PDA

View Full Version : Amenajare acvariu Carasi

holo
21-10-2007, 16:08
Poate ar fi utila o discutie despre amenajarea unui acvariu de "apa rece", in speta un acvariu pentru carasi. Cred daca am spune ca realizam un "biotop" ar fi prea mult, dar o amenajare care sa se apropie de habitatul natural al carasilor ar fi de dorit.
Eu unul posed 2 carasi aurii cam de 15 cm fiecare si vreau sa le amenajez un acvariu numai pentru ei. Acvariul va fi un Juwel Rio 180: 101x41x50 cu substrat de 2-4 mm granulatie si, mai departe, astept sugestiile voastre in ceea ce priveste fundalul, alti pesti cu care sa-i asociez, plante :mrgreen: (care sa reziste asaltului) etc. Voi atasa si ceva poze cu locatarii.

Sorin
21-10-2007, 20:51
astept sugestiile voastre in ceea ce priveste fundalul, alti pesti cu care sa-i asociez, plante :mrgreen: (care sa reziste asaltului) etc.La acvariul meu de carasi am background-ul negru, insa pot sa-ti spun ca un bleumarin ar arata mai bine intrucat culoarea carasilor aurii apare in contrast cu background-ul, iesind mai bine in evidenta. Plante: anubias barteri var. nana si var. barteri, bacopa - de astea nu se ating. Hygroplila polisperma si elodea cresc mai repede decat reusesc bestiile sa ciugule :) Valisneria ar putea rezista si ea.
Legat de compatibilitati... si eu sunt curios sa aud comentarii. Se recomanda sa-i tii singuri, insa sunt curios de exemplu cu niste zebre de ce nu s-ar impaca (la fel necesita o temperatura mai scazuta).

andreic
21-10-2007, 23:16
Dupa parerea mea caraseii sunpt prea frumosi ca sa-i mai combini cu alteceva.

master_alexut
21-10-2007, 23:45
da ar merge 3 in acvariul ala...exclusiv mari arata bine insa bpdvd functional eu ii tin cu niste zebre xifo si platu...plus corry , mancare fina pe care carasii nu o pot manca este imediat executata de zebre in special, nu s-au suparat niciodata unii pe altii.

marcoutza
22-10-2007, 09:49
sunt de acord cu "Andreic" carasii sunt prea frumosi ca sa-i combini cu ceva..mai ales ca sunt atatea tipuri si forme de carasi. Desi..in bazinul cu carasi am tinut si niste SAE.....

orcina_orca
22-10-2007, 11:59
Carasii mei stau cu 3 hoplo (1 mascul de vreo 12 cm si 2 femele un pic mai mici) - se inteleg foarte bine... Atata doar ca-mi dezgroapa aproape zilnic anubias-ul... :mrgreen:

zfcristian
22-10-2007, 15:49
CEl mai indicat ar fi sa ii lasi singuri ! Poate pui si niste foto cu ei :mrgreen:

holo
22-10-2007, 21:32
Am postat deja o poza cu ei ;) .

master_alexut
23-10-2007, 00:41
unde e poza?
oricum niste cory si ancistrusi...merg ca se completeaza.

Sorin
23-10-2007, 11:42
La mine cand ancistrusul a crescut s-a lasat cu batai... solzi lipsa si cozi franjurate. La altii am inteles ca nu au fost probleme, dar nu e chiar 100% OK. Nu pricep de ce s-a intamplat asa pentru ca au crescut toti de mici impreuna. Oi fi nimerit eu unul mai agresiv, cine stie. Cory nu am mai incercat sa pun, deci n-am cum sa ma pronunt. Din auzite cica s-ar putea rani in tepii pe care ii au pe inotatoarea dorsala, desi imi pare greu de crezut.

verso
23-10-2007, 17:12
eu am carasii exact cu 3 cory si cu un ancistrus. Se impaca 100% cu ancistrusul. Nici o problema. SI ii am de un an. O singura data a avut o tentativa ancistrusul sa se dea la ei dar din cauza mancarii. A sarit la caras si atat.

Am observat ca majoritatea din afara tin carasii fara substrat. La cata mizerie fac... Dar eu am substrat din pietre de rau mici, ca am vrut sa fie natural. Tot ceva natural as recomanda, nu pietre din alea colorate :shock: ca saracii de ei...

master_alexut
23-10-2007, 18:35
astept poza sa imi spui cum sa o vad.

holo
23-10-2007, 19:45
http://photo.acvarist.ro/

gabimax
28-10-2007, 10:46
Eu am 2 carasi cu 3 tetrazone, 2 scalari, 5 neoni, 1 ancistrus, 1 pleco. Nu au nici o problema unii cu altii. Stau toti la gramada, in partea din fata a acvariului. Spatele este ocupat de scalari. Se inteleg foarte bine, pot spune chiar ca se iubesc :) Singura planta care este ciupita este hygrophila.
Acvariul are 125 litri net si este plantat.

Necroshine
28-10-2007, 13:43
2 carasi cu 3 tetrazone, 2 scalari ....... pot spune chiar ca se iubesc
Fii sigur de asta, s-au coalizat si te urasc impreuna ;new41 .

zfcristian
28-10-2007, 15:53
probabil k in curand o sa ai faze gen : PDT_Armataz_01_42 sau ;new25 care vor duce inevitabil la ;new43 asa k ..... e relativa treaba cu dragostea dupa cum bine zice si Necroshine .

verso
30-10-2007, 11:05
E ciorba la tine in acvariu. Si mult prea mic pentru ce ai tu. Carasii singuri aveau nevoie de locul ala. Mai ales scalarii...

holo
05-11-2007, 15:26
In sfarsit am intrat in posesia acvariului. Ca si background am folosit Juwel Structured background 2xSTR450 lipit cu Bison silicon pt. acvarii.
http://www.juwel-aquarium.de/en/strukturrckwnde56.htm
Astept sa treaca 24 de ore pentru uscare si trec la pasii urmatori: substrat, plante, apa, ciclare.
Am mai luat si doua plante din plastic new19 pentru a avea verdeata in orice context :oops: . O sa incerc sa le pun niste anubias....evident naturala, in speranta ca nu o sa o coseasca pe toata. Astept in continuare sugestii legate de asociere si de plante "nemuritoare".