PDA

View Full Version : Botia macracantha si plantele



RomeoBud
27-08-2011, 09:30
Buna,

Nu am gasit pe acest forum si nici pe net foarte multe informatii legate de compatibilitatea acestui peste cu plantele, am cumparat de cateva luni 2 Botia si se pare ca in meniul lor preferat intra si cateva plante, fapt tulburator pentru multi acvaristi insa pentru mine compenseaza comportamentul si frumusetea lor cu acest inconvenient, sunt pesti foarte frumosi, pesti care pleoscaie atunci cand se hranesc la suprafata, se odihnesc pe o parte, foarte jucausi, fac card cu cory si ar mai fi multe de spus dar as vrea sa fie informati cei care vor sa cumpere acest peste si sa stie ce plante consuma si de care nu se ating, asa ca ii invit pe toti care au Botia in acvariul lor sa ne impartaseasca aceste informatii.

Ai mei prefera: hygrophila polysperma si hydrocotyle leucocephala

Nu se ating de: ludwigia repens, moss-uri, limnophila sessiliflora, blyxa japonica, bacopa caroliniana

mbaias2000
27-08-2011, 16:11
Salutare.
Eu am in acvariu un exemplar de Botia macracantha ( au fost 2 dar din pacate unul a dat coltu ) si 2 exemplare de Botia Striata.
Probleme cu plantele nu am avut niciodata, poate si datoriat faptului ca nu am nici hygrophila polysperma si nici hydrocotyle leucocephala.
In schimb melcii.....
Desi macracantha este foarte frumos, este si foarte sfios si sta mai mult ascuns. In schimb striata nu te mai saturi sa-i privesti.
Pestisorii au cam 5-6 cm.

LupuMoralist
18-01-2012, 11:25
salut. am avut si eu 4 botia si acum mai am 2. 2 au sarit din acvariu (unul a sarit printr-o fanta din capac si unul la un schimb de apa, l-am gasit dupa 3 zile). nu s-au atins niciodata de plante, pentru ca le ofer in alimentatie dovlecei si castraveti fierti.

adrian_b
18-01-2012, 13:16
Am si eu un Botia macracantha de 9-10 cm si nu l-am prins niciodata sa haleasca plante, poate pentru ca am melci de substrat si nu-i cad bine verdeturile ? Oricum pentru melci l-am luat insa nu gasisem decat unul si ala prapadit de era sa dea coltul dar si-a revenit si acu e gras si frumos. Nu-i dau nimic special de mancare.

florins
18-01-2012, 20:30
Prieteni, botia macracantha este peste de card si merita sa aveti in acvariu macar 5 - 6 exemplare (eu am 18). Daca sunt mai putini, stau ascunsi (si, ca sa nu fie stresati trebuie sa le asigurati si locuri de ascuns si un iluminat moderat). In privinta plantelor, din experienta mea stiu ca nu mananca anubias sau microsorum pteropus, plante pe care eu le prefer fiindca nu necesita multa lumina.

florins
18-01-2012, 20:33
Scuze, am scris 18 (optsprezece exemplare) - nu stiu de ce a aparut altfel...

LupuMoralist
19-01-2012, 13:43
florins: ce volum are acvariul tau, cum e amenajat si ce alte specii mai ai?
apropo, propun admin-ului sa deschida un capitol nou pe forum: Cobitidae. acesti pesti isi merita locul lor

florins
20-01-2012, 21:40
Am un acvariu de 450 l, cu filtrare "sporita" fata de cerintele obisnuite. Enumar aici filtrul extern JBL CristalProfi e 1501 si filtrele interne F 1 200 de la Sera (1 buc), cu debitul de 1 200 l/h si Resun SP - 2 500 (2 bucati), cu debit de 1 400 l/h. Toate aceste 3 filtre interne (power head-uri) au si filtrare biologica. Desi, in general nu ma dau in vant dupa chinezarii, filtrul SP 2 500 are posibilitati de filtrare mecanica si biologica (cu doua recipiente in care am pus siporax, respectiv micromec), functioneaza silentios si fiabil si sunt manevrabile in pozitionarea lor in acvariu si pt directionarea fluxului de apa. Ideea intr-un acvariu cu botii (in special cu botia macracantha) este sa le asiguri pestilor fluxuri de apa, fiindca botiile sunt pesti de apa repede. (Dimineata si seara, cand este semiintuneric in acvariu poti asista la un spectacol adevarat in care botiile ies in grup, preferand "ascensiunea" in fluxurile de apa si se antreneaza in asa-numitele "loaches dance". Resun-urile le-am pozitionat la 20 cm de fundul acvariului, pentru a le aduce fluxul de apa mai aproape de nivelul lor preferat, iar filtrului Sera i-am pozitionat fluxul chiar sub luciul de apa, pentru a mari oxigenarea acvariului. Si, esential, am amenajate multe ascunzatori pt botii!
In ce priveste pestii: am ales pt coabitarea cu botiile macracantha 10 buc de Puntius denisoni, pesti extrem de spectaculosi, care nu se ascund in timpul zilei. I-am ales in primul rand pt ca si ei au nevoie de fluxuri de apa si un nivel ceva mai crescut de oxigenare a apei. Acestia sunt principalii locatari ai acvariului meu (mai am un peste-cutit, vreo 5 buc de kuhli, pe care ii vad rar si cativa sanitari). Informatii despre botiile macracantha gasiti din belsug pe site-ul specializat www.loachesonline.com (http://www.loachesonline.com) . Cam asta ar fi...

LupuMoralist
22-01-2012, 20:40
impresionant! poti sa pui cateva poze sau un filmulet? sunt fascinat de acesti pesti, dar din pacate nu am cum sa le ofer niste conditii potrivite.

florins
24-01-2012, 22:04
Lupule..., inca nu am fotografii de care sa fiu multumit, dar in zilele urmatoare voi chema un profesionist sa faca vreo doua, acvariului, cum este acuma. Incerc totusi, sa incarc o fotografie facuta in urma cu vreun an.
Altfel, ideea cu o sectiune dedicata Cobitidae - lor este buna, fiindca in toate magazinele sunt botii de vanzare (nu numai macracantha), dar nu se ofera informatii suficiente despre acesti pesti. Noroc cu internetul, in zilele noastre, dar oare sunt toti cumparatorii atat de curiosi incat sa caute informatii despre pestii pe care ii cumpara?
Si-apoi, conteaza mai mult informatiile pe care le primesti de la alti pasionati, cu experienta in cresterea pestilor care te intereseaza! Da, as vrea sa cunosc aici crescatorii de botii din tara, sa le pun cateva intrebari...
Am postat fotografia aceea, dar a trebuit s-o micsorez si si-a pierdut din calitate... Botiile mele tocmai faceau un "loaches dance", cum se spune. 13574

LupuMoralist
25-01-2012, 17:48
superb! ai clown loach, foarte frumosi!

florins
25-01-2012, 22:16
Da, multumesc! Cred, insa ca am deturnat putin subiectul acestui topic, astfel ca ma voi intoarce inspre subiectul initial: compatibilitatea botiilor clown (si in general a botiilor) cu diferitele specii de plante.
Botiile, mai ales macracantha sunt aprige rascolitoare a pietrisului (care trebuie sa fie marunt, altfel poate cauza ranirea buzelor, a zonei gurii). Prin urmare, le place sa sape si la radacina plantelor, de multe ori determinand desradacinarea lor. In aceste conditii se pune problema ce plante le rezista (nu doar din punctul de vedere al ciugulirii frunzelor). Eu am mentionat microsorum pteropus si anubias, care se prind pe suporti naturali (buturugi). As mai adauga Aponogeton crispus. M-ar interesa o sugestie in acest sens, adica ce alte plante as putea pune in acvariu. Trebuie tinut cont si de iluminatul mediu spre slab din acvariu, fiindca lumina puternica tine botiile in ascunzatori, dar si de imposibilitatea (sau, ma rog, dificultatea) de a alimenta plantele cu CO2, din cauza aerarii peste medie a apei (botiile au nevoie de o apa in miscare si oxigenata).
Iata o ecuatie la care ar fi de dorit un comentariu al cuiva cu experienta in cultivarea plantelor, a iluminatului acvariilor si a fertilizarii cu CO2 (mai ales in zonele in care apa este alcalina). Multumesc!

adiscantee
25-01-2012, 22:48
si eu sunt fericitul posesor a 4 botia lohacanta si 4 botia macracantha,
acvariile in care traiesc sunt slab plantate, ceva anubias, vreo 3 feluri de echinodorus si valisneria gigantea, cea din urma i-si mai arata cate o data din radacini datorita "spiridusilor"
in legatura cu iluminarea si aditia de co2, nu pot sa spun decat ca nu am avut niciodata probleme cu ei chiar daca in acvarii bag 2 bule de co2 pe secunda, iluminarea este slaba 2x 30 w t8 la acvariul de 225 de litri si 2x30w + 2 x 24 w la cel de 450 litri
ph apei este undeva la 8, mai mult din cauza asta bag co2
de plante nu s-au atins niciodata. poate si din cauza ca le plac la nebunie tabletele pentru pleco, mazarea si salata

florins
25-01-2012, 23:04
Vezi, adi, depinde cum ii inveti! Eu le-am redus alimentatia cu cips-uri, fiindca din ele se desprinde un "praf" maroniu, care mi se depune pe frunzele plantelor, iar cand lipsesc mai multe zile imi sufoca plantele. Alimentez botiile cu creveti si larve rosii (congelate), la care mai adaug si hrana vegetala (fulgi, mazare, banane). De curand, insa, am aduc cateva botii maricele, care nu vor sa manance creveti roz (congelati, rasi), asa ca insist cu larve.
Ma uimeste ph - ul apei tale! La mine apa de la robinet are ph de 7,4 si au ma gandeam sa fac ceva sa-l reduc, fiindca botiile prefera apa usor acida... CO2 nu prea pot sa bag, fiindca apa este mai aerata si suprafata ei agitata. Insist sa le asigur conditiile cerute pentru a le stimula cresterea.
Da, valisneria giganteea nu am incercat! Ii trebuie substrat, nu-i asa?

adiscantee
25-01-2012, 23:41
da ii trebuie substrat valisneriei
apa provine dintr-un put, asta e...

LupuMoralist
25-01-2012, 23:41
referitor la plante: am facut munca de chinez ca sa reusesc sa am plantele de acum. am inceput acvariul cu 4 botia almorahae si abia apoi am inceput sa introduc plante. am pietris de la Hornbach 1-2 mm. de fiecare daca cand introduceam o planta noua, cand veneam seara acasa gaseam planta la suprafata. am reusit sa ii pacalesc folosind agrafele de la JBL. plante de gazon nu am reusit sa pun. doar Echinodorus Tenelus (cel mai greua prins radacini) si Blyxa Japonica am reusit sa pun, dintre plantele de marime medie. acum ma lupt cu un pui de Athernanthere Reinecki "mini" sa prinda radacini, dar o sa am nevoie de multa rabdare.
referitor la CO2, eu introduc mai mult de 3 bps si acest lucru nu afecteaza pestii. au o scoarta din ceramica unde se retrag si curentul in acvariu e acceptabil. nu sunt foarte fericiti cei 2 care au mai ramas, unul e f stresat, dar celalalt, pe care il banuiesc a fi alta specie, fiind mai rosiatic la culoare, e f linistit.
ca plante: am multe plante stem, si atunci cand le plantez tai doua randuri de frunze de la baza, lasand cativa mm din frunze pe post de "opritori" ca sa nu iasa din substrat.
le place sa intre prin manunchiul de Didiplis Diandra, sau sa se ascunda in frunzele de Crytocoryne Pontederifolia

florins
26-01-2012, 16:38
LupuMoralist, daca exista curent de apa in acvariu, cata eficienta are fertilizarea cu CO2 ? Daca apa este agitata, CO2 -ul se elimina mai rapid si nu stiu cat mai ajunge sa fie consumat de plante. Eu nu mi-am masurat niciodata concentratia de CO2 din apa (nu fac cu adevarat fertilizare cu CO2) si m-ar interesa daca cineva a facut o observare in acest sens (adica ramane CO2 din fertilizare in acvariul ce are curenti de apa?). Ma bate gandul sa imi achizitionez o instalatie de CO2, pt. a scadea ph-ul si pt plante, desigur si nu as face o atare investitie pt un randament scazut.
Multumesc pt. plantele indicate!

LupuMoralist
26-01-2012, 17:37
exista doua tipuri de "curent":
a) curentul/agitatia la suprafata apei, pe care o poti face cu un spray bar montat aproape de suprafata apei --> acesta elimina CO2 si creste Ph, dar creste si oxigenarea apei
b) curentul in cadrul acvariului, pe care il poti realiza prin directionarea OUT-ului spre interiorul acvariului, folosirea unui power head, sau un filtru intern suplimentar, care nu trebuie sa agite suprafata apei ---> nu afecteaza Ph

florins
26-01-2012, 21:44
O.K.! Eu le am ambele forme in acvariu, fiindca este nevoie de oxigen in apa (si am si aerare cu bule). Nu odata vad botiile inotand in coloana de bule de aer, pe care o am fixata intr-un capat al acvariului. Chiar ma gandeam sa mai pun o piatra si in partea cealalta, pe care s-o "strabata" curentul de la unul dintre power-head-uri, pt a se dizolva mai bine oxigenul in apa. Dar, oxigenul favorizeaza eliminarea CO2 - ului, nu? Ei bine, intr-o asemenea conjunctura ar trebui sa adaug CO2 - mai are rost, oare? Am vazut pe net acvarii cu botii, cu flux ridicat de apa si in toate se semnaleaza activitatea crescuta a botiilor. In aceste acvarii nu exista prea multe plante. In acvariile fara flux de apa exemplarele stau mai mult ascunse, fiind mai "lenese". Asta este una dintre diferente.