PDA

View Full Version : Miriapod de marimea unui sarpe...



nickvvv
16-11-2011, 15:06
M-am trezit azi ca dintr-o caverna a aparut ditamai sarpele...
11920
e de 1 cm diametru si 20-25 cm lungime...
Poate stie cineva ce dihanie e.

alynn
16-11-2011, 16:32
ui da urat e...cum l-ai bagat in acvariu asa mare?

nickvvv
16-11-2011, 17:18
Acvariul are un an, sau aproape, deci l-am crescut...fara sa stiu. Din sapaturile pe google si alte forumuri am aflat ca e fireworm, dar aia sunt 200 de specii si doar una e f. rea (mananca pesti si mai ales corali), se pare ca al meu e cu ghinion. Mai sap...

goodmans
16-11-2011, 18:17
banuiesc ca intentionezi sa-l scoti de acolo,e urat rau.....

Corwyn
16-11-2011, 18:25
Remarca mea oscileaza intre "so insanely kicka$$ ugly it's cool" si "kill it with a stick"...

(Asta vine de la cineva care doarme cu o scolopendra uscata deasupra capului...)

florin_etz
17-11-2011, 21:05
Salutare,
acum ceva timp am vazut o emisiune pe Discovery si un tip de prin state acvarist de profesie ( lucra undeva unde erau foarte multe acvarii expuse gen Antipa ) si printre acvariile de acre se ingrijea era si un acvariu marin cu diverse specii de corali.
Tipul la un moment dat a observat ca ii tot dispar coralii din acvariu si nu intelegea care este cauza... Din cate imi amintesc, i-a luat vre-o jumatate de an sa isi dea seama cine este vinovatul. la un moment dat instalase si o capcana prin acvariu, in ideea ca vinovatul va intra in ea si nu va reusi sa scape, dar nu s-a intamplat asa.
Ajuns la capatul rabdarii si cu fauna de corali distrusa, a golit acvariul, si cand a indepartat pietrele de sub una s-a ivit o chestie ciudata de care s-a si speriat printre altele. In final a facut cateva cercetari si a descoperit ca aceea creatura care deja avea aproximativ 1 metru lungime, era nu stiu ce specie de vierme care semana cu un miriapod, vierme care se hranea cu corali, printre altele, si l-a introdus in acvariu fara sa stie, cu ocazia achizitiei unei cantitati de roca specifica acvariilor sarate. Initial viermele era foarte mic (milimetric parca imi aduc aminte ) si era ascuns in fisurile pietrelor respective. Asta este concluzia la care au ajuns ei.
Una peste alta viermele respectiv a ajuns vedeta locatiei respective, si atragea foarte mult public.
Cred ca daca se cauta pe net se poate revedea documentarul respectiv.
PS
Imi cer scuze pentru greselile de ortografie si pentru faptul ca v-am plictisit atata.

edyr
18-11-2011, 18:18
nu prea cred dar cine stie....da oare nu aveau angajat vre-un roman mai negricios?

juweltrigon190
18-11-2011, 20:41
Este doar un bristleworm, am si eu pe la 11-12 cm, dar stiu ca sunt buni detritivori, curatitori ai fisurilor din roci, lucru benefic pentru acvarii. Problema apare cand este prins cu mana, raman o groaza de tepi mici iritanti.
Coralii in general sunt extrem de toxici, iar pradatorii lor naturali sunt binecunoscuti ca specii non reefsafe, de regula evitate la cumparare. Unii paraziti precum flatwoms-ii sunt adevarata pacoste pentru coralii duri.