PDA

View Full Version : Problema neoane de 24watti



Neonul
05-08-2011, 22:35
Am la capac 6x30w si 2x24(osram 865)... problema este ca ieri cele de 24 de watii s-au ars(cel putin atunci am constatat). Am luat altele(batut drum pana la dracu in praznic la obor/marbo trade) le-am bagat si in timp ce tundeam stufarisul am observat ca unul lumineaza pe un sfert(3 sferturi mort ) si celalalt lumineaza jumate. Am mai observat ca sunt foarte fierbinti in comparatie cu cele de 30w. sa fie balastu de vina? capacul a fost facut de @bucur.gabos de pe forum.Nu imi vine sa cred ca neoane sunt asa de proaste incat sa se arda in 2 zile. mai ales ca lumina functioneaza cu pauza. idei?

Later edit: am bagat unul nou sa vad ce se intampla si la 1 ora a inceput sa se "consume" de la un capat. am oprit instalatia pentru 2x24(le-am decuplat din socluri). Ce am observat este ca fac un inel negru pe interior la unul din capete.

ANDREI.B
05-08-2011, 23:03
verifica balastul sa fie pentru t5, iar daca este pentru t8 sa aiba o putere mai mare decat a neoanelor. ceva asemanator am patit cu niste neoane de 28W pe drosere de 36W. in maxim 3 zile ori pocneau droserele ori se ardeau neoanele.

Neonul
05-08-2011, 23:17
treaba e ca acest capac este facut de un om cu experienta :( doar nu a gresit asa copilareste...sa nu nimereasca balastul. oricum multumesc de idee voi verifica.
Sunt 4 drosere akira international. pe ele este insemnat cu un marker rosu 2x40watti.

scifficus
06-08-2011, 11:49
Acele drosere sunt super. Super de bune pentru T12. Iar ca si calitate, ....

charlie_fd
06-08-2011, 13:23
Banuiesc ca cele de 30W sunt T8 iar cele de 24W sunt T5 HO. Ai acelasi tip de droser pentru toate?

Neonul
06-08-2011, 13:59
Deci sunt bune nu? @charile da asa am vazut. sunt 4 drosere cum am scris mai sus. Merge sa bag acele tuburi de 24 de watti pe un droser 2x36? le am la un capac mai vechi si pana lamuresc problema ma gandesc sa le montez pe droserul 2x36

charlie_fd
06-08-2011, 14:37
Desii se "practica" folosirea droserelor electronice generice (chinezesti) pt T5 HO compensand cu puteri mai mari ale acestora eu unul as inlocui droserul pentru cele doua T5 cu un droser specific de T5HO de exemplu osram "QT-M 2X26-32/230-240 S UNV1" sau "QTP5 2X24-39" (al doilea probabil mai ieftin)

L.E.: ca sa fie completa sugestia (poate asta ar fi de preferat): "QTI 2X14/24/21/39/220-240"

Neonul
06-08-2011, 14:46
Deci nu imi vine sa cred. am dat o gramada de bani pe capac si acuma trebuie sa bag alti bani in el?? :( sa incerc cu droserul 2x36? (Vt-466 marca Vito)

scifficus
06-08-2011, 14:46
Matematica simpla. Omu zise ca are 4 drosere a 2 iesiri adicatelea poate alimenta 8 tuburi. Tot le zice mai sus ca are 6 bucati de 30w - t8 si 2 de 24w - t5. Greu?

Cele de 30w merg aprope ok pe acele drosere - cum am mai zis , acele drosere sunt pentru tuburi t12, in schimb cele de 24w nu. Trebuie luat alt droser pentru ele.

Neonul
06-08-2011, 14:55
Scuzati double post.

liaam
06-08-2011, 17:50
Tuburile T5 HO ( high output ) au acest mare dezavantaj de a se incinge foarte tare, iar referitor la acele inele pe care le formeaza la capete sa nu iti faci griji pentru ca este un lucru normal sa se arda gazul in acel mod datorita temperaturilor atinse si grosimii foarte mici in comparatie cu T8, nu stiu daca folosesc acelasi tip de gaz sau altul insa motivele anterioare sunt suficiente pentru a avea "manifestari" diferite fata de un T8...cat despre balast/droser ti-as recomanda sa fii mult mai atent decat consideri tu si spun asta pentru ca aceste balasturi electronice sunt practic elementul cheie de randament, sau daca vrei lucrul care scoate cu adevarat din tuburi ce trebuie ( potenta tuburilor si durata lor de viata ). Aceste balasturi electronice au cateva elemente definitorii pentru tipul si numarul de tuburi folosite, cum ar fi : intensitatea in numar exact de amperi pentru fiecare combinatie, si frecventa cuprinsavintr-un anumit interval suportat de fiecare balast electronic..
de ex.: un balast electronic "QTP 5 2x24-39" pentru 2 tuburi care poate fi folosit la combinatiile 2xHO24w si 2xHO39w are o intensitate anume pentru prima combinatie ( 0.23A ) iar pentru cea de 2x39w are alta valoare ( 0.36A ) si frecventa cuprinsa intre 0.50 - 60Hz..sa nu mai vorbim si despre valorile care nu sunt atat de importante cum ar fi temperatura optima pentru functionare cuprinsa intre -20 si 50 grade Celsius, sau indicele de aprindere 0.50sec.
Asadar iti recomand sa dai banii pe un balast mai bun caci tuburile sunt consumabile nu baza sistemului tau de iluminare.
Arunca un ochi in thread-ul de mai jos poate o sa te ajute..
http://forum.acvarist.ro/showthread.php?32613-start-neoane-capac-acvariu-63l
pana sa ajung sa realizez acest capac cu sistemul de iluminare si racire a trebuit sa ma documentez putin inainte caci habar n-aveam si eu ce inseamna HO si alte aspecte de genul asta.
Sa nu iti mai spun ca si la tuburi folosind combinatii ca si tine ( 2xOsram865 ), am mers pe combinatia 1buc. 865 si un 965 (ajungand sa vad si diferenta dintre 865 si un 965 ) apoi trecand pe un aqua medic plant grow si mai apoi exact ce imi trebuia (am inlocuit 965 cu iluminarea completa de la aqua medic, plant grow si reef white la care se observa mare diferenta fata de 965-ul de la Osram desi mai bun in unele privinte decat 865..
iar de vreo 3/4 zile si acest capac a devenit istorie :) pentru ca am urcat lampa suspendata pe acvariu cu ultima combinatie de tuburi la care am ajuns.
Asadar si prin urmare pune mana, documenteaza-te si gandeste-te bine ce vrei sa faci pentru ca este o problema destul de delicata si costisitoare in alta ordine de idei.
Succes !