PDA

View Full Version : Colisa lalia



djphazer
12-12-2007, 20:55
Salut ... am si eu o intrebare ... e normal ca un mascul de colisa sa fugareasca femela non-stop ... intr`un mod agresiv ? adica ... ciupituri de coada ... de inotatoare ...etc... cu ceilalti pesti din acvariu nu are nici cea mai mica treaba ... decat cu xipho cand e vorba de mancare ... oare i s`au urcat hormonii la cap si ar vrea sa faca cuib ? ... cuiburi nu am gasit dar am curenti la suprafata puternici (2 filtre interne orientate in sus) si nu are cum sa le construiasca ... plus ca e un acvariu comun ... pote un pic suprapopulat ... astept idei ... raspunsuri ... orice ... multumesc anticipat

Juwel
12-12-2007, 22:05
Salut ... am si eu o intrebare ... e normal ca un mascul de colisa sa fugareasca femela non-stop ... intr`un mod agresiv ?

Da.
La ei nu e ca la oameni, adica ea nu poate sa zica ca o doare capu'.

cosmin_olteanu
13-12-2007, 12:45
Salut ... am si eu o intrebare ... e normal ca un mascul de colisa sa fugareasca femela non-stop ... intr`un mod agresiv ?

Da.
La ei nu e ca la oameni, adica ea nu poate sa zica ca o doare capu'.

Hai.. ca esti tare ...Cristi ! Rad de 5 minute ! :grin:

cosmin_olteanu
24-12-2007, 19:48
Cristi, dar daca in acvariul cu cele 2 perechi ale mele de gurami, as baga o pereche de beta...tot labirintici, de altfel ... s-ar impaca? ar fi ok? ... sa bag o femela de beta si un mascul?care e ponderea?

Mersi !

djphazer
24-12-2007, 20:23
de cateva zile am bagat si un mascul de betta .... se infoaie betta la ei ...dar atat ... daca nu e provocat ... betta nu ataca....

Juwel
24-12-2007, 22:26
Cristi, dar daca in acvariul cu cele 2 perechi ale mele de gurami, as baga o pereche de beta...tot labirintici, de altfel ... s-ar impaca? ar fi ok? ... sa bag o femela de beta si un mascul?care e ponderea?

Mersi !

Dupa mine poti. Daca vorbesti de acvariul mare si plantat, e ok.
Cu betta e dubioasa treaba. Poti lua mai multe femele la un mascul. Se mai imparte cafteala, ca oricum le fugareste cu sau fara motiv. Adica e barbat.

Apropos, nu vrei guramii aia 3 ai mei albastri maturi (1 mascul si 2 femele)? Sunt o frumusete, dar eu vreau sa renunt usor, usor la pestii de talie mare. Ti-i fac cadou de Mos Craciun. Nici nu vrau sa-i dau la plesneala, sunt prea frumosi si sunt atasat de ei.

cosmin_olteanu
24-12-2007, 22:55
Cristi, am apucat sa iau o pereche albastrii, una galbena.. de pe aici din oras ! si..daca vrei sa ma crezi, as mai vrea doar o pereche de colise, sau leeri . Plus de asta pana pe vreo 10 ianuarie.. nu cred ca as avea drum.. spre Galati ..!
Vorbeste cu tipul acela de la care ai luat plantele, de la care am luat si eu.. Mihai ! poate ii primeste el, ca are acvariu mare..si el

Juwel
25-12-2007, 03:14
Lasa ca-i tin la mine, nu-i bai...