PDA

View Full Version : reproducere betta



Kittie
21-01-2012, 22:12
Cat de proeminent trebuie sa fie punctul alb de pe burta femelei de betta pentru a cunoaste daca este gata de imperechere ? Am o singura femela betta pe care o tin in acvariul comunitar, dar acum 2 3 zile am bagat-o vreo 15 20 minute in acvariul masculului doar asa, sa vad cum se inteleg. Azi, uitandu-ma pe burta ei observ acel punct alb iesit un pic in afara , 1 mm, maxim 2. As vrea sa nu prea fie gata de reproducere pentru ca nu am conditii momentan pentru asa ceva :( Acvariul masculului cred ca e prea mic pentru asa ceva si nici nu am plante de suprafata.

mitzha
22-01-2012, 11:41
Nu e nevoie sa fie separati pentru reproducere, se va reproduce atunci cand va avea mascul si tu hotarasti cand va fi asta ;)

Kittie
22-01-2012, 21:27
Am mai pus-o si azi in acvariul masculului pentru 20 minute si am scos-o mai mult moarta decat vie :( Bine ca si-a revenit...si pe viitor nu o sa mai fac astfel de experimente.
Data viitoare cand mai incerc sa-i imperechez o sa cumpar un acvariu de 30 35 litri in care sa pun femela singura si o sa pun acvariul respectiv langa cel al masculului, si masculul o sa-l bag la femela dupa 2 3 zile de ,,vedere''. Si poate o sa iau si alta femela, pe asta poate n-o place...

mitzha
23-01-2012, 00:20
Poi doar ce ai spus ca nu ai conditiile optime pentru imperechere si totusi ai insistat sa faci asta. Nu inteleg de ce ai mai creat inca un post ca sa ne dezvalui "gogomania" :P, nu e prea greu sa reproduci beta si nici nu necesita prea multe conditi( strict pentru reproducere) Pe viitor mai multa atentie ;)

Kittie
13-02-2012, 21:44
Ei, uite ca tot i-am reprodus :) sau ma rog...pe aproape. Azi a depus femela, deja am scos-o din acvariul amenajat pentru reproducere si am lasat masculul sa pazeasca cuibul cu icre. Sper sa eclozeze icrele si sa scot pui sanatosi, ca frumosi sigur or sa fie dat fiind parintii superbi:)

fulvius
14-02-2012, 08:29
felicitari!..mie mi s-a parut mai greu cresterea puilor decat imperecherea ..;;)..si totul s-a petrecut intr-un acvariu de 10 l...e cam tarziu sa scriu acum dar ...pe langa pata,femela face dungi transversale cand e pregatita de imperechere[asa mi-am dat eu seama care din cele 2 femele ale mele era dispusa sa devina mama]

Kittie
14-02-2012, 09:41
Eu am folosit o cutie de alimente din plastic de 16l, in care sunt cam 12l de apa. Coloana de apa 12,5 cm.
De pata nici nu stiam la betta si nici n-am observat vreuna, doar o dunga transversala albicioasa, foarte pronuntata, care aparea si disparea

fulvius
14-02-2012, 10:17
cand am scris .. pata...m-am referit la punctul cel alb de care spui tu..m-am exprimat eu gresit caci ma grabeam..

Dan.
14-02-2012, 10:27
La puii de betta asa cum zicea si @fulvius apar probleme abea dupa ce eclodeaza , acestea fiind in primul rand hrana lor . Deci gandeste-te inainte ca ei sa apara cu ce ii vei hrani caci sunt plini de "surprize" .
Succes !

fulvius
14-02-2012, 10:36
poate ca eu nu am dat randamente satisfacatoare cu galbenus si mancarea adultilor maruntita.sau cu alti factori ce au influentat cresterea[.dovada fiind faptul ca nu au trait decat 11 din care am oprit 6] dar acum ma uit la ei sa vad care sunt baieti si cate fete am...:)))

Kittie
14-02-2012, 18:27
Ar trebui sa eclozeze (daca intr-adevar eclozarea asta se face la 36-40 ore dupa depunere) la noapte sau cel tarziu maine dimineata, poate chiar un pic mai repede deoarece temperatura apei e de 28,5 grade, adica aproape de limita maxima recomandata (24-29).
Ca hrana or sa primeasca maine infuzori (parameci) care sper sa le ajunga 5 zile:) Dupa aia nu stiu ce sa le mai dau , probabil Hikari micro

Kittie
15-02-2012, 14:28
Au iesit puii :) De vreo 3 4 ore tot cad din cuib iar masculul ii aduna pe marea lor majoritate si ii duce inapoi. Maine sau poimaine le pun si infuzorii.
De pompa de aer chiar am dubii....daca sa le pun si cand sa le pun

Latty
16-02-2012, 17:09
chiar astazi i-am pus si eu la reprodus .... 4 perechi.
Parerea mea este sa le pui un burete mic cu cateva bule fine de oxigen, temperatura mentinuta la 28-30 grade, infuzorii poti sa ii bagi de maine seara, lasa o lumina difuza si pe timpul noptii la ei. Schimburi mici de apa si acvariu acoperit bine. Poti scoate si masculul, se v-a enerva si o sa ii manance.

fulvius
16-02-2012, 19:01
cand faci schimburile de apa..e bine ca cea pe care o pui sa fie apropiata la temperatura cu cea a puisorilor..LATTY..succes cu cele 4 perechi..