PDA

View Full Version : reproducere



indifly
24-06-2006, 17:33
am incercat o reproducere, si m-am ales cu o femela batuta, toate semnele erau bune , masculul a facut un cuib destul de bune, femela isi schimba coloritul etc.
cand i-am pun impreuna femela statea cam pe unde ii cuibul iar masculul in partea cealalta, venea se infoia ssi cand ajungea langa se desumvla brusc si fugea inapoi si daca chiar ajungea langa o alunga sau o batea bine,
inca ii mai in impreuna dar de atata bataie au cam stricat si cuibul, iar femela ii cam franjuri
astept sugestii cat se poate de repede.

sorel
24-06-2006, 19:12
Probabil femela nu este inca pregatita de imperechere. Rabdare. Eventual, pune intre ei un geam . Efectele sunt relativ sigure. Se stimuleaza reciproc.

sweet_cherry
26-06-2006, 10:30
Am avut si eu aceeasi problema cu perechea mea de betta, pana cand am pus-o pe ea , singura, seara in acvariul de reproducere. A doua zi dimineata era toata vargata (in acvariul comun ii aparusera deja dungile dar dispareau, apoi iar apareau etc) si atunci am introdus si masculul. Inainte de a-i "pune la depus" i-am hranit vreo 3 zile cu tubi vii si, de asemenea, in timpul reproducerii. Femela a mancat si de data asta bataie, dar nu atat de multa (vezi ca daca nu e pregatita masculul ar putea s-o omoare in bataie) dar in 2 zile au depus icre. Acum am 100 puisori de betta in varsta de 4 zile. :grin:

indifly
26-06-2006, 22:29
mie mi-a fost fricaa sa o mai tin , si am scos-o, o sa o mai hranesc bine cateva zila pana se reface si dupa o sa mai incerc, dar astept mai intai sa se refaca un pic, ca ii farjuri toata.

gabone
27-06-2006, 08:51
cum a spus si sorel, foloseste cu incredere geamul acela. e metoda garantata! :grin:

indifly
29-06-2006, 19:11
dupa multe chinuri, au depus, acum sa asteptam si sa vedem ce o sa iasa!! :D

verso
29-06-2006, 21:03
Trebuia sa iti dai seama mai devreme ca poate unul dintre ei nu era pregatit. Ai "omorat" saraca femela. De acum sa stii ca daca se bat, baga intre ei un geam si o sa vezi dupa cateva zile cand scoti geamul o sa fie mai bine.

sweet_cherry
30-06-2006, 08:04
Felicitari, indifly! Sa-ti eclozeze, sa-ti traiasca si sa-ti creasca!

indifly
30-06-2006, 09:31
nu femela era de vina, masculul era prost, nu cred a stia ce sa faca,
femela era ok, statea calma nici macar nu fugea de el cand o batea, statea sub cuib....

sorel
30-06-2006, 12:06
Statea femela sub cuib, dar cum statea ? Poate nu era pregatita pe deplin. Este apta de depunere pe deplin cand se supune neconditionat stand nemiscata in pozitie verticala cu capul in jos, de parca ar fi moarta.
Ai incredere in simturile lor.

indifly
30-06-2006, 21:38
FEMELA ERA PREGATITA. DIN TOATE PC DE VEDERE. PUNCT!
masculul era prost
dar s-a rezolvat, acum astept puii.

erik
01-07-2006, 01:15
Daca omul zice :lol: :lol: :lol: :).

sweet_cherry
01-07-2006, 08:19
Intr-adevar, indifly, mai sunt masculi care nu fac altceva decat sa bata femela, fara sa faca vreun cuib si fara sa incerce macar s-o ajute sa depuna. Dar acestia sunt exceptia care confirma regula: masculii sunt intotdeauna pregatiti, femelele trebuie obisnuite...

indifly
01-07-2006, 12:04
Reproducerea asta a fost un esec, masculul a mancat toti puii, imi vine sa il... :axe:
ieri seara am vazut puii, erau multi, dar inca nu inotau singuri, si nu am putut sa scot masculul pt ca picau ff multi din cuib si treba sa mai aiba grija de ei. M-am gandit ca il scot dimineata, numa bine pana atnci incepeau sa inoate singurii etc. si dimineata surpriza... nici un pui!

sorel
01-07-2006, 16:15
Mascul de betta sa-ai manance puii ? :?
Nu vreau sa mai fac comentarii ca sa nu pui iarasi punct.

indifly
02-07-2006, 20:11
Mascul de betta sa-ai manance puii ? :?
Nu vreau sa mai fac comentarii ca sa nu pui iarasi punct.

conditiile erau bune, si nu puteam sa scot masculul pt ca puii inca nu inotau singuri,
de mancat i-a mancat noaptea ( m-am culcat pe la 1 cand inca avea grija de ei si se chinuia sa ii puna inapoi iar pe la 9 m-am trezit si nu mai era nimic, nici un pui )
daca sti motivul te rog sa imi spui, dar eu cred ca ii iarasi masculul de vina!
ii ff greu sa gasesti un mascul bun majoritatea au ''defecte'': nu fac cuib sau bat femela pana o omoara, mananca puii etc.

eflorian
03-07-2006, 14:21
Mai acordai o sansa pana invata ce are de facut :lol: Si eu am avut un mascul care din prima a scos pui si altul care batea femela, manca icrele dupa ce avea o zi grija de ele (se satura prea repede de corvoada). A trebuit sai pun filme "educative" ca sal dau pe brazda ;) Mai ai rabdare, tinel separat de femela (dar sa o vada) si mai incearca atunci cand femela este pregatita. Succes

indifly
03-07-2006, 17:41
( m-am gandit ca mesajul are loc si aici )

dupa tot raul si un bine
am pus la acelasi mascul o alta femela cu burta plina, cu ceva experienta de data trecuta si probabil cu ceva experienta in plus si la mascul... am pus femela, a batut-o un pic, am pus repede o sticla intre care am tinut-o cam o zi doua, cand am luat sticla au trecut direct la inperechere.
tot ce nu imi place ii ca masculul ii rosu iar femela ii albastra, si eu vream totul rosu :)
acum sa vedem ce iese ( din nou )

Rechinu
05-07-2006, 00:21
bafta de data asta sa ai grija fff mare !! PDT_012