PDA

View Full Version : femela betta moarta...motivul??

fulvius
23-11-2011, 12:54
in acvariul comunitar de 50 l au locuit 3 betta[un mascul si 2 femele]..o femela a depus de 3 ori in vara si de atunci observam ca facea dungile de imperechere cand trecea pe langa mascul si avea si semnul distinct la abdomen..astazi a murit si ma gandesc ca s-au intarit icrele [ea nu le-a dat afara si avea burtica umflata]..masculul si cealalta femela[care nu a depus niciodata] nu par deranjati de nimic...o fi asta cauza????nu cred ca e vorba de batranete desi se apropie toti de 1 an[i-am luat in februarie si erau pui]..multumesc pentru un eventual raspuns...

fulvius
25-11-2011, 11:23
din experientele voastre..o femela care a depus de cateva ori apoi nu a mai depus..are o rata de viata diferita fata de una care nu a depus deloc sau care depune mereu ???cum e cu impietrirea icrelor in cazul neexpulzarii??[sa stiu pe viitor..nu vreau sa chinui femelele inutil]...multumesc cui raspunde...

mitzha
25-11-2011, 12:04
Eu unu nu cred sa fie din cauza icrelor. vezi poate s-a intamplat ceva in acvariu, poate a fost ''casapita'' de cealalta femela, niste teste la apa ai facut?nu stiu ce sa zic...

fulvius
25-11-2011, 13:00
de ciondanit..se mai ciondaneau ele cand se intalneau ..dar nu era ca bataile dintre masculi..de obicei una prefera sa se indeparteze..nu era ciupita ci doar cu burtica mare ..teste de apa nu am facut[fac schimburi mici si dese de apa...].ceilalti pesti nu par deranjati de nimic...ti-ai spus parerea ..si asta conteaza pentru mine..

mitzha
25-11-2011, 13:08
Am si eu beta , chiar si pui de la ei, au deja 2 luni, deci nici la mine de 2 luni n-a mai depus femela dar nu am avut probleme de genu asta cu ea...

fulvius
25-11-2011, 13:15
si eu am cativa pui de la ea..de la a 3-a tura..succes in cresterea lor si sa nu ai nici o problema indiferent cu care

mitzha
25-11-2011, 13:21
Multam . Chinuitor a fost pana la o luna, de aici in colo e mai usor :). Succes si tie, poate te lamureste altcineva cu cauza decesului pan' la urma...

beez
25-11-2011, 13:27
Uneori masculul isi alege doar o femela pe care o agreaza (chiar daca nu se imperecheaza cu ea ),iar cealalta este agresata,fapt care duce la stresare,iar stresul poate duce la deces.Asta iti spun din nenumarate experiente privind cresterea si inmultirea de betta.
Eu am avut femele batute la greu de masculi si puse apoi in bazine ei si au trait normal chiar daca aveau burtile pline de icre.
Cat despre impietrirea icrelor,nu stiu daca este posibil asa ceva.Poate se intaresc,se strang prea multe,dar nu cred ca impietresc cum se intampla la broastele testoase :).

fulvius
25-11-2011, 13:28
multumesc.oricum pentru timpul acordat....si mie mi s-a parut dificila cresterea lor[fata de guppy si corydoras]..dar asta e alta poveste...[ca sa nu devin of-topic] BEEZ [am postat amandoi odata]....masculul o agrea doar pe ea[fara sa o bage in seama pe cealalta]..cand se intalneau..ea facea dungile specifice imperecherii fara sa treaca la fapte..