PDA

View Full Version : ma poate lamuri cineva si pe mine??



biotec
29-05-2006, 18:40
neoni nu trebuie tinuti la o temperatura prea ridicata. Normal vor fi tinuti la 19-20° C, iar pentru reproducere la 20° C.
in scimb pt discus e recomandata o temperatura constanta de 29° C.?? in cazul asta ar trebui sa renunt la neoni??daca da puteti sa-mi spuneti cu ce ar fi discusi compatibili.

razvan
29-05-2006, 18:58
daca ai sa te uiti putin mai atent, vei observa ca impreuna cu discusii sunt neoni rosii ;)

este adevarat ca prin pliantele firmelor de renume vei vedea neoni normali, insa vei vedea si "imposibla asociatie scalari - carasi"

yonutz
29-05-2006, 19:02
neoni nu trebuie tinuti la o temperatura prea ridicata. Normal vor fi tinuti la 19-20° C, iar pentru reproducere la 20° C.
in scimb pt discus e recomandata o temperatura constanta de 29° C.?? in cazul asta ar trebui sa renunt la neoni??daca da puteti sa-mi spuneti cu ce ar fi discusi compatibili.

Discusii ar fi cel mai compatibili cu alti discusi ... Cu conditia sa ai spatiul necesar... :idea:

biotec
29-05-2006, 19:27
ma refeream la neoni normali;sa inteleg deci ca ar trebui sa renunt la ei k mersi

Johnny
30-05-2006, 00:31
Da ,neonii normali sunt sensibili la temp prea mari(> 30 grade) dar daca ii tii la 28 de grade eu zic ca rezista.

sorel
30-05-2006, 07:38
Am de ani de zile neoni rosii cu discusi in apa de 28-29 grade, si sunt bine merci.
La peste 30 grade se duc dracului si plantele.
Cind discusii au probleme de sanatate, ii bag la 32 grade, dar in acvariul de carantina, nu in cel plantat . :!:

carasu
30-05-2006, 18:14
Poti sa-i tii foarte bine cu discusii dar mare atentie, daca neonii contacteaza ,,boala neonului" atunci pa discusii tai, de asemenea se spune prin literatura de specialitate, ca daca vrei sa reproduci neonii, este bine sa-i tii la temperatura la care zici tu cu toate ca eu am reusit sa depun cu ei si la temperatura de 24. Ce sa zic, este superb un acvariu de vreo 350l in care ai 2 perechi de discusi si cam 50 de neoni. Foarte bine merg si da in acelasi timp, daca introduci in acvariu - daca ai de unde sa iei - si niste ramirezi, sunt tot ciclide, sunt pasnici si ce este mai important, provin din aceeasi zona ca si discusii. Eu zic ca merita incercat tinand cont - este puctul meu de vedere - ca intr-un bazin comun discusii sunt ceva mai lenti si atmosfera merita inviorata putin altfel este putin cam statica. Insa, daca vrei sa reproduci discusii si sa ai urmasi de la ei te sfatuiesc sa-i tii singuri si poti asocia neonii cu scalari - asta insemnand al doilea bazin -. Bafta!

biotec
30-05-2006, 21:31
pai tocmai de aia i-mi bat capul cu ce ar merge sa tin discusii;in alta ordine de idei cred ca am sa-mi mai iau un acvariu unde sa pun discusi&scalari.

biotec
30-05-2006, 21:32
neoni&scalari oops

erik
02-06-2006, 14:59
@biotec:Incearca cu vreo 2 neoni , daca merge mai iei daca nu asta e.
@carasu :Da-ne si noua niste explicatii despre imperecherea neonilor.Succes tuturor. 8)

biotec
03-06-2006, 18:17
Bah cu neonii ii cam greu de reprodus si nu basi asi cred ca se pot reproduce la temperaturi de 24 grade dar sa zicem ca "si asta ii posibil" tinand cont ca ei vin din amazon unde temperaturile rar scad sub 25 grade si frecvent sunt 27-28 nu stiu cum de ei ar reusi sa stea la temperaturi de 18-20 poate ca stau dar asta nu inseamna ca sunt si multumiti dar nu avem de unde sti ca nu putem vorbi cue ei ........ si lasati prostiile cu tempraturile astea ca astea sunt temperaturi pt. carasi nu pentru neoni..... cat despre reprodus trebuie putina munca adica nu oricine poate pt. ca necesita anumite conditi Ph 5,5-6,5 fara lumina (deoarece icrele sunt fotosensibile) iar temperatura sa fie 27-28 gradecat despre arerae si ea trebuie sa fie foarte puternica sa daca puteti face o cascada pe turba ar fi recomandat este putin de lucru dar si zona in care stati trebuie sa fie cu apa pt. reprodus cel mai buni reproducatori de neoni sunt in ardeal si nu in dobrogea.

erik
03-06-2006, 23:57
Mersi de detalii insa te rog sa folosesti un limbaj mai adecvat.Multumesc anticipat.

Johnny
04-06-2006, 00:19
Mersi de detalii insa te rog sa folosesti un limbaj mai adecvat.Multumesc anticipat.
Si eu te rog :evil:

lupul-sur
04-06-2006, 10:03
Daca imi vorbiti frumos si ma rugati va spun eu cum sa inmultiti neoni. Cred cand os a am timp o sa fac un articol pe tema asta.

Johnny
04-06-2006, 12:12
Si pana scrie lupul-sur articolul puteti citi aici : http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=67

erik
04-06-2006, 18:57
Dupa ce am citit cele scrise am observat ca este unul dintre cei mai grei de inmultit.Cine vrea senzatii tari sa incerce :lol: :lol: :lol: .

razvan
04-06-2006, 19:04
stai linistit, sunt altii si mai greu de inmultit...
alte specii de caracide, unii killie... si altii care se inmultesc DOAR in urma unor "aporturi hormonale" ...