PDA

View Full Version : am o nelamurire



Bogadan
26-11-2007, 19:03
pesti betta : 1 mascul 6-7 luni MARE :grin: ,un mascul mai mic 2-3 luni... si 2 femele tot 2-3 luni intr-un acvariu de 50 l toti .I-am pus in acest fel si am vazut ca nu se intampla nimic..i-am lasat asa.Masculu cel mare de betta .. e destul de tolerant..pana in anumite limite.. il cam tine la distanta pe ala micu dar (lam mutat de curand ptr ca de duminica nu a mancat nimic).
1.Daca ii las in acvariu mare, masculu mare si cele 2 femele mici .. pot aparea probleme pe viitorul apropiat..knd vor fi cele 2 mature voi scoate masculu..? :mrgreen:
2. Ce sa-i fac la masculul mai mic ca sa manace,sta cu mancarea in acvariu si nu se atinge de ea.. :mrgreen:
Precizez ca duminica iam cumparat pe toti... incalzitor nu am .. temperatura este constanta ..25-26 grade.Acvariu... neplantat(inca) fara substrat (inca) :bounce

bettagirlll
26-11-2007, 19:36
si eu am avut aceasi problema la betta..dupa ce mi l-am luat...nu a mancat nimic vreo 5 zile..asta din cauza ca era obisnuit cu alta mancare. decat cea pe care i-o dai tu..apropo ce le dai sa pape?

DiKo
26-11-2007, 20:09
iti raspund invers:

2. mai asteapta o zi si vezi daca mananca... daca nu, atunci incearca alta mancare....

dar cred ca unul dintre factorii principali pentru care nu mananca este prezenta masculului mare... sunt convins ca e intimidat si stresat cel mic de catre cel mare, chiar daca cel mare e pasnic. cand ii va trece stresul, daca l-ai mutat, va manca. sa incerci cu hrana speciala pt betta sau hrana "vie"...
al meu de exemplu mananca larve rosii de tantari lolifizate (uscate) fara mofturi, oricand.

1. da, pot aparea probleme... la un moment dat, masculul se va apuca sa le fugareasca si sa le bata pe femele... dar stai linistit... daca nu exagereaza, e bine... este normal pentru betta acest comportament. oricum... evita sa mentii aceasta stare de fapt pentru totdeauna. nivelul de stres in acel acvariu va fi ridicat 24/7. sa mai separi masculul din cand in cand... preferabil de a fi tinuti separat si pusi la comun doar cand vrei sa-i imperechezi (cand vor fi femelele mature)

Bogadan
27-11-2007, 20:44
Cel mic nu a vut sa manance nimic si a murit...desi l-am mutat..:( am incercat sa ii dau mancare fulgi sera san.. si iam mai dat si tubi congelati.. statea cu mancarea in acvariu si nu manca.....Ca sa nu mai deschid alt topic.. mai am o intrebare.. cum pot sa fac pestii sa manance si altceva de cat mancare "vie" tubi congelati ?le mai dau si repsectivii fulgi dat nu se ating de ei .. in cel mai bun caz ii inghit si pe urma ii scuipa.. :!:

FishMiky
28-11-2007, 00:35
Beta rezista si 10 zilefara sa manace nimic .Deci problema la tine ca a aparut este de la hrana vie administrata . Mare grija de unde o procuri .Iar tubifex nu sunt recomandati sau daca dai , dale cu zgarcenie , cam de 3 ori pe luna .
Betanii mei au fost obisnuiti cu hrana vie de mici , dar daca le dau mancare tetradiscus rosie ... o devoreaza . Incearca , eu zic ca o sa mearga .