PDA

View Full Version : Una bucata caras dead!



Ecart
22-09-2011, 15:24
Azi m-am trezit cu un caras mort.. la suprafata.. cu burta mai umflata decat de obicei.

Posibile cauze:
- mancare noua, anume: Tetrafin gold japan si jbl novopearl click
- adaugare de licoare: Jbl biotopol R

Intrebari, sa fie oare din cauza ca s-ar parea ca as fi dat mai multa mancare decat ar fi trebuit ? Tetrafinul cu novopearl le-am combinat in vreo 2 randuri ieri.
Iar apa deja pare sa fie albicioasa gen.

Alte detalii: Celalalt caras (din 2) traieste si e vioi.. la fel si corydoras, la fel si hoplo.

Voi ce ziceti ca ar fi ???

Eu momentan ma pregatesc de mutat in alta parte.. implicit curatare de acvariu si pusi la loc cei ramasi. Din moment ce apa a devenit cam albicioasa iar un peste a murit, eu zic ca-i mai mult decat evident sa fac curat in tot acvariul, nu ?

Edit: Mama imi zise ca de dimineata inca era viu.. eu ma trezii cam pe la 12..si intrai in camera lor pe la aproape 15:00.. Si-l gasii mort!

claw93
23-09-2011, 19:54
Niste detalii despre acvariu nu ne spui,este ciclat?Carasii sunt pesti de apa mai rece...Pot fi mai multe cauze decat cele pe care tu le-ai mentionat

Ecart
24-09-2011, 01:42
Este ciclat.

Ce mi se pare ciudat e ca doar unul a murit.. iar restul nu.

Sanshoku
24-09-2011, 10:55
Carasul e o specie fara stomac, are doar un intestin foarte lung. Deci trebuie sa manance des, insa foarte putin. Sunt lacomi si par mereu flamanzi, iar tendinta proprietarului e sa exagereze cu hranirea. Daca le dai o data si mult, e posibil ca asta sa fie cauza decesului. Tot asta pare sa fie si cauza deciclarii apei (hrana neconsumata). In principiu, hrana bogata in proteine de origine animala le dauneaza. Insa cele distribuite de tine sunt recomandate si dedicate carasului. Hrana trebuie suplimentata (inlocuita) frecvent cu mazare fiarta.
Insa pot fi si alte cauze: diverse alte boli, aerofagie, balonare sau (de ce nu) varsta inaintata.
Nu implica o reamenajare a acvariului, doar o curatenie generala temeinica cu sifonarea substratului si un schimb repetat de apa.

Ecart
24-09-2011, 12:38
Multumesc pentru parere Sanshoku..

Multe de la tine par plauzibile.

Cred ca am exagerat totusi cu mancarea si din cauza asta, ca ai mei par chiar mereu flamanzi.

Si da.. posibil sa fie si-o balonare caci i s-a mai umflat burta si cand l-am gasit era chiar cu ea deasupra apei. (Macar unul din ei s-a salvat, probabil a apucat sa manance mai putin gen, cel ramas fiind mai mic putin)

Sfaturi de viitor care ai zice ca's ? Grija cu mancarea ? Da-mi si mie anumite perioade, cand/cat sa dau etc. M-ar ajuta, chiar daca detin de mult timp acesti pesti, nu ma pricep la administrarea oricarei mancari mai ales noi pt mine. Mentionez ca asta e prima data in 3,4 ani cand pot sa zic ca mi-a murit un peste pe o posibila faza cu mancarea.

Si da.. pot sa zic ca din martie de cand l-am luat, acel caras n-a primit deloc mazare. Tot ziceam ca-i fac, ca-i fac si am ramas doar cu vorba. Dar pot sa zic ca pana in ziua mortii, n-a parut sa aiba vreodata vreo problema cu a fi tras de burta in sus. Iar noaptea dupa ce aprindeam becul, era jos (odihnindu'se cu celalalt), nicidecum sus.

Cat despre varsta da, avea cativa ani. Nu foarte multi, dar avea.

Oricum pot sa zic ca acesti carasi par chiar enervanti cu agitatia pe care o provoaca prin acvariu. Doar cand dorm ce-i prind mai potoliti. In rest, cum ma vad in camera cum incepe forfota. De obicei Hoplo dupa ce mananca se calmeaza si stau la odihna, nu si carasii.

Cat despre apa.. pot sa zic ca am scos carasul viu si niste corydoras. Am mai lasat doar hoplo acolo, dar dupa o zi de filtrare mai serioasa (punand 2 filtre in acvariu), apa inca e curata si limpede. Si per total, cu o schimbare de 20, 25 % a apei tu zici ca ar fi ok da ?

Oricum deja am turnat iar JBL Biotopol R care contine aceste detalii: http://postimage.org/image/y9s3tr0k/ Deci cu o apa noua si cu solutia asta ar trebui sa fie totul in regula da ? Chiar de a dat coltu`un peste acolo.

Edit: Inca una buna zisa de tine: Aerofagia. Tind sa cred ca asta a fost sigur! Conform dexului:
AEROFAGÍE s. f. Act reflex caracterizat prin înghițirea, odată cu saliva sau cu alimente ingerate, a unei cantități mari de aer1 (ducând la tulburări organice). [Pr.: a-e-] – Din fr. aérophagie.

JBL Novopearl plutesc pe deasupra si daca stau mai mult in apa se umfla putin. Ei bine carasul acela le-a mancat mai pe toate ce erau deasupra apei (si-au fost cateva momente cand i-au iesit si bule pe la branhii). Ce ma mira e ca treaba a luat cateva ore pana la deces. Adica eu le-am dat seara pe la 21:00 si pestele pare sa fi murit a 2-a zi pe la dup-amiaza. Caci mama mi-a zis ca de dimineata ea l-a vazut inca viu. Doar cand am intrat eu in camera pe la aproape 15:00 l-am gasit cu burta-n sus si dead.

Per total s-ar parea ca am gasit cauza principala.. Aerofagie.
Cum poate fi uneori, putina neatentie si hop ti-a crapat pestele..

Sanshoku
24-09-2011, 14:31
Tot ce ai scris e OK. Nu stiu cat sa iti spun sa reduci cantitatea de hrana pentru ca nu stiu cat le-ai dat. O sugestie: da-le cat le dadeai cu o lunga perioada inainte, cand totul era OK. Sau chiar mai putin. Se vede pe ei cand sunt grasi sau cand sunt prea slabi. Trebuie sa gasesti calea de mijloc. Opteaza pentru hrana de fund, carasul nu ar avea voie sa manance de la suprafata. Mazare nu trebuie sa ,, le faci", doar sa iei un borcan cu mazare si sa le dai cate putin de-acolo. O poti tine un timp la frigider, in ambalajul original. Poti sa le dai o masa pe zi (una din 3-4 mai mici) doar mazare.

Ecart
24-09-2011, 14:51
Da, asa ma gandeam si eu.. Sa ma axez doar pe mancarea ce se scufunda. Deci pe novopearl am aruncat banii degeaba :D

Am zis de facut, ca stiam ceva de genul: mazarea sa fie fiarta si decojita!

Acum ma pun sa schimb din apa.. si sa bag filtrul curatat.

Sanshoku
24-09-2011, 15:27
Acuma... nu arunca Novo Pearl. Eu as incerca varianta sa le las putin la hidratat inainte, si cand se scufunda sa le pun in acvariu, in cantitati mici. Ce se descompune in apa, polueaza.

Ecart
24-09-2011, 15:56
Sa vad ce mai pot face cu ele.. dar oricum voi da doar cateva granule (putine) pe zi.

Chiar pe recipient scrie ca la un click pe buton se varsa 5 bobite. Asta poate insemna si ca nu-i bine sa virezi mai mult de 5.

Apropo.. tu esti crescator de carasi nu ? Ca vad ca te pricepi..

Sanshoku
24-09-2011, 16:12
Acum nu. Am fost, dar am renuntat (la aproape tot). Din fosta crescatorie mi-au ramas doua rafturi metalice (unul in garaj ca suport de unelte), 3 acvarii in functiune si cateva accesorii. S-au produs mari schimbari in viata mea, plus ca am obosit. Dar imi place sa ajut. Acum tin pentru placerea mea cativa Xipho. Insa e ca mersul pe bicicleta. Odata invatat, e imposibil sa-l uiti. Mult succes.

Ecart
24-09-2011, 16:15
Iti multumesc pentru informatiile oferite! Cand credeam ca nimeni nu stie raspunsul : )) Ai aparut tu! Probabil, daca nu te superi, pe viitor te voi mai contacta prin pm, in caz ca mai se intampla ceva si nu stiu cum sa rezolv.

E bine macar ca mai ai 3 in functiune :)

Sanshoku
24-09-2011, 16:40
Ce am spus eu a fost doar o presupunere. Sunt multi colegi forumisti care se pricep mai bine decat mine, dar ori nu au vazut intrebarea ta, ori au fost ocupati cu alte probleme. E posibil ca raspunsul a mai fost dat si in alte topicuri similare. Nu ma supar, poti sa ma intrebi orice si oricand. Ideal ar fi sa deschizi un topic la orice problema. Ai mai multe sanse la raspunsuri bune. In caz ca nu-si gaseste rezolvare, incercam impreuna.
PS. La topicul cu scalari... eu zic ca Hoplo nu se potriveste, insa nu am vrut sa ma bag eu ,,atotstiutorul" peste toate topicurile :)

Ecart
24-09-2011, 17:08
Am avut hoplo cu scalari in trecut.. si n-am vazut nicio cearta. Mai ales ca Hoplo ai mei sunt batrani si dupa ce mananca le mai place si lenevitul :D in anumite locuri.