PDA

View Full Version : Femela betta cu probleme

Kirca Marius
09-09-2011, 16:02
Buna ziua!Astazi am achizitionat o pereche de betta iar pana acasa(5-10 minute)am observat ca femela numai poate inota.De aproximativ 3 sta langa incalzitor intr-o parte.Am mai observat ca desi aceasca incearca sa innoate spre fundul acvariului ceva o impinge in sus.Tin sa precizez ca nu o foarte mare exerienta cu pesti de acvariu si as dori cateva sfaturi.Multumesc!

Cribut
11-09-2011, 02:09
Ai tinut perechea in acceasi punga ? Ca masculu ii cam sado-maso cu femela ... :))

liviu.andrei
11-09-2011, 02:26
Ma cam indoiesc ca ar fi putut sa se bata in punga, mai cu seama ca se mai si zdruncinau. Posibil sa fie probleme cu vezica inotatoare.
Sau, fi mancat bataie dupa ce a ajuns in acelasi acvariu cu masculul...

Kirca Marius
11-09-2011, 16:50
Da.erau in aceasi punga.I-am transportat cu masina pana acasa.Mai mult ca sigur femela are probleme cu vezica inotatoare.Aceasta practic pluteste deasupra apei.Credeti ca mai este vreo sansa ca aceasta sa supravietuiasca?Oricum maine o sa mai achizitionez o femela(costa 3lei dar totusi si cea din acvariu este un suflet si merita un ajutor daca este posibil.Nu conteaza cheltuiala pe care trebuie sa o suport atata timp cat acel pestisor isi va reveni.)Pentru mine viata nu are pret,e inestimabila,chiar daca e vorba de un peste.Daca stiti vreun remediu pentru aceasta problema sunt dispus sa incerc orice e cu putinta.Multumesc!

Sanshoku
11-09-2011, 17:22
Eu am patit o chestie asemanatoare cand am cumparat niste pestisori dintr-un pet-shop. Vanzatorul, grabindu-se sa-l prinda in plasa pe unul anume (ales de mine), l-a cam zdrobit cu rama minciogului de geamul acvariului. Am observat asta. Cand l-a pus in punga, traia. A mai trait cateva zile dar nu a mai avut sanse de supravietuire.