PDA

View Full Version : testoase + ce pesti?



lupu_cami
03-10-2011, 02:53
Salut,

am 2 testoase de Florida si as vrea sa fac un pond de interior pt ele in care sa pun si ceva peste - ce pesti as putea sa pun, astfel incat broastele sa nu ii manance? Un iaz de 500 L ar fi suficient pentru 2 broaste si vreo 2-3 pesti?

Ma gandesc ca pestii trebuie sa fie ceva mai mari, gen Koi.

Mersi anticipat pentru idei!
Cami

goodmans
03-10-2011, 08:58
Salut,
Nu cred ca e bine sa amesteci broastele cu pestii.In primul rand koii nu cred ca vor sta bine in 500L,este prea putin pentru ei si oricum trebuie sa le asiguri o apa de calitate,lucru mai greu de realizat in compania testoaselor care fac mizerie multa.
Pe de alta parte,testoasele sint carnivore,in 500L o sa-i prinda imediat.
Eu am una de florida care in 8 ani are cam 30cm diametru si de primava pana toamna o tin intr-un bazin de 400-500L linga iaz dar mai scapa in iazul mare si primul lucru pe care il face este sa alergii pestii indiferent de marime.
Pui de 5-8cm au cazut victime de multe ori.
Sfatul meu este sa tii doar broastele care sint frumoase oricum si sa faci bazinul ala cat mai adecvat pentru ele,cu insula (sau cu zona de uscat) cu lumina si incalzitor pentru reptile,etc.
Cu stima si sa mai asteptam si sfatul altor crescatori de testoase.

catalin.suzeanu
17-06-2015, 07:59
Chiar daca ultima postare din acest Thread dateaza din 03.10.2011, pentru a nu deschide altul cu acelasi subiect, incerc ”resurscitarea” acestuia in speranta ca o sa trezeasca interes si se vor alatura si alti asemeni mie.
Eu am o testoasa europeana salvata din mainile unor pescari care jucau fotbal cu ea si, dupa perioada de carantina (am tinut-o vreo doua zile intr-un lighean unde am oblojit-o cum m-am priceput) i-am dat drumul. Dupa ce a umblat bezmetica prin curte, am gasit-o la marginea iazului unde incerca sa urce pe bordura acestuia insa din pricina inaltimii nu facea decat sa cada pe spate. Am luat-o si am pus-o sus pe bordura iazului si intr-o clipa si-a dat drumul in apa. Dupa o perioada de acomodare am decis sa incerc sa o hranesc. I-am dat hrana dedicata broastelor testoase de apa din Horbach insa nu s-a atins de ea. M-am apucat sa studiez si mai adanc despre specia asta de broasca testoasa insa tot materialul de pe net este un copy-paste pastrand aceleasi greseli de ortografie indiferent de pagina accesata. Stiind ca si pestii fac parte din meniu si pentru a nu atenta la puii de caras auriu iesiti in toamna anului trecut (Koii si Carasii aurii din prima generatie sunt mari, deci stiu sa se fereasca de rapitor) m-am gandit sa o incerc cu o bucatica de carne din conserva cu hrana umeda pe care o dau cainilor mei. Am pus carnita pe o piatra pe marginea iazului si am plecat. Am revenit dupa vreo 10 minute si bucata de carne nu mai era. Fiind sceptic (pentru ca nu e carne cruda care am inteles ca e parte din meniu dupa cum am citit) i-am mai pus una si m-am indepartat. Eee...acum am vazut-o cum, dupa ce m-a cautat cu privirea si a vazut ca nu sunt prin zona, a luat-o tacticos spre margine, a urcat destul de usor (apa e la 1 cm sub nivelul partii de sus a bordurii pavate cu piatra) si s-a apucat sa o manance intr-un stil care i-ar face invidiosi pe ardeleni:foarte molcom! La final a coborat in apa si s-a bagat intre frunzele de nuferi tinand capul in sus precum un periscop. De atunci au trecut doua zile. I-am pus mancare in acelasi loc si o mananca in urmatoarele 10 minute. Azi-dimineata, la 6, cine credeti ca statea in mijlocul pestilor care roiau in jurul locului unde le dau sa manance? Broscuta testoata! Cu capul iesit in afara statea ca miloaga sa-i dau sa manance. Am dat pestilor apoi i-am pus si ei din portia cateilor mei. In cateva minute a disparut bucatica de carne, doar urmele labelor si cateva ”firimituri de carne” au tradat faptul ca si testoasa ”si-a pus burta la cale” dupa cum se spune in popor. Pentru ca stiu ca e o specie protejata de lege (sau cel putin asa am citit), am sa mai fac o incercare sa o las sa plece (cu toate ca nu e ingradita absolut de nimic). Nu sta in grilaj, de iesit poate sa iasa foarte usor (greu cu intratul de pe pamant in iaz pentru ca bordura are 30cm inaltile si e placata cu piatra).
Cam asta e povestea noului locatar al iazului personal.

LE: Acum ploua destul de tare insa vad ca, in afara pestilor pentru care ploaia e o mare bucurie, acum si broasca testoasa sta precum o barca in deriva, cu capul drept in sus de parca vrea sa se bucure de fiecare picatura de ploaia care ii cade pe cap :))))

catalin.suzeanu
21-06-2015, 10:22
Deja broscuța se simte ca acasă. Sau așa vrea să pară :))))

cosminTM
21-06-2015, 14:32
Foarte frumos. Putina varietate nu strica.

catalin.suzeanu
21-06-2015, 14:59
Foarte frumos. Putina varietate nu strica.

Asa e! E un spectacol sa vezi cum broscuta face ”lungimi de bazin” si pestii dupa ea...Am mai sesizat ca ziua nu prea e activa insa noaptea ii place atmosfera ”micro-deltei” mele. Sper sa-i mearga bine mai ales ca nu am sesizat ca ar avea intentii de ”parasire a domiciliului conjugal”.

cosminTM
21-06-2015, 15:06
Poate mai faci rost de una sau doua. Asa sa nu fie prea rasfatata ... .

catalin.suzeanu
21-06-2015, 15:11
Iar ”izvoarele micro-deltei” sunt locurile pe care le viziteaza atunci cand vrea sa-si spele capul plesuv (la baza pietrelor din dreapta se intrezareste capul broscutei).

catalin.suzeanu
21-06-2015, 15:17
Poate mai faci rost de una sau doua. Asa sa nu fie prea rasfata ... .

Pai sa stii ca m-am gandit la asta insa e mai greu cu sexul. Din ce am citit pe forumurile de specialitate, ideal e sa stea in pereche. Am inteles si cum e cu identificarea sexului si am dedus ca a mea e femela. Tin la curent postul cu evolutia specimenelor mele iubitoare de apa....

LE: am sesizat ca au disparut efectiv toate broastele (vreo 7 am numarat, foarte greu de prins).

catalin.suzeanu
25-06-2015, 15:16
Azi dimineață am avut ocazia să văd cum mănâncă broasca țestoasă. Zici că e crocodil...Plutește pe suprafața apei și când ajunge în dreptul hranei care plutește (și care nu e altceva decât hrana de zi cu zi a pestilor) cască gura mare și o înghite leneș. ..nu repede Cum am citit în materialele de pe net. Am să încerc să urc un filmulet surprins de camera de supraveghere de la iaz.

catalin.suzeanu
25-06-2015, 20:36
De la minutul 8:28 apare broscuta...nu am reusit sa-l tai pentru ca nu am avut cand. Nici calitatea nu e grozava din cauza compresiei dar cred ca se poate distinge broscuta printre carasi si crapii Koi.



https://www.youtube.com/watch?v=YqC8oLohGYc&feature=youtu.be

catalin.suzeanu
27-06-2015, 16:07
Azi am aflat ce inseamna sa ai deontologie profesionale si sa nu te intereseze doar profitul personal sau al firmei unde lucrezi. Am ajuns in Horbach Berceni pentru hrana pesti si daca tot am ajuns in zona acvariilor, am zis sa ma uit si de hrana pentru broastele testoase din iaz. Zis si facut! Pun in cos o cutie de Gammarus pentru Crapi Koi (din care se infrupta si carasii, prietenii lor din iaz) si ma indrept catre standul special amenajat cu de toate pentru boaste testoase (de la hrana pana la tot felul de accesorii pe care sa se desfete acestea). Intru in vorba cu tipa de acolo care incepe sa-mi prezinte diverse cutiute, nici una mai mult de 40-50gr. La un moment dat observa cutia mare cu Gammarus si exclama: pai hrana preferata a broastelor testoase de apa e chiar gammarus, exact ceea ce aveti in cos. In plus de asta cutiutele cu meniu pentru broastele testoase nu contin altceva decat Gammarus si verdeata uscata din balta. Mi-a deschis o cutie si in ea erau exact aceeasi ”carcalaci” de Gammarus pe care ii aveam eu in cutia pentru pesti. Singura diferenta, o cutie de Gammarus pentru pesti e 39 lei/330gr. iar o cutiuta de 30gr. de Gammarus pentru testoase e 15-17,5 lei... I-am multumit, mi-am luat cutia si am plecat. Acum inteleg de ce mananca cu atata pofta broscutele aceste ganganii sau ce sunt Gammarus astia :)))
Atasez si o poza cu broscutele (una la soare pe piatra iar cealalta in apa exact sub ea).

http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39413&stc=1http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39414&stc=1http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39415&stc=1

catalin.suzeanu
27-06-2015, 16:20
Uite că a prins curaj și băiețelul...Cel cu punctele verzi mai accentuate...

http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39416&stc=1&thumb=1&d=1435411182

cosminTM
27-06-2015, 19:18
Gammarus seamana cu niste creveti de apa ce se gasesc pe parauri cu apa rece sau pe langa izvoare reci. O sa adun odata sa dau la carasi. Poate o sa le placa.

catalin.suzeanu
27-06-2015, 23:18
Uite aici cum arata vii :)))


https://www.youtube.com/watch?v=Xc0uWUhKzOs

catalin.suzeanu
28-06-2015, 10:36
Duminca la plajă...broscărească :)))

stefannicolae1978
28-06-2015, 14:09
Frumoase achizitii..:)...se simt foarte bine la dvs...altfel evadau imediat!
Sunt curios cum o sa le ,,cazati'' peste iarna!!!..:)

catalin.suzeanu
28-06-2015, 21:59
Dacă folosesc informațiile de pe net, atunci din noiembrie până în fe-martie intră în hibernare mai abitir decât crapii Koi. Așa că nu văd de ce ar fi o problemă să hiberneze împreună :)

catalin.suzeanu
07-07-2015, 13:16
Continui suita de fotografii cu noii locatari ai iazului meu...Am constatat ca sunt foarte active noaptea (toate fotografiile postate sunt realizate azi-noapte) , testoasele avand un comportament asemanator pestilor, adica nu se mai tem de mine.http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39529&stc=1http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39530&stc=1http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39531&stc=1http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39532&stc=1http://forum.acvarist.ro/attachment.php?attachmentid=39533&stc=1

Tatanka
15-08-2015, 09:50
@CosminTM: Emys orbicularis este specie protejata... nu poti recomanda capturarea altor exemplare.

@Catalin.Suzeanu: desi stiu ca sunteti de buna credinta, specia asta nu are ce cauta in iaz. Ma indoiesc ca va trece de iarna la fel ca un crap, cred ca depinde mult de dimensiunile iazului... unii au pierdut testoasele peste iarna in iazuri mici.
As recomanda eliberarea lor- ma pot ocupa de asta. In loc de Emys native protejate, puteti tine Trachemys sp. americane, care sunt la fel de rezistente si de care sunt pline baltile noastre- sunt si mai colorate; Trachemys e invaziva si locul ei este in captivitate. Asta daca doriti musai testoase in iaz.

Nu pot sa atace pestii sanatosi, doar pe cei muribunzi sau morti. Rareori pot captura pesti, mai ales unii robusti.

Sanatate!

catalin.suzeanu
25-09-2015, 11:10
Azi mi-am luat "la revedere" de la broscuţele ţestoase. Le-am dus înapoi în lac pentru că începe perioada de împerechere precum şi vremea rece. Poate dacă reuşesc să găsesc ţestoasă cu tâmple roşii, imi "reactivez" pasiunea pentru ţestoasă.

Tatanka
10-10-2015, 10:13
Sunt zeci in Parcul Circului, nu doar Trachemys scripta elegans, ci si T.s.scripta si T.s. troostii. Toate marimile. Inclusiv pui mici, nascuti acolo.

opincarul
10-10-2015, 11:46
Sunt zeci in Parcul Circului, nu doar Trachemys scripta elegans, ci si T.s.scripta si T.s. troostii. Toate marimile. Inclusiv pui mici, nascuti acolo.

Asa e, dar cum sa le putem prinde? Daca te vede vreun 'budigau' ca sari gardul crede instantaneu ca ai venit la furat pestele sau mai stiu eu ce.

Tatanka
10-10-2015, 12:08
Il anunti ca nici o lege nu-ti interzice asta! E specie invaziva si locul ei este in captivitate, nu in balta. In alte tari s-a cheltuit enorm pentru eliminarea lor, iar reusita nu a fost decat partiala/temporara.
In fine, daca balta e Parcul Circului, e perfect- animalele au parte de conditii naturale, fara a putea ajunge vreodata in apele naturale.