PDA

View Full Version : Cum se inmultesc xipho



Tutu
12-12-2007, 11:52
Ma puteti ajuta am o pereche de xipho de vreo 7-8 cm si nu stiu conditiile in care se pot reproduce si cum sa procedez
P.S Xipho nasc puii vii sau icre?


Acvariu : MP AQUASTAR 54 L
Echipamente : Eheim internal filter 2007 (? l/h) , Aquael FanFilter FAN-1 (320 l/h) , Incalzitor JÄGER 50W , Pompa aer Resun (1.8 l/min) cu perdea de bule flexibila, inca o pompa de aer Resun mai mica (1.5 l/min) cu piatra de aer, Termometre : Un MP de sticla. Iluminare: POWER-GLO 15W
Decor : Substrat JBL , pietris "bob de orez",
Plante : Nu prea le stiu numele
Pesti : 8 carasi,3 scalari,2 zebre,1 pereche de xipho,3 sanitari,5 guppy,si inca 2 pesti carora nu le stiu denumirea
Nevertebrate :Nu suport ashea ceva

harry-ab
12-12-2007, 12:00
Yep, nasc pui vii , daca ai un mascul cel putin in acvariu si bineinteles o femela. Masculul are coada alungita in partea de jos.

Tutu
12-12-2007, 12:04
Pei eu in acvariu 2 xipho masculi +1 femela xipho deci ei s-ar putea imperechea si cum ce tempereatura etc

danflorea
12-12-2007, 12:17
Acvariu : MP AQUASTAR 54 L
Echipamente : Eheim internal filter 2007 (? l/h) , Aquael FanFilter FAN-1 (320 l/h) , Incalzitor JÄGER 50W , Pompa aer Resun (1.8 l/min) cu perdea de bule flexibila, inca o pompa de aer Resun mai mica (1.5 l/min) cu piatra de aer, Termometre : Un MP de sticla. Iluminare: POWER-GLO 15W
Decor : Substrat JBL , pietris "bob de orez",
Plante : Nu prea le stiu numele
Pesti : 8 carasi,3 scalari,2 zebre,1 pereche de xipho,3 sanitari,5 guppy,si inca 2 pesti carora nu le stiu denumirea
Nevertebrate :Nu suport ashea ceva


8 carasi,3 scalari
in 54 litri ? ;new46
Lasand la o parte multitudinea (putin spus) de pesti din acvariu...

Problema nu este ca nu s-ar inmulti...
Cum sa ma exprim...
Scapa de scalari si de carasi in primul rand. In al doilea, afla ce-s cei doi, sau pune niste poze cu ei.
Dupa aia poti spera la o inmultire...
Daca nu-i separi nici nu o sa apuci sa vezi puii. O sa fie deliciul scalarilor... :twisted:

Daca scapi de scalari si de carasi, poti spera sa-ti supravietuiasca cativa daca ai ceva plante mai maricele prin care sa se ascunda

mai sunt si altele de spus, dar... pana nu rezolvi cu scalarii si carasii nu are nici un rost

andreic
12-12-2007, 12:35
Dar tu primul topic al sectiunii il vazusi?

Nicolae Paun
12-12-2007, 20:38
Eu as zice sa te apuci si sa FRUNZARESTI forumul,asta ca sa nu mai zicem sa folosesti functia "search" inainte de a mai deschide alte topicuri.nu te supara dar nici eu la inceput nu am tinut 8 carasi cu 3 scalari in 50 de litri.

Zytahar
13-12-2007, 00:07
inmultirea la pestii care nasc pui vii se face ft usor. pui un mascul si o femela in acelasi acvariu, masculul face chestia aia cu albinutele cu femela si dupa cateva saptamani ai pui. pesti care nasc pui vii: guppy, xipho, molly, etc. problema? puii sunt mancati de ceilalti pesti mai amri, inclusiv de parinti, de aia daca vrei pui, trebuie sa pandesti femela cand e gata sa nasca si sa o separi. pe timpul nasterii nu prea are ea treaba cu puii, are alte probleme atunci, probleme ca... nastere, evident ;)

djphazer
15-12-2007, 04:34
tutu ... o singura intrebare am pt tine ... de fapt ar fi doua....
1) De ce ai copiat jumatata din semnatura mea cuvant cu cuvant ? ;;mml
2) Daca chiar ai un acvariu de 54 de litri (coincidenta face ca e exact ca al meu ... cu fix aceleasi echipamente ... substrat ... pietris ... etc cam ciudat?!) cum crezi tu ca poti creste 8 carasi + alti pesti ... ? Carasii au nevoie de ~50 l /individ te sfatuiesc sa scapi de carasi ... si sa ramai cu ceilalti pesti ... este ARHISUFICIENT