PDA

View Full Version : iluminat corespunzator....



Pages : [1] 2

bogdanpirat
16-10-2007, 19:23
care este solutia ideala ptr un iluminat corespunzator? va rog sa ma ajutati ... nu-l gasesc . ps : eu folosesc ptr un acvariu de 160 l coloana apa 50 cm: 1 osram floura 18w , tld 830 18 w si floura glo 18w totate cu reflector. 14 ore pe zi. e bine?

andreic
16-10-2007, 20:20
Cati acvaristi atatea pareri sunt despre combinatiile de tuburi( culoare). Totusi la coloana de apa pe care o ai, 50cm ai spus, doar cele trei tuburi nu sunt de ajutor. Mai incearca sa mai pui 2 bucati. Randamentul tuburilor de 18w este destul de scazut. Eu personal nu tin cont de criteriul watt/litru ci de lumen/litru. Un bazin luminat foarte bine este cel cu 40-50 lumeni/l iar un minim de 20 lumeni/l se cere. Osram Fluora este un tub horticol foarte bun cu un IRC(indice de redare a culorii) excelent, dar nu are un randament asa de bun, Fluora glo fiind mai slab. 830 de la Philips este un tub de mare randament dar mie personal nu imi place( discutie lunga). Personal prefer tuburile daylight( temperaruri 6000-6500k). In general recomand tuburile Osram 965, tuburi de mare definitie, dar in cazul tau cred ca au un randament mai scazut si de aceea iti recomand Osram 865, care sunt tuburi de mare randament( au multi lumeni). Ai grija daca inlocuiesti tuburile sa o faci pe rand(sa zicem cate un tub la 2 saptamani nu mai repede) in caz contrar ai sanse sa te umpli de alge.

bogdanpirat
16-10-2007, 21:22
si atunci... ce sa inlocuiesc cu ce? tld cu osram ?

andreic
16-10-2007, 21:26
Toate tuburile. Daca mai poti monta unul sau doua poti pastra Osram Fluora.

bogdanpirat
16-10-2007, 21:31
m-ai bagat in ceatza detot... toate... dar, cu ce? tld cu ce? fuora glo cu ce? ca osram ai spus sa-l pastrez...

holo
16-10-2007, 21:40
De Juwel T5 High-Lite Day si Nature ce stiti ?

Juwel
16-10-2007, 23:40
Stim ca sunt intrate pe noua linie de productie la acvariile Juwel Rio si nu numai. Ele echipeaza capacele acvariilor high-lite. Deci cine are asa ceva, poate sa-si spuna parerea. Oricum Juwel e tare in acvarii de tip kit (echipate), dar cu tuburile nu sta prea bine. In schimb sta bine tare la reflectoare.
Eu as merge pentru tuburi pe o firma consacrata - Osram, Phillips etc si cu reflectoare Juwel. Dai un ban dar stai in fata, asta e.
Daca mai ai rabdare o sa-ti spun eu, dar intai trebuie sa-mi vina acvariul Rio 180.

andreic
17-10-2007, 01:48
m-ai bagat in ceatza detot... toate... dar, cu ce? tld cu ce? fuora glo cu ce? ca osram ai spus sa-l pastrez...

Schimbi cu Osram Lumilux 865 daca ramai doar cu trei tuburi si Osram Biolux 965 daca mai montezi inca un tub. In cazul in care mai montezi doua tuburi poti sa folosesti si un Fluora. Asta este sfatul meu. A si inca ceva, nu da lumina mai mult de 12 ore pe zi.

bogdanpirat
23-10-2007, 20:48
o parere ceva?
numai are nimeni nimik de spus?

mita
24-10-2007, 10:54
Am un acvariu echivalent cu al tau ca litraj (dar e pe colt si asta schimba putin datele problemei) si aproape aceeasi combinatie de tuburi de 18W: un Osram Fluora, un Philips TLD 830, un Daylight de la Sera si un SunGlo (acesta din urma doar de 15W ca altfel nu intra, acvariul fiind triunghiular).
Desi plantele par a o duce bine, nu imi place totusi tenta usor galbuie a luminii, Daylight-ul (1300lm) + Fluora (pe la 550lm) nereusind sa "acopere" tenta galbuie data de TLD 830 (1350lm) + SunGlo(860lm). E clar ca la un calcul matematic, reiese acelasi lucru.

Si aici pot sa-i dau dreptate lui andreic vis a vis de tuburile daylight. Inclin sa iau inca un Daylight sau, eventual, un PowerGlo (acesta din urma pentru a mai ridica temperatura de culoare). Imi place mult tenta de lumina de zi din celelalte acvarii care au doar :oops: daylight-uri. Din pacate in Timisoara nu am gasit tuburi 865 sau 965 doar cele de la Sera, la care pretul e pe masura. Timisorenii, aveti vreo idee pe unde as gasi?

Pe de alta parte inca nu sunt convins de "aranjamentul" tuburilor pe capac -cele calde le-am pus in spate (in ideea ca acolo am plante la greu), cele mai reci in fata (si aici inclin spre un PowerGlo intrucat as vrea ca plantele din fata sa creasca mai dese, albastrul PowerGlo-ului, favorizand asta (?). Sper ca nu si algele de care inca nu am decat cateva fuzz.
Citisem un prospect de la sera ce incurajau exact dispunerea inversa... Nu prea inteleg care e motivul, poate unul estetic, fundalul luminat mai puternic da o senzatie de perspectiva.

As fi si eu curios de o dezbatere pe ultima tema enuntata, poate ar fi fost frumos sa deschid un nou topic? Daca credeti de cuviinta, moderatorii, copy paste, va rog. Si scuze.

mita
24-10-2007, 10:58
Si inca ceva, juwel, ca vad ca tu ai reflectoare: cat de eficiente sunt cele originale, dupa parerea ta? Mie mi se par totusi destul de piparate ca pret la o bucata de tabla de inox...

andreic
24-10-2007, 11:11
Si eu am montate reflectoare de la Juwel si pot spune ca maresc eficienta iluminarii cam cu 20%, in sensul ca exista mult mai multa lumina reflectata in bazin. Cu Powergloul, de ce vrei tu sa iti faci singur probleme??

mita
24-10-2007, 11:32
Si eu am montate reflectoare de la Juwel si pot spune ca maresc eficienta iluminarii cam cu 20%.
Totusi fata de ce zic ei e o diferenta...


Cu Powergloul, de ce vrei tu sa iti faci singur probleme??
Banuiesc ca te referi la alge. Sau? Sigur ca nu as vrea sa-mi fac probleme, dar cum iti spuneam, sunt convins ca am cam putina lumina si parca usor prea galbuie (si stau sa ma intreb cum naiba la asa un acvariu tipii credeau ca 2 neoane de 18 W sunt ok. Dar nu intru in dezbateri aici caci stiu cam care e logica producatorilor).
Ok, revenind la ale noastre: inaltimea apei e cam de 45 cm. Nu stiu cat de bine e iluminat in partea de jos. Am pe laterale, fata, intr-o parte un manunchi de cabomba si in cealalta parte un buchet de Heteranthera zosterifolia http://www.dennerle.de/EN/Pflanzenbilder/H10.jpg
Cresc bine, dar foarte inalte ajungand repede la suprafata apei si trebuie mereu sa le tai. Mi-ar placea daca s-ar ramifica mai mult. Si banuiesc ca e o problema de lumina albastra... Sau?

mita
24-10-2007, 11:36
Si eu am montate reflectoare de la Juwel si pot spune ca maresc eficienta iluminarii cam cu 20%.
Totusi fata de ce zic ei e o diferenta...


Cu Powergloul, de ce vrei tu sa iti faci singur probleme??
Banuiesc ca te referi la alge. Sau? Sigur ca nu as vrea sa-mi fac probleme, dar cum iti spuneam, sunt convins ca am cam putina lumina si parca usor prea galbuie (si stau sa ma intreb cum naiba la asa un acvariu tipii credeau ca 2 neoane de 18 W sunt ok. Dar nu intru in dezbateri aici caci stiu cam care e logica producatorilor).
Ok, revenind la ale noastre: inaltimea apei e cam de 45 cm. Nu stiu cat de bine e iluminat in partea de jos. Am pe laterale, in partea aia din fata (vezi: http://www.juwel-aquarium.de/data/Image/Ambientebilder/Delta/13300_75300.jpg ) intr-o parte un manunchi de cabomba si in cealalta parte un buchet de Heteranthera zosterifolia http://www.dennerle.de/EN/Pflanzenbilder/H10.jpg
Cresc bine, dar foarte inalte ajungand repede la suprafata apei si trebuie mereu sa le tai. Mi-ar placea daca s-ar ramifica mai mult. Si banuiesc ca e o problema de lumina albastra... Sau? Cel mai mult la ele ajunge lumina de la daylight + fluora.

andreic
24-10-2007, 11:43
S-ar putea sa fie o diferenta. EI au testat acest lucru, eu doar ochiometric.
Din ce tin eu minte culoarea rosu favorizeza dezvoltarea coronamentului,
algelelor le place culoarea albastra. In general plantele apreciaza mai mult culoarea rosu decat cea albastra.

bogdanpirat
24-10-2007, 18:58
radiatia rosie amplifica cresterea in lungime dar coroana este rara(poate de aceea iti cresc asa repede, ma refer la tuburile folosite de tine), iar radiatiiile albastre sau uv, coroana este bogata dar plantele raman mici

andreic
24-10-2007, 22:52
Asa este ai dreptate, eu nu am fost atent la ce am scris.

mita
25-10-2007, 00:27
radiatia rosie amplifica cresterea in lungime dar coroana este rara(poate de aceea iti cresc asa repede, ma refer la tuburile folosite de tine), iar radiatiiile albastre sau uv, coroana este bogata dar plantele raman mici
Intradevar asa este. Si acesta era motivul pentru care tindeam spre un neon rece, macar in fata, acolo unde nu vreau ca plantele sa se lungeasca... Din pacate nu am plante "adecvare", dar asta e.
Si in afara de Aquarelle (care am inteles ca unii in critica, altii il apreciaza, cert e ca eu nu il gasesc aici, in Tm), o alta solutie ar fi AquaGlo (care are un randament deplorabil) sau ceva mai bun, PowerGlo-ul, dar IRC destul de slab. Dar mi-e frica de alge ca de naiba. Plus ca acvariul e proaspat setat de 3 saptamani. Inca nu am pesti in el. In afara de cateva alge fuzz, crescute pe cateva valisnerii ce au frunze la suprafata si pe un echinodorus ce s-a inaltat si el cu niste frunze mai mari ca palma, chiar pe varful de sus, nu am.
Sunt inca in "cercetari" si sfaturile ar fi foarte bune.

Si inca ceva, nu mi-a raspuns nimeni: voi cum ati procedat la dispunerea tuburilor?

andreic
25-10-2007, 00:31
Aquagloul are acelasi spectru ca si Osram Fluora, cu mentiunea ca acesta din urma are 8800k, un IRC 94 si este mai ieftin decat Gloul care are 8500k dar un IRC 70.

mita
25-10-2007, 00:41
Aquagloul are acelasi spectru ca si Osram Fluora, cu mentiunea ca acesta din urma are 8800k, un IRC 94 si este mai ieftin decat Gloul care are 8500k dar un IRC 70.

Da, asa e! Ai dreptate. Realizez ca si eu cand am luat Fluora l-am luat exact pe acelasi motiv: IRC + pret (aici, in Tm, la Elba = 14 lei). Sorry. Sunt deja atatea informatii ca te pierzi in stiinta! :lol:
Problema e ca la cei 550 lm e chior bine la inaltimea coloanei de apa de vreo 45 cm...

andreic
25-10-2007, 00:57
Asta asa este. Din acest motiv le recomand celor cu probleme de iluminare tuburi de mare randament, cum ar fi Osrma 865, care dau multi lumeni. Dupa parerea mea tuburile de genul Flura ar trebui folosite numai in combinatie cu tuburi de mare randament sau cu multe alte tuburi de mare definitie gen 965.

mita
25-10-2007, 01:06
Asta asa este. Din acest motiv le recomand celor cu probleme de iluminare tuburi de mare randament, cum ar fi Osrma 865, care dau multi lumeni. Dupa parerea mea tuburile de genul Flura ar trebui folosite numai in combinatie cu tuburi de mare randament sau cu multe alte tuburi de mare definitie gen 965.
M-ai convins. Tubul acela pe care il simteam in minus va fi un daylight. Problema e ca aici in Tm, in afara de Sera n-am gasit nimic 6500K. Cel de la Sera e ok, are la 18W 1300lm, IRC 85, da' e cam scump = 30 lei :-(

andreic
25-10-2007, 01:08
Oricum si aici sunt scumpe. Dar eu zic ca se merita.

Necroshine
25-10-2007, 09:38
Problema e ca la cei 550 lm e chior bine la inaltimea coloanei de apa de vreo 45 cm...Chiar daca da lumina putina, toata e de lungimea de unda folosita de catre plante, nu mi se pare mai bun un tub care emite lumina de 2-3 ori mai multa, da' majoritatea la alta lungime de unda .......

Sorin
25-10-2007, 12:15
am si eu o mica nelamurire pentru voi astia care le mai aveti cu fizica: in locul unui neon de 1000 lumeni poti pune doua de 500 lumeni ca sa ai pe fundul acvariului aceeasi intensitate a luminii? Cu alte cuvinte cum scade lumina in functie de distanta, presupun ca nu e o functie liniara? De exemplu pui in loc de 965 doua Osram Fluora.

mita
25-10-2007, 13:41
Foarte buna intrebare.
Desi nu le am cu fizica la acest capitol, totusi inclin sa cred ca in cazul celor 1000 lumeni, puterea luminoasa fiind mai mare si penetrarea prin straturile de apa e mai mare. Si cum ziceai si tu, la penetrarea luminii prin apa, nu cred ca e vorba de o functie liniara.
Asta ma face sa cred ca un tub de 1000 lm e mai ok decat 2 de 500 lm.
Pe de alta parte, comparatia intre un 965 si un 2xFluora nu cred ca e buna intrucat penetrarea depinde si spectrul luminii.

Necroshine
25-10-2007, 14:26
Lumina penetreaza apa in functie de lungimea de unda. Lumina albastra penetreaza mai usor, cea rosie mai greu.

andreic
25-10-2007, 15:48
Si 965 si Flupra intra in categoria inalta definitie, deci nu au multi lumeni.
In general se recomada folosirea tuburilor fluoerscente, oricare ar fi ele, in bazine a caror coloana de apa nu depaseste 50 cm. Peste aceasta inaltime se recomanda alt tip de lumina, ca de ex. HQI.

maddok
25-10-2007, 15:58
Salutare! Am si eu un acvariu (80x30x35) 84l la care am un singur neon de 18W (Sylvania Standard F18W/ 54-765-T8 Daylight) + Reflector. Are 6500k si 1050 lm din cate am citit. Intrebarea e daca e destul, pentru ca este inclus in acvariu (setul complet) de la Vitakraft. Sunt oare nemtii economi cand vand setul complet sau e calculata cantitatea de lumina corect?

andreic
25-10-2007, 16:04
Dupa calculul lumen/litru, sub valoarea de 20 lm/l se considera un bazin slab luminat. Intre 20 si 40 lm/l un bazin normal luminat si peste 40 lm/l in bazin foarte bine luminat. Acum fa tu calculul si vezi ce iese.

maddok
25-10-2007, 17:35
Pai ar fi 12.5 (total neon) + 6.25 (din + 50% reflector)=18.75 ....aproape de normal. Exista cumva neoane de 590 mm cu mai mult de 18 w exceptand cele speciale ca juwel hight-light care se potrivesc doar la resp acvarii? Merci !

andreic
25-10-2007, 18:43
Repet. Nu ai treaba cu watt-ii. Acestia reprezinta curentul consumat ca sa obtii tu un anumit numar de lumeni. Si aia cu 50% sa o crezi tu. Oricum tubul pe care il ai este slabut. Incearca un Osram 865 care are 1300lm, oricum este mai bun decat ca ai tu.

seba
25-10-2007, 21:05
Si 965 si Fluora intra in categoria inalta definitie, deci nu au multi lumeni.
Ciudata asociere si ciudata afirmatie.
de exemplu la 18W un "965" are ~ 1000 lm iar Fluora are 550 lm , pe de alta parte stiu ca Fluora este dat cu un IRC de 90 ( dubios ) dar nici nu cred ca este corecta trecerea acestui tub la cateegoria "inalta definitie" alaturi de un "965", categorie in care tuburile au multi lumeni . Repet, ciudata afirmatie.

Necroshine
25-10-2007, 21:07
Intrebarea e daca e destul, pentru ca este inclus in acvariu (setul complet) de la Vitakraft. Sunt oare nemtii economi cand vand setul complet sau e calculata cantitatea de lumina corect?Corect in ce scop?
Ceea ce e corect pentru Anubias e incorect pentru Alternanthera .......

andreic
25-10-2007, 21:36
965 este un tub de inalta definitie, iar floura este un tub horticol. L-am incadrat si pe Fluora la inalta dfinitie, din cauza IRC mare, peste 90. Tuburile de inalt randament au la 18w cam 1300lm.
Mi-am bazat afirmatia vis a vis de IRC pe siteul
http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html , care in opina mea este foarte bine documentat.

seba
25-10-2007, 22:51
tot de acolo scriu si eu, Fluora nu este de inalta definitie chiar daca are IRC 90 are temperatura de culuare destul de mare pentru a fi considerat de inalta definitie, iar 965 are la 18W peste 1000lm fapt care-l exclude din aforismul tau: "Si 965 si Fluora intra in categoria inalta definitie, deci nu au multi lumeni".

andreic
25-10-2007, 23:03
Nu peste, ci chiar 1000 lumeni. Daca citesti pe acolo o sa vezi ca ei il denumesc ''tub de inalta definitie'' si in general conform si altor articole tuburile cu un IRC de peste 90 sunt tuburi de mare definitie, aceasta putand fi atinsa prin sacrificarea ''lumenilor'' in favoarea calitatii vizuale.
Oricum, eu sunt pentru folosirea lui 965 si nu al Fluora dar se pare ca pe aici exista foarte multi iubitori de Fluora si ma gandesc cum sa le combin ca sa nu iasa o varza.

seba
26-10-2007, 00:36
Of... tu chiar nu poti sa te concentrezi, ai deviat discutia, dar fie ute ca intru in hora.
Daca ai fi avut rabdare sa parcurgi toata lista de tuburi tip "965" ai fi vazut ca intensitatea luminoasa a acestora difera de la producator la producator, exita OSRAM care are FIX 1000lm dar mai este si:Philips de Luxe cu 1150lm, Philips Graphica Pro cu 870 si Sylvania cu 1100lm. Deci, fi atent.

Acum sa ne intoarcem de unde am plecat. Din nou... CONCENTREAZA-TE... asa ...bravo!

1) ai spus ca, "965 si Fluora intra in categoria inalta definitie, deci nu au multi lumeni", acu citeste doar ce este scris mare... E, e gresit? Nu suna rau? BA DA, pentru ca tuburile "965" AU MULTI lumeni nu putini cum sugerezi tu, 500 este putin, 1000 este mult.(pentru 18W)
2) Hai sa mai jucam o data jocul de mai sus, "965 si Fluora intra in categoria inalta definitie, deci nu au multi lumeni", inca o data citeste doar ce este scris mare... hm... si asta suna rau!
-- De ce ?
-- De asta : "Ces tubes suivent la courbe de sensibilité spectrale de la chlorophylle". Si presupun ca intalegi de vreme ce faci trimitere in locul in care scrie asta.

E , acum ai intales ?

maddok
26-10-2007, 01:07
Pt Necroshine: Asa e,"Corect" e incorect. Avand in vedere ca acvariul l-am cumparat set complet si are un capac in care se poate pune numai un neon de 18 W adica de lungime 590 mm credeam ca au calculat si ei un flux luminos necesar pentru plante cu necesitatii medii cel putin. Dar dupa regula 30lm/l cred ca o sa pun plante de plastic....Glumeam...

mita
26-10-2007, 01:47
Nu vreau sa deviez discutia, dar azi m-a ros o intrebare a lui Sorin:

am si eu o mica nelamurire pentru voi astia care le mai aveti cu fizica: in locul unui neon de 1000 lumeni poti pune doua de 500 lumeni ca sa ai pe fundul acvariului aceeasi intensitate a luminii? Cu alte cuvinte cum scade lumina in functie de distanta, presupun ca nu e o functie liniara? De exemplu pui in loc de 965 doua Osram Fluora.

N-am gasit ceva unde sa scrie negru pe alb o varianta sau a doua, dar cum tot am luat un tub de la Sera am gasit ceva scris pe el. Ia uitati:
[img=http://img132.imageshack.us/img132/9081/img4512up4.th.jpg] (http://img132.imageshack.us/my.php?image=img4512up4.jpg)

Bazandu-ma pe faptul ca lux-ul are definita urmatoare: 1 lx = 1 lm/m2 si ca suprafata in cauza ramane constanta, rapsunsul la intrebarea lui Sorin este ca, cel putin la tubul Sera Daylight, 1 tub cu un numar X de lumeni va penetra straturile de apa mai "puternic" decat 2 tuburi cu un numar X/2 lumeni.

Sper ca nu gresesc. Deci, desi calculul intre 965 si Fluora crec ca ar trebui sa tina cont si de spectrul / lungimea de unda diferita a celor doua tuburi, 2 Fluora-uri nu cred ca vor da atata lumina cat un 955 pe un substrat de acvariu, la 50cm distanta.

seba
26-10-2007, 03:14
Da, la intrbarea cum scade lumina in functie de distanta se poate raspunde putin mai greu, pentru cei care au chef de calcule aici este un inceput: Legea Beer-Lambert (http://en.wikipedia.org/wiki/Beer-Lambert_law)

Sorin
26-10-2007, 12:30
:thumbleft
@mita: merci, exact un tabel de genul asta as fi avut nevoie. Legat de 965 si Fluora - nu incercam sa fac o comparatie intre ele, era doar un exemplu, am incercat sa gasesc unul cat mai aproape de 1000lm si altul cat mai aproape de 500lm. Defapt m-ar interesa mai mult sa compar un 965 cu 865 sau 930 cu 830 :) Revin cu detalii dupa ce ma "joc" umpic in excel cu tabelul respectiv.

@Necroshine: la o adancime de 45cm lumina nu cred ca sufera schimbari esentiale de spectru, si lungimile de unda mici ajung in proportii mari pe substrat zic eu... Dar se poate face un experiment daca are cineva chef sa lamureasca problema. Se fotografiaza un obiect alb in partea de sus a acvariului, apoi in partea de jos (evident in camera sa fie intuneric). Se baga in Photoshop, se citeste culoarea de pe acest obiect si se schimba modul de reprezentare al culorii in formatul HSV (hue-saturation-value cred ca se numeste). Ne intereseaza acest "hue", daca in fotografia de jos culoarea vireaza spre albastru atunci e clar... Ideea este ca in acest format HSV, componenta "hue" ramane constanta pe un obiect de aceeasi culoare, indiferent daca in anumite zone obiectul e mai umbrit sau mai luminat.

Necroshine
26-10-2007, 13:54
la o adancime de 45cm lumina nu cred ca sufera schimbari esentiale de spectruAi dreptate, eu vorbeam in general, neglijind aspectul real ca acvariile noastre au inaltimi mici, insuficiente sa schimbe spectrul.
E nevoie de multi metri de apa pentru ca spectrul sa devieze semnificativ spre albastru.

Sorin
26-10-2007, 15:03
Asadar revin cu detaliile promise:
doua neoane de 500 lumeni fiecare produc la o adancime de 45cm cu 8% mai putina lumina decat ar produce un singur neon de 1000 lumeni. La 10cm lucrurile iarasi stau nasol, avem cu 80% mai multa lumina in cazul celor 2 neoane de 500 lm, deci jos e cam putin, sus e prea mult.
Legat de 965 (~1000lm la 18W) si 865 (~1300lm), la aceeasi adancime de 45cm 956-ul lumineaza cu 25% mai slab decat celalalt. Iar la 10 cm adancime diferenta dintre ele e de 5%.

Johnny
27-10-2007, 17:31
Eu am folosit la un acvariu numai 965 si la altul numai Osram Flora ,si pot sa zic ca e diferenta mare.Mie 965 mi se pare doar un neon de iluminat birourile ,nicidecum de crescut plante de acvariu.De fapt ,daca stau si ma gandesc logic , care neon ar fi mai bun pentru acvaristica,unul facut pentru iluminat in general , sau unul special conceput pentru crescut plante ? ;)

seba
27-10-2007, 18:18
@Johnny
Ma intereseaza mult diferite aspecte legate de ce ai spus, nu in scopul de a contrazice ci in scopul de a intalege. Te rog, poti detalia cele doua situatii ? Eu nu am posibilitatea efectuarii unui astfel de experiment.
Multumesc anticipat.

Johnny
28-10-2007, 02:45
Pai mare lucru nu ar fi de spus.La tld 965 am observat ca pana si plante destul de nepretentioase cresc foarte greu,pe cand cu Flora nu am avut probleme cu nicio planta.Poate ca si 965 sunt intr-o oarecare masura bune pentru plante dar nu ar trebui folosite decat in combinatie cu alte neoane de preferat cu lumina calda.Eu unul in materie de neoane as as folosi tld 830,Osram Flora , AquaGlo si Flora Glo.
Dar nu trebuie sa uitati ca pe langa un iluminat decent va trebuie si substrat fertil si co2 ca sa vedeti o crestere spectaculoasa a plantelor.Ideea e ca iluminatul nu e totul ,si uneori nutrientii si co2-ul fac mai mult decat niste neoane scumpe.Nu zic ca trebuie neglijat ,dar daca vrei sa nu ai probleme cu plantele , trebuie indeplinite toate cele 3 criterii.

Necroshine
28-10-2007, 13:48
daca vrei sa nu ai probleme cu plantele , trebuie indeplinite toate cele 3 criterii.Asta ar trebui pusa ca banner pe forum, e atit de simplu si de greu de inteles :mrgreen: .

seba
28-10-2007, 17:22
eram curios care este intensitatea luminii din cele doua acvarii, un fel de clasicul W/litru de Flora versus W/litru de 965, si bineintales daca au fost doua satari similare (cu exceptia luminii), substrat, CO2, tip de plante, apa,temperatura, etc.
Din respectivele detalii putea sa reiasa daca intensitatea luminii impreuna cu spectrul este factor determinant sau doar spectrul acesteia, toate in conditii de similitudini subiective. In acvaristica moderna are sens o apreciere strict cantitativa de tipul W/l , lm, lux, etc. sau trebuie sa revizuim aceste aspecte si sa introducem si conditionari de tip calitativ si mai ales daca aceasta calitate modifica sau nu cantitatea. De fap asta este intrebarea principala:In cazul luminii calitatea modifica cantitatea ?

razvan
28-10-2007, 19:31
daca se poate considera punctul pe I, sau virgula la Ţ ..

NU EXISTA NEON PERFECT, ci mai degraba o combinatie de neoane "ideala", in functie de plantele pe care le aveti in acvariu.

nu spun sa faceti ca mine, si nici macar sa experimentati ceeace spun, insa, cei care ma stiu mai demult, si stiu ce "balarii de tot rahatul" aduceam (ma refer la cantitate si fregventa "aducerilor" ) , produse in recipientul de la job, cu bioxid de la bomba, cu schimbare a apei direct de la robinet, cu substrat din nisip ordinar, "aditivat" cu argila de la comarnic, siiii ... neoane de cea mai joasa spetza (3xtld54/765 + un osram gourmet {de macelarie})

se pare ca din gresala, pentru ACEL setup a fost o solutie acceptabila, ceeace nu inseamna ca si pentru acvariile voastre ar fi la fel.
de evidentiat faptul ca in pofida celor ce se spune despre 765, nu am avut alge, ba chiar l-am folosit ca "spital" pentru tratarea unor anubiasi pletosi.

s-a ridicat mai zilele trecute problema daca in loc de un anume neon, cu caracteristici "precise" se poate folosi artificiul de a pune 2, care "insumate" sa prezinte aceleasi proprietati, as extinde intrebarea, luind in considerare de aceasta data "spectrele" celor 2 neoane, care combinate (unul "cald", cu putini lumeni si unul "rece" cu multi) sa dea rezultate "notabile" ????

mita
29-10-2007, 00:32
luind in considerare de aceasta data "spectrele" celor 2 neoane, care combinate (unul "cald", cu putini lumeni si unul "rece" cu multi) sa dea rezultate "notabile" ????
Buna intrebare! Hai sa mai pun si eu aici un pic gaz pe foc cu niste constatari din propria-mi experienta:
- TLD 830 e bun pentru plante, dar pentru ochiul meu e prea galben. Are multi lumeni si trebuie compensat cu macar tot atatia pentru a mai raci culoarea. Problema subiectiva. E bine pt plante faptul ca vin cu un Daylight sau cu un trifosforic gen AquaGlo sau PowerGlo?
- Osram Fluora e ok tot pentru plante, dar e chior bine... Cineva zicea ca plantelor le trebuie calitate... Dar oare la acvarile mai inalte, dupa cum vedem in posturile anterioare este posibil ca la fundul acvariului sa nu mai ajunga suficienta lumina produsa de Fluora. Doar o paranteza aici (am niste Elodea, vorba aia, buruiana de apa, luminata de TLD 830 si de un Osram + inca cateva tuburi daylight. Nu creste nici de-al naibii... Cu CO2 si bile la radacina... Ce sa nu-i placa? Banuiesc ca are de comentat la cantitatea de lumina caci altceva? Si intr-un jaf de acvariu, vorba lui Razvan, luminat cu 765 e de-un verde de nu-i adevarat, fara CO2, fara substrat si creste de o raresc saptamanal...)
- Daylight-urile de calitate sunt ok, imi plac si mie. Avantajele sunt faptul ca au multi lumeni. Dar oare sunt ok pentru plante? In general am vazut ca pe spectru, pe langa rosu + albastru au si o componenta de verde.
- Tuburi de genul SunGLO, Sera Sun Color care contin spectrul solar complet de ce nu ar fi ok pentru plante? Probabil ca pentru motivul "calitatii" componentelor de rosu si albastru. Sau?

Sorin
29-10-2007, 02:23
Probabil adevarul este undeva la mijloc. Poate una dintre cele mai bune variante ar fi asa: 965 la mijlocul acvariului pentru ca imbunatateste semnificativ calitatea luminii asa cum este perceputa de noi; Fluora in spate pentru ca este cel mai bun neon pentru plante dar nu bate pana jos si deci numai plantele mai inalte vor beneficia la maxim de el; 830 in fata pentru a compensa lumina rece si chioara produsa de Fluora si pentru ca plantele de tip covor sau cele putin inalte sa beneficieze de lumina suficienta in partea de jos a acvariului. Astept parerile voastre...

seba
29-10-2007, 05:10
Normal ca nu exita lumina artificiala PERFECTA, tocmai din aceasta cauza incercam prin metoda pas cu pas sa analizam aspectul luminii.
Si pentru ca vad ca este in firea lucrurilor sa ne pierdem in detalii ( INCLUSIV CEL CARE SCRIE ) va propun un model teoretic.
Lumina "L1" Alba cu 1000 de lumeni, costa 20 de lei
Lumina "L2" Horticola cu 500 de lumeni, costa 20 de lei
Lumina "L3" Galbuie cu 1300 de lumeni, costa tot 20 de lei
Planta, unica si ideala,(anubiasglosoalternantheraspiralis) locuieste intr-un palat cu tot confortul si vrea sa cheltuiti pentru sufletelul ei cat mai mult.
Ce alegeti pentru:
Situatia "S1" cand aveti FIX 20 de lei
Situatia "S2" pentru FIX 40 de lei
Situatia "S3" FIX 100 de lei

eu pentru:
"S1" aleg "L1"
"S2" aleg "L1+L2"
"S3" aleg 3x"L1" + 2x"L2"

voi ?

P.S.
lei = Wati.

razvan
29-10-2007, 09:01
in sfarsit... !!!
ma bucur ca in sfarsit s-a acceptat macar ca idee, "jocul de lumini" in acvariu, pe ideea compensarii intre spectru si lumina emisa...
pina in prezent, avem 2 "scheme logice", ce pot fi discutate, acceptate sau chiar imbunatatite, insa trebuie specificat ca si acestea se adreseaza unui anume stil de acvariu. :thumbleft :thumbleft

BlackAdder
29-10-2007, 09:30
Ar mai fi o "variabila" de luat in seama si aici ma gandesc in special la cei mai noi veniti in clubul acvaristilor. Inaltimea acvariului si inaltimea teoretica a unei plante mature.
Astfel eu consider ca nu trebuie sa recomandati un tub daylight la un acvariu de 30-35 cm inaltime cu plante inalte. La fel nu recomandati doar tuburi calde la acvarii mai inalte de 40 cm.

Si ca sa complic nitel problema hai sa studiem si in functie de densitatea lichidului din acvariu, vechimea lichidului si a speciilor de pesti. Caci si ei, pestii, au nevoie de o anumita luminanta.

Necroshine
29-10-2007, 09:38
Doar o paranteza aici (am niste Elodea, vorba aia, buruiana de apa, luminata de TLD 830 si de un Osram + inca cateva tuburi daylight. Nu creste nici de-al naibii... Cu CO2 si bile la radacina... Ce sa nu-i placa? Banuiesc ca are de comentat la cantitatea de lumina caci altceva?Nu din cauza luminii ai probleme cu Elodea. Bilele la radacina nu sint de nici un folos in acest caz, Elodea se hraneste prin frunze din apa, prea putin prin radacini.


Nu sint de acord cu ideea ca Osram Fluora nu bate pina jos, bate proportional cu cit emite, emite putin dar bun.

Se vorbeste ca nu W/l ar trebui sa luam in considerare ci lm/l. Parerea mea e ca nici lm/l nu-i prea corect. Cu ce-s mai buni cei 1000 lm ai unui 765 fata de cei 550 lm ai unui Osram Fluora? Cu nimic. Pentru plante Osram Fluora este mai intens decit 765.
Un parametru mult mai important este procentul din lumina emisa de tub care este "vazuta" de plante, lumina "invizibila" plantelor nu ne intereseaza. Cred ca PAR se numeste marimea respectiva.

andreic
29-10-2007, 10:21
Ideea generala este sa avem un bazin care sa placa si plantelor si ochiului. Eu personal sunt pentru 865 si 965, dar nu am nimic impotriva celor care vor sa folosesaca Fluora. Cred doar ca acesta din urma ar trebui folosit doar impreuna cu alte tuburi datorita randamentului scazut, cel putin pentru ochiul uman. In aceste caz daca se foloseste Fluora nu mai vad utilitatea lui 830.

mmaxalb
29-10-2007, 19:07
Eu folosesc doua tipuri de neoane pe care le aprind simultan decit intre 11 si 16, dimineata aprind fluora , la 11 se aprinde 830 si se stinge la 16 , inaltimea de doar 35 cm face ca ,cind sunt aprinse amindoua pesti arata ca la radiografie se vede totul din ei, pe cind decit cu fluora tenta de albastru violet face ca scalari mei sa fie foarte frumosi ,plantele cresc in draci, nu am pic de alga de imi mor ancitrusi de foame daca nu le-as da salata din gradina
in cel mic am decit un 827 mai am din cind in cind alge pe geam dar am 10 pomacea care rad tot

sergyx
29-10-2007, 19:26
vrea sa incerc si eu aceeasi combinatie 830 si fluora..sper sa scap de alge:)

seba
29-10-2007, 20:21
@razvan
Nu Razvane, ideia este acceptata de foarte mult timp, eu unul citesc despre ia de cand m-am inscris pe acest forum in posturi care au varsta forumului, dar din pacate nu am vazut pe nimeni care sa spuna ca neonul L1 are acest efect, neonul L2 are acest efect, neonul Ln are cutare si cutare efect, toate aceste plecand de la o analiza bazata pe experimente demne de luat in calcul. Ori daca nu putem cataloga individualitatiile cum putem recomanda in cunostinta de cauza o anume combinatie ca fiind optima. Dorinta mea era sa ne axam pe individualitatii si abea pe urma sa pretindem ca putem intalege cum sa formam combinatii. Eu unul recunosc ca pentru S2 si mai ales S3 nu am argument, chiar daca asta folosesc, nici cu S1 nu sant foarte convins.

Deci, ce face fiecare neon in parte ? Johnny,razvan, voi sunteti "lupi batrani" puteti raspunde ?

holo
29-10-2007, 20:55
Constatari la acvarii Juwel:
RIO 125: 2 neoane T8 18 W 1 warmlite (fata) daylite (spate) produse de....JUWEL :bounce . Dupa exact 1 an de la achizitionare cel din spate a murit cu totul iar cel din fata lumineaza ca la priveghi. Din punct de vedere al randamentului nu cred ca fac fata daca ne raportam la volumul acvariului. Dupa montarea reflectoarelor situatia s-a mai imbunatatit. Cred ca asta a fost si motivul pentru care Juwel a trecut la neoanele T5.
Vision 260: 2 neoane T5 54W 1 Highlite Nature si Highlite Day + reflectoare. Lumina produsa de aceste neoane este extrem de puternica si naturala (la celalalt acvariuavea o tenta galbuie). Dupa montarea reflectoarelor, la 13 ore pe zi iluminare, m-am confruntat cu o dezvoltare foarte rapida a algelor filamentoase lungi si frunzele de la diverse plante (in special echinodorus ozelot) au inceput sa se descompuna. Acum am redus perioada de iluminare la 9 ore si astept rezultate.

BlackAdder
30-10-2007, 09:28
Pana sa-mi cumpar o instalatie de co2 de la jbl cu controler in acvariu aveam intotdeauna in combinatia de neoane si un 965...sau chiar doua.
Ce am observat atunci era ca ph-ul crestea constant timp de o saptamana cu pana la 1-2 grade in timp ce celelalte teste aratau o relativa stabilitate - oricum destul de stabile. Cand am schimbat 965 si am trecut numai pe floraglo de la hagen si osram fluora ph s-a stabilizat nemaifiind variatii asa mari. Pe atunci nu aveam co2 nici macar cu drojdie si acvariul plantat masiv.
Poate din cauza asta am ramas asa cu o reticienta la tuburile albe sau de alta natura decat cele dedicate plantelor. Am sacrificat oarecum efectul vizual pentru ochiul uman cu necesitatile plantelor.

Gabi Dan
03-11-2007, 21:44
in concluzie ce neoane ai acum la acvariu?
numai fluora?

bogdanpirat
04-11-2007, 17:07
cred ca in toata configuratia pe care am facut-o veriga slaba era hagen flora glo. l-am scos si am bagat un aqua -glo. se vede diferentza ....
ps si cand te gandesti ca flora glo costa 40 ron :cry: .

Gabi Dan
05-11-2007, 10:58
Tuburi de la JBL ati folosit careva?
Le-am vazut intr-un petshop si sunt curios ce-i de capul lor.

andreic
05-11-2007, 11:18
Par a fi bune. Au un IRC de 98, adica excelent.

BlackAdder
05-11-2007, 12:49
in concluzie ce neoane ai acum la acvariu?
numai fluora?
Da, numai fluora.
Referitor la jbl-uri vezi ca este un topic mai vechi...dai cautare dupa jbl.

mmaxalb
05-11-2007, 22:52
Am si eu o curiozitate pe nicaierea [pe mai multe for din ro sau com] nu am vazut date despre epuizare
TOATE neoanele sau becurile economice au prostul obicei ca dupa un anumit nr de ore de functionare lumina emisa sa fie total diferita de cea initiala fenomenul se numeste parca injunatatire[ e posibil sa gresesc]
din cite stiu[ in jobul meu lumina este foarte importanta] la osram fluora este de 1400 ore iar la philips tld 840 este de 2000 ore la 54/765 este 10000 ore dupa aceasta perioda chiar daca neoanele mai functioneaza sunt obligat sa le schimb
am dat o raita pe www sa aflu mai multe informatii si am aflat[dedus] finca nu gasesc nimic concret pe www oficiale ci doar citeva citeva referiri la prod de coloranti si teste de culoare care recomanda schimbarea neoanelor din laboratoare la anumite intrevale[840 si 54] sau firmele de ins medical care au dotat lampile din etuve cu contoare care masoara timpul de functionare [fluora]

BlackAdder
06-11-2007, 14:08
la osram fluora este de 1400 ore
Am facut acum un calcul si sa stii ca aici e posibil sa ai dreptate. Cam la patru luni dupa ce am pornit un acvariu plantele au intrat oarecum in regres...chiar si mici probleme cu algele verzi filamentoase la plantele foarte inalte chiar daca foloseam aceiasi fertilizanti acelasi ritm al curatarii si schimburilor de apa si fara sa bag pesti in plus.. Eu tin lumina 11 ore pe zi, doar fluora, si 1400/11= 128 de zile aproximativ. Am sa am grija sa schimb tuburile la maxim 4 luni.

Insa aceleasi tuburi osram dupa ce le scot din acvariu le pun la plantele de pe balcon...e incredibil ce efect au la plantele terestre.

mmaxalb
06-11-2007, 14:47
la osram fluora este de 1400 ore
Am facut acum un calcul si sa stii ca aici e posibil sa ai dreptate. Cam la patru luni dupa ce am pornit un acvariu plantele au intrat oarecum in regres...chiar si mici probleme cu algele verzi filamentoase la plantele foarte inalte chiar daca foloseam aceiasi fertilizanti acelasi ritm al curatarii si schimburilor de apa si fara sa bag pesti in plus.. Eu tin lumina 11 ore pe zi, doar fluora, si 1400/11= 128 de zile aproximativ. Am sa am grija sa schimb tuburile la maxim 4 luni.

Insa aceleasi tuburi osram dupa ce le scot din acvariu le pun la plantele de pe balcon...e incredibil ce efect au la plantele terestre.
pentru cele 3 tipuri de tuburi datele sunt corecte findca le folosesc la job si am toate datele despre ele, adica absolut tot, dar din pacate nu pot sa le prezint detaliat[sunt secrete industriale]
datele le am doar pentru tuburile de 150cm 58w la celelalte pot sa difere
incerc sa ma interesez si despre alte tuburi la cei de la osram[sunt baieti mai buni si chiar stiu ce vind]

V.I.L.
13-11-2007, 01:54
dati-mi si mie cateva sfaturi...am un acvariu de 90 x 45 x 50,acum am doua tuburi philips tld 830 de 30 w.ce imi recomandati pe langa acestea?tin sa precizez ca am cateva plante si vad ca le merg destul de bine

Solaris
13-11-2007, 12:24
ca sa mai atenuezi culoarea de galben si sa scoti mai mult in evidenta culorile pestilor as zice 2 Phillips Aquarelle care sunt mai albastrui sau un aquarelle si un daylight la alegere.

Scrat
16-11-2007, 17:27
am un acvariu de 126L de la sera in care am modificat capacu iar in loc de 2 tuburi am pus 6 ... cele 2 de 18W cu care a venit echipat 2X18W Aquarelle , 1X18W Fluora si inca un TLD 830 tot de 18W si plantele tot nu se dezvolta cum ar trebui ...

program de functionare 8-13 14-22


ce sa schimb la combinatia aceasta ?

andreic
19-11-2007, 11:23
Partea de fetilizare cum este? Si cele doua tuburi originale ce sunt?

Scrat
19-11-2007, 15:06
nu stiu pt ca nu scrie pe ele ce fel sunt ... au o lumina destul de alba

fertilizanti : Substrat Sera + pietris + JBL 7 balls + Dupla Daily + o sapt Sera Florena in cealalta Tropica Aquacare

andreic
19-11-2007, 16:43
Pentru @Scrat.Sera Florena si Tropica Aquacare le folosesti doar pentru a suplini fertilizantul pierdut prin schimbarea apei. Odata cu cresterea radiatiei luminoase sa ai drija ca pot apare alge. Eu nu iti recomand Aquarelle, dupa parerea mea este un tub trifosforic slab cu un IRC 70 adica si mai slab. Personal as folosi trei 830 de la Osram si doua 865 tot de la aceeasi firma. Al saselea tub poate fi un Osram Fluora.
Pentru @vrinceanu as incerca sa le suplimentez cu doua daylight Osram 865(pacat ca se gasesc greu la dimensiunile tale).

V.I.L.
20-11-2007, 10:01
acvariul are aprox 220l,coloana de apa e de 50 cm.tuburile le-am dispus cam asa:un osram urmat de un philips,osram si iar philips.e destula lumina?timpul de iluminat este cam de 11 ore,5 dimineata si 6 dupamiaza

andreic
20-11-2007, 10:27
Calculand sub forma lumen/litru=>ca ai la 220l, aproximativ 31 lm/l, ceea ce este bine. Daca vei vrea mai multa lumina vei inlocui Fluora cu 865 si vei avea lumina sa cresti orice plante doresti. La peste 40lm/l se considera lumina foarte puternica, dar asta implica si aditie de CO2 si fertilizare, atat in substrat cat si in apa. Cat despre timpul de iluminare gasesc ca este in regula, asa impartit, desi exista si pareri care sustin ca in natura nu exista pauze.

V.I.L.
20-11-2007, 10:33
doar ce le-am achizitionat ieri.cred ca daca fac un calcul la cat am bagat in 3 luni in acvarii,face nevastamea infarct :))

andreic
20-11-2007, 10:40
Este ok pentru moment, ce ai tu acolo, dar vezi ca exista discutii conform carora eficacitatea tuburilor Fluora nu depaseste 4 luni, dupa care trebuie inlocuite. Si oricum 865 sunt mai ieftine decat Fluora.

Scrat
20-11-2007, 15:01
cred ca o sa schimb aquarelle-le atunci cu 2 830 si un 865 ca sa nu fie 3 830

ar fii bine asa ?

altfel in acvariu mai mare 180l
am 1x fluora
1x aquarelle
1x830 si un sera plant color (30W toate)

capacul e homemade si are staniol pe dinauntru in loc de reflectoare

andreic
20-11-2007, 20:20
Este bine. Numai ca tuburi de 30w in afara de 830 si se gasesc greu.

V.I.L.
20-11-2007, 20:23
asta am pus si eu in capac si e un bun reflectorizant.e folie deaia alimentara

Sorin
21-11-2007, 02:57
Folia aia de aluminiu se deterioreaza destul de repede. Am vazut pe niste suporti ieftini de neoane autocolant argintiu. Se gaseste pe undeva de cumparat un astfel de autocolant?

Gabi Dan
21-11-2007, 11:05
as fi si eu interesat, caci folia alimentara de aluminiu s-a inegrit la mine, ca un fel de oxidare.

danutzz
02-12-2007, 23:57
as avea si eu o intrebare.......a folosit cineva pana acuma tuburi "black light" sau mai sunt cunoscute si drept ultraviolete sau cu quartz

Juwel
03-12-2007, 08:58
Da, folosesc eu in club.
Sau te refereai cumva la acvariu? :shock:

danutzz
04-12-2007, 00:30
la acvariu ma refeream....am un prieten care creste acas "iarba" si mia spus k folosea asa cva pt ele si cresteau mai mari...dar mam documentat mai mult azi si am aflat k sunt inutile :oops:

Juwel
04-12-2007, 00:44
am un prieten care creste acas "iarba" si mia spus k folosea asa cva pt ele si cresteau mai mari...

Multa minte mai ai sa scrii asta pe forum. 18;

badady
04-12-2007, 15:00
Eu am de exemplu la un acvariu 90 x 36 x 50 = 162L, tub power glo 30w, aqua glo 30w, sun glo 30w. Nu le-am pus inca in functiune pt ca acvariul e abia lipit si mai dureaza (nu am curaj sa il umplu, e primul acvariu pe care il fac si daca "scap" in casa 162 l de apa imi taie nevasta o....uale). bine ca nici nu stiu cum sa le leg ca m-ati tulburat complet cu droser electronic, ba cu cel clasic si nu mai inteleg nimic, si unde mai pui ca nu gasesc nici suporturi complete pentru asa tuburi.
Vreau sa pun in el catva scalari si ceva mai maruntel gen neoni si multe plante ca in acvariul mic (30l)au mancat caraseii tot in afara de una cred ca nu le-a placut, acum le-am pus din plastic si le plimba prin acvariu, dimineata le asez si pana seara ei redecoreaza.
DECI E SUFICIENT CE AM SAU MAI TREBUIE CEVA SI DACA DA CE ANUME.
NU MA LASATI FRATILOR!!!!!

Gabi Dan
04-12-2007, 23:03
am un prieten care creste acas "iarba" si mia spus k folosea asa cva pt ele si cresteau mai mari...

brovo tata n-am mai ras asa de bine cred ca de un an.
trimite-mi si mie sa o plantez in acvariu, nu de alta dar poate le vine pofta de carjit la perechea mea de colisa

mmaxalb
05-12-2007, 02:20
Eu am de exemplu la un acvariu 90 x 36 x 50 = 162L, tub power glo 30w, aqua glo 30w, sun glo 30w. Nu le-am pus inca in functiune pt ca acvariul e abia lipit si mai dureaza (nu am curaj sa il umplu, e primul acvariu pe care il fac si daca "scap" in casa 162 l de apa imi taie nevasta o....uale). bine ca nici nu stiu cum sa le leg ca m-ati tulburat complet cu droser electronic, ba cu cel clasic si nu mai inteleg nimic, si unde mai pui ca nu gasesc nici suporturi complete pentru asa tuburi.
Vreau sa pun in el catva scalari si ceva mai maruntel gen neoni si multe plante ca in acvariul mic (30l)au mancat caraseii tot in afara de una cred ca nu le-a placut, acum le-am pus din plastic si le plimba prin acvariu, dimineata le asez si pana seara ei redecoreaza.
DECI E SUFICIENT CE AM SAU MAI TREBUIE CEVA SI DACA DA CE ANUME.
NU MA LASATI FRATILOR!!!!!
unu sau doua fluora
la drosare ferestete de chinezari in rest si cele electronice si cele clasice fac acelasi lucru[facut proba DE 0.781 adica insesizabil ochiometric]

mmaxalb
05-12-2007, 02:25
la acvariu ma refeream....am un prieten care creste acas "iarba" si mia spus k folosea asa cva pt ele si cresteau mai mari...dar mam documentat mai mult azi si am aflat k sunt inutile :oops:
;) vine politia/ ;) sini ia toata marfa/ ;) marcile si dolari :alien

:bounce trebuie sa ai un IQ mare de scri asa ceva :bounce

:grin: pune o poza ca nu te credem 8)

andreic
05-12-2007, 02:38
"Iarba" este cumva chestia aia de fumat inerzisa prin lege pentru folosirea/cresterea/detinerea/comercializarea sa se dau ani grei de puscarie?

Gabi Dan
05-12-2007, 10:31
ei si voi acuma...
"iarba" este eleocharis acicularis si creste prin acvariile noastre :lol:

uite un link aici sa-l mai salvam pe baiat ca e de-al nostru.

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.aquapage.cz/Obrazky/Rostliny/Eleocharis_acicularis.jpg&imgrefurl=http://www.aquapage.cz/Rostliny.php%3Fhledani%3DLAT%26detail%3D64&h=600&w=800&sz=201&hl=ro&start=2&tbnid=bbxjl-P8pbVJYM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=

mmaxalb
05-12-2007, 12:12
ei si voi acuma...
"iarba" este eleocharis acicularis si creste prin acvariile noastre :lol:

uite un link aici sa-l mai salvam pe baiat ca e de-al nostru.

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.aquapage.cz/Obrazky/Rostliny/Eleocharis_acicularis.jpg&imgrefurl=http://www.aquapage.cz/Rostliny.php%3Fhledani%3DLAT%26detail%3D64&h=600&w=800&sz=201&hl=ro&start=2&tbnid=bbxjl-P8pbVJYM:&tbnh=107&tbnw=143&prev=

baiatu in cauza vrea sa puna neoane albastre la acvariu , in urmatorul topic se va interesa de un sistem audio performant pentru acvariu ,ca de covor de Eleocharis acicularis are , lumina are, bautura se descurca muzica mai trebuie

scuze pentru caracterul off topic

Gabi Dan
05-12-2007, 13:16
Pai dupa ce fumezi "iarba" normal ca iti vine sa pui neoane albastre la acvariu :lol:

Sorin
05-12-2007, 16:22
Apropo'. Fost saptamana trecuta la sala Dalles la targul ala de cadouri si printre altele dau de o tanti care vindea betigase parfumate. Ma plictiseam ingrozitor ca sotia casca gura la toate balariile, asa ca am bagat si eu nasu printre alea. Cand... ce sa vezi? Dau de o cutie cu opium :shock: ma uit mai incolo... cannabiiiis =)) Hmm, au inebunit oamenii sau betigasele alea chiar nu contin cannabis :roll:
emm... indubitabil cred ca era o alta metoda sa te lasi de fumat :)))

andrei_dum
09-01-2008, 21:48
Am un acvariu de 140 lungime / 55 latime si inaltime 60 cm.Ajung 4 neoane de 36 w? am 3 osram floura si un philips tld 830 ?

era undeva un tabel sau ceva de genul asta care calcula iluminarea perfecta dar nu il gasesc

Piciu89
09-01-2008, 22:17
Am un acvariu de 140 lungime / 55 latime si inaltime 60 cm.Ajung 4 neoane de 36 w? am 3 osram floura si un philips tld 830 ?

era undeva un tabel sau ceva de genul asta care calcula iluminarea perfecta dar nu il gasesc

poate era asta :

http://www.acvarist.ro/calculator-volum-acvariu.php

andreic
09-01-2008, 23:58
Nu prea ajung in varianta aleasa de tine.

djphazer
10-01-2008, 00:11
acuma am dat si eu peste treaba cu iarba =)))))))))))) ... ma doare burta =))))))))

andrei_dum
10-01-2008, 09:13
Nu prea ajung in varianta aleasa de tine.

daca mai pun un aquarel si un tld 830 ajung ???

andreic
10-01-2008, 12:51
Pastreaza Fluora si pune 3 865 Osram. Tuburile le intercalezi intre ele din fata spre spate incepand cu 865.

Mitica
10-01-2008, 14:30
Apropo'. Fost saptamana trecuta la sala Dalles la targul ala de cadouri si printre altele dau de o tanti care vindea betigase parfumate. Ma plictiseam ingrozitor ca sotia casca gura la toate balariile, asa ca am bagat si eu nasu printre alea. Cand... ce sa vezi? Dau de o cutie cu opium :shock: ma uit mai incolo... cannabiiiis =)) Hmm, au inebunit oamenii sau betigasele alea chiar nu contin cannabis :roll:
emm... indubitabil cred ca era o alta metoda sa te lasi de fumat :)))
Sorinee.. e doar aroma de canabis in cazul in care te apuca melancolia dupa Amsterdam sau dupa India :lol:
Revening la subj.. Osram 865 de 30w se gaseste? Eu am gasit doar Osram 830 la 30w 90 cm

andreic
10-01-2008, 14:32
Nu se prea gaseste nimic la 30w.

andrei_dum
10-01-2008, 15:45
Am mai adaugat inca 2 neoane.

Acum am 6 bucati de 36 w adica 216 w plus deflectoare la fiecare neon care mai maresc si ele intensitatea luminii.

Am asadar : 3 Osram floura
2 Philips tld 830
1 Philips Aquarel

Acvariul este de 462 l.
Ce parere aveti ? e bine acum ? ochiometric se observa diferenta

bozzo
28-01-2008, 20:49
Cine are mai multe conostinte despre iluminatul HQI in acvaristica sa ne explice si noua? Multumesc.

dogibeer
22-05-2008, 03:38
Salutare tuturor , am un acvariu de 70 L si momentan e pus un osram fluora de 18 w si un osram biolux 965 tot de 18 w si doresc sa mai adaug unul dar nu ma pot decide care . Am plantat in el lilaeopsis brasiliensis (momentan nu am algee si sper sa ramana asa :grin: ) Am aditie de CO2. Am mai citit un pic si am gasit teoria cu 40 lm/L . Eu am momentan 22lm/L , daca adaug un fluora de 18w o sa am 30lm/L dar daca mai pun un biolux de 18w o sa am 36lm/L. Orice sfat e bine venit :grin:

Daniel
22-05-2008, 11:22
Salutare tuturor , am un acvariu de 70 L si momentan e pus un osram fluora de 18 w si un osram biolux 965 tot de 18 w si doresc sa mai adaug unul dar nu ma pot decide care . Am plantat in el lilaeopsis brasiliensis (momentan nu am algee si sper sa ramana asa :grin: ) Am aditie de CO2. Am mai citit un pic si am gasit teoria cu 40 lm/L . Eu am momentan 22lm/L , daca adaug un fluora de 18w o sa am 30lm/L dar daca mai pun un biolux de 18w o sa am 36lm/L. Orice sfat e bine venit :grin:Adauga reflectoare. Castigul obtinut este substantial.

Calin
29-05-2008, 11:41
Cam la cat timp trebuie schimbat osram fluora?
Ale mele sunt cam de la inceputul lui noiembrie 2007, deci au aproape 7 luni.
Si din cate observ plantele au inceput sa piarda frunze de la baza ceea ce nu se intampla pana acum. Pe langa astea mai am si Philips TLD 965. Am schimbat unul din TLD-uri, si se vede diferenta de intensitate...ma gandesc ca osramurile deja au devenit penale.
Voi ce ziceti?
Si inca un lucru...sa incerc 865 in loc de fluora? In combinatie cu 965 desiur.

andreic
29-05-2008, 11:44
Din ce am citit pe net, se pare ca Flora isi pierde calitatea luminii cam dupa 4 luin. Deci, ar cam trebui schimbate. Eu sunt pentru Daylight.
Uite cum este luminat un bazin cu 865, T5 cei drept.

http://i28.tinypic.com/33ojlp3.jpg

Mugabis
29-05-2008, 12:03
Aici intervin si eu putin si adaug un citat scris de maestrul Gary Wu:"So a periodic replacement of bulbs will guarantee their effectiveness on plant growth. Typically, the fluorescent bulbs should be replaced every three months. The higher output T5 should be replaced after every six months."Interesanta ultima parte :neoanele obisnuite 3 luni si T5/ho 6 luni.De retinut.

Calin
29-05-2008, 14:39
Foarte interesanta tenta care o da 865. Cu siguranta il voi incerca si eu, dar merg in continuare in combinatie cu 965. Am schimbat osramurile...sunt convins ca le scade calitatea mai repede de 6 luni. Nu stiam de frecventa asta pentru schimbat, dar iata ca pun acuma unul langa altul doua tuburi unul vechi de 7 luni si unul nou nout, diferenta e evidenta.

andreic
29-05-2008, 15:40
O secunda, 965 sunt mult mai bune decat 865. Problema lor(singura, de altfel) este ca randamentul lor este mai scazut decat al celor 865. Din acest motiv ai avea nevoie de mai multe 965 si uneori nu este posibila flosirea mai multor tuburi. De aici si votul de incredere catre 865. Oricum prin introducerea de 865 in loc de flora vei mari foarte tare fluxul luminos din bazin. Pentru a contracara aparitia algelor sa maresti si aditia de CO2.

Calin
30-05-2008, 00:10
Inca o parere cer. Dimensiunile bazinului sunt de 85/45/50. Momentan folosesc 4 tuburi de 18 w asezat in zig zag. Efectiv sunt 130 de litri de apa desi din calcule ies 170...desi mai mult conteaza dimensiunile cred.
Daca voi adauga inca doua tuburi (rezultand un up-grade de la 72W la 108 W), cresc si riscul aparitiei algelor? Sau nu e neaparat nevoie sa maresc puterea? Din cate am vazut sunt acvaristi care folosesc chair mai mult de 1w / litru.

andreic
30-05-2008, 12:43
Prin marirea cantitatii de lumina fortezi dezvoltarea plantelor. Pana aici nici o problema. Belelele apar in cazul in care nu vei mari fertilizarea si aditia de CO2.

Calin
30-05-2008, 13:45
E buna tunci deoarece nu ma gandesc sa opresc fertilizarea...si nici aditia de CO2.
Multumesc.

ManuNastai
31-05-2008, 10:03
Salut! Ma bag si eu ca musca in zer. Scriu din scurta mea experienta.

Am un 54 l net care e iluminat de 2xOsram Lumilux 865 (33 lm/l). De asemenea am CO2 Tetra Depot si fertilizare gama completa SERA.

Vreau sa va spun ca am avut o perioada de explozie a algelor la inceput, care acum trece incet incet. Mai am ceva staghorn, greenspot si ceva filamentoase, insa voi scapa eu de ele.

Acum insa inregistrez o explozie a plantelor, si nu atat in inaltime, cat in... latime. Cea mai mare crestere momentan o am la bancopa care mi-a dat aprox 4-6 pui/tulpina si alternathera care mi-a dat 3-11 pui/ tulpina. Sa nu mai vorbesc de egeria... Deci as putea zice ca lumina daylight la mine imi stimuleaza ramificarea plantelor.

badady
02-06-2008, 09:54
Pentru cunostiintele tuturor: musca cade ca proasta in zer(sau in lapte) de bagat se baga in fu...nd. Ca se ne mai si distram putin. La mine nu stiu din ce cauza tulpinile plantelor pur si simplu s-au subtiat la nivelul substratului pana au ajuns sa se rupa. Care o fi cauza, poate o descoperiti sau deja o stiti voi. Multumesc

andreic
03-06-2008, 18:01
Conditii improprii ale apei. Poate temperatura prea mare, fertilizare aiurea, cauzele pot fi multiple.

dogibeer
07-06-2008, 18:29
iluminat corespunzator..... ok , pana acum s-a dezbatut subiectul ce firma , cati lm/l e necesar , am inteles , un neon e mai bun ca si celalalt dar multi dintre noi nu stim modul de aplicare , folosiri lor (si eu ma aflu printre ei :grin: ). ideile sant impartite , uni spun ca trebuie o pauza la ameaza , alti nu. Citind prin santga , dreapta am data peste asta:

Extracts of an article by Karen Randall :

" Because most of our plants come from tropical or subtropical areas of the world, a photoperiod of 10 to 14 hours a day is appropriate. I run most tanks on a 12-hour photoperiod, but if you are having algae problems, you might want to limit the photoperiod to 10 hours, as long as the intensity is adequate. Beyond a 14-hour photoperiod, most higher plants stop photosynthesizing anyway, even in the presence of light. In fact, there are many plants (Rotala wallachii is a good example) that actually close up their leaves when they have had sufficient light. Algae, on the other hand, is very capable of benefiting from an extended light period, and can cause all kinds of problems in a live plant aquarium."

Deci cum spune , pentru cei care au probleme cu algele este recomandat sa se limiteze la 10 ore , doar in cazul in care intensitatea este adecvata.Vreau sa spun ca nu este specificat nicaieri vreo pauza , oricum nici in natura nu avem parte de asa ceva.

cristi_ionescu_79
08-06-2008, 08:06
despre pauza din timpul zilei scrie Christel Kasselmann in Planted Aquariums - Creation and Maintenance:
"I recommend strongly against turning the lights off for a period in the middle of the day (lunchtime) or a weekly "rainy day"(a day withouth lights on). This is unnatural and interrupts the photosynthesis process unnecesarily"

grigoriedor
27-06-2008, 18:41
sal nu prea ma pricep dar din ce am citit cel mai mult conteaza lumenii
am gasit niste tuburi de 40w cu 2850l sunt de la osram. sunt bune?

Liviu
28-06-2008, 02:48
Ok, .. pauza la pranz nu e naturala .. foarte bine. Dar ce e natural in acvariu ? Ce anume e replica a naturii intr-un acvariu care nu e biotop ? Plantele care in natura cresc emers sau semiemers ? Poate fertilizantii .... aia da.. sunt naturali 100% .. da da ...

Haidi bre ... daca avem acvarii mentinute pe linia de plutire cu interventii masive din partea noastra, cred ca putem sa acceptam si o pauza de lumina la pranz, chiar daca e nenaturala .. dar macar mai taie din alge. Si, majoritatea dintre noi fiind la munca in perioada pauzei de iluminat, nici macar nu suntem privati de vizualizarea acvariilor noastre.

Juwel
28-06-2008, 10:29
Nu stiu cat este de natural sau nu, dar intreb si eu: e natural sa dai drumul la 7:30 la 100 w si nu stiu cati lumeni brusc dupa o noapte de intunerec? E natural sa stingi subit aceeasi watti la ora 11:00 pm, fara o trecere gradata de cateva ore ca in natura?
Macar pauza de pranz de cateva ore, mai reduce din caldura emanata de tuburi in timpul arderii o perioada, mai ales in sezonul asta.
Ca in rest la fel de nenatural este sa dai aceeasi lumina, din unghi fix, 10-12 ore/zi.

Oricum este o metoda buna (empirica) in lupta pentru controlul algelor in acvariu.

andreic
28-06-2008, 11:24
Aici sunt de acord cu voi. Si eu folosesc pauza de pranz.

Al_koholic
28-06-2008, 12:12
Nu am facut si nici nu voi face niciodata pauza in iluminarea acvariului la pranz. Prefer sa micsorez timpul in care tin tuburile aprinse insa nu cu pauze.

grigoriedor
12-07-2008, 15:00
sal cum ati face voi in situatia urmatoare:
acvariu 124x40x50h.
cate tuburi si de care?
problema este ca prin craiova nu prea gasesc 865 sau 965 de 36w

Gabi Dan
18-07-2008, 11:46
acvariu de 120x 40x 50
4 tuburi de 36w
am avut la un moment dat 4 osram fluora, dar nu aveam destui lumeni.
Mi-am dat seama cand am inceput sa pierd Glossostigma, o ludwigie, lilaeopsisul, iar 2 echinodorusi si-au lungit muuult petiolul.
Acum am un 840, 827, fluora, 965
Maine imi vine osram biolux (965) si voi inlocui si ultimul fluora.
Mentiune.
Cele 3 plante enumerate si-au revenit imediat ce deasupra lor a inceput sa dea lumina un philips 965.

andreic
18-07-2008, 11:54
Eu sunt fan al tuburilor daylight. Deci, recomand tuburi cu o temperatura de culoare de 6500k. Chiar daca nu se gasesc in Craiova se gasesc in Bucuresti tuburi T8 865/965 de 120cm/36w. Presupunand ca folosesti tuburide definitie eu as folosi 6 bucati(965) iar daca folosesti de randament mare(865) 4 bucati. Asta, in ambele cazuri, implica folosirea de CO2.
Daca nu gasesti si pace tuburi 865/965 incearca cu 6 bucati 765, sunt mai slabe, este adevarat, dar isi vor face treaba.

Humbert
18-07-2008, 11:56
as vrea sa intreb daca e de ajuns 4 X 18W osram 865 la un acvariu de 80X35X45 (126l)

as mai putea sa mai pun inca un neon, sa fie 5X18W, la alegere intre flora, 965 sau inca un 865

si inca o intrebare: acvariul este in curs de setare. sa las de la inceput cele 4 neoane pe care le am acum sau sa las doar 2 pentru o perioada de 2 saptamani, ca sa nu incep in forta.

problema se pune mai ales ca voi fi plecat in aceste 2 saptamani, deci nu voi putea face schimburi de apa si nu vreau sa ma trezesc cu alge cand ma intorc. plante zic eu ca am destule, si ma bazez pe pistia sa absoarba nutrientii in excess, avand in vedere ca celelalte plante ma astept sa porneasca mai greu.

in perioada asta nu voi fertiliza deloc coloana de apa (substrat JBL aquabasis)

merci

andreic
18-07-2008, 12:05
Calculul este usor de facut daca tinem cont de numarul de lumeni per litru dorit. Un acvariu cu peste 40lm/l este deja un cavariu cu luminare foarte puternica. In mod normal un avariu luminat normal are intre 30 si 40 lm/l. Sub aceasta valoare sunt cele slab luminate. Nr. de lumeni/tub il gasesti aici (http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html). Tuburile le vei aprinde progresiv. In primele 2 saptamani vei aprinde doar 2 tuburi, apoi pe al treilea si dupa inca 2 saptamani al patrulea. Despre tuburile 5,6,...etc. in functie de necestat.
Ex 4x18w Osram 865 - 4x1300lm=5200lm:126l=41.27lm/l ccea ce, in cazul tau este arhisuficient.

Humbert
18-07-2008, 12:12
merci andrei, am facut si eu calculul ala, ar fi trebuit sa specific de la inceput
m-am gandit totusi sa mai verific inca o data pt ca voiam sa stiu daca acel calcul se mentine si la adancimea de 40 de cm, mai ales pt plantele gen gloso, cuba sau micranthemum.
m-am grabit si n-am intrebat cum trebuie.

andreic
18-07-2008, 12:13
Cu tuburi T8 pana la adancimea de 40cm ar trebui sa nu fie probleme. Daca ai putea sa folosesti T5 ar fi extraordinar.

Gabi Dan
18-07-2008, 12:13
pentru domnul din Craiova care nu gaseste tuburi.

cauta la vanzari, este un topic inchis, al unui user blue_3_devil sau asa ceva.Inainte de a inchide topicul,userul a dat un link spre un magazin din Bucuresti (la care am dat eu telefon) si acestia iti trimit prin curier cu plata ramburs.

Dar sa stii ca un osram 965, de 18 sau 36 w costa 23 lei.
Eu am luat si din Iasi cu 24, deci preturile sunt cam aceleasi.
Succes!

Humbert
18-07-2008, 12:28
Cu tuburi T8 pana la adancimea de 40cm ar trebui sa nu fie probleme. Daca ai putea sa folosesti T5 ar fi extraordinar.
asa se intampla cand nu planifici de la inceput.

sigur ca pot sa folosesc si T5 si sincer nu stiu de ce nu am folosit. mi se parea ca e greu de gasit drosere pt ele, dar am gasit undeva ieftin, deci ar fi trebuit sa fie o optiune de luat in calcul.

problema e ca despre T5 nu stiu mai nimic. probabil mi-ar trebui de 24W la 55 de cm.

poti sa-mi spui ce tuburi T5 si unde le gasesc?

dan_daniel_biker
18-07-2008, 12:39
salut! eu am tuburi de vanzare. imi mai aduce tata cand da comenzi pt firma. daca vrei ceva cred ca te pot ajuta.
am si un topic cred. dar nu am scris prea multe in el

andreic
18-07-2008, 12:41
Ia uita-te in linkul care ti l-am dat. in partea de jos a acelui articol se face vorbire si de tuburile T5. Sunt mult mai performante decat cele T8. Ca idee un 965 T5 are aceeasi numar de lumeni ca si un 865 T8. Acum au aparut o nua serie de T5, asa numitele HOC - high output continious de la Osram care au un randament si mai ridicat la o temperatura de lucru de 35gC in loc de 25gC ca pana acum. Totusi, tuburile T5 sunt mai scumpe decat cele T8.

CRINA TOPAN
26-07-2008, 10:05
Acvariul meu e de 112litrii e tringhiular(pe colt),inaltimea acvariului 40 cm ,am un singur neon pe care scrie Philips master TLD 15W/827,mi se pare lumina prea slaba puteti sa-mi recomandati un neon mai puternic? Astept parerile voastre ,multumesc!

Danny
26-07-2008, 10:21
Este foarte putin intr-adevar. Puterea neonului este direct proportionala cu lungimea, daca in capac nu incap decat neoanele de 45 de cm inseamna ca 15 w este maximul pe care il poti folosi, astfel trebuie sa adaugi mai multe neoane. Daca ai posibilitatea poti adauga neoane t5 care sunt mai puternice raportate la lungime decat neoanele t8. Iti recomand sa achizitionezi neoane cu o temperatura de culoare de 6500 k, cum sunt osram sau philips 865 si 965, si sa schimbi 827. succes!

CRINA TOPAN
26-07-2008, 16:28
Multumesc Danny,problema mea e ca trebuie sa gasesc pe cineva in apropiere sa imi modifice suportul pt.neon sau sa-mi faca altul,al meu permite doar un neon,of,of tare complcat e......

razvan
26-07-2008, 16:59
.. asta este porblema tuturor incepatorilor cind cumpara si dupa aia intreaba ;). la marea majoritate a acvariilor de firma, un "upgrade" echivaleaza cu cautarea unei placi de baza cu chipset intel, dar cu soket pentru AMD =))

Danny
26-07-2008, 18:14
de curiozitate poti atasa o poza cu capacul? poate gasim o rezolvare cumva...

CRINA TOPAN
26-07-2008, 19:00
.. asta este porblema tuturor incepatorilor cind cumpara si dupa aia intreaba ;). la marea majoritate a acvariilor de firma, un "upgrade" echivaleaza cu cautarea unei placi de baza cu chipset intel, dar cu soket pentru AMD =))

Stai putin ca nu e si cazul meu :lol: acvariul la achizitionat sotul meu de dincolo pe bani marunti de la un magazin de vechituri,din pacate asa a fost dotat pana si pietrisul din acvariu era de acolo,eu nu am cumparat nimic si am inceput sa ma documentez dar se pare ca nu e utilat corect ,asta e,unde mai gasesti la noi acvariu de 112 litrii la 15 euro?

CRINA TOPAN
26-07-2008, 19:02
de curiozitate poti atasa o poza cu capacul? poate gasim o rezolvare cumva...

din pacate nu are capac,neonul e pus pe deasupra acvariului ...o sa fac niste poze si o sa revin.

razvan
26-07-2008, 19:10
din pacate nu are capac,neonul e pus pe deasupra acvariului ..

SUPERB!!!!!!!
asta-ti da libertatea de a pune ce vrea "muschiul" tau, deci liber la carpacit si montat tuburi in cantitatea si de calitatea corespunzatoare. trebuia sa fi spus de la inceput. in general "suntem" reticenti in a recomanda modificari ale capacelor "de firma", intrucit nu prea "suporta" interventii.

daca nu vrei plante cu pretentii, poti lua in calcul folosirea de "becuri economice" de putere cit mai mare (preferabil maxim ce gasesti)

CRINA TOPAN
26-07-2008, 19:20
gata pozele,acvariul nu e de firma banuiesc ...
http://quick.holdthatpic.com/images/273502.jpg (http://www.holdthatpic.com/)
http://quick.holdthatpic.com/images/273503.jpg (http://www.holdthatpic.com/)

grigoriedor
26-07-2008, 21:26
daca nu te pricepi cel mai bine scrii dimensiunile acvariului si te duci cu ele la o firama care se ocupa de firmele luminoase sunt sigur ca iti vor face exact ce vrei tu si nici nu va costa mult

CRINA TOPAN
26-07-2008, 21:40
...problema e ca nu cunosc asemenea firme prin apropiere,... :x

gabby13
04-10-2008, 18:16
am si eu un acvariu de 90 l de la Aquatlantis si am un singur neon Sylvania Standard F18 si din ce am citit eu pe aici nu prea e indicat numai unul... stie cineva, sau ma poate ajuta cineva sa ma indrume cum sa fac sau de unde sa cumpar capace cu mai multe tuburi ca de facut nu am timp deloc si cam ce tuburi sa le zic la aia ca vreau... menrtionez ca nu am plante naturale in acvariu dar pentru binele si frumosul acvariului as vrea sa l upgradez putin.. merci si astept raspunsuri..


evin cu o greseala de a mea..1x18W T8 Sylvania Standard

snakefishmike
04-10-2008, 19:18
Pai daca nu ai plante naturale in acvariu , la ce iti trebuie o lumina mai puternica in acvariu ? Ai de gind sa devi crescator de alge ?
Fara plante iti este suficient acel tub. Eventualul up-grade il poti face eventual , doar la un alt nivel de temperatura de culoare .
Numai bine .

betta_splendens
10-10-2008, 20:21
Am si eu 2 acvarii : 140*50*55(L*l*h)cu ciclide africane si 89*50*65 cu ciclide americane si nu gasesc o combinatie de tuburi T8 care sa ofere si culoare pestilor dar in acelasi timp si un aspect natural acvariului..momentan pe cel mare am 3 marine glo de 36W,un phillips tld 830 si 2 aqua glo dar nu mi se pare chiar ok..pestii sunt intr-adevar super colorati dar...acvariul nu are aspect natural...Pe cel mic am 2 marine glo si 3 aqua glo toate de 18W pt ca nu imi permite lungimea bazinului tuburi mai mari...eventual doar T5 dar problema este pretul droserelor pt T5-uri care e cam mare.
Care credeti ca ar fi combinatia buna de tuburi pt aceste acvarii?

gabri14
05-11-2008, 22:08
care neon e mai bun , osram lumilux 865 sau osram 965 ?

andreic
05-11-2008, 22:20
Ca si calitate a luminii 965, ca si randament 865.

frank
06-03-2009, 22:25
cer si eu ajutor, am un acvariu plantat de 100 l, coloana de apa 40 cm, momentan am 2 tuburi de 18w life glo + power glo... nu merge prost dar ma gandesc la mai mult, ce parere aveti sa le inlocuiesc cu 2 de 18w osram 865? cam la asta ma gandesc sa fac, co2 am, fertilizant am dar pana acum nu am patit sa vad efectiv cum produc plantele bule de oxigen...ce parere aveti sa fac schimbarea?

Alt_Razvan
06-03-2009, 22:54
Pai daca acvariul NU merge prost, de ce vrei sa le inlocuiesti? Eu zic sa te gandesti la suplimentare nu la inlocuire.. Cel putin pentru moment.

Liviu
06-03-2009, 22:55
La cei 100 de litri iti trebuie macar 4 neoane de 18W (T8 presupun) ...
Pune si cantitate (putere) nu numai calitate.

frank
06-03-2009, 23:03
sincer nu am avut mai mult niciodata si mi se pare destul 2 de 18... doar ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa folosesc doua osram 865 in loc de un aqua glo si un power glo, de adaugat in plus nu prea am cum, ar trebuii sa schimb prea multe. ce parere aveti? ar merita schimbarea?

Alt_Razvan
06-03-2009, 23:20
Daca ti s-a parut ca 36W sunt suficienti pentru un bazin de 100L, atunci te inseli.. Pentru o crestere normala ai nevoie la capacitatea aia de minim 50W, urcand pana la 100W in functie de necesitatile plantelor.. Deci 72W ar fi cel mai bine...

frank
06-03-2009, 23:34
o intrebare? cand creste puterea in w creste si lungimea tubului...deci nu exista tub de 30w egal in lungime cu tub de 18w nu?pentru ca sistemul ce il am nu imi permite sa bag neoane doar de o singura dimensiune, nu pot sa adaug altele. si totusi intrebarea de baza daca ati incercat sau parerea? e mai bun osram 865 decat cele zise de mine?

Alt_Razvan
06-03-2009, 23:38
Pe scurt, NU.
"Pe lung", se pot face niste bricolaje.. Poti sa pui tuburi T5 (sunt mai subtiri decat T8-urile pe care le ai acum) care au cca 55cm lungime si 24W. Gasesti Osram 865 la cca 18 lei bucata. Dar, ca sa poti sa le folosesti trebuie sa folosesti drosere electronice (adica d-alea care nu au starter). Merg perfect cele chinezesti, universale... se gasesc in piata la preturi intre 7 si 12 lei.

frank
06-03-2009, 23:48
mersi pentru indrumare la prima intrebare. si a 2-a? osram 865 mai bun decat aquaglo si power glo?

Alt_Razvan
06-03-2009, 23:49
Citeste articolul asta: http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=17866
Eu zic ca 865 este un tub excelent.

andevil
09-03-2009, 23:24
Drosere alea chinezesti mai bine lasa, nu aprind tubul la capacitatea lui maxima si il strica si mai repde deoarece functioneaza necorespunzator. Te sfatuiesc sa mergi pe Philips sau Osram sunt mai scumpe insa merita!

Alt_Razvan
09-03-2009, 23:27
Serios? Eu folosesc doar drosere d-alea si crede-ma ca aprind tuburile la capacitate maxima (ma refer la tuburile de 15W, 18W, 24W si 30W). Folosesc asa ceva din iunie si nu am avut niciun tub "stricat de drosere" sau drosere defectate pana acum.

Liviu
09-03-2009, 23:34
andevil, din punct de vedere functional, tuburile T5 au nevoie de o tensiune de aprindere de cca 300V si de o tensiune de functionare nominala de cca 90-100V. Frecventa de lucru este de cateva zeci de KiloHerzi si nu restrictii fixe .. treaba e destul de maleabila in priviinta asta.
Cat timp drosserul poate asigura acesti parametri in mod constant si fara sa se incinga, treaba este perfecta.
Ce inseamna sa "aprinzi maxim" un tub cu descarcare in vapori de mercur ? In afara de tensiunea nominala de descarcare, ce altceva mai presupune acest "maxim" ?

Gata, ma opresc ca ma ia valul :)

Nicu Iuja
10-03-2009, 20:30
Liviule nu te opri findca explicatiile tala imi sunt tare utile. Eu sunt paralel cu electronica si auzisem de asemenea despre droserele chinezesti ca nu ar fi cea mai stralucita solutie iar la marbo un droser electronic de marca pentru 2 tuburi 39w = 70 lei.
In consecinta ma pot baza pe droserele electronice ieftine din piata?

Nicolae Paun
10-03-2009, 20:32
DA. :lol:

Liviu
10-03-2009, 21:37
Eu folosesc drossere chinezesti de foarte mult timp. Singurul lucru care le lipseste (prin comparatie cu un drosser osram de exemplu) este faptul ca nu au circuit de preaprindere cu incalzirea filamentelor. Asta inseamna ca aprinderea se va face oarecum fortat iar tubul nu va atinge lumina maxima decat dupa ce filamentele se incalzesc in functionare normala.

Practic, in afara de aprinderea la rece, nu e nici o diferenta intre parametrii de functionare al unui drosser chinezesc sau al unuia de firma.

Ca consecinte pe termen lung este ca viata tubului se scurteaza .. dar in ce sens? In sensul ca in loc sa tina 10.000 de ore o sa tina "numai" 6-8000 de ore. Acest interval este oricum mai lung decat termenul de schimbare a tuburilor in acvaristica (sa nu uitam ca tuburile T5 isi pierd din spectru dupa 12-18 luni devenind bombe de alge). Daca luam intervalul maxim .. 18 luni => 5400-6000 de ore.

Deci, din nou, strict din punctul de vedere al unei persoane care foloseste tuburile respective pentru a ilumina un acvariu, nu are importanta de fel de drossere foloseste atat timp cat tuburile functioneaza nominal dupa aprindere.

alin_parauan
27-03-2009, 14:20
ce parere aveti despre tuburile urmatoare :
Plant Light 15w (3400k) - 62.6 ron
Freshwater Light 15w (5200k) - 67.2 ron
Solar Light - 15w( 9000k): 78.3 ron
Tuburile sunt T8, vin cu startere si sunt marime standard, merg pe balasturi normale

pt. acest acvariu : http://picasaweb.google.ro/alin.parauan

mentionez ca are doar un tub in acest moment si va trebui modificat pt. a mai monta inca o lampa !

cum vedeti dvs. iluminat acest acvariu ? cu ce tuburi ?

multumesc foarte mult.

andreic
27-03-2009, 14:27
Cred ca inainte de a te gandi la suplimentarea luminii ar trebui sa te gandesti la ce vrei de la acest bazin. De ce spun asta? Simplu, odata cu suplimentarea luminii, creste nevoia plantelor de a fi fertilizate, iar aditia de CO2 devine vitala. Nu folosi lumina de 9000k.

alin_parauan
27-03-2009, 14:37
Cred ca inainte de a te gandi la suplimentarea luminii ar trebui sa te gandesti la ce vrei de la acest bazin. De ce spun asta? Simplu, odata cu suplimentarea luminii, creste nevoia plantelor de a fi fertilizate, iar aditia de CO2 devine vitala. Nu folosi lumina de 9000k.
pt. moment doresc sa cresc lumina pt. ca aceasta sa fie adecvata pt. dezvoltarea unui "gazon" in acvariu si pt. plante.
pasul urmator va fi C02.

astept sugestiile dvs. cu privire la iluminat, pt. moment.

Alin.

andreic
27-03-2009, 14:54
Miscarea, ar trebui sa fie pe dos si anume intai CO2 si abea dupa aceea lumina. La intrebare am raspuns in postul meu anterior.

gabi_64
29-05-2009, 15:23
am cumparat 2 tuburi acest tip osram FQ 39W/865 HO CONSTANT FLH1
ce puteti spune de achizitie la 5.40 euro buc si am sa le pun cu 2 SERAPLANT COLOR e bine ? la un bazin de 210l cu chiar plante pretentioase ...... ;)

panzzer
10-07-2009, 10:24
sal...am cautat pana acum pe forum si nu m-am edificat.Pentru un acvariu Aquapro 80 de 80 cm lungime vreau sa imi cumpar 2 tuburi T8 osram 865 si 965,si as vrea sa stiu ce dimensiune ar trebui sa aibe si ce putere ca sa pot avea un acvariu luminat satisfacator.Nu vreau sa modific pentru T5 si nici sa pun ceva neoane in plus.

Merci anticipat ptr.un raspuns concret ;)

andreic
10-07-2009, 10:47
T8 de 60cm si 18w. Cu 2 tuburi 865, ar trebui sa te descurci acceptabil.

chiriloi_claudiu
10-07-2009, 10:58
Buna.Ca sa nu deschid alt topic as dori si eu o parere despre acest tub osram lumilux de luxe 954 daylight.Precizez ca l-am achizitionat acum 2 saptamani si mi se pare ca are o lumina foarte naturala si nu foarte rece.Din ce am citit despre ele se pare ca sunt tuburi de mare definitie dar nu si de randament mare(2300lm la36w}dar compensez prin wati,adica108 la 140l.Astept parerile voastre.Multumesc.

andreic
10-07-2009, 11:07
Pai, watti reprezinta cantitatea de energie consumata ca sa obtii acel numar de lumeni. Nu inteleg cum compensezi tu prin watti??? Vezi, ca deasupra acestui topic este unul referitor la lumina. Citeste-l. Referitor la 954, este un tub bun.

chiriloi_claudiu
10-07-2009, 11:20
Scuzele mele!Vroiam sa spun ca,de exemplu un osram 865 de 36w are 3250lm deci mare randament.Eu am astfel: 2buc.osram 954 care au 4600lm si un osram fluora care are 1400lm,deci 6000lm la 140 l ar fi aprox.42lm/l eu zic ca suficient pentru un acvariu bine plantat dar nu cu plante dificile.Multumesc si scuze inca o data.

schtutz
16-07-2009, 14:37
Iluminat: 2 lampi HagenGlo 2*39W T5HO (http://www.hagen.com/uk/aquatic/glo/GLOT5_LightProg2_EN.cfm) la un acvariu de 160L brut cca. 125L net (100x40x40cm).
In prima saptamana (dupa ciclare!) am pornit cu 1 x 39w osram lumilux 830, a doua saptamana am adaugat inca 39w aqua medic plant grow. Dupa o luna: inca 1 x 39w osram lumilux 830. Bazinul este plantat mediu spre dens. Aditie CO2 JBL proflora presurizat cu pH controller (produs marca Liviu - merci pe aceasta cale, controlerul functioneaza ireprosabil!!!). Kh 6, pH 7, fertilizare JBL Feropol, JBL Feropol 24, PPS-Pro (produs marca cristi_ionescu_79, merci de zeama, functioneaza!!!). De aici incepe dilema: as avea posibilitatea de a adauga inca 39W dar:
1. Risc o explozie de alge data fiind cantitatea de lumina?
2. Ar trebui totodata sa cobor pH la 6.9-6.8 marind asfel cantitatea de co2 spre limita a 30ppm pt a mari odata cu lumina si cantitatea de co2 oferita plantelor?
3. Ar trebui sa umblu si la cantitatile de fertilizant administrate? Recunosc ca nu am prea facut teste No3, Po4, etc, pentru ca plantele au mers f bine iar algele au ramas in zone absolut decente.
4. Ce tub sa aleg pentru a "taia" galbenul dat de Osramul Lumilux 830? Eu unul ma gandeam la un Aqua Medic Reef white 10000k.
Astept pareri, idei si orice "feeling-uri" pe tema data!

bogdan94
16-07-2009, 18:27
La intrebarile puse de tine nu prea stiu sa raspund, dar pot sa iti spun ca ai putea incerca cu 865 sau 965, astea sunt daylight...

andreic
16-07-2009, 19:28
@shutz, nu exista un panaceu universal in ceea ce priveste acvaristica. De aceea este greu sa primesti un raspuns ferm. Totusi, parerea mea este ca te cam grabesti, deja ai fcut-o. 3x39w(nici nu stii cati lumeni ai pe acolo, in numai 3 saptamani?! La acvariile de apa dulce nu se folosesc tuburi actinice de 1ooook. Deja ai lumia in exces si tu mai vrei un tub? Personal, merg cu CO2 la 60ppm si nu se intampla nimic rau vietuitoarelor, doar tubul de CO2 protesteaza. :lol:

Liviu
16-07-2009, 19:39
Eu am la 190 de litri net 132W T5HO .. si simt ca e un pic prea multa lumina .. hai sa spunem marginal. Asta asa, ca idee.
Cat despre "galbeneala" ..las-o acolo, ai sa te obisnuiesti cu spectul respectiv si nu ai sa o mai bagi in seama.

schtutz
16-07-2009, 20:48
Hehehe... mi-a placut remarca cu "panaceul universal". Desigur ca nu asteptam o demonstratie matematica, ci o discutie libera pe marginea cazului expus, ceea ce s-a si intamplat, bag seama (drept pentru care va multumesc sincer!) Aveam dubii privind oportunitatea celui de-al 4-lea tub si pentru asta am postat, asteptand o reactie bazata pe experienta, pe feeling...
Apropos @andreic... ideea cu tubul de la aqua medic vine si in urma lecturii "Iluminarea bazinelor de apa dulce" din care te pot cita: " De la Aqua-medic avem 2 tuburi pentru acvaristica de apa dulce. Plant grow si un tub de 10000k, creat initial pentru recif dar care este , Reef white."
Nu vreau sa sune a polemica sau a ceva similar, dar inainte de a posta m-am documentat temeinic (stiu ca la acvariile de apa dulce nu se folosesc tuburi actinice...) si chiar incercam sa aflu opiniile voastre! (cu lumenii ai dreptate partial: nu stiu specificatiile tuburilor aqua medic, dar le stiu pe ale osramurilor ... suficienti de multi lumeni incat sa-ti dau dreptate cand spui ca am lumina in exces). Ma opresc aici atat din comentat ...cat si din adaugatul de tuburi... Merci inca odata pentru raspunsuri!

andreic
16-07-2009, 21:24
Acel articol, nu se doreste a fi o recomandare, ci, doar o informare. Nu spun ca acel tub nu poate fi folosit ai la apa dulce, dar, in general, la apa dulce, nu se ''sare'' de 6500k. Doar cei de la ADA isi permit acest lucru si au rezultate notabilee. Apropo, ei au becuri de ''doar'' 8000k. Poti folosi acel tub de 10000k, doar ca si corector de culoare.

x_dadu
17-10-2009, 18:18
am si eu o intrebare poate stupida, pentru care nu deschid topic separat :
ce diferenta este intre t8 si t5 dpdv al lumenilor ? Daca un tub T8 de 36W da cam 3250 lm, un tub T5 de 39W cat are ?

andreic
17-10-2009, 23:34
Cu un simplu search (http://catalog.myosram.com/zb2b/b2b/start.do?browsername=mozilla%2F5.0%2520%2528window s%253B%2520u%253B%2520windows%2520nt%25205.1%253B% 2520en-us%253B%2520rv%253A1.9.1%2529%2520gecko%2F20090624 %2520firefox%2F3.5%2520%2528.net%2520clr%25203.5.3 0729%2529&browsermajor=5&browserminor=5) poti afla.

x_dadu
18-10-2009, 10:14
ok, desi linku nu merge mi-am dat seama unde trebuia sa ma uit si am studiat acum catalogul Osram. Din cate am vazut eu destul de clar, un T5 de 39W 865 High Output are 2850 lm iar un T8-865 36W 3250 lm, totusi cel T8 avand lungimea de 120cm e normal, m-am gandit eu, sa aibe randament mai mare. Am trecut apoi sa compar cu cel T8 de 30w care e mai aproape la lungime de cel T5-39w, si care are 2350 lm. Concluzia ar fi ca :
T5-865-39w-HO 73,07 lm/w
T8-865-30W 78,33 lm/w

In consecinta nu inteleg care e motivul modei T5, stiu ca exista, doar nu s-a inventat degeaba, doar ca nu l-am "prins" eu inca. La "tehnical life" cele T8 si T5 sunt foarte similare, stiu ca o sa-mi spuneti de avantaju ca T5 se schimba de 2 ori mai rar, daca asta este adevarat, in afara de diversitatea de puteri si lungimi si a faptului ca incape putere mai multa pe lungime mai mica, lucru bun la acvarii mari dar scurte, ce alte avantaje ar mai fi ? M-am uitat eu stramb in catalogu lor si nu am comparat ce trebuie ?? Eu credeam ca T5 au randament mai mare si eram curios sa vad cu cat, nu ma asteptam sa vad ca e chiar mai mic....

Liviu M
18-10-2009, 10:40
Eu cred ca tu interpretezi gresit numerele alea.
Tu raportezi numarul de lumeni la numarul de w. Eu cred ca ar trebui sa compari numarul de watti si numarul de lumeni raportate la unitatea de lungime. Ca de fapt, cred eu, aici e "castigul" - mai multi watti (lumeni) din aceeasi lungime (eficienta sporita).
Da' dupa cum spuneam, astea-s doar banuieli de-ale mele.

x_dadu
18-10-2009, 10:52
eu cand zic eficienta sau randament, ma refer functie de consumul de curent, asa mi se pare logic, nu de lungimea tubului/acvariului, si desi tubul T5 de 85cm are 2850 lm fata de 2350 la T8-ul de 90 cm, primu consuma 9W in plus, deci nu are deloc randament mai mare sau sa fie mai eficient, este doar mai eficient vizavi de lungime prin aceea ca ofera mai multa lumina, dar nu o ofera degeaba, costa mai mult decat la T8 acea lumina. Deci inca odata ma intreb, daca lungimea acvariului nu ma obliga la tub de 85cm sau 54cm intrucat cele T8 sunt ceva mai mari, 60 si 90 cm, ce motiv am sa folosesc T5 ? intrucat eficienta lor energetica e in cel mai fericit caz identica cu T8, daca nu e ami slaba, plus pretul mai mare, necesita cred, ca nu stiu, altfel de balast etc.

Liviu M
18-10-2009, 11:52
Da, in "directia" asta n-am idee cum e cu avantajele.
Partea ciudata e ca Osram se lauda ca solutiile lot T5 sunt mai economice (din punct de vedere al consumului) decat cele cu T8 (au niste studii de caz pe site).
Inca nu m-am prins cum (nu gasesc nici o explicatie la cifrele lor).

LE Ce-i drept, in ce am citit eu au folosit tuburi HO Constant, care au, la 39W, 3225 de lumeni. Asta sta mai bine decat T8 la eficienta.

Si mai LE: Din ce am mai inteles eu citind la osram pe site, lampile T5 dau cea mai multa lumina la 35°C. Din cauza de masuratori "normate", si specificatiile de la T8 si cele de la T5 sunt pentru 25°C (temperatura care, se pare, avantajeaza T8-ul). Sunt sanse ca la 35°C (cred ca la nivelul lampii, in acvariu, sub capac se ating usor gradele astea) T5 sa fie mai eficient.

x_dadu
18-10-2009, 12:37
da, HO Constant are un randament mai mare, la 82,7lm/w fata de 78,3 la T8 relativ similar la dimensiune. HO Constant e ceea ce folosesc acvarisitii ? se gasesc la noi acele tuburi ? Asta cu temperatura lor nu o prea inteleg, se stie ca T5 lucreaza la temperaturi mai ridicate decat T8, daca T5 ar avea flux luminos mai mare la 35grade decat la 25, nu inteleg de ce exprima atunci in catalog la 25grade, desi niciodata nu lucreaza la acea temperatura, astfel nu ar arata in catalog deloc valoarea reala a luminiii generate, cam aiurea...

Liviu M
18-10-2009, 12:42
Uite ce scrie in josul paginii la tubul T5 HO de 39W (nota 3, corespunzatoare fluxului luminos):

These values are reached at 25 °C (acc. to IEC 60081 lumen values for fluorescent lamps must always be specified for 25 °C). These lamps offer even more luminous flux if they are operated wi

Teoretic s-a incercat standardizarea indicatiilor. Altfel ar aparea cifre curioase, ca la timpii de reactie la monitoarele LCD sau puterea PMPO.

LE Uite si o bucata din FAQ despre temperaturi.

T 5 (16 mm) fluorescent lamps
Question

Why are two values given for the luminous flux of T 5 (16 mm) fluorescent lamps?
Answer

Linear T 5 (16 mm) fluorescent lamps of the types FH and FQ achieve their maximum luminous flux at a lamp ambient temperature of 35° C (-1 / 3 K), i.e. at a temperature that results during operation in virtually all luminaires for fluorescent lamps. Usually this results in a higher luminaire efficiency.
The luminous flux is generally set at 25°C in the Norm IEC 60081, as this (based on the T8) acts as planning criteria and also as basis for photometric readings. Hence the luminous flux is announced at 25°C for planning and measuring purposes.

x_dadu
18-10-2009, 12:52
pai asta am inteles, dar nu-i inteleg pe cei de la osram, de ce pe langa indicatia oficiala conform acelui standard care sunt ei obligati sa il respecte, de ce nu dau si cati lm are la 35gradeC ca sa stie omul de fapt cat lm scoate tubul....asa cu ce indica ei, de fapt nu situ pe ce dau banii. Faptu ca "Usually this results in a higher luminaire efficiency" nu ma prea convinge, poate ca de obicei da si la tubu cel cumpar eu ba.

Liviu M
18-10-2009, 12:57
Leider kann ich dich weiter nicht mehr helfen. ;new47
Din pacate n-am nici o pila la Osram, asa ca n-am pe cine sa intreb.

LE Poate pot fi luate in considerare valorile de la HO Constant, ca ala e un tub HO cu o constructie speciala sa-l tina cald. Asa ca ala are cam acelasi flux luminos si la 35°C si la 25°C

T 5 in exterior lighting
Question

Can T 5 (16 mm) fluorescent lamps also be used in exterior lighting?
Answer

T5 were originally optimised for the interior zone - with a luminous flux optimum of 35°C inside temperature.
For the exterior area OSRAM offers the T5 HO CONSTANT as special lamp that offers a luminous flux of > 90% optimum even at only 5°C inside temperature. Depending on the construction of the light (to ensure a high inner warmth) a good luminous flux can also be achieved at minus temperatures.

Da' asta nu e specificat nicaieri in documentatia de la Osram. Asa ca neavand eu actiuni la Osram si nepierzand nimic daca tu cumperi T8,..

x_dadu
18-10-2009, 14:07
cred ca cei de pe forum care au investit milioane in sistemele lor cu T5 ar putea face putina lumina, sau toti sunt snobi...

Liviu M
18-10-2009, 15:03
Nu e neaparat vorba de snobism. In cazul meu, am vrut ceva mai multa lumina; in capac mi-ar fi intrat 2 tuburi T8, 18W - 1300 lumeni fiecare sau 2 T5, 24W - 1600 lumeni fiecare. Asa ca le-am ales pe cele T5 chiar daca cele T8 ar fi mai eficiente (la buzunar).
Cei drept, eu sunt cam lenes si n-am stat sa calculez prea mult care-s mai eficiente si de ce, am luat de bun ce am citit prin diverse locuri despre cele 2 "sisteme". De-aia am si cautat argumente acum, pentru ca mi s-a parut interesant socoteala ta si am vrut sa vad si eu pe unde-i adevarul.

LE Si investitia n-a fost chiar asa mare.Capacul l-am facut oricum singur si am bagat in el 2 "aprinzatoare" electronice de (parca) 6 lei bucata (le-am luat din tara) si cele 2 tuburi de ~7,5 euro bucata. Drosserele oricum mi-ar fi trebuit (si tot pe alea le-as fi luat si daca foloseam T8), iar tuburile T8 nu cred ca-s mult mai ieftine decat cele T5. Ce am cumparat in plus pentru T5 si as fi avut incluse cu drosserele pentru T8 sunt conectorii pentru tuburi. Pentru T5 am cumparat separat, vreo 3 euro perechea (nu sunt etansi).

x_dadu
18-10-2009, 16:16
sa inteleg ca ai luat balasturi electronice ceva universal care merg si la T8 !? asta cu balasturile e altceva ce nu stiu, daca la puteri similare sau in ce sens sa difere, pot merge cele de t8 la t5.
Cat despre tuburile tale T5 de 24W, cel putin din catalogul osram, sunt chiar foarte proaste la randament, pai 1600lm la 24w consumati fata de un T8 care da 1350 lm la 18W diferenta de eficienta e cam mare in favoarea T8-ului. Daca iti incapea tuburile de 60 cm erau poate mai bune.
LE acum am vazut ca ai 60 lungimea acvariului, banuiesc ca tuburile alea de 55cm erau singura solutie.

andreic
18-10-2009, 19:16
Acele temperaturi de care tot vorbiti sunt cele la care se obtine acel flux luminos maxim. Acum t8 la 25gC ofera max randament, acesta scazand drastic cu temperatura, iar tu sari de 35gC sub un capac si pierzi aproape jumatate din acel randament. In schimb tuburile t5, ofera un randament mai bun la temperaturi mai mari si este mai eficient in acvariu. Tinanad cont si de faptul ca se schimba de 2 ori mai rar decat un T8, iata de ce suntem snobi. Unde mai pui ca unii am trecut inapoi la becuri.

Liviu M
18-10-2009, 19:37
@x_dadu: da, am folosit drossere electronice universale de... habar nu mai am cat si pe cutii nu scrie nimic. :( Si, dupa cum ziceam, eficienta a fost pe locul 2, pe primul a fost cantitatea de lumina.

@andreic: cred cai ai inteles gresit partea cu snobii. Eu din afirmatia respectiva am inteles ca x_dadu se asteapta ca cei care folosesc T5 s-o faca pentru ca au avantaje, nu pentru ca-s snobi. Si vrea sa afle si el avantajele respective. ;)

andreic
18-10-2009, 20:26
E si tu acum. Am uitat sa pun un smiley. :grin:

seba
18-10-2009, 21:13
@x_dadu

Din punct de vedere al randamentului luminos atat T8 cat si T5 sunt practic identice. Fara nici o discutie.

Care este mai bun pt. acvariu ? .... Asta este o discutie cu mari sanse de cafteala. ;new26

Dar uite de curiozitate:

-O lampa fotografica construita special pentru a imita cat mai bine lumina alba naturala are eficienta de 5%
-Soarele 37%
-Doar cu lumina VERDE la 555nm putem obtine eficienta 100%

andreic
18-10-2009, 21:41
Asta pentru ochiul uman?! Plantele au cu totul alte varfuri.

seba
18-10-2009, 22:05
EXACT, dar parametrii cu care discutam sunt pentru ochiul uman. (lumina = spectrul vizibil de om )

Randamentul luminos al unui tub horticol este ridicol de mic dar asta nu inseamna ca respectivul tub nu este eficient pentru plante.

x_dadu
18-10-2009, 22:13
evident nu am vrut sa jignesc pe nimeni ca isi ia T5 din snobism, ci doar sa starnesc un pic la argumente ca sa pricep si eu care e treaba cu ele. Din cate pricep eu :
-ofera diversitate in plus de puteri/lumeni si lungimi
-mai multi lumeni pe unitatea de lungime, ceea ce poate duce la un acvariu ca in loc de 5-6 tuburi T8 sa fie deajuns 3 T5
-avand in vedere temperatura de lucru marisoara din capac, cele T5 sunt avantajate cum bine a spus Andreic, avand un randament mai bun, probabil, eu nu am testat personal, si o viata mai lunga, zice lumea, porbabil tot datorata faptului ca, caldura ridicata din capac uzeaza mai putin tubul T5 facut sa mearga la temperaturi mai mari decat T8, deci in ciuda faptului ca in catalogul osram au cam aceeasi durata de viata.
Cat despre balast e clar, T5 suporta numai electronic, preferabil cu preancalzirea filamentelor cum ofera cele de firma, sau cele universale pentru T8, pe barba fiecaruia dintre noi, inteleg scurtarea duratei de viata.

niq
30-12-2009, 15:57
Salut!

o sa incerc sa ma exprim cat mai pe scurt, asa ca:

din dorinta mea de a avea ceva mai multa lumina in acvariu (initial un Philips de 18W) am mai cumparat 3 tuburi (inclusiv suporturile, pentru ca dinalea nu aveam).
am cumparat inca 3 tuburi Osram de 18W "/765" - ce inseamna acest "/765" ?
ele sunt Cool Daylight, cu 1050 de lumeni.
dupa calculele mele, la 4 x 18 W = 76 W si 4 x 1050lm = 4200 lm, stau bine spre foarte bine in momentul asta la capitolul lumina. DAR: care-i diferenta intre un 865 de 18W sau un 765 tot de 18W? imi cer scuze, dar nu am gasit asta pe forum, si chiar sunt nelamurit.

P.S.: stiu ca o sa ma umplu de alge, pentru ca le-am pus pe toate odata... dar am scazut durata de iluminare / zi si am pus si o pauza.

andreic
30-12-2009, 16:09
De flux luminos, de spectru, de IRC.

niq
30-12-2009, 16:14
ok, diferente de flux luminos, de spectru, de IRC. ce diferente? sunt bune neoanele? se merita? eu am dat 8 lei pe unul (parca)
unde gasesc mai multe detalii legate de neoanele astea? pentru ca vad ca pe aici pe forum nimeni nu vorbeste de 765, doar de 865 si 965.

gabi_64
30-12-2009, 16:26
Acuma caci cunoastem in mare parte cum putem avea un iluminat corespunzator oare o pauza in timpul zilei e benefica la acvariu plantat?ma refer acea pauza de la amiaza de cite ore ar trebui sa fie sau sa nu fie deloc? cred ca parerile vor fi foarte impartite....

x_dadu
30-12-2009, 17:28
s-a mai tot vorbit. Benefic nu e, dar nici rau nu face daca nu e prea mare. Eu practicam de 2 ore pentru a mari timpul dintre pornirea de dimineata si oprirea de seara.

Angelina
30-12-2009, 18:41
765 sunt bune pentru iluminat baia , bucataria , etc. Nu sunt recomandate pentru a creste plante. Mult mai bune pentru asta sunt Osram 965, 865 , Fluora, etc. Despre tuburi , IRC , spectre , etc. gasesti aici tot ce vrei : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=1800

adrian_b
30-12-2009, 21:10
ok, diferente de flux luminos, de spectru, de IRC. ce diferente? sunt bune neoanele? se merita? eu am dat 8 lei pe unul (parca)
unde gasesc mai multe detalii legate de neoanele astea? pentru ca vad ca pe aici pe forum nimeni nu vorbeste de 765, doar de 865 si 965.
Nu vorbeste nimeni pentru ca nu se mai foloseste, Hai sa te lamuresc cum este cu IRC, Color Rendering Index este capacitatea sau abilitatea unei surse de lumina de a reda cat mai natural culorile, cele mai bune tuburi fiind cele al caror IRC se apropie de 100. Concret, tuburile 765 au in IRC de 70-79 deci foarte slab, iar spectrul emis este de 6500 grade Kelvin ( 765) Cele 965 au un IRC cuprins intre 90-99 si spectrul tot 6500 ( 965 ). In rest, pentru spectrul de culori si lumeni emisi de diferite tuburi citeste articolul indicat de @Angelina.

x_dadu
30-12-2009, 21:18
sa nu uitam ce foloseam pe vremuri. Problema lor cea mai mare este randamentul scazut, lumenii aia 1050 fata de 1350 ai unui 865 sunt cam putini. La un acvariu daca iti trebuie 3x865 ii poti echivala cu 4x765. Pe scurt sunt tuburi de randament si calitate scazuta dar asta nu inseamna ca nu se pot folosi. Din pacate tuburi 8xx nu se gasesc peste tot. La mine in oras nu exista asa ceva, se mira prostii de vanzatori cand ii intreb, 765 e pe toate gardurile, costa 4 - 5 lei . Insa 865 nu poate costa peste 10 lei, daca il gasesti, nu mai ai niciun motiv sa cumperi 765.

niq
31-12-2009, 14:17
@x_dadu: cand spui 3x856 pot echivala cu 4x765... e intemeiata afirmatia ta? adica eu in momentul asta nu am plante foarte pretentioase, si am asa: 2 x Philips 765 si 2 x Osram 765. si am lasat si o pauza de o ora si ceva in mijlocul zilei, in speranta ca nu voi avea prea multe alge, am inceput si cu schimburi de apa mai dese, si am pus si CO2. am gasit un set ca pentru prosti(scuzati expresia) in Hornbach pe care am dat vreo 40 de lei si cica tine 45 de zile. a inceput sa faca deja bule, dar nu mi se parea ca se dizolva foarte bine, asa ca l-am legat la filtrul intern, si acum vad ca le imprastie calumea si le face foarte mici. cu prima ocazie, voi incerca sa pun 865, sa vad pe unde gasesc.

Angelina
31-12-2009, 14:30
Da un search pe forum dupa Marbo si acolo gasesti 865 cate vrei .

andreic
31-12-2009, 14:45
Nu prea este intemeiata deloc, 4 motoare de Dacie nu fac cat 3 de Toyota.
Daca ai fi avut curiozitatea sa studiezi problema(a tot fost discutata si para discutata pe aici) ai fi vazut ca SPECTRUL unui tub 765 pur si simplu NU se potiveste cu ce vrem noi si anume, cresterea plantelor, chestie de lungimi de unda asociata cu nevoile clorofilelor, etc.
Desi au 6500k urmatoarele tuburi sunt complet diferite:

Osram 765:
http://i49.tinypic.com/jpis7o.jpg

Osram 865:
http://i49.tinypic.com/2cy5kl0.jpg

Osram 965:
http://i48.tinypic.com/8xjxu1.jpg

Aceste grafice nu sunt secrete, ele se gasesc pe siteul producatorilor, pentru cei interesati, dar de, unii mai cu para malaiata, stiti voi. Ma rog, aceste grafice impreuna cu articolul despre lumina din semnatura mea, ar trebui sa lamureasca problema. Daca tot vreti sa faceti comparatii intre spectre folosit mai bine articolul original, care cuprinde si consideratii despre tuburile de clasa 7, precum si despre T5-uri.
Cine a zis ca nu se gasesc tuburi 865 sau 965? De internet ati auzit? Sunt unii(ma rog, unele doamne) la Marbo media care trimit si in tara tuburi fluorescente 865/965 de la Osram. E adevarat ca nu pe degeaba.

L.E. Articolul original (http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html) .

niq
31-12-2009, 15:00
ok, multumesc mult angelina si andreic.
apropo, din articolul ala am vazut ca plantele prefera lumina rosie. credeti ca daca pun unul din cele 4 neoane rosu e mai bine? si cele colorate au diferite spectre / IRC / etc? sau sunt doar .... rosii si atat? ca sa nu iau iar alte porcarii...

Angelina
31-12-2009, 15:04
Daca vrei "rosii" ia un Osram Fluora , si da e bine daca bagi unul . Cele rosii de prin comert is pentru discoteci , baruri , etc.

niq
31-12-2009, 15:09
am inteles :grin:
multumesc Angelina, asa voi face!
La Multi Ani inca o data tuturor!

andreic
31-12-2009, 17:52
Uita-te te rog in articolul meu despre lumina si vei constata ca, in principal, vorbim la plante de 2 tipuri de clorofila a si b. Daca vei aprofunda, vei observa ca una se dezvolta mai bine la o lumina cu o lungime de unda care corespunde spectrului albastru, iar cealalta se dezvolta mai bine la o lumina cu o lungime de unda care corespunde spectrului rosu. Deci, ai nevoie si de albastru si de rosu. Tuburile fluorescente daylight cu spectru complet din gama 865 si 965(mai ales astea) furnizeaza acel necesar pentru plante, dar mai fac ceva in plus si anume, dau si o lumina placuta ochiului uman. Asa cum ti-a spus Angelina, poti folosi un tub horticol, acel Flora, creat special pentru plante, dar trebuie sa fi mazochist sa tii numai asa ceva pe acvariu, unde mai pui ca durata de viata dpdv al eficacitatii la un tub horticol este de 2-3 ori mai mica decat la un daiylght. Adica, un Flora este eficient pentru cresterea plantelor maxim 4 luni dupa care trebuie inlocuit, pe cand un t8 se inlocuieste dupa 8 luni un an. Citeste, articolul, crede-ma ca este simplu de inteles.
L.E. sorry ca raspund asa tarziu dar acum a revenit netul.

ANDREI.B
01-01-2010, 21:30
am si eu niste nelamuriri. am un acvariu de 165L iar lumina cam 166W, adica 8 tuburi t5 de 21W. tuburile sunt marca apollo si din ce cate mi-am dat seama de pe site-ul lor au un irc de 85. din cele 8 tuburi , 4 sunt de 6400K, 2 de 4700K si 2 de 2700K. la un total al lumenilor oferiti de aceste tuburi rezulta cam 15000lm. inaltimea acvariului este de 40cm iar "lampa" este agatata de tavan si am tubul de neon la 57cm fata de nisip. pana acum vad ca plantele merg destul de bine, alge nu sunt. cam in 2 saptamani o sa incerc sa mai cobor lampa cu vreo 5-6cm. intrebarile mele sunt:
1: e ceva de tuburile astea?
2: inaltimea de 57 cm intre tub si nisip e mare ?
3: e buna combinatia asta? adica 2 de 4700, 2 de 2700 si 4 de 6400k. eu unul as fi pus doar de 4700 si 2700 dar nu imi place cum se vede.

niq
02-01-2010, 12:44
andreic, am citit articolul tau, intr-adevar este foarte complet si destul de bine structurat, am inteles bine ce imi trebuie, dar cred ca am o mica nelamurire referitoare la afirmatia ta, si anume ca imi trebuie un tub rosu si unul albastru. din cate am inteles eu, sper ca am inteles bine, rezulta ca algele prefera lumina albastra, de aceea eu cred ca am de gand sa o ocolesc. am inteles eu bine sau gresit? multumesc si La Multi Ani!

andreic
02-01-2010, 14:12
Nu am afirmat nicaieri ca ar trebui un tub rosu sau albastru. Am afirmat ca plantele, pentru dezvoltarea lor, au nevoie de ambele componente de lumina(albastru si rosu), care se gasesc in lumina data de tuburile fluorescente.

Nicu Iuja
02-01-2010, 23:13
Ca sa fiu mai neacademic, lumina asta solara, e "alcatuita din mai multe culori" care desigur ca le poti distinge cu ochiul liber daca le treci printr-o prisma din sticla sau privesti cerul dupa ploaie

http://img2.travelblog.org/Photos/13426/124494/f/861621-Rainbow-over-Carmel-Beach-1.jpg

Acum pricepi la care rosu si la care albastru se refera Andreic?

Uite alt grafic!
http://farm1.static.flickr.com/78/189639434_fe2c424560.jpg

Daca-ti amintesti de la orele de desen, sunt 3 culori de baza (rosu, galben, albastru) celelalte culori se obtin din astea combinandu-le in diferite proportii.
La fel e si cu spectrul. Daca nu combini corect culorile luminii nu-ti iese culoarea pe care o indragesc plantele. Noi nu intelegem findca pentru noi nu e asa importanta lumina solara findca nu depindem de ea decat sa sintetizam vitamia D

Ov
07-01-2010, 15:10
rosu galben si albastru parca era steagul nostru.
Nu cumva culorile alea din care poti face orice sunt rosu VERDE si albastru :mrgreen: ?

adrian_b
07-01-2010, 15:39
Ai dreptate, rosu, verde si albastru, dar numai daca te referi la sinteza aditiva a culorilor.
Mai exista si sinteza substractiva care foloseste ca si culori rosu, galben si albastru, care de fapt prin suprapunere rezulta negru, spre deosebire de sinteza aditiva la care prin suprapunerea culorilor de baza, rezulta albul.

Nicu Iuja
07-01-2010, 18:00
Pai ia amestecati galben cu albastru, sa vedeti ce verde frumos iese.
Nu vorbesc din pozitia de cunoscator ci din ce-mi amintesc de la orele de desen din generala! Daca grasesc va rog sa ma corectati!

mihaim
07-01-2010, 18:06
Nicu aia e cu acuarelele:

http://learn.uci.edu/media/OC08/11004/OC0811004_WhiteLight.jpg

Nicu Iuja
07-01-2010, 18:16
Bun! Asta inseamna ca am mai invatat ceva. Multumesc!

kriss
10-01-2010, 15:58
as vrea sa stiu cate neoane de 30W sa las sa mearga la un acvariu de 200L.
neoane am 3 osram fluora, 1 tld 830 si 1 aquarelle. momentan merg 2 neoane in acvariu, 8 ore pe zi, dar si cand mergeau 3 neoane (pana recent) au inceput sa mi se deterioreze plantele. vreau sa cumpar ferilizanti de la JBL si sa pun bomba CO2 in functiune. nu stiu cate neoane ar trebui sa pun in functiune. pun si si fertilizant pps pro.

Cos
18-01-2010, 19:57
Buna ziua

Am un acvariu de 120 x 50 x 50. M-am gandit la o combinatie de AquaMedic T5 PlantGrow 39W (90 cm) si AquaMedic T5 Reef White 39W. In urma calculelor mi-a iesit un necesar de 4 tuburi pt. acvariu. Puteti sa imi spuneti pls daca este bine calculul si daca 2 x PlantGrow + 2 x Reef White este o solutie buna?

Multumesc

andreic
18-01-2010, 22:01
Asta este solutia propusa de Aqua-Medic. Daca tie iti place, foloseste-o.
Am o nelamurire, de ce la un bazin de 120cm folosesti tuburi de 39w si 85cm in loc de tuburi de 54w si 115cm?

Cos
19-01-2010, 00:21
Pe site vanzator scrie 120cm si nu am vazut ca pe site producator tubul are de fapt 114,9cm.
Multumesc de atentionare.

Laum
19-01-2010, 01:02
Eu am 2 tuburi Plant Grow in combinatie cu un Reef White 10k si un Osram 830. Cred ca mai mergea inca un tub de 10k. Dar e ok si asa la mine. Cand o sa fac rost de un drosel 1x39W pt T5HO o sa mai experimentez. Acum imi ajung 4x39W.

andreic
19-01-2010, 09:14
Pe site vanzator scrie 120cm si nu am vazut ca pe site producator tubul are de fapt 114,9cm.
Multumesc de atentionare.

Exista 2 standarde.
1. Cel industrial unde un tub de 54w are 114,9cm, standard pe care il folosim majoritatea. Daca vei rasfoi forumul vei vedea si de ce;
2. Standard acvaristic, creat special pentru acvaristica unde tuburile costa dublu ca si pret, iar calitatea este similara cu pct1. Orice producator care se respecta, are tuburi ambele standarde.

Kin
10-02-2010, 16:39
Salut. Adresez si eu o intrebare legata de luminozitatea din acvariul propriu, si alta legata de importanta reflectoarelor in general. Am observat ca nu am voie sa deschid un topic nou in forumul "Lumina" , motiv pentru care deranjez discutia din acest topic.
Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze celor a caror discutie am intrerupt-o, si rog adminii sa mute postul unde cred de cuviinta, sau in jurnalul meu care se afla aici : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=28025

Acvariul meu are volumul de 90l, iar lungimea de 90cm.
Folosesc 2 tuburi T8 de ~74 cm aprinse cu balasturi electronice chinezesti.
Tuburile sunt : 1x AquaGlo 24w si 1x Phillips Aquarelle 24w.
Stiu ca nu sunt asa bune, as dori sa mai umblu la ele.
Ambele tuburi au reflectoare de la Juwel.

Detin plantele din semnatura, dar din fiecare am cel putin 3-4 fire, deci banuiesc ca pot spune ca acvariul e plantat in proportie mare. Stiu ca sunt plante very easy, cu nevoi scazute de lumina, dar sunt multe.

Reflectoarele se aduna cand calculezi cati watti pe litru ai ?
Intreb asta, deoarece un coleg forumist spunea ca a testat reflectoarele juvel la el la universitate si i-a rezultat un plus de lumina de 65%.
Astfel, cand afirm cantitatea de lumina din acvariul meu, fac 24W+24W=48W , 48W/90l=0.5W/l SAU (24W+24W)+65%(din 48W)=48W+31W=79W , 79W/90l=0.8W/l ? Este corecta cifra asta, 65% ? Sau este corecta macar teoria, separat de cifra cu care ajuta reflectorul ?

In concluzie, faptul ca am dat 60ron pe 2 reflectoare ma ajuta cu ceva ? Am 0.8W/l in acvariu, sau tot 0.5 ?

(a fost doar un exemplu, de asemenea putem calcula si cu alte cifre, de exemplu : In articolul lui Andreic despre iluminarea unui acvariu, sunt ilustrate 3 feluri de reflectoare, cu reflexie minima, medie, si maxima. Reflectorul Juwel arata ca cel din poza pentru reflexie medie. In acest caz, ar trebui sa folosesc 50% in calcul, in loc de 65%?)

In plus, ce recomandati ? Sa inlocuiesc unul din cele doua tuburi pe care le am, cu un Osram 865 ? Sau sa le las pe ambele cum sunt, si sa-l adaug pe al treilea ? (cu sau fara reflector?)

Mai este un aspect sub care postez. Ca sa nu risc aparitia algelor, prefer sa fie lumina mai PUTINA pe durata mai MARE, decat invers. De ce ? Pentru ca-mi place la nebunie sa privesc acvariul, ca oricaruia din noi, daca ar fi dupa mine l-as tine aprins 12 ore pe zi, cu 48W decat 8 ore cu 80W. E gresita gandirea asta ? Cum ar trebui sa procedez ?

Va multumesc frumos de raspunsuri.
Cu respect, Kin.

mihaim
10-02-2010, 17:37
Cu eficienta reflectoarelor te poate lamuri Andrei, eu nu folosesc, in schimb cu durata iluminarii iti spun ca plantele au o perioada X in care sunt active dupa dorm, la unele plante observi asta ca se strang (cel putin la mine rotala asa face dupa 10 ore de iluminare) ceea ce algele nu fac, poate ma insel ... n-am stat sa sap prea mult, asta una, a doua pestii nu apreciaza asa mult lumina cum o apreciezi tu, au si ei nevoie de odihna, prea multa lumina duce la stres, apoi la boli, de aceea e importanta si pauza de 2 ore dupa 5 ore de lumina. Daca vrei sa te bucuri de lumina in acvariu seara porneste-o mai tarziu.

andreic
10-02-2010, 22:02
In concluzie, faptul ca am dat 60ron pe 2 reflectoare ma ajuta cu ceva ? Am 0.8W/l in acvariu, sau tot 0.5 ?
Da, te ajuta sa stii ca ai facut un vanzator mai bogat cu acea suma.
Cum mama zmeilor credeti voi ca daca pui o tabla pe un neon creste puterea acestuia??????????????????
Se imbunatateste sensibil eficienta cu care lumina ajunge in apa dar pentru o perioada scurta de timp pana se jegaresc reflectoarele. Sa nu mai aspun ca daca folosesti tuburi de temperaturi diferite, vei face un acvariu multicolor.
Aia cu 65% este marketing de Bucuresti.
Daca vrei sa afli despre lumina ai la dispozitie un articol scris de mine. Lectura placuta.

seba
10-02-2010, 22:51
Nu Kin, procentul dat de Reflectoare nu se adauga la nr. de W dar poti tine cont de el atunci cand faci necesrul de lumina; nu cu 65% ci cu ~20%

Kin
10-02-2010, 23:51
@seba : Multumesc frumos de raspuns. Deci inteleg ca de fapt am 0,5W/l, deduc ca al treilea neon, 865-ul trebuie sa-l ADAUG, nu sa INLOCUIESC unul din cele 2 existente cu el.

@Andreic : Nu am SPUS ca-i creste puterea. Nici macar nu am INTREBAT asta. Am intrebat daca-l ajuta cu x%, cum s-a mai discutat in alt topic. Vroiam doar o a doua parere, de la cineva mai invatat in domeniu. Chestiune de semantica, nu-i nevoie sa devenim sarcastici, am cerut doar un sfat.
Iar daca ai crezut ca intreb prostii fara sa citesc inainte, m-ai etichetat gresit. Faptul ca aproape am citat din articolul tau inseamna ca l-am citit, nu?

Ok, imi cer eu scuze pentru reactia care-am provocat-o cu intrebarea mea. E greseala mea, cine se gandea ca scopul unui forum e sa-ti elucidezi chestiunile care nu le-ai inteles ? Silly me.

In fine, acum devin eu sarcastic si nu e frumos. Imi cer scuze. O seara buna.

Claudiu Truta
11-02-2010, 01:40
Iata cum vad eu problema reflectoarelor. Un tub lumineaza intr-un unghi de 360 de grade. Din acest unghi, cam un sfert (90 e grade) este indreptat spre apa, restul luminii este indreptata spre margini si capac (tavan, daca nu ai capac). Din numarul total de lumeni pe care il gasesti in specificatiile tehnice, cam un sfert iti ajung tie pe fundul acvariului (asta daca ar fi gol, dar se stie ca o parte din lumina se pierde in coloana de apa).
Producatorii de reflectoare vin si spun ca din lumina care este indreptata spre tavan sau capac o redirectioneaza inspre apa. Adica, din unghiul de 270 de grade, reflectorul acopera un unghi de 90-120 grade. Dar, reflectorul nu este oglinda si nu redirectioneaza 100% lumina care se indreapta spre el.
Sa luam un exemplu, un tub T8 Osram 865, 18W, 1.300 lumeni
Din cei 1.300 de lumeni, doar 25% vor ajunge in apa si anume 325 lumeni. Ce incearca producatorii de reflectoare sa ne spune, este ca din restul de 975 lumeni irositi, aceste reflectoare preiau o parte din ei si mai reflecta inspre apa inca 325 lumeni (m-am referit la reflectoarele JBL care sustin ca dubleaza lumina. era mai usor la calcule, nici o preferinta pt aceasta firma). Desi teoretic au dreptate, ma indoiesc ca realizeaza acest lucru.
Aceasta confuzie este generata de faptul ca intre ingineri si cei de la marketing exista unele conflicte de interese. Primii vor a acuratete si precizie cat mai mare in furnizarea informatiilor, cei din urma vor profit si sunt dispusi la o dezinformare si exagerare.
Ca si concluzie daca ai de ales intre un tub+ reflector si doua tuburi, alege ultima varianta, pentru ca vei avea mai multa lumina.

Kin
11-02-2010, 02:42
@clau_truta : Multumesc frumos de explicatie, am inteles ideea. Prin urmare-mi voi instala si al 3-lea neon, atat mai am loc in capac. Astfel, voi mai adauga 18 sau 30 watti. (18=59cm , 30=89.5cm, capacul meu are 90cm fix, nu cred ca cei 5mm ramasi imi ajung pentru mufele balastului).

Prin urmare, lasand la o parte marketingul reflectoarelor, voi avea 24+24+18/30=66/78 watii la 90l. Adica 0.73 sau 0.86 W/l.

Multumesc frumos pentru indrumari.
Respect, Kin.

andreic
11-02-2010, 08:44
@Andreic : Nu am SPUS ca-i creste puterea. Nici macar nu am INTREBAT asta. Am intrebat daca-l ajuta cu x%, cum s-a mai discutat in alt topic. Vroiam doar o a doua parere, de la cineva mai invatat in domeniu. Chestiune de semantica, nu-i nevoie sa devenim sarcastici, am cerut doar un sfat.
Iar daca ai crezut ca intreb prostii fara sa citesc inainte, m-ai etichetat gresit. Faptul ca aproape am citat din articolul tau inseamna ca l-am citit, nu?


Serios? Dar aici ce intrebi? Unde mai pui ca in semnatura ta ai tot cam acelasi lucru.


Reflectoarele se aduna cand calculezi cati watti pe litru ai ?
Intreb asta, deoarece un coleg forumist spunea ca a testat reflectoarele juvel la el la universitate si i-a rezultat un plus de lumina de 65%.
Astfel, cand afirm cantitatea de lumina din acvariul meu, fac 24W+24W=48W , 48W/90l=0.5W/l SAU (24W+24W)+65%(din 48W)=48W+31W=79W , 79W/90l=0.8W/l ? Este corecta cifra asta, 65% ? Sau este corecta macar teoria, separat de cifra cu care ajuta reflectorul ?

Kin
11-02-2010, 12:46
Ok, asta a fost parerea mea pana acum.
Acum mi-ati infirmat-o, unii mai politicos, alti mai.. nu.
Nu, glumesc acum. Aia era parerea mea, mi-am facut datoria sa intreb, am aflat, no harm done.

See ya.

Ralex
18-02-2010, 15:08
eu am un acvariu juwel aquarium monolux 60, iar neonu care este pe el imi face alge in acvariu, de ce spun asta pentru ca acolo unde plantele tin umbra, nu sunt alge, in rest sunt, pe pereti sunt. am un scoica sub forma de con si pe partea pe care o bate lumina e verde... pe cealalta parte are culoarea originala... schimb neonu sau mai adaug unul?

Claudiu Truta
18-02-2010, 15:11
Si cum ai ajuns tu la concluzia ca neonul iti face alge ? Si eu am juwel si nu imi fac alge

Ralex
18-02-2010, 21:14
pai de exemplu anubias nana are frunze multe, si unele sunt suprapuse, alea care sunt expuse direct la lumina au alge pe ele, alea de dedesupt, nu... si pietrisul de sub anubias este "curat" daca nu e de la lumina, atunci de la ce e?

Claudiu Truta
18-02-2010, 23:45
Desi problema asta ar trebui discutata la capitolulu "alge", ttusi iti raspund. Cauzele aparitiei algelor pot fi:-
- lumina merge prea multe ore pe zi
- tuburile sunt invechite
- bazin suprapopulat
- prea multa mancare
- schimburi de apa prea rare sau prea mici cantitativ
- acvariu deciclat
- chimia apei dereglata
- proasta circulatie a apei
- capacitate mica de filtrare
- acvariul intra in contact cu lumina naturala
Lista poate continua, dar ar fi pacat sa fac o lista foarte lunga. Cel mai simplu ar fi sa citesti articolele de la capitolul "alge", pentru ca aceste probleme s-au discutat de sute de ori. Noi te putem ajuta daca ne dai toate detaliile. Altfel e ca si cum ai merge la medic si i-ai spune ca te doare capul si apoi i-ai cere sa-ti spuna care e diagnosticul.

Liviu M
18-02-2010, 23:45
He, he, azi, jucandu-ma cu un metal halide (cred) pe langa acvariu, am desccoperit ca am probleme cu lumina. In 15 minute de lumina puternica in acvriu, au inceput plantele se scoata bule.
Se pare ca neoanele mele si-au cam trait traiul, maine o sa comand altele.
Cred ca si distanta credcuta pana la apa ("castigata" prin renuntarea la acvariu) are un cuvant de spus. Asa ca probabil o sa mai montez un neon. Sper sa n-ajung in extrema cealalta (72 W la 63l brut s-ar putea sa fie cam mult). Ma mai gandesc.

EDIT a doua zi: din articolul de la articole => peste 40 lumeni/litru inseamna acvariu foarte bine plantat. Osram zice la el pe site ca un tub T5 865 HO are 1600 lumeni. Asa ca 2 tuburi * 1600 = 3200 lumeni / 63 litri (in visele mele, ca asta-i brutul) = 53,(3). Asa ca raman la 2 tuburi. Dar comand 3, just in case.

PS la edit: uite asa ajung la cancluzia ca n-ar strica un jurnal.

PPS Gata, am facut jurnalul, am copiat si postul asta acolo, asa ca daca un moderator citeste ce scriu eu acum si considera ca postul asta nu "ajuta" cu nimic topicul asta, il rog sa stearga postul asta. Daca nu se intelege nimic din PPS il pot rescrie. :blackeye