PDA

View Full Version : Betta bolnav?????



BogdanHojbota
08-10-2007, 19:37
AM un betta de vre-o 2 luni, in acvariu comun (din semnatura), si in ultima vreme nu il vad mancand, dar are burta umflata parca ar fi gestant da nu stiu ce e mascul sa femela..si a fost singur deci nu a avut partener sau partenera.
Sta parca e mort printre frunzele de la suprafata si se misca rar..parca e lenea intruchipata, in plus solzii de pe el sunt zburliti..
oare ce sa aiba..
mancare le dau la toti tetra discus, fulgi, microviermi si grindal, iar acu 2 saptamani le-am dat chironomida..si de atunci nu mai e asa acvtiv ca inainte..
iar apa are 25 grade constant..

ce sa aiba oare..astept pareri si sugetii..

P.S. acum l-am scos intr-un borcan de 2l..langa calculator(cu muzica) poate isi mai revine :)

Gaia
08-10-2007, 19:41
O fi avand hidropizie?
Pare sa aiba probleme cu rinichii, asta ori e hidropizie ori e tuberculoza. Ai facut bine ca l-ai separat.
Poti incerca bactopur direct dar sincer nu cred ca are sanse prea mari.
Ori incerci sa il tratezi ori il eutanasiezi, dar in nici un caz nu il tine in stress (muzica).

viviparu'
08-10-2007, 19:48
Are hidropizie aproape sigur. Daca-l faci sa manance Sera Backtotabs mai are o sansa....

BogdanHojbota
18-10-2007, 18:58
l-am izolat si am pus in bolul de 2l in care sta backtotabs..dupa specificatie adica am scrijelit cam 1/5 dintr-o pastila dar faza e dupa o saptamana inca are abdomenul umflat iar solzii sunt zburliti pe el.
de supravietuit supravietuieste, e mai energic acum..dar..inca nu s-a desumflat si nici nu s-au calmat solzii..

oare ce sa aiba? :?:

Juwel
18-10-2007, 22:30
Iti doresc sa se faca bine, dar dupa parerea mea este condamnat.

Daca urmatoarea faza va fi refuzul de hrana, apoi se va aseza din ce in ce mai des pe fundul borcanului si se va ridica numai dupa aer. La un moment dat il vei vedea stand pe o parte si cam asta este sfarsitul. Am intrebat crescatori si oameni pasionati de betta, toti au patit asta cu unele exemplare. Nu au gasit nici un remediu. Are aspect de hidropizie dar totusi altfel de manifestari. Oricum eu am pus-o pe seama unei sensibilitati derivate din consangvinizare, majoritatea exemplarelor fiind aduse din crescatorii din Asia si Ukraina, sau derivati ai acestora.

Eu am mai scris despre boala asta la ai mei. Din acest motiv am si renuntat sa mai cresc.

Dar poate la tine este altceva, si este vindecabil. Iti tin pumnii.

PS Apropos de pestii din crescatoriile din Asia, despre Ramirezi se scrie pe situri dedicate ca speranta de viata este intre 6 luni si 1 an, doar in cazuri exceptionale 3 ani. Si mai esti sfatuit sa cumperi pestii de la cineva care i-a inmultit in acvariu, pentru ca vor fi mai rezistenti si vor trai mai mult.
Asta e.