PDA

View Full Version : "Inflamare basicii cu aer"



nrvant
14-05-2006, 20:32
Am un xipho care sta de azi dimineata pe fundul acvariului, pe o parte.
Burta e foarte mare.

Am gasit ceva despre posibila boala:
"<< Inflamarea basicii cu aer >> un simtom al acestei boli este incercarea pestelui bolnav de a se ridica de pe fundul apei pentru ca apoi sa revina parca atras de o forta.Altii se ridicaa si nu mai pot revenii ramanand la suprafataa apei ..aceste lucruri sunt produse de inflamarea basicii de aer

tratament - dizolvati o lingura de sare epson intr-o halbaa de apa introduceti pestele pana cand acesta inceteaza sa se mai zbata apoi introduceti pestele intr-o apa doar de 3 ori mai inaltaa decat inaltimea pestelui in aceasta apa dizolvati antibiotic."

Am pus saracu peste la saramura intr-un borcan, daca mai stiti vreun remediu va rog sa postati.
Care ar fi motivul aparitiei bolii? ca sa stiu pe viitor sa nu se mai intample.

erik
14-05-2006, 21:43
Aceste boli nu sunt foarte grave dupa mine deoarece sunt cresteri si scaderi ale aerului din vezica inotatoare.O sa isi revina el (sper) ;)

yonutz
15-05-2006, 00:35
Am patit si eu acum ceva timp o chestie asemanatoare tot cu xipho... isi pierdea echilibru, inota intr-o parte ... Am pus pestele suferind intr-un repient cu putina apa, sare si albastru de metil si aerare ... In cateva zile si-a revenit ... Dar peste cateva luni a murit ...