PDA

View Full Version : Moarte suspecta!!Help!



bakero
06-10-2007, 09:11
Salutare!
Azi dimineatza am gasit 3 carasi morti.Aseara,cand am stins neonele erau toti ok.Azi dimineatza cand am vrut sa le deschid si sa le dau haleala,sa cad jos.3 dintre ei pluteau.A,si apa e cam tulbure si toti cu gura la suprafata.Care credeti ca poate fi cauza.
Niste detalii:
-acvariul functioneaza de o saptamana jumate ,cam asa,a fost ciclat 1 zi,m-a sfatuit un preten sa-i pun niste pastilute,de la SERA,peste stratul ceramic al filtrului.Daca era asta problema ma gandesc ca ar fi murit pana acum.
Temperatura e in jur la 25 de grade.Mancare le dau de JBL>pentru carasi.
Plante am deocamdata 3,un cabomba,una cu e,n-am retinut exact si una cu frunze mai late,pe care le-am pus cu "ghiveciul" lor,ca mi s-a parut mai practic.
Filtru extern Tetratec1200.Oxigenarea se face prin caderea apei mai de sus.
Acvariul are un litraj cam de 240 L,net.
In afara de carasi,in acvariu mai "locuiesc" 1x gurami+1x pangassius+4xpomacea.
Cam asta e.Ce parerea aveti?Care ar putea si cauza?
Va multumesc!

andreic
06-10-2007, 15:00
Intoxicatie cu amoniac. Si ceilalti sufera sa stii. Nu ai facut ciclul azotului cum trebuie. Citeste pe forum cum se face.

Juwel
06-10-2007, 22:24
Si du-te la prietenul tau si multumeste-i de sfat.

Gurytza_ta
10-10-2007, 23:32
-acvariul functioneaza de o saptamana jumate ,cam asa,a fost ciclat 1 zi,m-a sfatuit un preten sa-i pun niste pastilute,de la SERA,peste stratul ceramic al filtrului.Daca era asta problema ma gandesc ca ar fi murit pana acum.


Ba tocmai asta e problema. amoniacul si nitritii si acumuleaza treptat, iar cand trece de o anumita limita, pestii mor. moartea pestilor se produce EXTREM de brusc, nu nitritii si amoniacul cresc EXTREM de brusc. au suportat saracii pesti cat au suportat, apoi.... ;new43 cam dupa 1-2 saptamani nivelul acestor substante atinge valori insuportabile pt pesti in cazul unui acvariu neciclat. cel mai bine e sa te duci sa-ti iei niste teste pt NH3/NH4 si NO2 (amoniac si nitriti) si sa faci niste masuratori. faptul ca acvariul tau a stat la "ciclat" o zi, e egal cu zero. cat despre acele pastilute, eu mi-am pierdut increderea in chimicale de mult. fa mici schimburi zilnice de apa, hraneste pestii mai putin decat de obicei si acvariul tau se va stabiliza treptat.
cat despre plante, trebuie plantate fara acel ghiveci, care e strict pt comercializare, direct in substrat. mai ales daca in acel ghiveci plantele au radacinile infasurate in vata minerala.

andreic
11-10-2007, 11:00
Citeste:
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5755 si
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5752

vali_pro
11-10-2007, 12:41
cat despre plante, trebuie plantate fara acel ghiveci, care e strict pt comercializare, direct in substrat. mai ales daca in acel ghiveci plantele au radacinile infasurate in vata minerala.

Deci e bine sa le scoti vata aceea de la radacina inainte sa le plantezi? pt ca odata cu scoaterea ei se rup si unele fire de radacina.

Gurytza_ta
11-10-2007, 12:46
cu putina atentie si rabdare nu se rup radacinile.

bakero
12-10-2007, 13:30
Va multumesc pt sugestii domnilor.Totusi,mi-a traznit prin cap o chestie.Poate au ramas fara oxigen.Deoarece,seara dadeam filtrul mai incet si oxigenarea era mica,iar platele,noaptea,luau si ele oxigen,pestii consumau mult,pt ca sunt multi...Ce sa zic.Am sa tin cont de parerile voastre.Azi ma duc la pet sa iau ce "trebe" sa fac testele.Va multumesc inc-odata

andreic
12-10-2007, 14:20
Nu a fost problema de lipsa oxigen la bazinul tau de 240l. Oxigenarea se face la suprafata de contact aer/apa prin agitarea de catre filtru a apei.
Raman la parerea mea ca este vorba de o intoxicatie cu amoniac si ai o mare sansa ca si ceilalti pesti sa fie compromisi, imi pare rau sa iti spun asta.

zfcristian
12-10-2007, 20:47
cel mai probabil din cauza nitratilor.
Si cine ti-a recomandat sa dai filtrul mai incet ? La Tetratec Ex1200 nu se recomanda micsorarea debitului din cei 2 robineti de deasupra filtrului . Daca te uiti atent o sa vezi ca pe ei scrie open / close si in niciun caz ca poti micsora debitul . ;new46
Cati carasi ai in cei 240 litri si ce dimensiuni au ?

andreic
12-10-2007, 22:13
Debitul se poate varia la oriice filtru extern. Acolo sunt niste robineti pe bila. Nu nitratii omoara, in orice caz nu asa repede. In schimb Amoniacul si amoniul o fac foarte repede.

zfcristian
14-10-2007, 19:10
Nu ne-ai mai spus ce s-a mai intamplat cu pestii tai !

bakero
16-10-2007, 12:38
Pesti sunt ok acum vad.Acum in acvariu sunt 7 carasei ai mei.Mai am cativa da sunt ai unui preten caruia i s-a spart acvariul.Sunt multi acum dar pe perioada scurta.In principiu in acvariu or sa fie max 8 carasei.Nu's foarte mari,cel mai mare are cu tot cu coada cam 8 cm.Cel mai mic...4-5 cm.
Plus vreo 5 sanitari,un pangassius,un guramisi 4 pomacea :lol: .N-am reusit inca sa fac teste la apa pt ca nu prea am avut timp,da' sper sa fiu mai liber weekend-ul viitor si sa ma ocum de acvariul asta putin.Oricum acum bagat 2 pietre si am luat o pompa tetratec,pt acvariu mai mic,dar merge,face treaba.A,care din voi stiu o solutie contra algelor.3-4 sanitari "ventuza" sunt o solutie?

auras
05-11-2007, 16:27
eu am doi plecostomus,nus dk am scris bine, intr-un acvariu de 160 de litri si nu am probleme cu algele(au in jur de 15 cm)

zfcristian
05-11-2007, 21:59
Am vazut k aveai si melci! Ce s-a intamplat cu ei?
Lor le cam plac algele"crude" !!! :mrgreen:

bakero
06-11-2007, 18:29
Melci sunt prezenti in numar de 8.2 mai mari,4 medii si,si,si...si 2 mici :grin:
Imi plac mult pomacea astia,intr-o seara cand am aprins lumina ,era unu care s-a aruncat de pe buturuga...caterinca mare. :bounce :bounce