PDA

View Full Version : Probleme betta



klausn
23-12-2011, 16:07
Am achizitionat un betta de la petshop, si am observat abia acasa, nu stiu cum de deoarece m-am uitat cand l-am luat, ca nu are solzi, asa spre coada, e ''alb''. Solzii nu mai cresc nu ? Probabil de la ceva bataie prin acvariul lor...si burta lui pare putin umflata, din cate mi s-a spus e mascul, o fi mancat mai mult sau care e problema? Multumesc anticipat.

mitzha
23-12-2011, 16:27
Pune si tu o poza cu "inculpatul", e greu sa iti dai seama asa din descriere ... Sa nu fie vreo boala

klausn
23-12-2011, 16:56
Uite poza...e cuminte, imi place, nu e deloc sperios. (nu am putut uploada pe forum)
http://img36.imageshack.us/img36/4835/betta.jpg

mitzha
23-12-2011, 20:03
Nu pare a fi boala, parerea mea e ca a fost accidentat ori de cei de la petshop, ori de alti betani ... ai putea sa pui cateva picaturi de albastru de metil impotriva unei eventuale infectii ...Succes

klausn
23-12-2011, 21:12
ok multumesc, dar nu mi-ai raspuns, vor creste la loc? Si inca ceva...vezi doar aripile lui sunt rosii, corpul ii este ''normal'', acesta se va colora sau va ramane la fel? I-am cumparat hrana speciala pt. el, cu o gramada de vitamine, de la sera bettagran. http://www.aquariumshop.ro/uploads/articles/8673.jpg

mitzha
24-12-2011, 09:10
De colorat nu cred ca se va mai colora, nu pare a fi pui. Am uitat sa scriu in primul post, mie imi pare a femela si inca una cu icre in burta(din cauza asta are burta umnflata), solzii e probabil sa ii creasca altii in functie de ingrijire dar nu te astepta ca intr-o saptamana sa ii apara la loc.

klausn
24-12-2011, 10:52
Pf, si atunci ce pot face, sa ii creez conditii ca sa depuna? Nu stiu nimic despre asta, dar nu e problema, citesc tot ce gasesc, normal ca si ajutorul vostru e binevenit...

mitzha
24-12-2011, 14:09
In primul rand citeste pe forum si vei gasi raspunsuri destule , in al doilea rand cel mai important in procesul asta este un mascul desigur care sa fecundeze icrele. Beta nu este un peste care sa se inmulteasca greu, ce urmeaza pe urma cu cresterea puilor e un adevarat "test" si nu e usor deloc. In primul rand separi un mascul si o femela beta intr-un acvariu de depunere in jur de 20 l , creezi o coloana de apa de 10-maxim 15 cm , setezi o temperatura de 28-29 grade C, ar fi bine sa adaugi si o planta de suprafata unde sa se ascunda femela cand este alergata de mascul, fara pietris pe jos si fara filtru sau pompa de aer, masculul va crea un cuib din spuma dupa care cand va "convinge" femela sa elibereze icrele (cu parul sau cu vorba buna :)) ) va lua icrele si le va urca in cuibul de spuma pentru o mai buna oxigenare, dupa ce a terminat de depus icre scoti femela si lasi doar masculul sa aiba grija de icre si de pui. Pana sa faci toate astea asigura-te ca femela pe care o ai tu acum se recupereaza (cu asa o rana si cu insistentele masculului care nu vor fi deloc pasnice e posibil sa nu reziste)

klausn
24-12-2011, 14:52
multumesc frumos de raspuns, se poate inchide...m-am cam lamurit cu treaba asta.

rick
30-12-2011, 06:08
Ce ai tu acolo este o femela doubletail care este ranita probabil de un mascul.Solzii se vor reface. E bine sa-i faci rost de un mascul dar las-o mai intai sa-si revina. In rest colegul @mitzha ti-a raspuns la intrebarile tale.