PDA

View Full Version : Masina de spalat rufe



kikymacija
19-01-2012, 12:55
Buna tuturor, vreau sa cumpar o masina de spalat rufe.....dar nu stiu ce tip ar merita sa cumpar....ajutatima si voi:)
Apa limpezi

scifficus
19-01-2012, 13:23
Bosch sau Wirlpool. Modelul depinde de cat vrei sa scoti din buzunar/credit.

Humbert
19-01-2012, 14:38
intai te hotarasti cati bani esti dispus sa dai pe ea, asta e primul pas, sa stabilesti un buget.
apoi, in functie de spatiul disponibil, decizi daca e cu incarcare verticala sau orizontala
apoi incepi sa te uiti in magazine, sa vezi ce poti lua la banii tai si cam ce caracteristici au ele (poate e cazul sa-ti ajustezi bugetul, de ex, sau poate ca de unele feature-uri nu ai nevoie - de ex eu nu am nevoie de afisaj electronic la masina de spalat)

in orice caz, tre sa iei cea mai eficienta clasa energetica - A sau A+;
apoi, cred ca toate fac cam acelasi lucru, deci ce difera intre ele sunt briz brizurile gen butoane digitale etc
asa ca te mai uiti si la garantie - sa fie cat mai mare (nu stiu daca nu cumva la toate e la fel)

eu de exemplu in ultimii 12 ani am avut 2 masini de spalat indesit si nu am avut nicio problema cu ele. pe prima am vandut-o cand m-am mutat, nu s-a stricat, altfel as fi avut-o si acum.

daniel80
19-01-2012, 17:04
Samsung.
In ultimul timp ai bat la fund pe wirlpool si indesit.Am avut wirlpool si nu spala deloc.Am luat Samsung si sunt super multumit.Silentioasa la 1200rpm plus ca algoritmul de spalare este diferit ceea ce face ca hainele sa fie impecabile dupa spalare.Modelul este Samsung WF1602WUV.
Acum depeinde si de suma pe care o ai disponibila.

kikymacija
19-01-2012, 17:34
poi suma ar fi undeva pana la maxim 1200RON, de tinut il pot tine doar in baie....acolo am locu numai pentru el, am intrebat si de la un prieten de familie care se ocupa cu repararea masinelor, el a zis ca ori gorenje ori arctic...(doar sa am grija sa nu fie din turkey:))

mariuscbn
19-01-2012, 17:51
poi suma ar fi undeva pana la maxim 1200RON, de tinut il pot tine doar in baie....acolo am locu numai pentru el, am intrebat si de la un prieten de familie care se ocupa cu repararea masinelor, el a zis ca ori gorenje ori arctic...(doar sa am grija sa nu fie din turkey:))
Astea 2 ti le recomad si eu, am una gorenje acasa de 3 ai si spala intruna si fara anticalcar, doar airiel si balsam (am copil mic si se spala mai des in casa) si la serviciu am artic de 4 ani (se spala zilnic) cu dero de tot felul.
Amandoua functioneaza inca perfect.
Nu are rost sa-ti spun modelele avand in vedere anii trecuti peste ele dar, tetine ca-ti recomand clasa "A" restul te orientezi tu de banii astia unde te incadrezi. ;)

kikymacija
19-01-2012, 17:57
eu zic asa daca m`ar tine vreo 4-5 ani asi fi multumit de el.....si a mai zis ca fara display...si sa fie cel mai usor de programat...acuma ma mai uit si eu pe net si vad ce fac:D

bilti
19-01-2012, 18:09
fiecare o sa-ti recomande modelul folosit de el. eu de exemplu am un gorenje de 12 ani si merge perfect.

kikymacija
19-01-2012, 18:37
aia nu e o problema daca recomanda ce are el acasa....macar stiu cat de ok e;)

Andrei_Madalin
19-01-2012, 21:43
indiferent de marca eu m-as orienta catre una cu `incarcare` prin partea superioara.

acvariulcucarasi
20-01-2012, 00:01
pasul 1 masoara usile si stabilesti cat de mare sa fie,
pasul 2 te duci la magazin(fie online) si iti iei un samsung sa se incadreze la dimensiuni/pret, pana acum am avut un arctic, indesit, bosch , nici una nu mi-a placut precum samsungul
multa bafta

goodmans
22-01-2012, 01:35
Recomand si eu cu toata increderea masinile cu jet si bule,spala foarte bine,consum redus pt ca nu au rezistenta electrica,apa calda vine de la retea sau in cazul meu de la centrala termica.
In 20 ani am folosit doar doua,prima un LG punch 3 parca,merge perfect si azi dar eu dupa 10 ani i-am dat-o maica-mii si mi-am luat un daewoo nano silver.
Nu am greturi cu depuneri de calcar pe rezistenta sau pe cuva,sau ca rugineste cuva,etc.
Iar pentru spalari mai "Lite" am program de 15 minute,pentru haine de vara,le porti juma de zi si le bagi la spalat.
Nici nu vreau sa aud de masini de spalat clasice,cu cuva si rezistenta,de oricare ar fi ele....

andrei_0
22-01-2012, 16:29
Eu am un Arctic care functioneaza fara probleme de vreo 6 ani. E o masina simpla si ieftina. Cand am luat-o am zis ca daca ma tine 3-4 ani e suficient, dar avand in vedere ca merge perfect si acum, nu vad nici un motiv s-o schimb. Maica-mea are un Daewoo cu incarcare verticala si "bule de aer", care cred ca are vreo 18 ani, dar ce-i drept, a fost reparata intre timp. Aia intr-adevar e o masina mai speciala, spala foarte bine, consuma foarte putin curent si apa si accepta atat apa rece cat si calda.