PDA

View Full Version : Imperecherea



Thibbi
18-07-2011, 13:51
Salut!
Am si eu doi pesti Barbus Tetrazona abia luati , un mascul si o femela . De doua zile astept sa se imperecheze dar tot ceea ce fac este sa se fugareasca . Cum pot imperechea acesti pesti?

detritus
18-07-2011, 20:28
Salut!
Poate ar trebui sa ne spui ce experienta ai in reproducerea pestilor; in devenirea acvaristului sunt cateva stadii/stagii ce trebuie parcurse/arse pentru a putea aborda cu succes problema reproducerii(mersul ''la plesneala'' in acest domeniu, aduce, de regula, mai multe frustrari decat satisfactii).
Anterior imperecherii, sunt cateva etape ce trebuie parcurse/ prin care genitorii trebuie sa treaca; una dintre ele, foarte importanta, este conditionarea reproducatorilor. La Cyprinidae, aceasta ar insemna, in mare, separarea pestilor pe sexe(despartirea masculilor de femele) si administrarea de hrana de o calitate cat mai buna/sigura/proteica, cu accentul pe hrana vie si congelata...
Considerand ca s-a parcurs faza conditionarii, urmeaza pregatirea bazinului pentru reproducere(cu accentul pe aducerea apei la parametrii necesari stimularii, depunerii si eclozarii icrelor speciei pe care dorim sa o reproducem. Atentie: acvariul comunitar nu este un acvariu de reproducere, asa cum acvariul de reproducere nu este un acvariu comunitar!
Daca am trecut cu bine si de aceasta etapa, uramtorul aspect important ce trebuie considerat este hrana speciala pentru alevini, mai ales cea pentru primele hraniri, dupa ce sacul vitelin s-a consumat iar puii inoata liber in masa apei(''au iesit la zbor''). Ideal, uneori imperativ, in acest sens, este sa avem acces la hrana vie de dimensiuni cat mai mici(infuzori, microviermi, nauplii etc.).
Astepam sa ajungi pana aici si, daca o sa mai ai nelamuriri, mai povestim...

Cu bine!

pmg74
18-07-2011, 20:37
http://forum.acvarist.ro/showthread.php?26655-Articol-Barbus-Tetrazona

In plus ... casca bine ochii si baga la cap ceea ce ti-a scris colegul @detritus.

alen
20-07-2011, 01:54
si treci pe la sectiunea introducere

Fahnell
21-07-2011, 13:07
Salut
Sunt mai multe metode de a imperechea pestii de acvariu
Cea de ex de separare a sexelor este una din ele
Eu personal (avand in vedere ca nu vreau sa obtin un numar mare de alevini ) folosesc o alta metoda. Este metoda prin care am inmultit harlequin rasbora , CPD, flame tetra,wcmm, hasemania
Intr-un acvariu ciclat de 25 de litri am pus o bucata de lemn de aprox 25 de cm pe 10 cm si o mana de muschi de java sintetic. Am adaugat si sera blackwater aquatan iar apoi am adaugat 6 pesti. Am obs ca 6 pesti ar fi un numar ok pt a obtine perechi.Filtrarea o fac cu o pompa hailea si un burete de obor. Partea buna este ca asa pot tine mereu acest acvariu pt a obtine din el pui fara sa mai tot mut pestii
Hrana este bine sa fie de calitate.Tetramin + JBL Novofex + Sera Artemia(daca poti sa ai cultura de larve de tantar ar fi ideal). In general dupa un schimb de apa de aprox 20% (la o temp un pic mai mica) am obs ca depun icre.
la rasbore la care foloseam plante de plastic cu frunze late observam dupa ce veneam de la munca icrele sub frunze si le vacumam (apoi se puneau la intuneric)
la restul care imprestie icrele doar vacumam prin muschiul artificial si luam la gramada icre, alevini inca cu sac sau chair alevini care inoata. In principiu daca muschiul este des parintii nu prea pot da iama in icre sau alevini. chair si cu aceasta metoda in cam 2 luni nu prea mai sitam unde si ce sa fac cu puii :)
cat despre tetrazonele tale...cred ca au nevoie de un acavriu de 60 de litri pt ca sunt specie sensibil mai mare. 60 de litri si 6 exemplare mature hranite bine. Pe de alta parte este o specie ceva mai usor de inmultit pt ca nu are nevoie de apa f moale tipica tetrelor sau harlequinului rasbora
problema cea mai mare nu este insa depunerea de icre ci hranirea alevinilor. Personal folosesc nobil fluid de la JBL dar nu cred ca este totusi cea mai grozava optiune.Ar fi ideal sa ai un alt mic acvariu de 20 de litri cu ceva java moss pt ca pe el cresc colonii de organisme ce alevinii le pot manca.personal am constatat ca puii de ciprinide au totusi o rata de supravietuire mai mare decat cei de characine. este posibil sa fie insa ceva legat strict de acvariile mele si nu o regula generala

si ca o ultima idee. poate ar fi bine sa incerci reproducerea cu WCMM sau zebre sau de ce nu CPD. sunt f prolifici si nu au nevoi stringente pe partea de calitate a apei. vezi cu ei cum te descurci cu alevinii lor si apoi mergi mai departe

Thibbi
22-07-2011, 17:08
Chestia este ca eu am un acvariu de 15 l pe care il umplu jumatate . Experienta mea nu este una foarte mare cu toate ca am crescut pesti de vreo 10 ani . Acvariul nu este foarte dotat : are o planta sintetica , niste pietricele colorate pentru decor si o poarta greceasca de vreo 10 cm . Acum 7 ani am avut niste Guppy sau Xifo , nu imi mai amintesc exact , care au facut 3 alevini care apoi s-au dezvoltat si au devenit pesti in toata regula , iar ultimul peste pe care l-am avut ,un Gurami , a trait 5 ani cu mancare Troso. Acum am cumparat TetraMin si intre timp a murit femela .