PDA

View Full Version : Iluminare acvariu 110 litri



Leon
28-12-2011, 12:44
As dori sa fac un upgrate la lumina la acvariul Juwel de 110 litri,
adica sa inlocuiesc actualele 2x18W Osram 865 (T8) = 36W/110litri = 0,33W/l
cu 3x24W (T5) = 72W/110 litri =0,7W/litru :
- 2 x Aqua-Medic Aqualine T5 Reef White
- 1 x Aqua-Medic Aqualine T5 Plant Grow

am nevoie de sfaturi la:
1. cum sa leg mai bine cele 3 neoane, pe 1, 2 sau 3 drosere (balasturi) ????
2. intrerupatoare se pot pune inainte sau si dupa drosere???
de exemplu, daca am 1 droser cu 3 neoane, pot sa las numai 2 neoane sa functioneze si 1 nu ???
ideea e, ca vreu sa pot face sa mearga 1, 2 sau toate cele 3 neoane
3. ce tip de droser (drosere) imi recomandati ?

PS: nu ma pricep la electronica, dar voi face capacul si instalatia DIY, cu rabdare

iopenet
28-12-2011, 15:10
1. Eu ti-as recomanda sa pui 3 balasturi cate unul pe fiecare tub, si fiecare cu o priza programabila ca sa poti sa simulezi rasaritul si apusul.
2. Intreruptorul de pune intodeauna inaintea balastului si recomand intreruperea fi fazei cat si a nulului(cand il bagi in priza nu mai este nevoie sa stii care este faza)
Daca ai deja un balast care poate aprinde 3 neoane, banuiesc ca este electronic, si de regula acestea(in functie de schema de conectare) nu prea te lasa sa le aprinzi pe rand dar daca nu sunt inseriate poti sa incerci.
3. Ca tip de balast recomand pe cele electronice, avantajele fata de cele electromagnetice sunt destul de mari.
Cele de firma(Philips, Osram, etc) nu isi merita banii decat daca au si functia de preincalzire a filamentului tubului(si uneori nici atunci daca pretul este prea mare), altfel poti sa pui o chinezarie care de regula este pe undeva in jur de 10-15 lei. Eu am de mai mult de 2 ani si nu am avut probleme cu ele.

Ca o recomandare: desi este mai greu dar nu imposibil de gasit foarte bun ar fi niste fir siliconat(de la balast la tub), pentru ca rezista mai bine la caldura tuburilor si umiditatea acvariului.

Pentru ca nu ai specificat detalii despre acvariu(inaltimea coloanei de apa, cat de dens este plantat, etc), cauta pe forum cum de calculeaza necesarul de lumina, doar w/l nu e suficient sa stii trebuie sa tii cont si de alti parametri.

Off topic: termenul corect este drosel nu droser, nu esti primul si nici ultimul care greseste.

Leon
06-01-2012, 19:26
multumesc de sfaturi,

m-am hotarat pe 2 balasturi electronice:
1 pe care leg 2 tuburi (1 x Aqua-Medic Aqualine T5 Reef White + 1 x Aqua-Medic Aqualine T5 Plant Grow), deci 2 x 24W
1 pe care leg 1 tub (1 x Aqua-Medic Aqualine T5 Reef White), deci 1 x 24W

mai ramane o problema ....

care dintre balasturi sa aleg? nu inteleg ce-s atatea litere ???
de exemplu, balast pt. 1 tub de 24W

Balast tub 24-39W QTP5 sau Balast tub 18-24W QT-ECO sau ......... ???
nu stiu diferenta intre QTP5 sau QT-ECO sau QTIS E sau QTP8 sau ....

PS: datele de acvariu sunt cele din semnatura

dino66
08-01-2012, 01:31
Nu stiu sa-ti zic ce inseamna fiecare in parte, am si eu dilema asta, dar din ce am mai intalnit si eu, si ce am mai aflat (mie imi trebuia balast pentru un Jbl T5 Solar Marin Day si mi s-a recomandat Qtp5, cred ca cel mai bun este: Balast tub 24-39W QTP5 - 53,32RON

iopenet
08-01-2012, 21:52
Diferenta intre ele este ca unele au preincalzire sau se pot monta conductoare mai scurte pe unele sau mai lungi pe altele(1m; 1,5m; 2m), pentru detalii consulta pe prietenul Google.

Una peste alta daca te uiti la preturi este mai rentabil sa iei corpul de iluminat cu totul(mai ales daca il gasesti second aici pe forum) decat sa iei cateva balasturi separat de la Osram.
Si cum am mai spus o chinezarie face acelasi lucru si este pe undeva la 10lei pt un singur tub.

Inca un lucru: nu conteaza ca tubul este T5 sau T8, marin sau obisnuit, temperatura de culoare rece sau calda, daca se incadreaza la putere va fi aprins fara probleme.

Leon
10-02-2012, 19:33
da, am luat un balast 24-39W QTP5 si unul 2 x 24-39W QTP5
conexiunile le-am facut cu fire de cupru de 1mm

functioneaza perfect, sunt incantat de lumina