PDA

View Full Version : MUDSKIPPER :D



Yogi
26-10-2007, 01:27
Nu mai am rabdare, in sfarsit voi avea ce imi doresc de cativa ani buni.
Periophthalmus argentilineatus...mudskipper.
Hehe.
Trebuie sa imi fac un acvaterariu pt ei...sau pentru "EL" daca or fi prea scumpi... :lol:

master_alexut
26-10-2007, 21:48
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.themudskipper.org/Intro_file/P_arg.jpg&imgrefurl=http://www.themudskipper.org/Intro.html&h=300&w=400&sz=33&hl=en&start=3&um=1&tbnid=BlcFHuanzOooBM:&tbnh=93&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3DPeriophthalmus%2Bargentilineatus%26sv num%3D10%26um%3D1%26hl%3Den%26client%3Dopera%26rls %3Den%26sa%3DN astia sunt meseriasii? ....uhhh uratei dar frumosi tocmai din aceasta cauza.Nu stiu de ce dar imi par foarte inteligenti, nu sunt greu de crescut? ca sunt pesti de namol...oricum f interesanti si ,,exotici"

andreic
26-10-2007, 22:04
Si daca nu le place ce le dai de mancare se duc singuri la frigider. :lol:
Oricum sunt foarte haiosi, sa-ti traiasca.

Yogi
27-10-2007, 03:21
abia saptamana viitoare vin, sper sa manance, ca mi ar parea rau sa dea coltul... :cry:

Yogi
27-10-2007, 12:58
Are careva ceva mai multe cunostinte despre ingrijirea lor? ca pe net nu am gasit cine stie ce... :cry:
Nisip fin unde as putea gasi? Si oare ar merge nisip de la mare? Ca is de apa destul de dura si relativ sarata (1/4 apa de mare cu 3/4 apa dulce)
Si cica poti sa plantezi mangrove daca vrei..., chiar ce idee, ma duc la prima florarie sa iau, ca sigur au stoc imens... :lol:

Necroshine
27-10-2007, 15:20
abia saptamana viitoare vin
Abia astept poze cu noroiosu' :thumbright .

Yogi
27-10-2007, 15:27
Pfffffffff....io nu mai am somn, de multi ani vreau asa ceva... :lol:
Si mai am de asteptat cateva zile bune... :cry:

Yogi
01-11-2007, 18:24
Din pacate asa au ajuns in Bucuresti :
http://www.happycatfish.ro/cpg1412/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0

Pfff, si de cati ani ma gandesc la ei...
Nu a functionat heatpackul din cutii... :cry:

savutzu
01-11-2007, 18:30
vai ce paguba pe tine :( pacat

Gaia
01-11-2007, 19:08
Ce pacat de ei :cry:

Juwel
01-11-2007, 19:34
Shiiit man, ce grozavie. Imi pare tare rau de ei, cred ca s-au chinuit ingrozitor. Dar imi pare rau tare si pentru tine ca esti dezamagit.... :(

Eugen
01-11-2007, 20:13
:shock: Nu-mi vine sa cred ce faza nasoala... Dar pe tine te despagubeste cineva? Iti vor trimite furnizorii alti pesti in loc?

Yogi
01-11-2007, 20:17
Nu pe mine, pe un prieten care ii importa. La mine e doar ciuda, paguba mai putin...
Pestii da, dar transportul? Spaga, vama, tva ul...etc??? Si costa o gramada.
Si toate astea costa cateva zeci de milioane....la un import.

Eugen
01-11-2007, 21:15
si numai astia au avut probleme? ceilalti nu?
care e de fapt sistemul de transport pentru pestiuci? cum se procedeaza? ceva aparatura deosebita?

g_sorin
02-11-2007, 08:03
Nu este nici primul caz si nici ultimul, atit timp cit aceste importuri de pesti adusi din natura nu va fii intrezis.
Stati linistiti, masacrele vor continua. Daca pentru mamifere, pasari, si cu putin timp in urma, reptile, lucrurile s-au mai rezolvat, pestii par a fii suficienti, si pina nu-i decimam nu ne lasam. :thumbdown :thumbdown :thumbdown
Apropos, stiati ca numai 5 la suta din pestii, atit dulcicoli cit si marini, comercializati la nivel mondial, provin din crescatorii ???

master_alexut
02-11-2007, 11:15
nasol rau...la cati pesti erau acolo , era ceva sa aiba si cativa romani, or mai fi deastia in Romania?

g_sorin
02-11-2007, 12:07
nasol rau...la cati pesti erau acolo , era ceva sa aiba si cativa romani, or mai fi deastia in Romania?
De ce sa aiba mane neaparat??? Sa ne ...

P. S. Intrebare: Cam ce ar urma in locul punctelor de suspensie. Sa nu va ginditi la prostii. :lol: Asa fac ei. ;)
Raspunsurile le astept mai ales de la cei care-si doreau mudskippers. :mrgreen:

Yogi
02-11-2007, 12:56
Cel putin Periophthalmus intr-adevar sunt capturati. Tot ce provine din America de sud la fel. Si o parte semnificativa din cei asiatici. Ce ar trebui sa facem? Sa tinem in acvarii numai guppy ? Sa nu fie capturati? Perio au o rata foarte mare de inmultire, nu e un peste utilizat in alimentatie, nu e pe cale de disparitie, chiar dimpotriva. Si nici sa moara la transport nu vrea nimeni.

g_sorin
02-11-2007, 15:37
Ce ar trebui sa facem? Sa tinem in acvarii numai guppy ?
Nu prietene. Exagerezi in favoarea ta. De la guppy si pina la discusi ti-as putea da sute de exemple de pesti ce pot fi crescuti si reprodusi in acvarii. Pesti care de generatii bune traiesc asa. Numai ca aia "nu sunt buni", "sunt prea comuni", "are toata lumea" si sunt pentru aburici.
Baietii de baieti isi doresc ciudatenii, pesti vopsiti, mutanti transgenici, monstruozitati acvaristice infertile sau salbaticiuni ca e mai cool.

... nu e pe cale de disparitie...
Mai corect ar fi "nu inca"...
Si aici as putea sa-ti dau o gramada de exempe de animale care nu cu mult timp in urma zburdau prin mediul lor natural. Acum adio.
Sa fim seriosi. Mudskipper nu este vreo frumusete, nu exceleaza in culoare, nu se poate reproduce in acvarii,... este numai ciudat. Atit.
Aaa, sunt si "prost crescuti". :grin: Vezi P. S.

In fine... Eu mi-am spus punctul de vedere. Tu faci cum crezi.

P. S. Revin cu intrebarea din postul anterior.

Yogi
02-11-2007, 15:45
In general pestii pe cale de disparitie aveau rata de reproducere foarte mica. De exemplu Hypancistrus zebra, un peste superb dupa parerea mea (chiar mi-ar parea rau sa dispara definitiv). Culmea e ca nu dispare din cauza acvaristilor ci din cauza faptului ca se construieste intens in singura zona (foarte restransa) in care exista acest peste. Intr-adevar depune doar 20-30 icre, de aceea sunt scumpi si greu de gasit si cei reprodusi in acvariu...dar pana la a disparea Periophthalmus care pur si simplu "colcaie" in imensele zone cu mangrove si asta nu doar pe un continent...e cale lunga. Ca nu iti place tie acest peste e problema ta. Pastreaza-ti-o pentru tine. Mie mi se pare foarte frumos. Dupa tine si porcul e pe cale de disparitie... :lol:
Iar expresii gen "baieti de baieti" sunt pur si simplu stupide, manelistice, analfabete... Apropo tu ce mananci? Paine de paine? Cartofi de cartofi si carne de carne? :lol: As prefera sa fie pe cale de disparitie asemenea expresii...

Yogi
02-11-2007, 15:46
Am uitat ceva....PRIETENE... :lol:
Edit: Nu e atat de cautat nici macar in acvaristica, datorita faptului ca ii trebuie mai mult terariu decat acvariu....

andreic
02-11-2007, 15:51
Ce imi place mie de cei care se erijeaza in aparatorii naturii, vorbind de cei care tin anumite specii de pesti care nu le convin pentru singurul motiv ca sunt obtinuti artificial. Atunci ce ca mai vorbim de cateii pekinez, ciuhahua, sau cum s-o numi, astia sigur sunt produsi de natura. Si porcul pe care il mancam, e suta la suta natural, si vaca, samd. Daca unora nu convine ce place altora nu au decat sa nu isi cumpere.

g_sorin
02-11-2007, 15:51
Am uitat ceva....PRIETENE... :lol:
Da. Sa-mi spui de ce am facut afirmatia ca sunt "prost crescuti".
In rest numai bine.

Yogi
02-11-2007, 15:53
Esti tare...cum sa zic...."baiat de baiat" dar bine crescut? :lol:
La vocabularul tau expresia "bine crescut" nu isi are rostul...
Pfffff, si eu sunt prost crescut ca vreau mudskipper... :lol:

g_sorin
02-11-2007, 16:04
Atunci ce ca mai vorbim de cateii pekinez, ciuhahua, sau cum s-o numi, astia sigur sunt produsi de natura.
Stimate reproducator vezi ca esti in eroare. Animalele de care vorbesiti au fost obtinute fie prin mutatii spontane fie prin selectii controlate, nu prin mutatii artificiale gen inginerie genetica.

P.S. Cit priveste intrebarea mea referitoare strict la pestii in cauza: De ce sunt "prost crescuti"? - o las balta, ca vad ca apar raspunsuri bizare.

andreic
02-11-2007, 16:09
Nu sunt in eroare. Eu am ciclide papagal si au mai fost afirmatii de genul celor facute de tine mai sus. Si incrucisarile facute pe catei, de ce crezi ca s-au facut, daca nu pentru nevoile si placerea noastra a oamenilor?!
Departe de mine sa apreciez unele kitch uri de genul caraseilor pe care scrie ''Love'' dar consider ca nu tot ce s-a obtinut artificial este de condamnat.

Yogi
02-11-2007, 16:21
Pana una alta, cred ca singurul care isi doreste mudskipper sunt eu.
Din pacate topicul degenereaza si ar trebui sa ne oprim... :oops:

Yogi
15-11-2007, 18:21
Au venit mudskipper. 6-7 cm, pret rezonabil.
Abia astept sa ii primesc.

Pestinnozaurul
17-11-2007, 08:19
pune si tu ceva poze cu mudskipperrii tai :roll:

Yogi
19-11-2007, 00:28
Primele 3 poze cu mudskipperii...
Sunt specia Periophthalmodon septemradiatus, cresc pana la 10 cm, acum au cam 7 cm.

http://www.happycatfish.ro/cpg1412/thumbnails.php?album=8

Sunt tare incantat. :mrgreen:

Pestinnozaurul
19-11-2007, 09:20
Frumosi! sa-ti traiasca! :grin:

Eugen
19-11-2007, 19:07
rar am mai vazut pesti asa urati. :lol:
pe de alta parte, pestii astia au reprezentat candva primele vertebrate care s-au aventurat pe uscat, din ei sau varietati asemanatoare evoluand amfibienii. priviti din punctul asta de vedere, sunt mult mai frumosi decat multe animale, este super ca poti sa ai o particica de evolutie in acvariul de acasa.
super :bounce

sa ai grija de ei ;)

Yogi
19-11-2007, 19:14
mai daca ii vezi, is chiar draguti foc.
Au moace de boxer (caine), au botul patrat exact ca boxerii, si cu ochii aia bulbucati sa mor de nu seamana cu ei... :lol:
Mie mi se par chiar al dracului de frumosi... :lol:

Eugen
19-11-2007, 23:35
nu confunda haios cu frumos, sunt chestii diferite... ;)
dar ti-am zis, pestiucii astia au frumusetea lor.

master_alexut
20-11-2007, 22:17
da...foarte interesanti, spune-ne si noua ce ai observat la ei? comportament ce mananca? ataca alti pesti? unde stau mai mult pe uscat sau in apa etc? merg tinuti in acvarii plantate? manaca plantele?

Yogi
20-11-2007, 23:49
Pai in primul rand sunt de apa salmastra (salcie). Salinitatea este un sfert din cea a unui acvariu marin. Stau 90 % din timp pe uscat. Acvaterariul pentru ei trebuie sa aiba 26-32 grade, o treime apa, doua treimi uscat...lemne, pietre pe care sa se catere...plante nu stiu ce ai putea sa tii cu exceptia catorva specii de mangrove, dar de unde sa le iei...
Sunt carnivori, nu mananca plante dar e posibil sa manance pesti mai mici, desi ei vaneaza pe uscat, mai mult insecte. Altii i-au tinut cu ceva molly sau alti pesti de apa salcie. Dar apa fiind in proportie mica fata de uscat, nu prea mai ramane loc si pentru pesti normali...sunt foarte vioi, sar de pe o piatra pe alta, se pot lipi si vertical pe geam (sunt totusi o varietate de Gobiidae). Au puncte albastre si portocalii pe corp (albastru ca dunga neonilor, stralucitor). Dorsala are o dunga rosie, una neagra, una alba, una albastra...prima radie e mult mai lunga decat restul.
Specia e Periophthalmodon septemradiatus. Acum au 7 cm, cresc pana la 10 cm. Mananca inima de vita, artemia congelata, chironomus viu si congelat...peste...au mancat si hikari algae wafers inmuiate in prealabil.

master_alexut
02-12-2007, 20:25
am inteles...mersi mult multa bafta

Yogi
12-12-2007, 23:15
Am facut un articol in graba despre "noroiosi", dar va trebui sa modific multe fraze pe acolo....si mai am o gramada de informatie despre ei de scris...
Pana atunci...asta e...

http://www.happycatfish.ro/continut/articole/mudskipper.html

marcoutza
13-12-2007, 11:42
un articol scris foarte bine, mai ales ca se bazeaza si pe observatzii proprii... felicitari...

master_alexut
08-01-2008, 22:27
da..foarte frumos,ma gandesc ca ar arata bine si la articolele de pe acvarist.ro

overburn
11-11-2010, 13:43
scuzati de revivalul postului, dar aveti idee unde gasesc si eu mudskipperi in romania?

snakefishmike
11-11-2010, 18:32
Nu gasesti. Din pacate putini hobbysti de pe la noi au inclinatii catre specii mai putin comerciale.