PDA

View Full Version : Boli la temperatura



AndyM
04-11-2005, 22:08
Mi-au murit in 4 saptamani 3 pestisori!
Imi puteti spune dacadin cauza apei! La 1-5 grade C.!
Am indeplinit aproape toate conditiile de pe site-ul acvaris.ro, la sesiunea "BOLI"

bogdan
05-11-2005, 11:36
nu e bine sa ai o variatie mare a temperaturii apei deoarece acest lucru va duca la imbolnavirea pestilor.iti trebue in acvar oo temperatura cat de cat constanta.si mai e ceva .oxigenarea sa nu lipseasca si nu exagera cu hrana adica da-le o cantitate de mancare pe care s o mananca in cateva minute caci daca le vei da hrana in exces acestia devin mai putini rezistenti la boli

alexe_vet
05-11-2005, 15:36
Cu bunavointa lui Bogdan completez raspunsu...Variata de temperatura nu e prielnica nici tie .. gandestete cand te "te prinde curentu" e acelasi lucru ca la pestisorii tai.. Celulele epidermice nu isi mai fac treaba bine , din cauza variatiei de temperatura practik le inebunesti... si atunci bacteriile , mucegaiurile etc intra in organism bucuranduse asa cum te bucuri cand intrii in club fara sa platesti :D ... REPET : raspunsurile mele sunt bazate pe patogeneza comparata pentru a face lucrurile mai bine intelese.. ms frumos :D

bogdan
05-11-2005, 17:20
buna comparatie alex .FElicitari!!! mi-a placut chestia cu intrarea in club e beton!!

alexe_vet
05-11-2005, 18:00
Numele meu e ALEXE ANDREI ... nu ma boteza pls :D

bogdan
05-11-2005, 19:02
o.k ALEXE fara suparare ! :D

bds
21-11-2005, 00:08
Hei! mai bine iti ei un incalzitor cu termostat, costa doar cam 200.00-300.00!

AndyM
21-11-2005, 23:57
O sa-mi ia bds! mai am devoie doar de 50.000 de mai de lei. Dar eu am gasit la 250.000 de lei

bds
22-11-2005, 00:43
Asta-i treaba ta!

AndyM
22-11-2005, 17:24
Tu ce accesorii ai in acvariu?

Radu
02-04-2006, 16:43
Va sfatuiesc sa luati incalzitoare de firma pentru ca cele fabricate pe vapor se strica des si de multe ori nu tin nici cat garantia. Daca se strica termostatul risti sa mananci o ciorbita buna de peste tropical.
Incercati Scuba sau cele de la AquaEl. Am de-amandoua si sunt bune. Apropo, AquaEl sunt mai ieftine dar bune calitativ.
Temperatura e bine sa se situeze intre 24-28 de grade (si in functie de specie - la un Koi sau caras nu le trebuie mai mult de 20C). In general temperatura crescuta este mai buna (mai protectoare fata de unele bloi ca sa zic asa si la multi pesti asemanatoare cu cea din mediul natural ex. Amazon etc) dar creste in acelasi timp si metabolismul pestilor=> trebuie hraniti mai des, le trebuie mai mult oxigen, unele plante nu suporta temperaturi prea mari, consumul de electricitate e mai mare (cel putin la mine unde 180+420 de litri e ceva) iar cand pestii se imbolnavesc trebuie sa ajungi pe la 30-31C ceea ce inseamna inca un stress minor pentru ei. Si in plus exista pesti care au o durata de viata mai mica in apa mai calda (probabil din cauza metabolismului exagerat ca de ex Macrognathus Aculeatus = Peacock sau Spiny Eel).

raresr
07-06-2006, 11:47
parerea mea este ca, cel mai bine este s ava tineti pesti la temperatura camerei nu riscati sa va moara alte vietati din acvariu si este cel mai indicat deoarece corpul pestelui se obisnuieste la fel ca si al nostru in functie de climat asa si la ei in functie de temperatura din apa, eu am patit-o cu crescutul temperaturii in apa asa ca nu va riscati daca nu stiti mai multe detalii despre crestere temperatura

sorel
07-06-2006, 17:49
1- postul asta este mort de mult. Dealtfel, AndyM nu mai este de mult pe forum.

2- ( totusi ) legat de subiect, nu pot fi de acord cu raresr pentru ca depinde de ce pesti ai in acvariu ; Eu spre exemplu am discusi, si sigur nu ar merge reteta lui raresr.

dia22
19-07-2008, 10:59
mi au aparut la unul dintre cei doi labeo pe care i am niste pete exact pe virful aripioarelor , niste pete albe ... de la pet shop mi au dat ceva de la SERA si anume, COSTAPUR , si as vrea sa va intreb pt k pe prospect nu scrie, cam cit dureaza tratamentul si cum si mai ales cit se dozeaza pe zi sau poate stiu altii... in prospect imi scrie numai de prima si a treia zi cite 22 de picaturi la 4o de litri de apa... DACA CINEVA IMI POATE ZICE MAI MULTE II MULTUMESC ANTICIPAT...