA

View Full Version : Separare Pesti



vendetta1414
25-06-2006, 21:20
salut ... am acum un acvariu de 140L (90-100L apa) si am in elL Beta - 9 , Sanitari - 3 , Scalari 8 , Gurami - 2 , Zebre - 2 , Neon - 2 , Rechini - 2 , Carasi - 7 , Changa Rhanga - 3 , Thaeria - 2 , Cutit - 2 , Xifo - 3 ... si mai am un acvariu de 50L (40L apa) ... si as vrea sa mut o parte din pesti in el ... eu ma gandeam la carasi + inca unii ... daca puteti sa imi recomanda ce sa separ ... ???

africanu
25-06-2006, 22:11
7 carasi in 50l? poate conserva.
Eu ma gandesc sa mai duci din ei inapoi la petshop sau sa mai donezi. Aia 45 de pesti din care unii se vor face MARI abia iti incap in cada :)

Johnny
25-06-2006, 23:17
In acvariul ala ai o mare ciorba.9 betta ? :drunk Pai 2 masculi de betta in acelasi acvariu se bata pana moare unul ,nici nu vreau sa ma gandesc cati masculi ai tu din aia 9.Probabil ca acum sunt pui dar cand se vor face mai mari o sa vezi batai in toata regula ,aripioare franjurate ,mancate si pesti morti.Betta se mai numeste si pestele luptator , sfatul meu e sa pastrezi un mascul si 2 femele maxim.
Scalarii , la maturitate ajunga cam la 25 cm diametru si nu poti tine mai mult de o pereche in acvariul tau, deci din 8 ar trebui sa ramai doar cu 2.Un scalar matur are nevoie de minim 50 l de apa.
Rechinii si pestii cutit.Rechinii ajung pe la 35 cm iar pestii cutit ajung si peste 50 cm.Deci sfatul meu ar fi sa-i dai inapoi la petshop nu sa-i muti in alt acvariu.
CARASII : carasii sunt o specie mai speciala , de obicei ei trebuie tinuti singuri fara alti pesti.In plus au nevoie de o filtrare foarte buna si de 50 l de apa pentru fiecare peste .Deci la 8 carasi un acvariu de vreo 400 l.Daca ar fi dupa mine eu i-as da dar daca vrei sa-i muti in acvariul de 40 l adica sa-i condamni la moarte e alegerea ta dar e pacat.. :(

In cel de 40 l ai putea muta gouramii , changa ranga , neonii ,zebrele , poate un betta si xipho.De thaeria n-am auzit , nu stiu ce-s aia ,cred ca denumirea e gresita.
Dar inainte sa inchei te rog sa citesti si tu articolele alea de la rubrica Inceputul , cele marcate cu Important in fata , ti-ar prinde bine.

vendetta1414
25-06-2006, 23:49
merci de raspunsuri ... am citit unde pe un forum ... chiar pe asta am impresia ca se calucleaza 1cm de peste pe un litru de apa ... si de asta m-am gandit ca as putea sa mut carasii in acvariul de 50L , pesti au acum cam 3cm ... sunt mici ... stiu ca o sa creasca ... da pana o sa creasca o sa imi fac un acvariu mai mare ... si peste thaeria nu mai tin minte exact cum se numea ... e alb-argintiu si are o dunga neagra de la cap - pana la coada pe aripa de jos ... si faza cum betta chiar mi s-a intamplat ... prima data am avut un betta mare + 5 mici ... si apoi mi-am cumparat de la ploiesti inca 3 betta mari ... si cum i-am bagat in acvariu unul din ei a inceput scadalul ... si mi-a murit unul dintre ei ... si am intrebat si un vanzator daca nu e suprapopulat acvariu ca am 30 de pesti ... si mi-a zis ca mai incap foarte bine inca vre-o 20 ... :( ... si mai am si eu o intrebare ... am cumparat un caras care era inchis la culoare si acum s-a decolorat .. incet incet mai se vede putin la varful aripioarelor ... si acum e ca ceilalti alb cu auriu ... si cu pestii ... o sa mut o parte din pesti in acvariul mic ... si uni o sa ii mai dau ...

neouber
26-06-2006, 08:21
Omule...de la un tip care a avut carasi (2 bucati)....SCAPA DE EI...sunt groaznici...rahatul tinde spre grosimi infricosatoare, plantele naturale...asta daca ai ..le distrug cu o placere fantastica..ce pot mananca..ce nu scot din radacini....degeaba zici tu ca o sa iti faci un acvariu mai mare..tre sa dai din ei..la cati pesti ai poti sa faci parc acvatic..e naspa ca nu prea ai specii compatibile...cat despre beta...daca vrei sa faci vreun turneu de K1 acvatic mai ia inca 2....as pastra neonii, si as mai lua inca vreo 10 in acvariul mare, as baga vreo 2-3 cory si 2-3 ancistrusi si de restul as scapa cat mai repede...da' ma rog..tui decizi..oricum nu-i pastra in ideea ca iti vei face acvariu mai mare cand vor creste..bafta si sa ne tii la curent

verso
26-06-2006, 09:09
Inainte sa ma te duci la un vanzator si sa iti spuna ca in 120l incap 120 de pesti...mai bine intreaba pe cei care au acvarii. Mie mi-a spus o data cineva inteligent "cum te-ai simti daca ai fi bagata intr-o camara mica?". Gandeste-te un pic cum se simt pestii tai....
Si betta....dupa cum ti-au spus multi...betta sunt nebuni...nebuni rau. Am avut si eu 2. Sunt si cam pretentiosi... Ia si tu specii mai usor de intretinut daca e primul tau acvariu....

vendetta1414
27-06-2006, 19:31
acum mai am 35 de pesti in acvariul de 140L am scapat de cei 7 carasi + 1beta ...

verso
27-06-2006, 21:23
Inca ai ramas cu multi :lol:

verso
28-06-2006, 08:59
Incearca sa scapi de toti betta. Sunt specii pacatoase...

vendetta1414
02-07-2006, 19:41
acum mai am :cry: Beta - 8 , Sanitari - 3 , Scalari 4 , Gurami - 3 , Zebre - 2 , Neon - 1 , Rechini - 2 , Xifo - 3

dar ma gandesc la altceva ... 1-2 Hoplosternum , 1-2 Ancistrus , 2-4 cutite + inca 1-2 specii ... cred ca scalari si chanda ... si ca info - as putea sa bag discusi cu sanitari + cutite ???

10x

sorel
03-07-2006, 11:19
Incearca sa scapi de toti betta. Sunt specii pacatoase...

Da, dar sunt al dracului de frumosi. ;)

sweet_cherry
03-07-2006, 15:58
Nu inteleg de ce considerati bettanii "pacatosi". Intr-adevar, daca tii mai mult de o pereche in acvariu, incep sa se bata intre ei (inclusiv femelele), dar, in rest , nu sunt deloc agresivi; iti infrumuseteaza pur si simplu acvariul. Si nici nu sunt bolnaviciosi. Cred ca i-ar putea creste chiar si un incepator. Dupa parerea mea, sunt super!

africanu
03-07-2006, 16:19
acum mai am :cry: Beta - 8 , Sanitari - 3 , Scalari 4 , Gurami - 3 , Zebre - 2 , Neon - 1 , Rechini - 2 , Xifo - 3

dar ma gandesc la altceva ... 1-2 Hoplosternum , 1-2 Ancistrus , 2-4 cutite + inca 1-2 specii ... cred ca scalari si chanda ... si ca info - as putea sa bag discusi cu sanitari + cutite ???

10x

NU. Ce sa caute discusi in acvariu asa mic? Incearca si tu pesti de talie mai mica. Si de ce vrei sa faci ditamai menajeria intr-un acvariu nu prea mare?

Cati cm au cutitele acum? Ajung la vreo 40 de cm in acvariu, vrei sa nu mai aiba nici loc sa se intoarca?

Johnny
03-07-2006, 18:20
Un discus are nevoie de minim 50 l de apa ca sa fie fericit.Cum sa bagi atatia pesti in acvariul ala ? Chiar ne batem gura de pomana aici?De ce mai intrebi daca tot ca tine faci?Chiar nu vezi ca pana acum ai facut ca tine si a iesit numai pe dos? :evil:

vendetta1414
03-07-2006, 21:16
... chiar nu vreau sa fac dupa capul meu ... altfel nu mai scraim pe forum ..

eu ma gandeam ...
1-2 Hoplosternum + 1-2 Ancistrus ... pot sa renunt la hoplo ca se face mare si sa iau 4 ancistrus ... ...
2 cutite ... am citit pe net ca are cineva de 4 ani si ca au doar 20-25cm ... nu cred ca o sa imi reziste mie atata timp ... si de asta ma gandesc sa pun 2 ... daca o sa reziste si o sa creasca mai mari ... chiar o sa imi fac un acvariu mai mare ...
---------- pestii astia stau mai tot timpul pe fund ... asa gandesc eu ...

+ inca 2 specii ... niste scalari (4max) + niste pesti mai micutzi (4) pe langa ei ... sau discusi (2) + pesti mici (4) ...

si daca rezista si o sa creasca o sa ii pun intr-un acvariu mai mare ... cred ca le e de ajuns atat pana incep sa creasca mai mari ...

10x

Johnny
03-07-2006, 23:35
Nu ti-as recomanda discusi pentru ca sunt foarte sensibili si nici hoplo pentru ca se fac prea mari.Scalari poate dar mai mult de 3 luni nu-i poti tine pentru ca se fac prea mari.Eu in loc de scalari as baga niste characidae in acvariul ala , de exemplu orantus ,gracillis si mai exista multi alti pesti frumos si micutzi.

africanu
03-07-2006, 23:50
vendetta, de ce vrei tu sa faci loterie in acvariu... daca rezista... Cand pui niste pesti in acvariu, trebuie sa te gandesti ca le creezi conditii sa reziste, si mai mult, sa se simta si bine. Tu vezi pestii cutit ca stau mai mult pe fund, prin colturi, ascunsi... asta fac ei ziua, noaptea sunt destul de activi. Si nu spera ca vor muri... totusi.
Probabil amicul care are pestii cutit atat de mici, i-o fi tinut intr-un acvariu mic.

neouber
04-07-2006, 09:45
Revin si spun din nou..ai rabdare sa "cresti'

lupul-sur
04-07-2006, 16:04
Am avut bettani, distractie; ma suna sotia la servici de 4 5 ori pe zi sa imi spuna ca ba stau pe o parte, ba ca stau cu capul in jos. Sunt extraordinari de frumosi. Insa eu am renuntat la ei.

vendetta1414
04-07-2006, 20:30
- nu stiu cum cresc la voi pestii asa repede ... am scalarii de 2 luni si nu au crescut ... poate max 1 cm ... da nu cred ...
- am acum 3 cory ... un de cam 4cm si 2 cam de 2-3cm ... pe astia ii pastrez
- hoplo il pastrez pana se face mai mare ... poate imi fac un acvariu mai mare pana atunci
- mai am un synodontis ... si pe asta tot asa o sa il tzin ... pana mai creste ...
- si chiar as luat 2 discusi ... nu cred ca in cateva luni o sa se faca foarte mari ...
- cutitele stiu ca atunci cand e intuneric incep sa se plimbe ... da unu chiar mi-a cumpara ... avea cam 5 cm care mai a ramas la magazin ...
- si cand o sa am bani o sa imi fac un acvariu mai mare ... da vreau sa il fac ca un dulap (sifonier) acvariul in mijloc si in parti niste rafturi , sertare ... am vazut la ploiesti ceva de genu ... da nu stiu cum o sa reziste foaia de pal la greutatea acvariului ... poate sa fac un schelet din fier ... bine ... asta e alta poveste ...
- zzz zzz zzz

10x

lupul-sur
04-07-2006, 20:59
Tu inchis intr-o camera mica ai creste?
Nu le dai conditii ei se razbuna!

erik
04-07-2006, 21:33
La fel ca si omul.Daca este inchis intr-o campera cauta sa sparga geamul pentru a iesi.Asa si pestele cauta metode mai bune de supravietuire.

Johnny
05-07-2006, 00:37
Omule sincer , pe mine ma depaseste incapatanarea ta.Noi incercam sa te invatam ce sa faci si tu vrei sa faci numai tampenii.Decat sa dai bani pe discusi mai bine strange bani si fa un acvariu ca lumea.Discusii sunt sensibili si pun pariu ca nu-ti rezista 2 saptamani , mai ales cu sinodontis si cu cutitele p-acolo.Tu mizezi prosteste pe faptul ca pestii nu cresc.Ei cresc si se chinuie ,numai ca tu esti prea orb si nu vezi padurea de copaci.Revenind la discusi pun pariu ca nici despre ei n-ai nici o idee ,nici macar nu stii ca le place sa stea in grupuri de minim 6 , sau ca e bine sa-i tii cu apa obtinuta prin osmoza cu un filtru care are pretul de ordinul sutelor de euro.Dar e problema ,ta , banii tai , pestii tai , toata lumea invata din greseli dar cei care ajung aici prefera sa invete din greselile altora ,se pare ca tu esti un Gica Contra .. PDT_Armataz_01_35

vendetta1414
05-07-2006, 06:38
http://www.acvarist.ro/photo/details.php?image_id=191&sessionid=94f3dec6249afc1d2f0d7f23e23e954b

care stie despre acvariul asta ... sa imi zica si mie mai multe despre el ...

sorel
05-07-2006, 09:58
Daca te uiti la added by vei vedea ca apartine lui allen_g30. Intreaba-l pe el.

neouber
05-07-2006, 18:11
Acuma daca tu o tii mortis ca vrei din'aia si din'aia..n-ai decat..sa nu te auzim dupa aia cu ...au mi-au murit..au s-au batut..au am pierdut o gramada de bani..deh...capu' face...capu' trage basicly...I REST MY CASE..si ii indemn pe toti ceilalti sa faca la fel

vendetta1414
05-07-2006, 19:15
- am mai donat azi 3xifo si o pereche de beta ... deci acum mai am Beta - 6 , Sanitari - 5 , Scalari 4 , Gurami - 3 , Zebre - 2 , Neon - 1 , Rechini - 2 ...
- o sa dau toti pestii inafara de sanitari ... si apoi ma hotaras cu vreau sa fac ...
- pai cati pesti mi-au murit pana si cate am schimbat ... imi luat vre-o 5 discusi ... doar alea 2 cutite faceau un discus ...
- mai am pana scap de toti ... mai va stresez pana atunci ...

10x

africanu
05-07-2006, 19:18
succes la omorarea celor 5 discusi

vendetta1414
05-07-2006, 19:58
2 discusi

sorel
05-07-2006, 20:40
Spui ca ai vazut la Ploiesti discusi cu 500 000 lei ? Cat sunt de mari ? Varsta ... Diametru ....
Discusul este peste de card. Cand sunt puiuti ( pana la 10 - 12 cm. ) , trebuie sa fie 6 - 10 buc. ca sa se simta in siguranta. Citeste mai mult despre discusi pt. ca sunt pesti f.f.f. pretentiosi. Eu am, si " am plans " cand am omorat eu unul cu apa cu multi nitriti ( alti pesti ar fi fost fericiti in acea apa ) sau cand mi-au murit 2 de o boala incurabila care se ia de la tubii ( i-am cumparat gata contaminati ).
Cand iti moare un molly de 2 ron este una ( si pesti ca molly nu mor cu una cu doua ) , dar cand iti moare un discus de 30 - 50 ron ( pui ) parca este altceva.

sorel
05-07-2006, 20:43
Si inca ceva : discusii nu se vor simti bine niciodata in menajeria pe care o ai tu in acvariu . Poate doar cu niste neoni, ancistrusi , corydorasi , si maxim cu o pereche de betta.

vendetta1414
05-07-2006, 22:06
zzzzz ... ce am vazut la ploiesti aveau ca 8-10cm
- acvariul are 100L si o sa ramana in el 3 cory , hoplo si synodontis (astia 2 o sa ii dau cand o sa mai creasca) , 1 cutit (daca se poate cu restul de pesti) , 2 discusi (asta vreau acum ... mai ma informez ... pana donez restu de pesti care ii am acum) ... si poate mai bag si vre-o 4 pesti micutzi ...

Johnny
05-07-2006, 22:23
Eu iti sugerez sa dai synodontis inainte sa aduci discusii , din cate stiu sunt foarte agresivi.

vendetta1414
05-07-2006, 23:00
synodontis - am ceva gen pestera in care stat tot timpul pitit si doar cand sting lumina iese ... singur peste cu care nu se intelegea era un cutit care vroia si el sa stea tot in pestera aia ... ca era al lui inainte ... pt ca synodontis statea inainte intr-o bucuruta care am scos-o afara din acvariu ... oricum ... de el scap repede ... da il mai tin pana dau restul de pesti ...

sorel
06-07-2006, 06:46
synodontis - am ceva gen pestera in care stat tot timpul pitit si doar cand sting lumina iese ...

Pai daca tot sta ascuns si iese numai pe intuneric, fa-l cadou cuiva. Ce faci cu el, te uiti la el cu ochelari in infrarosu ? :?:

vendetta1414
06-07-2006, 20:49
- synodontis am vb cu cineva si poate il dau vineri - sambata pe 2 cory si 10 RON ... eu am dat pe el 15RON ...

vendetta1414
18-07-2006, 02:07
NU MAI MA INTERESEAZA DISCUSIIIIIIII ... am fost azi la magazin la ploiesti si m-am mai uitat o data la ei ... si chiar nu m-au uimiti ... mai mult mi-ai placut ciclidele africane ...

si acum in acvariul meu : 1 synodontis , 3 cory , 1 hoplo , 1 ancistrus , 1 Hypostomus punctatus , 2 Platydoras costatus , 1 Synodontis (e negru si merge tot timpul cu capul in jos ... Upside-Down Catfish ) , 2 beta , 2 gurami , 4 scalari .... o sa dau si cei 2 beta ... la gurami si scalari inca mai ma gandesc ... da vad ce pesti imi iau sa se plimbe prin acvariu ... oricum ... nu mai vreau discusi ...

africanu
18-07-2006, 08:39
Decat sa chinui africanele in 27 cm latime, mai bine chinui discusii :twisted:
Africanele au nevoie de suprafata mare, si nu prea le intereseaza inaltimea acvariului.

vendetta1414
18-07-2006, 10:51
nu am de gand sa chinui africani ... doar am zis ca mi-au placut ... si oricum daca ii bag in acvariul meu ... cred ca o sa imi faca varza toate plantele ... ca am inteles ca poti sa le pui plante speciale care nu le mananca ...

vendetta1414
23-07-2006, 09:21
am dat synodontis-ul pt ca ca era extraordinar de agresig ... se infigea in toti pestii ... :cry:

acum: 3 cory , 1 hoplo , 1 Pleco , 2 Platydoras , 1 Upside-Down Catfish , 2 beta , 4 scalari si 3 gurami

... asa sper sa se inteleaga bine ... ca am scapat de cel "nebun" ... si astept sa dau si cei 2 beta ...

ps. fosilis e agresig cu ceilalte pesti ... ???

vendetta1414
02-08-2006, 02:04
acum -
3 cory , 1 hoplo , 1 Pleco , 2 Platydoras , 1 Upside-Down Catfish , 2 fosilis
1 beta , 3 scalari si 3 gurami , 1 apteronotus

ela67
02-08-2006, 20:07
Multumesc mult pt topicul asta ! ;)
M-am distrat copios si am ras cu lacrimi !
Mai da-ne de stire ce idei iti mai vin !
Oricum esti tare de tot cand toti cei care se pricep se intrec in a-ti da sfaturi bune si tu faci tot ca tine ! Da gandeste-te la fiintele alea pe care le chinui . :cry:
:idea: Mai bine ia-ti o veioza din aceea cu pesti care se agita in interior !

vendetta1414
03-08-2006, 00:31
ela67 ... da tu acvariu ai ... ???

ce pesti mai chinui acum ...

cum in magazin stau intr-un acvariu de 100L cam 50 de ciclide si nu mor nu au nici o problema
cu stau 20-30 de discusi in 100L doar cu un un incalzitor si pompa de aer + piatra ... nu cu filtrare de 10000$ si mai stiu eu ce ...

eu vreau un acvariu cat de cat ok ... nu ceva gen mai mult nu se poate ...

si chiat rog pe cei care mi-au raspuns aici sa zica ce acvarii au acasa ... si daca pot sa puna si o poza ....

10x

razvan
03-08-2006, 07:58
cum in magazin stau intr-un acvariu de 100L cam 50 de ciclide si nu mor nu au nici o problema
cu stau 20-30 de discusi in 100L doar cu un un incalzitor si pompa de aer + piatra ... nu cu filtrare de 10000$ si mai stiu eu ce ...

AI PERFECTA DREPTATE SI NU TE LUA DUPA ORICE NESTIUTOR/NESTIUTOARE... SI IN PUSCARIE STAU CITE 40 DE OAMENI INTR-UN SPATIU IN CARE AR TREBUI SA STEA 5.... new7 :cheers :thumbleft :thumbright :thumbleft PDT_Armataz_01_37 PDT_Armataz_01_37 PDT_Armataz_01_37 PDT_Armataz_01_37

vendetta1414
03-08-2006, 22:51
zzz ... eu zic ca asa cum e acvariul meu e ok ... nu vad sa fie pestii stresati sau mai stiu eu ce ... si din ce pesti mai am acum ... ce mai ziceti sa dau ... ???

ps. cu geam de 6mm se poate face un acvariu ceva gen 130L , 50 l , 50 h ???

africanu
04-08-2006, 00:02
ps. cu geam de 6mm se poate face un acvariu ceva gen 130L , 50 l , 50 h ???
NU

vendetta1414
04-08-2006, 00:40
si geam cam de cat mi-ar trebui ... ???

gasec geam gros la cei care vand termopane ???