PDA

View Full Version : pui xipho morti



kriss
07-11-2007, 12:57
acum o saptamana mi-a fatat o femela de xipho si am reusit sa salvez vreo 30 de pui. 6 pui erau albi cu ochii aproape albi si cu putin rosu spre coada. problema este ca de vreo 3 zile au inceput sa moara din ei. a mai ramas doar 1 alb. si din cei normali au moi murit, dar procentajul este mult mai mic.
li se lipesc cozile si intr-o zi mor. nu stiu ce sa le fac, ca sa-i salvez pe cei care au ramas (vreo 20 de pui).
puii ii tin intr-o maternitate.

dany_guppy
07-11-2007, 17:36
mai bine ar fi daca i-ai muta in alt bazin , un bazin decat pt pui , cu toate aparatele (cel putin pompa si filtru)
incearca tratamentul cu tripaflavin sau verde de malachit , acestea combat multe boli
iar ca sa aiba sistemul imunitar mai puternic hraneste-i cu Artemia salina sau cel putin cu fulgi (Tetra PRO, Tetra Min), fulgii ii poti folosii alaturi de hrana de baza (granule)


bafta ;) !!!

andrei_fisher
08-11-2007, 11:25
Cand ai mutat puii in alt bazin le-ai pus aceeasi apa din bazinul mare?ai mentinut aceeasi temperatura?

kriss
08-11-2007, 12:30
pana ieri puii au stat in maternite din aia 2in1 de la resun. maternitatea a stat in acvariul mare. mi s-a parut ciudat aptul ca puiutii mureau pe capete, iar in acvariul mare toti pestii sunt sanatosi. maternitatea are niste dungulite verticale foarte subtiri prin care trece apa.
ieri am mutat puiutii separat la indemnul lui dany_guppy. din pacate nu au decat incalzitor, ca nu am decat un filtru care este in acvariul mare. puii albi au murit toti pana aseara cand sa-i mut. de aseara cand au fost mutati si pana azi vad ca nu a mai murit niciunul. si le-am picurat in apa cateva picaturi de medfish (tripaflavin nu am gasit si am inteles ca medfish ar avea efect de dezinfectant al apei).

Gaia
08-11-2007, 21:52
Uite ce scrie in ghidul Sera:
traduc:
"Simptome:
Pestii se balanseaza si stau cu inotatoarele stranse la suprafata apei sau se ascund; fara alte semne vizibile.
Posibil diagnostic:
Infectie bacteriala a pielii / infectie bacteriala interna.
[Identificabila prin] examinarea mucusului pentru a gasi bacterii sau paraziti.
Tratament:
sera baktopur, sera baktopur direct
sau
sera bakto tabs, sera costapur" (lojic, doar e ghidul sera :P )

kriss
09-11-2007, 12:33
stii cumva si care e posibil sa fii fost cauza? vreau sa previn pe viitor.

mita
09-11-2007, 12:46
stii cumva si care e posibil sa fii fost cauza? vreau sa previn pe viitor.
Ce ma intriga e faptul ca zici ca puii erau "ciudati" in timp ce toti ceilalti pesti erau sanatosi. Nu cumva a avut femela vreo problema, iar puii au fost afectati.
Pe vremea cand aveam carduri de guppy, pateam situatii de genul, in care o femela (malformata) dadea nastere la pui care ulterior mureau.
E doar o parere...

kriss
09-11-2007, 12:55
nu stiu ce sa mai cred. femela e perfect sanatoasa, e matura si nu e prima data cand face pui (datile trecute nu am reusit sa salvez puii si au fost mancati de ceilalti pesti). puii care au ramas se simt bine deocamdata, desi nu toti si-au revenit complet. nu stiu cum as putea preveni astfel de situatii pe viitor.

mita
09-11-2007, 13:09
Poate n-am inteles eu bine: de ce s-au nascut albi? Erau fara pigmentatie? Poate ca nu ar fi asta problema directa.
Parametrii apei in acvariu sunt ok? Ma gandesc ca fiind pui, in cazul in care ai avea ceva probleme, nu ar fi asa rezistenti. In ceea ce priveste existenta vreunei boli in acvariu as fi usor sceptic intrucat, desi e posibil, 3 zile e un timp destul de scurt. Mai ales ca ceilalti pesti nu dau vreun semn.
Deci raman, dupa mine, 3 posibile cauze:
- probleme femela -> pui nesanatosi
- probleme apa (legat si de ce ziceai ca dupa ce i-ai mutat nu au mai murit)
- probleme boli (daca era vreo boala, "o luau cu ei" in celalalt bazin si mureau si acolo)

dany_guppy
09-11-2007, 18:18
salut !
kriss care mai e situatia?
cum a functionat tratamentul?

sincer nici eu nu cunosc bine sursa bolii , de la femela nu cred ca este , mai repede de la apa
ai spus ca puii albi aveau ochii aproape albi (ciudat) , eu unul nu am mai vazut pesti cu ochii albi , poate ca erau albino si rosul din ochi nu se dezvoltase inca
daca spui ca erau albi iar ochii tot asa deschisi la culoare insemna ca duceau lipsa de pigmentatie, pestii slab pigmentati au un sistem imunitar mai slab adica sunt predispusi la multe boli, (treaba asta am observat-o la mine in bazine) si dupa cum ai spus si tu ca ti s-a intamplat exact la fel

in bazinul in care ai mutat puii ai nevoie si de pompa si filtru , mai ales ca filtrul mai retine unele impuritati ce pot strica apa si dai in alte treburi urate daca nu il folosesti , iar la un peste bolnav oxigenarea este esentiala

bafta !!! tinene la curent!

kriss
09-11-2007, 19:32
cred ca este bun tratamentul. de atunci nu au mai murit din pui. puiutii care erau albi si au murit aveau putin pigment rosu in zona cozii. mi-ar fi placut sa vad cum arata adulti. :cry:
daca cumva data viitoare cand fata pvor mai fi pui de aceeasi culoare (clar aveau sistemul imunitar mai slabit) ce as putea face ca sa-mi traiasca. ii pot ajuta in vreun fel?
cat despre filtru si pompa in cateva zile maxim rezolv problema (imi iau unele mai puternice pentru acvariul mare si le mut pe alea in acvariul mic).

pestoci
10-11-2007, 14:41
Cei alburii cu ochii roz urmau sa se faca rosii cu ochii rosii. Intotdeauna sunt cei mai fragili dintre pui, primii care mor.

dany_guppy
10-11-2007, 17:26
daca cumva data viitoare cand fata pvor mai fi pui de aceeasi culoare (clar aveau sistemul imunitar mai slabit) ce as putea face ca sa-mi traiasca. ii pot ajuta in vreun fel?


sunt greu de tinut in viatza acesti pesti mai sensibili
insa poti sa folosesti acelasi tratament inca din ziua in care ai pus femela sa nasca, iar puii trebuie sa ii tii separat (cum am mai spus) intr-un bazin cu toate cele necesare si sa continui tratamentul pt o perioada de 1 saptamana de la nastere , apoi faci o pauza de 2-3 zile si daca observi ca in acest timp iti moare vre un pui continui la fel timp de o saptamana cu inca o pauza de 2-3 zile si tot asa pana cand vezi ca in zilele in care nu ai folosit tratamentul pestii nu iti mai mor.
odata crescuti deja sistemul imunitar li se mai imbunatateste dar sa nu folosesti tratamentul mai mult de 1 luna pt ca in situati asta vor devenii dependenti, insa nu cred ca se va ajunge asa departe.

multa bafta ;) !!!

P.S. ca se te mai inveselesti putin, cred ca pestii tai ar fi aratat ceva de genul acesta:
http://www.aquahobby.com/gallery/img/Xiphophorus_hellerii_2.jpg
http://www.hitokiri.com/fish/archives/images/nanocube/femalekoi-thumb.jpg
http://www.hitokiri.com/fish/archives/images/large/gammakoi-thumb.jpg
http://www.hitokiri.com/fish/archives/images/fish/koifemale-thumb.jpg

kriss
10-11-2007, 22:36
multumesc pentru poza. sunt superbe exemplarele. pacat ca ai mei au murit. sper data viitoare sa mai faca si din astia si sa reusesc sa-i salvez.
ma pregatesc serios de amenajarea permanenta a unui nou acvariu, micut, in care sa pot creste puiutii care vor mai aparea.

dany_guppy
11-11-2007, 14:27
ma pregatesc serios de amenajarea permanenta a unui nou acvariu, micut, in care sa pot creste puiutii care vor mai aparea.

bafta ;) !!!
PDT_Armataz_01_37