PDA

View Full Version : Info Starter Betta

Ecart
14-08-2011, 11:54
Ma tot gandesc sa mai trec la inca o rasa (eu fiind in mare parte crescator de carasi/sanitari/corydoras), anume Betta.

Ei bine nu stiu foarte multe despre acest peste desi am citit cate ceva.

Marea mea intrebare e daca se poate simti bine intr-un acvariu de 15 l. Avand in gand unul ca asta:

http://uploadimage.ro/images/67915471577429204600.jpg

..sau un altul de 30 l.

Preferabil pentru mine ar fi unul de 15 (gen cel din poza). De ce zic asta ? Pentru ca mai am unul mare cu carasi si sanitari si n-as vrea sa umplu casa de acvarii mari, iar unul de 15 mi s-ar potrivi BINE! Ar fi gen mic/cochet.. un coltisor de natura pus evident intr-un colt cu un peste frumos.

Faza e ca vreau sa stiu daca un betta 'si-ar dori' si-un 30 l sau ii e BINE si in unul de doar 15 l.

Modelul ales ar cam fi: BETTA DOUBLE TAIL

Like this beauty: http://www.youtube.com/watch?v=Ad7f6tntujo

:D:D

Deci cine le are cu betta.. sa-mi vina si mie cu ceva info (si nu neaparat sau doar de acvariu)

Sa mi se zica si faze gen stat singur in acvariu.. sau mai pui ceva pe acolo, macar o femela, etc.

Cribut
14-08-2011, 11:58
E perfect cel de 15 L .
De preferat sa fie singur ... nici macar femela .
Stiu ca pesti astia se tin in spatii cat mai mici pt a se dezvolta inotatoarele cat mai mult si in pahare de bere am vazut sa fie tinuti .

Ecart
14-08-2011, 12:08
Am vazut si eu la cumparat tot in pahare.

Dar eu nu ma gandesc doar la "sa infloareasca" pestele frumos ci si la SA SE SIMTA EL BINE ACOLO si deloc 'sufocat' intr-un chitubus de loc gen.

Cat despre tinut singur, il condam la singuratate pe viata si glumind putin, sa moara virginel ? =))

Sau macar cu ce e FOARTE compatibil de acolo ?

Corwyn
14-08-2011, 12:50
15 litri e ok... da-i apa curata, caldura decenta, mancare buna si sa nu fie curentul puternic si o sa ai un betta fericit 2-3 ani: sunt pestiuci rezistenti, frumosi si destepti.
Cu muritul virginel .. depinde acum.. gandeste-te ca cei mai multi pesti de acvariu or sa ramana asa la majoritatea acvaristilor.
La inmultirea Betta trebuie sa te mai gandesti la niste lucruri: te risti sa iti moara ea sau si el in timpul imperecherii? Ai trei acvarii in care sa ii pui dupa: unul el, unul ea, unul puii? Ai cu ce sa hranesti puii? Cand se fac de vreo 2 tzanti si incep sa se capaceasca ai 200 de pahare in care sa ii pui? Ai unde sa dai 200 de Bettanei? La mine raspunsul e nu asa ca il las virginel...

Compatibilitatea la Betta e un lucru relativ... depinde mult de personalitatea pestelui.. de cum l-ai pus, cum a fost crescut, hrana, spatiu etc. Regula zice sa nu-l pui cu Betta sau cu pesti care seamana cu Betta, cu pesti pe care ii poate inghiti sau pesti care ii rod codita.
De exemplu cel pe care il am acum n-are nimic cu neonii si albonubes (desi am auzit la unii ca acestia i-ar capsa coada), nici cu masculul de Xipho sau cu guppy (desi astia cam arata a Betta), nici cu RCS-ii (desi toata lumea zicea ca or sa fie hrana vie) in schimb alearga tot timpul femelele de xipho verde nevoalate (care nu seamana absolut deloc cu el) si mi-a rup un pomaceea de vreo 3 cm in bucati...

Deci e dupa bafta pe lista ta, dar dupa ochiul meu as zice asa:
Sigur love:Corydoras Catfish
Poate love:Platy, Swordtail, Molly,
Putin probabil love:Pearl Gourami, Three Spot Gourami (eu tin gurami separat de Betta si serios nu m-as risca... am auzit povesti de groaza de ambele parti) ,Zebra Danio, GloFish, (Danio sunt iuti si disperati si am auzit ca pot fi si piscaciosi... betta sunt inceti, le place curentul slab si au coada mare...)
Nu ma pronunt dar mi se par muult prea mari pentru a-i combina cu Betta: Bala Shark, Glass Catfish, Rainbow Shark, Red Tailed Shark, Upsidedown Catfish,

Cribut
14-08-2011, 13:14
Daca plantezi binisor acvariul ii poti lua si o "gagica" sal mai vezi infoiat din cand in cand .

Alexandru Bazavan
14-08-2011, 19:33
Daca plantezi binisor acvariul ii poti lua si o "gagica" sal mai vezi infoiat din cand in cand .

In nici un caz intr-un acvariu de 15l.Poate la cel de 30(in cel mai rau caz).

Ecart
14-08-2011, 19:53
Multumesc tuturor pentru raspunsuri :)

Cred ca pana la urma l-as lua pe asta de 20 l :D

http://www.happypets.ro/acvariu-hailea-f20-silver-p-1470.html

Si totusi, uitandu-ma pe net se pare ca nu prea am variante de a nu lasa betta singur in acvariu. :? Ce-am gasit compatibil cu el, ar cere un acvariu mai mare.

Neonul parea ideal, dar s-ar parea ca nu's comp. :rolleyes: Desi Corwyn a zis ca sunt la el. Chiar se inteleg ???

O varianta posibila cred ca ar fi cu inca vreo 2 corydoras la un acvariu de minim 30 l

Alexandru Bazavan
14-08-2011, 20:08
Poti sa ti neoni cu betta fara probleme.

fulvius
14-08-2011, 20:11
despre neoni am citit ca trebuie tinuti in card si au tendinta sa rupa coada betanului[ca se misca mai incet ca ei]..iar de sanitari stiu ca nu se leaga nimeni..mai vezi tu...

Ecart
14-08-2011, 20:29
Fulvius..

E rau daca au tendinta asta.. dar ca achizitie ar fi ideali zic eu. Din ce-am citit pe net e faza gen 5 l la 1 neon. Ma gandeam sa iau vreo 3 + un betta.

La Corydoras am zis.. le-ar cam trebui cel putin 30 l ca sa se simta macar ok. Deci per total tot varianta neoni suna mai bine, plus ca aduc si ceva culoare acolo :D

ina91
14-08-2011, 20:43
In primul rand, pestisorul din filmul pe care l-ai pus e un halfmoon, nu double tail, scrie chiar in descriptia clipului. Dar oricum toate speciile mi se par frumoase. Eu am incercat sa tin masculul impreuna cu femela, dar femela a inceput sa il atace pe mascul, nu invers. Sunt toti diferiti, depinde de noroc, de unde il cumperi, etc. Ambii betta au atentat la coditele guppylor. In schimb nu s-au luat de neoni sau de cory si, desi au incercat sa se dea la pomaceea, nu le-a iesit. Deci tot acestia ar fi o posibilitate.

fulvius
14-08-2011, 20:43
eu am scris ce am citit..de asta am specificat la sfarsit,..mai vezi tu..eu am 3 neoni[1 a murit] cu 1 betta si alti pesti in 50 l asa ca nu prea dau nas in nas prea des..au si unde sa se ascunda la nevoie..

Ecart
14-08-2011, 21:46
Ma bucur sa aud ca nu s-au luat de neoni.

Cred ca pana la urma pe asta voi merge macar de inceput: neoni + un mascul betta (caci dupa cum am zis, nu vreau sa-l vad singur prin acvariu). In caz ca voi avea probleme cu neonii asta e, cred ca ii returnez (si ii inlocuiesc cu cory).. desi as vrea sa-mi iasa combinatia neoni + betta.

Cu acvariul asta credeti ca poate fi ok:

http://www.happypets.ro/acvariu-hailea-f20-silver-p-1470.html

??

Cribut
15-08-2011, 04:15
Si sti ca trebuie minim 6 neoni nu ? Bine @alexos ca nul lasi sai ia o femela si il pui sa ia neoni ....

Ecart
15-08-2011, 16:22
Eh, de parca cu 3 sau 4 dau coltu, n-as prea crede new5 Pana la urma cred ca voi schimba iar si merg pe unul de 30 l :D Ultima oprire.

MariusBistriteanul
17-08-2011, 00:07
Eu iti recomand acvariul de 30 de litri, doar cu bettanul in el. Eviti astfel eventuale probleme de compatibilitate si cel mai important te bucuri cu adevarat de el. Unu la mana pentru ca are spatiu, deci va explora acvariul spre deliciul tau si fiind singur nu va fi mereu stresat de neoni si invers. Daca vrei diversitate, poti pune 1-2 specii de melci cu el, neritine, pomaceea, care iti place mai mult.

Poate nu e o regula generala, dar pe betta care i-am crescut eu, i-am vazut mult mai activi si mai curiosi in acvarii nu prea inalte, 25-30 cm maxim. ;)

Ecart
17-08-2011, 03:32
Nu ma incanta faza cu singur.

Si neoni mi-am cam dorit de mult, doar ca n-am avut ocazia din cauza ca aveam rase incomp. dar cum vad ca lumea a incercat si combinatia cu neoni, as incerca si eu.

Daca tot ma 'chinui' sa tin 2 acvarii, macar sa merite, ocupandu-ma de alti pesti, nu doar de unul.

Aici e vorba de a avea un 'coltisor de natura' si-n camera mea, acvariul cel mare, nefiind in my room.

Cat despre explorat/activ/miscat, eu prefer sa-i am mai linistiti. (de aceea fug de pesti ca tetrazone sau zebrute ca niste exemple)

Pana si la Corydorasii pe care-i am, am adoptat varianta Paleatus, care din cate am observat eu, cel putin la ei mei, nu se tot misca in asa hal ca cei Albino.

MariusBistriteanul
17-08-2011, 04:38
Din punctul meu de vedere si asa ai rase incompatibile, dar faci cum vrei, pana la urma tie trebuie sa iti placa. Poate nimeresti un betta linistit.

Ecart
17-08-2011, 08:19
Cred ca la inceput voi lua doar un neon :D Si daca in maxim 2 zile nu se intampla nimic rau, mai vin cu inca 3 :D

fulvius
17-08-2011, 08:50
daca tot vrei 2 acvarii pune betta singur in cel mic[se va simti bine singurel]..iar 4-6 neoni[ca nu le place singurei fara fratii lui ..cel singur se va simti stingher iar cand ii aduci pe ceilalti se schimba treburile] in cel mare cu corydoras..e o varianta ..

burzum.andrei
17-08-2011, 09:17
Parerea mea: acvariul de 30 litri, cu cat este mai mare cu atat mai bine pentru un acvariu (nu se stie niciodata pe viitor cu ce o sa-l populezi) populat cu 6 neoni, 1 beta juvenil, daca este deja matur nu se stie ce comportament va avea, o pereche de ancistrusi si ceva plante nepretentioase. La acvariul specificat de tine, Acvariu Hailea F20 Silver, lumina este slaba, cauta unul de 30 L la care sa-i poti pune un minim 15 W. Daca vrei sa iasa plantele si neonii in evidenta sa-i pui fundal negru, daca vrei sa iasa betanul in evidenta pune fundal blue.