PDA

View Full Version : An aquaruim was born!!!



Nalbaru Vasile
02-11-2005, 09:09
Salut! Gata m-am hotarat sa-mi incep construirea unui nou acvariu. M-am plictisit sa ma tot duc in magazin sau la colegi cand vroiam sa admir un acvariu. Asa ca gata! Am facut rost de fonduri, oferte de pesti am o gramada. Acum vine partea cea mai grea: "alesul acvariului potrivit". De aceea am nevoie de cat mai multe pareri.
:!: :!: PS: vreau sa-mi fac acvariu cu cichlide africane. Sa fie cam de 40-60l. Intrebarea mea este:
-Cum e mai bine sa fie acvariu: mai lung, mai lat sau mai inalt?

bogdan
03-11-2005, 13:42
daca asi fi in locul tau asi face un acvariu mai lat pt ca daac asi aavea ciclide asi face in fundal un oranament foarte fain din spuma poliuretanica.e misto de tot asa dar e ceva de munca.daca ai imaginatie totul mere ca pe roate zic eu! :D

Nalbaru Vasile
04-11-2005, 22:08
As dori si eu mai multe pareri. Please!

AndyM
04-11-2005, 22:23
Acvariul meu are aceste marimi: - 20 de centimetrii latime
- 35 de centimetrii lungime
- 30 de centimetrii inaltime
- 30-3x litri volum
Eu sunt foarte multumit de el!
Eu am luat acest acvariu abia ieri!
Am un filtrator cu vibrator incorporat de 5 W, care are puterea de 300 litrii pe ora!
Cam la cat timp ar trebuii sa-i schimb apa!

bogdan
05-11-2005, 10:24
ce psti ai? ai plante? ai un substrat? cu lumina cum stai?

AndyM
08-11-2005, 23:51
Pentru cine pui bogdane intrebarea?

bogdan
09-11-2005, 10:06
pt AndyM,in legatura cu schimbarea apei

AndyM
09-11-2005, 23:43
De marimea unui GUPPY! O planta (25% mancata de pesti), substrat n-am, dar am niste pietre (9 pietre), iar ca lumina, am lumina naturala!

bogdan
10-11-2005, 09:32
da.daca asi fi in locul tau asi schimba apa cam 10% din ea de 2 ori pe saptamana.Plantele {cam putine in cazul tau} sti si u ca au un rol benefic in acvariu ptin faptul ca ele consuma CO2 si elimina O2.Ai grije cu lumina naturala in exces va duce mai tarziu la aparitia algelor care iti vor da mari batai de cap.Incearca sa faci ca pesti tai sa se simta cat mai bine adica acele conditii din acvariul tau sa semene cat de cat cu cele nturale.Acvariul nu trebue sa fie o "inchisoare"pt pesti esti de acord cu mine?{presupun ca nu ai de mult timp acvariul}

AndyM
10-11-2005, 23:10
Substrat nu am deoarece, as avea, in timp ce am filtratorul in priza, ar fii apa tulbure! Imi poti spune ce as putea face sa se simpta pestii foarte bine?

bogdan
11-11-2005, 10:26
si eu cand m-am apucat de acvaristica am avut un acvariu de 30 litri pe care l-am cumparat de la un pet.am cumparat un substratdin pietre de rau {pt ca acela m-i s-a parut cel mai natural} si o planta foarte mare valisneria{sper sa nu gresesc numele:D}dupa o saptamana vazand acvariile celor de la pet am mai cumparat 2 plante o elodea si un anubias si tot asa pana astazi.Eu cred {si nu stiu daca esti de acord cu mine ca aspectul acvariului este dat totusi de plante.primi mei pesti au fost 2 platy 2 guppy si doua tetre.dupa ceva timp am avut carasi niste sanitari apoi scalari neoni si discus.DAca vrei sa gasesti idei despre cum sa iti decorezi acvariul tau cauta pe google si o sa gasesti acvarii de 30litri care te lasa balta:D eu chiar am ramas surprins sau cauta pe situl asta www.aquahoby.com
bafta

AndyM
11-11-2005, 18:31
Mai am si eu inca o intrebare!
Ce ziceti, daca am un filtrator, sa-mi mai iau si sanitari?
Mi-e cam frica, de cand am vazut ce mari se fac ( intre 15 si 20 de centimetrii) Poate-mi mananca pestisorii!

bogdan
11-11-2005, 19:02
pai nu trebue sa iti iei sanitari care crsc mari.Iti reciomand ancistusi deoarece fac multa treaba ei mancand unele tipuri de alge.Sau daca vrei sanitari mai ieftini putini {nu stiu care sunt preturile la tine acolo dar aici un ancistus micut e vreo 200 mii}iti poti lua coridoras.aceste 2 specii la fel ca multe alte specii de sanitari nu iti vor manca pesti tai din acvariu cu siguranta.CHIAR ITI RECOMAND CEVA SANITARI !!! Au un rol si ei si destul de important.

AndyM
11-11-2005, 20:16
Am vazut un sanitar mic la 40.000 de lei. Acela este pui sau o specie mai mica!
Mie in este, sa nu imi manance pestisorii, nu de alt ceva!
Pot sa fie si de 20 de centimetrii!

Nalbaru Vasile
14-11-2005, 15:55
Fratioare nu stiu daca conteaza parerea mea, dar eu tot o sa ti-o zic. Eu cred ca un acvariu fara substrat, nu se poate numi acvariu. Substratul acela il face sa para cat mai natural. Pe langa faptul ca face acvariul mai frumos, are si un mic rol de filtru.

Nalbaru Vasile
14-11-2005, 15:59
Inca ceva. Eu am avut aproape toate speciile mai cunoscute de sanitari. Am avut si 2 fosiliss de 10 cm si chiar daca aveam in acvariu si pesti mai mici (ex: guppy) nu am avut niciodata probleme. Si sincer nu cred ca un sanitar ar putea sa prinda un peste mai micut. Sunt prea rapizi!!! :D

AndyM
14-11-2005, 16:01
Dar daca o sa-mi pun sol, nu o sa se faca namol in acvariu?

Johnny
14-11-2005, 20:47
In primul rand vreau sa lamuresc problema cu acvariul de 40-60 de l cu cichlide africane.Este prea mic , cichlidele africane cresc de obicei foarte mari si au nevoie de minim 200 l de apa.
Si raspuns la ultimul post: In acvariu nu se pune sol, exista mai multe tipuri de substrat: 4-5 cm de turba acoperita de 2-3 cm de nisip sau pietris fin(de marimea bobului de orez).Acestea sunt cele mai banale , exista mai multe combinatii dar cel mai indicat pentru incepatori este pietrisul fin.

AndyM
14-11-2005, 20:59
:lol: :lol: :lol: Eu credeam ca solul pentru acvariu, este ca pamantrul!

AndyM
14-11-2005, 21:04
Exista gazon de acvariu?

bogdan
15-11-2005, 12:26
da ai deptate are si un rol de filtru dar un filtru pe care nu il poti curata in proportie de 100 % dar sa nu uitam ca plantele nu pot trai fara un substrat bineinteles cu exceptia unor specii :cum sunt plantele plutitoare}

bogdan
15-11-2005, 12:31
in legatura cu sanitarii eu am avut niste sanitari dar nu stiu cum se numeau {erau negrii aveau forma unui rechin si cel mai ciudat unotau cu burta in sus :roll: }si acesti sanitari in nr de 2 au reusit sa imi manance 7 neoni mari de vreo 2 ani :cry: .
in ceea ce priveste acvariul de 60 de l cu ciclide africane si su sunt de parere cu johnny {este destul de mic}dar poate cand pesti o sa creasca vai face unul mai mare sau gasesti de acum specii de ciclide care nu cresc foarte mari {parerea mea}

Johnny
17-11-2005, 01:08
Sanitarii cred ca se numeau upside down catfish ,nu am avut dar am auzit.Buretele filtrului nu trebuie curatat niciodata in proportie de 100% trebuie sa mai lasi putina "mizerie" in el pentru ca acolo sunt cele mai multe bacterii care curata apa si de care avem nevoie.Fara ele acvariul se decicleaza si apa incepe sa miroase urat iar pestii se imbolnavesc.

bogdan
17-11-2005, 11:30
sal !! Johnny vreau sa iti spun ca eu curat buretii foarte bine si nici pic de probleme dupa .Apa mea nu are nici un miros si nu am nici o problema {poate si din cauza carbonului activ da mai bine zis sigur din cauza lui :D}

sorel
05-12-2005, 14:45
Imi poti spune ce as putea face sa se simpta pestii foarte bine?

Pai sa le faci un acvariu , ce ai tu nu prea este acvariu. Fara suparare .

sorel
05-12-2005, 14:55
:lol: :lol: :lol: Eu credeam ca solul pentru acvariu, este ca pamantrul!

Tu ne iei la misto ?
Rog un administrator sa se uite putin la acest post, ca pare bascalie ce face AndyM. :x

bogdan
05-12-2005, 15:39
Administratorul este intelegator stie ca andy este incepator asa ca nu o sa fie probleme.Mai sorel u ai stiut de la inceput toate tainele acvaristicii? si pot da eu raspunsul : NU si nici acum nimeni nu este cineva care sa stie tot chiar si cei cu vechime de multi ani in acvaristica.Fiecare cat traeste invata asa ca intelege-l si u pe Andy este incepator

Laurentiu Craciunas
05-12-2005, 17:28
Mai oameni buni, scopul acestui forum este in primul rand sa raspunda cat mai multor probleme pe care le intalnesc acvaristii... daca cineva considera ca merita sa puna o intrebare aici (sperand ca va primi un raspuns care sa-l ajute) atunci va rog eu frumos sa-i raspundeti civilizat... daca e prea greu sa faceti asta... mai bine nu raspundeti.

sorel
06-12-2005, 11:06
Hyper, ai dreptate, imi pare rau. Dar citeste si tu ce intrebari pune AndyM. Ma mir ca nu intreaba daca e bun ca substrat gunoiul de grajd, ca sa creasca mai bine plantele . Astea nu sunt intrebari de incepator, cred ca posteaza orice numai sa stranga puncte. Zau asa. :x

AndyM
06-12-2005, 21:52
Sincer sa fiu, nu este pentru puncte.
Puncte am destule. Dar exact asa credeam! Tu poti sa crezi ce vrei!

razvan
06-12-2005, 23:04
Mai oameni buni, scopul acestui forum este in primul rand sa raspunda cat mai multor probleme pe care le intalnesc acvaristii... daca cineva considera ca merita sa puna o intrebare aici (sperand ca va primi un raspuns care sa-l ajute) atunci va rog eu frumos sa-i raspundeti civilizat... daca e prea greu sa faceti asta... mai bine nu raspundeti.

intrebare de test, sa vad si eu cit de civilizat si cit de profesionist pot primi raspuns la intrebarea:

am un acvariu de 20 l in care am 3 oscari, care stau unul linga celalalt, am incercat sa-l bag si pe al patrulea, dar nu a mai incaput, am incercat chiar si cu incaltatorul, tot nu s-a putut, invatati-ma ce as putea sa fac. mie imi plac oscarii si vreau sa-i tin pe toti patru deoarece am dat o multime de bani pe el ... VA ROG FRUMOS AJUTATI-MA , SI VA MULTUMESC ANTICIPAT.

razvan
07-12-2005, 08:51
intre timp am mai scazut si nivelul de apa din acvariu, gindindu-ma ca daca se mai usuca putin pestii incape si buclucasul de "al patru-lea" .. tot nu merge

PLS HEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLP !!!!!!

imi cer scuze fata de cei mai inaintati in cunostinte acvaristice daca-i stresez cu posturile mele .

Laurentiu Craciunas
07-12-2005, 14:08
Hai sa n-o ducem la extrem totusi...

Laurentiu Craciunas
07-12-2005, 14:11
Hyper, ai dreptate, imi pare rau. Dar citeste si tu ce intrebari pune AndyM. Ma mir ca nu intreaba daca e bun ca substrat gunoiul de grajd, ca sa creasca mai bine plantele . Astea nu sunt intrebari de incepator, cred ca posteaza orice numai sa stranga puncte. Zau asa. :x

Asta cu gunoiul de grajd nu e asa rea ideea :)

Tata pune la lac din cand in cand pe margini (in apa) pentru a se dezvolta plancton... dar totusi n-as testa in acvariu la mine :)

bogdan
07-12-2005, 14:32
Nu mai am nimic de spus dar sa stii ca ideea cu 4 oscari in acvariu de 20 l este buna asi incerca =))=))=))=)) a fost o gluma buna dar dupa cum a zis si Hyper ar trebui sa aiba o limita

razvan
07-12-2005, 15:44
tocmai pentru ca ca totul trebuie sa aiba o limita am "exagerat" putin situatia, dar multe din cererile de ajutor ale incepatorilor sunt "mici replici" ale postului meu ...

este stresant (zic eu) sa vrei sa ajuti pe cineva, sa-i spui ca greseste si unde greseste, respectivul nu numai ca-si insuseste greselile, dar te mai face si timpit ca vrei sa-l ajuti.. :(

si ma mai "doare " un lucru, faptul ca privesc acvaristica ca pe un hobby care aduce bani ( sa-l cresc mare - ca vai de capul lui - sa-i creasca pretul) ...
acvaristica este un hobby care toaca bani... sau daca sti cum sa o "conduci" produce bucurii prietenilor acvaristi ...
eu personal am DAT plante si pesti, pe care la pretul de "en gros" al pietei as fi luat milioane bune.. le-am dat din suflet cu gindul ca fac o fapta buna si ca aduc bucurie in sufletul altui impatimit de acvaristica, mai putin dotat material ...
poate am facut rau si poate ca fac rau ca vreau sa ajut..
e buna vorba aia cu facerea de bine... :(

Laurentiu Craciunas
07-12-2005, 15:56
razvan:

...si ma mai "doare " un lucru, faptul ca privesc acvaristica ca pe un hobby care aduce bani ( sa-l cresc mare - ca vai de capul lui - sa-i creasca pretul) ...
acvaristica este un hobby care toaca bani... sau daca sti cum sa o "conduci" produce bucurii prietenilor acvaristi ...


eh uite aici ai spus o treaba mare... si consider necesar sa va fac public micul meu "dictionar":

Persoana care are un recipient cu apa in care amesteca niste pesti = tentativa de acvarist

Persoana care are un acvariu, cativa pesti si se documenteaza in toate partile, dar nu reuseste sa construiasca un ecosistem in acvariu cu toate ca-si da toata silinta = acvarist incepator

Persoana care are un acvariu functionabil, echilibrat bio-chimic in care totul decurge bine = acvarist (din punct de vedere literar)

Persoana care are un acvariu excelent, care isi "ajuta" prietenii cu cate un peste/planta/melc = acvarist adevarat

Persoana care are un acvariu, pesti/plante din belsug pe care le vinde prietenilor sau necunoscutilor = COMERCIANT

bogdan
07-12-2005, 18:10
SAL !! RAzvan si eu sunt de acord cu tine "acvaristica nu este un lucru din care scoti bani ci unul care toaca bani dar aduce bucurii mari " si eu am avut multe bucurii de cand am acvariu si ccred ca am facut bucurosi si prieteni de ai mei acvaristi desi aici sunt destul de putini.Cred ca acvariul este un colt de natura si nu un colt dintr-un bazin de pesti de consum unde pestii sunt introdusi pt a fi comercializati.Intotdeauna cand fac rost de bani trec pe la pet si vad ce e nou pt acvariul meu si ce cred ca mi-ar fi de folos.Sper ca lumea sa inteleaga faptul ca bucuria in acvaristica e mult mai pretioasa decat banii pe care ii poti castiga din acest Hobby

bazil88
09-12-2005, 14:31
si ma mai "doare " un lucru, faptul ca privesc acvaristica ca pe un hobby care aduce bani ( sa-l cresc mare - ca vai de capul lui - sa-i creasca pretul) ...
acvaristica este un hobby care toaca bani... sau daca sti cum sa o "conduci" produce bucurii prietenilor acvaristi ...
eu personal am DAT plante si pesti, pe care la pretul de "en gros" al pietei as fi luat milioane bune.. le-am dat din suflet cu gindul ca fac o fapta buna si ca aduc bucurie in sufletul altui impatimit de acvaristica, mai putin dotat material ...
poate am facut rau si poate ca fac rau ca vreau sa ajut..
e buna vorba aia cu facerea de bine... :(


Suntem noi o generatie de acvaristi care am inceput totul de la zero, acum vre-o 25-30 ani cand nu se gaseau pe toate gardurile si in toate pietzele pesti exotici, plante, silicon, aparatura, etc...si atunci cand primeam/ gaseam cate o frunza ofilita de planta sau o varietate de peste eram in al noualea cer de bucurie, studiam cat mai multe despre specia respectiva...si bagam la "capatzana" nu era net, site-uri acvaristice sau forumuri, de aceea suntem darnici cu plante, pesti si nu in ultimul rand informatii.
Si te intrebi, oare nu-i BASCALIE sa se intrebe chiar orice lucru minor/elementar ... chiar este asa greu sa se documenteze putin cand au la dispozitie un site intreg de informatii, sau poseaza orice nazbatie cu convingerea ca vor primi un raspuns, fac si un cumul de posturi, si este mai comod decat sa dai un "search"



:?: :?: :roll: