PDA

View Full Version : Tetrazona,Ingrijorare



claw93
23-09-2011, 19:32
Am si eu 7 tetrazona in acvariu pe care doresc sa ii donez pt ca mi-am dat seama ca sunt mult prea mari pentru ce le ofer eu,dar nu inteleg comportamentul lor.Uitati o poza 10908 .Ceva ciudat este ca atunci cand sting lumina la acvariu incep sa iasa la plimbare.

iulian_cioclin
23-09-2011, 20:58
Sunt deranjati de lumina prea puternica. Daca bazinul ar fii mai plantat sa aiba si colturi umbrite sau plante de suprafata pooblema e ca si rezolvata. Baziunul din ceea ce se vede in poza, intr-adevar este prea mic

x_dadu
12-10-2011, 16:51
tetrazonii sunt cam sperioși de fel. Am avut odata în acvariu numai tetrazona și deși erau și plante destule iar acvariul avea vreo 65 de litri tot aveau probleme cu speriatu, era deajuns să se sperie unu și să se ascundă că făceau toți la fel tremurînd de frică si decolorați într-un colț de acvariu. Acum am iar tetrazona, dar am luat odata cu ei și conchoniusi, care știu ca nu au atacuri de panică din orice. Datorită conchoniusilor care nu se sperie ușor și vin imediat la mîncare, scapă și tetrazonii de inhibitii.
Din cîte văd în poză i-ai luat și cam mari, probabil se acomodează mai greu, și am impresia ca aveai la acvariul ăla lumină puternică, care nu le e pe plac mai ales pentru o casă nouă.