PDA

View Full Version : Betta foarte prostut e franjurat mai tot timpu



crankradu
22-12-2011, 13:58
Am in acvariul de 50 de litri : gurami (4 albastri, 2 portocalii), 1 betta, 4 molly ,3 xipho, 1 corydoras paleatus, 1 hoplosternum thoracatum ; defapt aveam acum 5 minute mi-am aruncat un guram la w.c. deoarece timp de 1 minute l-a muscat pe betta de 2 ori. Nu cred ca era singurul care il franjura. Imi puteti spune ce sa fac? Care ar fi vinovatii?

adiscantee
22-12-2011, 14:09
faptul ca tu ti specii total incompatibile in acvariu a dus la asta
masculii gurami musca din orice peste le iese in cale, mai ales cand stau inghesuiti in 50 de litri
betta fiind foarte lent si-o ia de fiecare data cand un guram trece pe langa el
renunta mai bine la gurami acvariul e prea mic pentru ei
ceilalti ii poti pastra in acvariul tau fara a avea conflicte, desi poti avea probleme in continuare cu betta

crankradu
22-12-2011, 14:13
cum sa renunt la gurami? am 5...3 albastri si 2 portocali..si-s cam marisori...n-as renunta la ei :|...mai degraba pun betta in al 2-lea acvariu care il am de 10 litri care nu-i folosit. ce sa fac? ms

tudosie eugen
22-12-2011, 17:15
Pai ti-ai raspuns singur ...."pun betta in al 2-lea acvariu care il am de 10 litri care nu-i folosit"

SyC@
22-12-2011, 17:17
mai degraba citesti, si daca chiar nu vrei sa-i arunci le faci un acvariu asa cum trebuie, cel din wc ce a avut, parca nu vroiai sa-i arunci

crankradu
22-12-2011, 18:07
ma sparg astia care in loc sa dea un sfat cuiva zic sa citeasca:)). pr ce e foruml asta? crezi ca n-am citit? altii zic ca merg gurami cu betta alti cica nu. si CITESTE TU ca am zis ca guramu ala de l-am aruncat numai pe ala l-am prins ca-l ciupea pe betta.

baj
22-12-2011, 18:36
ma sparg astia care in loc sa dea un sfat cuiva zic sa citeasca:)). pr ce e foruml asta? crezi ca n-am citit? altii zic ca merg gurami cu betta alti cica nu. si CITESTE TU ca am zis ca guramu ala de l-am aruncat numai pe ala l-am prins ca-l ciupea pe betta.

In primul rand colegul are dreptate, daca te documentai nu mai ajungeai sa pui asemenea intrebari !

Stii de cati litri are nevoie o pereche de gurami ?!
Stii cati pesti si ce fel de pesti se preteaza la volumul acvariului tau (50 l) ?!
Stii cum "scapi" de un peste sanatos care probabil isi apara teritoriul ?! - il donezi,nu il arunci viu in wc !

Sfatul meu e ca daca nu vrei sa citesti/documentezi renunta la acest hobby !

Pacat de pestii aia care ii detii ca ei saracii nu au gresit cu nimic ...

adiscantee
22-12-2011, 19:28
pai tu la ce concluzie ai ajuns de l-ai aruncat?
eu am renuntat la gurami pe care ii tineam in 225 de litri nu suportau alti pesti in acvariu
nu e frumos sa te raţoieşti la colegii de pe forum care au un strop de ironie, de cele mai multe ori pe buna dreptate

crankradu
23-12-2011, 12:08
crezi ca am bani sa-mi fac un acvariu mai mare? pe ala de l-am aruncat ERA singurul pe care l-am prins de 3 ori ca--l musca pe betta. am vazut chiar cum l-am muscat , a cazut o bucatica de coada din betta si a si inghitit-o , guramul. plus ca avea doar un ochi si se chinui,innota rau(pe-o parte). parca am omorat un om :))...il chinuia totusi pe bettan. n-am momentan cum sa-mi iau un acvariu mai mare. si cum am zis ALTII zic ca gurami merg cu betta. am cerut un sfat ce sa fac. nu ma luati cu spatiu cu de astea, deoarece gurami au cam 8-9 cm.

dacul
23-12-2011, 15:57
si nu crezi ca la marimea asta ar avea nevoie de un acvariu mult mai mare? Daca ai 5 gurami de 8cm si pui numai 1l de apa la cm de peste inseama 40 de litri pt gurami din 50 totali... Sfaturi ai primit de la colegi. Daca nu vrei sa asculti asta e problema ta. probabil ai avea nevoie de un coleg care sa vina cu urmatorul sfat: mai baga 2 betta in acvariu sa il apere pe ala singur...

acvariulcucarasi
23-12-2011, 17:28
crezi ca am bani sa-mi fac un acvariu mai mare? \ parca am omorat un om :))...il chinuia totusi pe bettan. \
din punctul meu de vedere , tinand pestii in conditiile alea, si TU IL CHINUII PE BETAN!!! asa ca trebuie sa iei masuri!
toti in istoria noastra de "acvaristi" am avut greseli de alegere a speciilor necompatibile, dar aruncatul pestelui la WC nu e rezolvarea, eu i-am donat la petshop de exemplu.

"crezi ca am bani sa-mi fac un acvariu mai mare? "\
doneaza toti pesti marii si ramai pe specii mici, sau creveti cu moss, poti sa ai un super acvariu linistit in 50 l, eu am unul de 8 l si nu l-as da pe cel mare de 90

Bugsy05
02-05-2012, 14:52
Si eu am 2 gourami(unul blue si unul gold)si stau in acvariu cu un betta.Am observat ca gourami sunt destul de teritoriali.De fiecare data cand bag un peste nou il fugareste...Atat betta cat si gourami sunt pesti linistiti,asta daca au spatiul lor...ai mei sunt intr-un acvariu de 200L.La inceput cand aveam doar un gourami si betta se cam ¨ciondaneau¨,dar de cand am mai bagat un gourami,betta s-a linistit si ciondaneala a continuat intre cei doi gourami:)Eu as zice ca doar pt cei 5 gourami aia 50L sunt prea putini,si cand o sa creasca mai maricei o sa se bata urat de la spatiu...