PDA

View Full Version : Leeri vs Red cherry



BogdanHojbota
26-06-2011, 22:44
Stiu ca Leeri sunt pasnici si chiar timizi, am citit cateva cazuri de agresivitate in perioada imperecherii, totusi nu am vazut la nimeni Leeri in acelasi acvariu cu crevetii.

A testat cineva aceasta combinatie?

Eu as vrea sa schimb monotonia din acvariu de 300 de l, cu 4 leeri insa nu as vrea sa imi flocaie crevetii.

Tudor.M
27-06-2011, 10:46
Bogdane ei sunt pesti timizi, dar nu cu hrana (crevetii). Totusi poti incerca experimental sa pui 8-10 creveti sa vezi cum reactioneaza. Iti recomand sa pui crevetii seara cu lumina stinsa ca pestii sa se trezeasca cu ei.

BogdanHojbota
27-06-2011, 12:25
Bogdane ei sunt pesti timizi, dar nu cu hrana (crevetii). Totusi poti incerca experimental sa pui 8-10 creveti sa vezi cum reactioneaza. Iti recomand sa pui crevetii seara cu lumina stinsa ca pestii sa se trezeasca cu ei.


Ai dreptate, insa crevetii sunt deja in acvariu, si daca e sa introduc cativa leeri i-as introduce de mici sa se acomodeze, cat despre hrana poate nu atenteza la creveti, cum nu atenteza nici neonii, caci le dau hrana vie separat (grindal).

rick
27-06-2011, 18:24
Leeri sunt destul de mari dar au gura mica, si indreptata in sus nu stiu daca va ataca crevetii, eu unul nu cred. In tineretea mea am avut leeri care aparau pui nou nascuti de guppy de voracitatea parintilor.