PDA

View Full Version : Scalarul meu depune oua pe o frunza



Haotik
06-10-2007, 16:52
Ma intrebam ce tot sa freaca de frunza aia si cand m-am uitat din alt unchi am inteles ce se intampal.

Barbasu tot batea alt scalar in diseperare si tocmai l-am mutat, ma gandeam eu ca sau facut perechi dar ziceam ca totusi sunt prea mici pentru a face perechi macar dapai pentru depuneri.

Bineinteles ca femela e chiar vedeta mea, Mimbarul cu care am mai pus poze pe blog.

Intrebarea mea e ce trebuie sa fac mai departe. Numai de oua de artemia nu imi ardea mie sincer.

Mai am niste neoni si mulinezi ramasi in bazinul comunitar nr1. si se pare ca scalarul barbat ii da imediat laoparte daca se apropie de oua.

Astept urgent sfaturi.

andreic
06-10-2007, 17:07
In 60l lasa-i numai pe ei.

Haotik
06-10-2007, 17:11
nici macar neonii??


am si un plecostomus mare pe acolo si 2 coridoras care nu ii vad cu anii. si vreo 5 6 moolinezi/calico velihera

andreic
06-10-2007, 17:28
Decizia iti apartine.Pleco are obiceiul sa se plimbe noaptea si sa pape. Neonii s-ar putea sa fie bruscati de scalari. Corry poti sa ii ignori dar s-ar putea sa nu ignore ei puii de sclar, daca o sa ii ai.

Haotik
06-10-2007, 17:37
Gata deja au sburat toti intr-o inghesuiala de nedescris in acvariu 2

Au ramas neoni care se pitesc printre funze, sa speram ca nasterea asta nu le face o pofta de mancare enorma, un mulinez handicapat care credeam ca o sa moara de la prima generatie de pesti cumparati dar care traieste saracul de atunci mai mult pe la fund ca nu poate sa inoate bine, tremura si ii zicem tremurici, mai mult doarme jos pe pietre.

deci aucm sunt numai ei 2, nici cu vecinu de acvariu betta nu se mai vad ca le-am pus o foaie intre acvarii...

Intrebarea mea e ce trebuie sa fac mai departe?

Trebuie mutate ouale, cu ce pot sa ii hranesc in afara de artemia, am citit de praff foarte fin care merge, sau chiar hrana lichida.


Piatra de aer am in acvariu, supferata apei e libera total ca cerapophilum e in celalalt acvariu.

Tot depune pe aceasi frunza care e plina, desi are si alte frunze libere.

Or sa manance puii? trebuie separati ca la alte specii?

ce trebuie sa fac mai departe.

ancistrus
07-10-2007, 11:03
nui separa lasai cu pui ... potzi sai hranesti pe pui la inceput cu galbenus de ou ... si mai tarziu cu microviermi sau grindal feliat

oviliv79
07-10-2007, 16:38
--galbenusul de ou strica apa :cry:
incearca cu JBL nobilfluid artemia si sera micron
cat despre grindal feliat :shock: .....as vrea sa vad pe cineva cum feliaza una bucata grindal :mrgreen: .....sau poate voiai sa spui ..tocat ;)

andreic
07-10-2007, 16:40
Si intr-un caz si in celalalt se strica apa asa ca nu prea mai conteaza.

Haotik
13-10-2007, 15:58
Inca nu au iesit la supfarata dar nu mai au mult. pana acum au mai mancat din ei, s-au mutat sau ia mutat pe alta frunsza, dau din coditza.

Sa vedem cand or urca la suprafata ce se intampla si daca ii mananca, poate am noroc de o mama buna.

Oricum e multa inchesuiala in ciorbele mele ca sa imi doresc pui de scalari prea multi.

Haotik
15-10-2007, 23:58
incet incet ia scapat pe toti pe gat... deci adio pui....

am si eu totusi o intrebare... sigur ii scapa pe gat si nu se pierd printre pietre ca la un moment dar inchitise 6 pui si pe toti ia scuipat la loc pe frunza. parca parea o mama buna totusi.


si a doua intrebare... ca au devenit sefi pe acvariu de 60 de litri, acum ca nu mai au pui as vrea sa ii zbor alaturi de ceilalti scalari in acvariu de 125 de litri si cu tot cu neoni.

viviparu'
16-10-2007, 10:59
Daca i-ai lasat singur in acvariu nu prea cred ca si-au mancat puii.

Au obiceiul sa ii mute dintr-un loc in altul asa ca asteapta si ai sa-i vezi aparand. Puii de scalar inoata liber cam la 7 zile de la depunere, deci ai putintica rabdare...

fr0g
16-10-2007, 11:13
au avut o oarecare lumina noaptea ?

nsdamian
16-10-2007, 11:17
I-au papat.!...

Haotik
16-10-2007, 22:32
Nu au avut lumina noaptea, ma indoiesc ca neoni s-ar fi apropiat de cuib sa ii pape.

DAR: e prima nastere mi sa explicat ca abia duap 3 4 nasteri invatza sa aiba grija de ei....

fr0g
17-10-2007, 06:43
nu e vorba ca s-au apropiat neonii, dar cateodata daca nu au lumina noaptea sa vada ce e cu puii, ii mananca.
incearca sa lasi un led data viitoare, conectat la un traf, poate ajuta.

Haotik
22-10-2007, 23:03
nu am stiut de lumina noaptea, gasesc eu o lampa pe usb mica sa le faca luna plina...

holo
23-10-2007, 21:12
Problema asta am avut-o si eu. Am presupus atunci ca de vina au fost ancistrusii. Cred ca ideea de a lasa un pic de lumina trebuie avuta in vedere in astfel de situatii.

Haotik
29-10-2007, 22:35
Acum la a doua depunere au depus pe verticala. Pe filtrul. Oare unde o sa tina puii cand vor iesii din icreee???

Tre sa le las deja lumina seara? Sau dupa ce incep sa iasa puisorii din incree.