PDA

View Full Version : Imi mor carasii !



BogdanS
04-06-2006, 00:44
Se intampla urmatorul fenomen : Incep sa innoate haotic, cand cu burta in sus, nu isi mentin echilibrul. Apoi cam in 2 zile....s-au dus. Din 5 mai am 2.
E vreo boala sau....e ceva in neregula cu acvariul meu ?
Mersi daca ma poate ajuta cineva cu un sfat

http://usera.imagecave.com/Adela_a24/Picture086.jpg

http://usera.imagecave.com/Adela_a24/Picture092.jpg

lupul-sur
04-06-2006, 10:02
Nu stiu ce sa zic si pare ciudat dar sunt simptome ori de intoxicare cu clor ori de soc electric la soc electric ar tre sa moara mai repede. Apropo, acvariul il ai intro camera de fumatori? Da mai multe detalii!

lupul-sur
04-06-2006, 10:38
Tu ai pus in acvariu scoici de mare? Incearca sa masoara duritatea apei si uitate la bronchii vezi daca nu cumva sunt sangerande.

yonutz
04-06-2006, 12:11
Vad acolo niste scoici ... Nu e bine, iti fac apa dura (asa cum a spus si lupu) ... sfatul meu este sa le scoti si sa faci schimburi dese de apa 20% / 2 zile (apa statuta) ...

BogdanS
04-06-2006, 16:20
Fumez da. Asta sa fie cauza ?
Dar am fumat tot timpul.....acvariul era mai mic si intrucat era iarna deschideam mai rar geamul. Nu au avut nimic.
Scoicile ....le scot daca ziceti dar erau si inainte.
Un an si ceva nu au avut nimic pestii in acvariul dinainte. Am schimbat si plantele. Inainte aveam numai de plastic, acum am zis sa pun naturale.
Deci nu pare a fi o boala. Scot scoicile si vad daca traiesc astia 2.

BogdanS
04-06-2006, 16:29
Astia 2 nu par a avea branhii inflamate. Cei 3 decedati.....i-am aruncat nu m-am uitat inainte. Am mai cumparat si un melc galben odata cu plantele. Sa il arunc si pe ala ?

Johnny
04-06-2006, 17:42
Melcul scoate-l numai daca e mort.Schimba 30% din apa , fa rost de Sera Bactopur Direct si pune o pastila la 50 l de apa.Daca intervine vreo schimbare anunta-ne cat mai repede.
PS : Scoate scoicile ,pune si tu un substrat decent de vreo 5-7 cm grosime si cat mai multe plante.Baga un ochi la ce a facut mona si poate iti vine vreo idee : http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=196

BogdanS
04-06-2006, 18:46
Am scos scoicile,am pus ceva apa ....maine schimb din ea sa treaca macar 24 de ore. Cumpar maine si pastilele respective.
Astia 2 o duc bine deoacamdata.....sper sa nu inceapa sa se roteasca.
Daca incep si astia.....nu mai ramane nimic :)
Multumesc frumos de indicatii.

yonutz
04-06-2006, 23:36
Carasu e pestan de apa rece, verifica si temperatura ...

BogdanS
06-06-2006, 19:01
Am luat azi Bactopur 3 pastile, pun una jumate....dar zi si mie daca le dizolv inainte sau le pun asa.
Plante......vinde cineva pe aici ?

lupul-sur
06-06-2006, 19:53
Plante daca nu ai pretentii prea ridicate iti dau si eu insa o sa ti le haleasca carasii:)

Johnny
06-06-2006, 20:12
E mai bine sa dizolvi pastila intai intr-un recipient separat si apoi sa adaugi continutul in apa.

BogdanS
07-06-2006, 01:00
Ok mersi. Asa le-am pus.
Ce inseamna daca "nu am pretentii prea mari" ?
Nu vreau nici sa arunc o groaza de bani pe plante, dar nici sa iau ceva sa arate rau.
Ma gandesc asa ....ca pe langa ce am, sa mai iau ceva cam de vreo 200.000

yonutz
07-06-2006, 07:54
Adica Lupu a zis ca daca nu ai pretentii la plante deosebite (raritati) vii la intalnire si le iei, fara bani (cred) ...

cristi_ionescu_79
07-06-2006, 12:34
am si eu o mica observatie ... mi se pare ffff mic acvariu pt 5 carasi ...

da niste detalii si despre dimensiunile acvariului, cat de des schimbi apa si in ce cantitate .. un test de NO2 nu ar strica ....

BogdanS
07-06-2006, 14:04
Nu vreau raritati...doar sa arate bine. Doar daca e posibil sa sa fie alte specii decat am. Astea care le am se gasesc aici la un centru dar am intrebat pe forum de plante ca nu voiam la fel. Daca aduce i le platesc nu e problema.
Acvariu are 80 litri. 60x30x45. Schimb cam 15 litri la 7-10 zile. Acum am schimbat jumate din ea ca nu stiu ce au avut de au murit.
4 carasi ii aveam cam de un an jumatate......intr-un acvariu mai mic, asta abia l-am cumparat. Nu au avut probleme.
Daca mureau brusc nu va deranjam cu intrebari. Dar asa.....ca a trebuit sa ma uit la ei cate 2 zile cum se chinuie sa innoate pana mor.......am zis ca ori depistez ce se intampla ori ma las de pesti.

cristi_ionescu_79
07-06-2006, 14:41
acvariul este fff mic pt 5 carasi (unui singur caras ii trebuie cam 50 litrii) .. eu zic ca daca vrei carasi .. sa nu tii mai mult de 2 in cavariul asta.

schimbi cam putina apa si cam rar. eu zic sa schimbi 30% pe saptamana (carasii fac destul de multa mizerie).

eu zic ca una din cauzele deceselor carasilor tai ar fi intoxicatia cu nitriti ....

BogdanS
07-06-2006, 15:14
Si 2 e bine nu ma deranjaza. Nu cresc pesti tin de frumusete acvariul. Dar pare un pic cam gol cu 2. Totusi au trait 4 si 5 intr-un acvariu cam de 50 L un an si ceva.

cristi_ionescu_79
07-06-2006, 15:38
sunt convins ca si tu ai putea trai un an sau doi cu inca 7 persoane intr-o garsoniera ....

lupul-sur
07-06-2006, 22:14
Pana cand vine unul acasa si nu se spala pe picioare:P. Exista o expresie la acvaristii batrani: carasul etse ca tancul rusesc; tine la tavaleala si se strica greu. Dar cand se strica nu il mai repara nimeni.

Johnny
07-06-2006, 23:05
Si 2 e bine nu ma deranjaza. Nu cresc pesti tin de frumusete acvariul. Dar pare un pic cam gol cu 2. Totusi au trait 4 si 5 intr-un acvariu cam de 50 L un an si ceva.
Au trait pt ca erau pui ,dar ai idee cat dem are se face un caras?Nu ai , pun pariu ,se face urias , poate sa junga si la mai mult de 1 kg.Asa ca nu te gandi ca pare gol acum acvariul ,gandeste-te cat de plin va fi cand se vor face aia 2 carasi mari.Acvariul de 80 l o sa fie neincapator. 8)

BogdanS
08-06-2006, 00:30
Bine......m-ati convins daca ati sarit toti.......nu mai pun 5.
Plec 2 sapt in concediu daca astia 2 rezista pana vin sa nu se dea peste cap......mai cumpar unul negru cel mai frumos care il gasesc.....si ma opresc :)

Johnny
08-06-2006, 08:41
Vrei 5 ? Ia un acvariu de 300 l si se poate.Apropo , cat stai in concediu cine are grija de ei ?

lupul-sur
12-06-2006, 21:29
Sfantul duh o sa aiba gtrija de pesti!

erik
23-06-2006, 00:30
Si eu am plecat odata cu parintii in concediu si acvariul mi-a fost KO.Am lasat-o pe o vecina sa se uite peste el si sa le dea de mancare si au murit 5 scalari maturi de vreo 12 cm ,ramanand cu vechii guramii pe care acum i-am dat.De carasi trebuie avut grija pentru ca sunt obisnuiti sa manance mult si cred ca sunt in convalescenta inca sau sunt bolnavi.Ar fi bine macar sa iei o pastila pe care sa o pui in apa , o pastila hranitoare adica ceva vitamine combinat sau ce stiu eu ce ar fi bun.Solutia de ai lasa nesupravegheati nu e prea buna insa alegerea ta. :lol: :lol:

BogdanS
23-06-2006, 23:15
M-am intors. A avut grija un vecin.
Unul caras a crapat.....a mai ramas unul.
Nu mai iau 5......m-ati convins.....am zis ca mai iau unul sa fie 3, dar acum o sa mai iau 2.
La carasi se cunoaste sexul sau se cumpara la intamplare ?

erik
24-06-2006, 00:21
Sexul nu se poate afla doar prin metode pe care le poti practica doar acasa si sunt foarte greu de aplicat.Unul dintre ele este sa apesi abdomenl cu degetul .Daca ies icre e femela , daca ies lapti e mascul. Carasilor le poate fi vazut sexul doar cand se formeaza perechi , insa in magazin in nici un caz asa ca ia care ti se pari mai frumosi:D.

verso
24-06-2006, 08:29
Alege carasul care iti place. Daca te iei dupa vanzatori..... Spunea unul unei tipe care avea un acvariu de vreo 50l ca sa ia vreo 4 carasi ca ajunge....sau 5 daca vrea.
:roll: