PDA

View Full Version : Pettshop nou la Carefour IASI !!!!



BogdanHojbota
15-10-2007, 19:08
Salutare,
m-am gandit sa le dau de veste colegilor acvaristi din Iasi, ca in cadrul supermarket-ului carefour din baza3 este si petshop.
L-am recunoscut imediat dupa pozitionarea acvariilor cu plante si pestisori direct la intrarea in magazin.
Ca locatie se afla la intrarea din dreapta de lanag media galaxy, cum intri in carefour pe partea dreapta al 2 lea sau al 3 lea magazin care se numeste Animax.

La intrare sunt acvariile misto asezate in perete, iar momentan au ceva plante al caror pret variaza de la 6 lei(cabomba, higrophyla difformis) cat si la 10 lei limnophyla, niste echino mici, ludwigia, rotalla, hygrophyla corymbosa, si niste bacopa meseriasa tare tot la 10 lei..
iar pesti ceva scalari, neoni negri, gurami, xipho, tetrazone cam la 4 lei bucata cat si gupi, si ceva betta.

Ceea ce am observat, a fost frumusetea plantelor..erau impecabile, suuuper sanatoase fara nici un pic de alge sau inegrite sau ceva..parca erau crescute peste noapte, dar asta zic ca era dat de efectul de acvariu nou cu sticla curata cat si de lumina ce era desupra(tre sa fi fost un aqua glow sau un sun glow) ceva in rest totul ok...
produse de acvaristica mai aveau in special de la sera..cam toata gama de produse mancare, fertilizanti, medicamente, neoane, incal;zitaore termometre, mopani, testere de ph,gh..

iar undeva sus, prietena mea a zarit ca era un afis in care anunta ca adaosurile comerciale sunt intre 0 si 300%

cat despre comparatii la preturi pot sa spun ceva ce am retinut..era un termometru care era vre-0 8,5 lei iar la 2x2 eu l-am luat cu 2,5 lei, si mai era un termometru chinezarie de ala mai mic, tot cu ventuza care in piata e 2,5 lei si aici era undeva spre 5 lei..iar testele de la sera erau 19,9 lei..
la unele lucruri mi s-a parut cam scump..(neoane de 30 de wati 50 de lei sun glow sau ceva de genu asta)

va recomand totusi sa il vizitati poate observati ceva ce va place.. si va recomand plantele care sunt sanatoase si arata bine cum ziceam mai sus..iar la preturi nu mi se par mari..

DaCiaN
15-10-2007, 21:12
mersi de anunt
voi vizita cat de curand

ovisan
16-10-2007, 13:18
Hojby, merci mult de anunt si recenzie !
O sa trec curand,dupa ce se mai potoleste "invazia" :)

New-in-this
16-10-2007, 15:43
ce faci mai Bogdane :D, imi dai de lucru:D? uite inca o locatie pe care sa o verific de fiecare data cand ma intereseaza cate ceva legat de acvaristica :). Lasa ca e bun asa , sa avem de unde alege ;) !

BogdanHojbota
16-10-2007, 18:51
dap..macar ai de unde alege..si poate or sa duca si creveti cine stie..numai ca cei din magazin momentan sunt varza la produse si nu prea stiu ce e cu ele..sau la ce folosesc fiecare..
dar poate o sa gasim acolo ce nu gasim in alte parti


p.s. La 2x2 au adus plante azi..avea niste rotala misto tare(1 leu firu) avea vre-o 40 de fire..iar dak le luai pe toate face reducere mare cica..am vb cu patronu..si in plus..au adus colisaportocaliu cu albastru (10 lei buc) (mai rar gasesti prin iasi)

Zytahar
22-10-2007, 22:32
ah, bun, m-ar interesa un incalzitor, deci tre sa trec sa arunc o privire...

gabimax
27-10-2007, 20:39
Am fost azi in Carefour si am gasit neoane Philips TLD 840. Erau de 18 W 60 cm. si de 30 W, parca. Mi-am luat doua de 18 w si maine mai trag o fuga sa-mi mai iau doua. Sunt fabricate in Franta si au pe cutie un V sub forma de planta, deci, bune pentru plante.
Azi le-am si montat si au o lumina calda, galbuie. Asa ca nu pierdeti timpul si dati fuga sa cumparati. pretul e de 9 lei, astea de 18 W.

Daniel
27-10-2007, 22:51
Intr-o vreme se gaseau neoane Philips TLD 840 de 18 W la Dedeman, la 7,5 lei buc. TLD 830 se gasesc la reprezentanta Phlips de pe b-dul T. Vladimirescu. Osram se gasesc la General Sistems si la un magazin din cartierul Alex. cel Bun. Oricum, preturile in aceste magazine sunt mai mici decat in petshopuri.

gabimax
28-10-2007, 08:55
La Dedeman, pe Canta, am intrebat acum vreo 2 luni, nu auzisera de asa ceva, numai gama 700. La General Systems au niste ciudatenii din ce am vazut eu in vitrina, nu am intrebat insa daca au exact ce ne trebuie noua, dar foarte scumpe.
E bine de spus aici unde se pot gasi exact. Eu am mers multa vreme cu becuri economice si m-am umplut de alge. Acum cu noile tuburi poate scap de ele.
Daca aflati unde se mai gasesc, spuneti aici.

Daniel
28-10-2007, 09:55
In Pacurari este un magazin specializat pe corpuri de iluminat. Acolo au TLD 830 si 840. La fel si la Atas. N-am cautat insa TLD 865 sau 965. Mai exista si posibilitatea efectuarii unei comenzi de neoane din gama Osram la un magazin din cartierul Alex. cel Bun. In acest ultim caz, patronul nu cere achizitionarea de catre client a unei cutii intregi...

CBernetic
29-10-2007, 17:22
La Dedeman, pe Canta, am intrebat acum vreo 2 luni, nu auzisera de asa ceva, numai gama 700.

Sa nu vii nici la Dedeman-ul din Manta Rosie ca nu sunt. Doar pe sus daca te uiti :)

BogdanHojbota
29-12-2007, 17:12
Cu toate ca parea promitator la inceput cand s-a deschis, prin diversitatea plantelor,pestilor si celorlalte elemente de acvaristica, acum lasa de dorit.

Am fost astazi in cautare de ceva legat de acvaristica, iar imaginea acvariilor pline de alge, si cu 2 -3 pesti in ele , si aia la super scoruri m-a socat. Cum spuneam algele domneau in fericire pe substratul murdar si plin de resturi de plante pe care nimeni nu s-a obosit sa le scoata din apa. Singurele plante erau cateva fire de valisneria, dar putine cam 6-7 firicele de acu topite pe jumate(aveau doar 10 cm) si care erau 10 RONI, si inca 2 fire ce semanau cu anemania senegalesis dar numai tulpina si 3 frunzulite in varf care si acestea costau 14 RONI.
Ce sa mai vorbesc acvariile aratau jalnic, si colac peste pupaza mai vine si o tipa care lucreaza acolo si ma intreaba "va pot ajuta cu ceva, aveti nevoie de un sfat" ...ce sfat domnule sa imi dea, cand nu aveai la ce te uita... si cand te gandesti ca la inceput parea sa fie cel mai tare petshop din Iasi, la cate specii de plante adusesera, si pesti...
Dar acum nici nu se mai merita sa dai banii pe tramvai pana acolo...

Concluzie: Nota 2(Jalnic)

CBernetic
29-12-2007, 18:30
Poate ca ar trebui sa le spuna cineva :)

BogdanHojbota
29-12-2007, 21:01
"este prosti" breee sau mai bine zis BOOT sau NOOB :lol: :lol: :lol:

Calin
31-12-2007, 15:11
Hehe...un magazin in care gasesti produse la un pret mult mai mare decat in altul, e pentru o anumita categorie de oameni. Probabil ca vanzatoii de acolo sunt de genul care te indeamna sa iei un bol si sa bagi trei carasi sa fie frumos...apoi niste pietricele colorate si sa mai si trantesti un filtru intern care ocupa juma' din spatiul "acvariului". Am intrebat si eu de niste cioate si mi-au zis ca au un lemn special recomandat pentru acvariu...si o spuneau pe un ton de pacra eu eram ala care-i prea prost si nu stie nimik si ei sunt taticii acvaristicii (nu eu asi fi macar 0,1 %). Nu zic...e bine ca au deschis, dar sa puna mana sa citeasca cate ceva, ca sa nu oboseasca clientul cu ce "au visat seara".
Hai punem mana de la mana si deschidem noi un pet shop :mrgreen: de i se duce vestea :bounce .

DaCiaN
02-01-2008, 15:20
aveti ff multa dreptate.. dar curios.. acolo am gasit un filtru extern (Tetratec 700, parca) .. la un pret mai mic fata de acvamax... si petshopu de la piata...
dc oare?

BogdanHojbota
02-01-2008, 17:17
de meserie sunt economist, si facand rapid un studiu de fezabilitate, zic ca sunt prea multe in Iasi si nu ar fi rentabil ;)
chiar daca unele dintre ele sunt varzet si nu au nici o treaba si super scoruri, cateva dintre ele au scoruri dar au si ce vinde, si stiu despre ce se mananca acvaristica (2x2, acvamax). Iar cei din paranteza va asigur ca au deja formata o clientela fidela care se aprovizioneaza periodic de la ei.

BogdanHojbota
27-03-2008, 21:39
JALEEE Fratilor!!!
Am si dat mass azi acvaristilor din lista mea.

Acvariile din carefour sunt pline d epesti bolnavi si nu orice boala. Astazi fiind in trecere am observat ca pestii din acvariile petshopului sufereau saracii de hidropizie, dar deja avansata, iar hidropizia e contagioasa.
Am semnalat tipa de acolo, care era sefa, si pe ecuson scria "medic veterinar", dar a zis ca stie ca sunt bolnavi.

Si daca stie , cum se paote frate sa ii lase la vanzare, acvariilea alea sunt infecte, si nestiutorii iau pesti de acolo cu tot cu apa din acvariilea alea, ii baga acasa si baga si boala..si poc !!!!

Faza f****e e ca , toti stiam ca pestii din carefour sunt adusi din surse sigure de la Bucuresti sau import, dar de unde, cat stateam si ma uitam la acvarii, venise un tip care vinde in piata duminica si tipa de acolo il intreaba de pesti, si il roaga sa ii aduca pesti asa cum i-=a adus si data trecuta, si comanda tipa xipo, guppy, molly, scalari, sanitari..si stiti care e pretul de achizitie ?
1,1 lei deci 1 leu bucata si aia il dau cu 6-7-8 lei bucata
va dati seama cat capac? cat adaos? cat castig pe spatele acvaristilor care cumpara un pestisor si bolnav pe deasupra

Si daca pestii sunt furnizati de un vanzator din Iasi, vanzator de piat de duminica , cu ce crede-ti ca ii hraneste? tubifex!!!! si de aici bolile, si contaminari,,si unii iau de bun si iaca incep sa le moara pestii prin acvariu si nu se stie de ce.

asa ca sfat prietenesc si de binefacere

NU LUATI PESTI DIN CAREFOUR!!!! risc maxim de contaminare a acvariului de acasa => pierderi de sute de mii sau milioane

Numai bine!!

Mario_17
27-03-2008, 22:49
din ce reiese sunt niste escroci ... ar fi putut macar sa numai lase la vanzare pestii si sa se ocupe de ei ... dar ei se ocup de vanzarea lor nicidecum de vindecarea lor ;new43

Zytahar
28-03-2008, 00:46
mda, eu am vazut acvariile din carefour pline de gris, da nici nu am indraznit sa-i anunt ca stiam ca nu o sa ia nici o masura.

Mario_17
28-03-2008, 15:13
si pacat pentru acei pesti ... chiar is frumosi