PDA

View Full Version : Guppy, Ajutor.



nagyramo
04-10-2007, 10:09
Am un acvariu mare de 80l , unde tin in jur de 100 de pui guppy. Sunt inca mici doar de aproximativ o luna(cei mai mari au o luna). Ieri seara dupa vreo 2 ore dupa ce i-am hranit cu ce ii hranesc eu de obicei, m-am dus sa vad ce mai fac . Atrunci am observat ca oproximativ jumatate din ei erau morti. Cei mai mici dintre ei murisera toti. Mureu vazand cu ochi. Mancarea lor este la fel in fiecare zi, adica de 2 ori mancare uscata si odata (seara) mancare vie(pureci). Temperatura le era constanta de 24 grade, aerisitor au.
Oare de ce mi-au murit?
A am uitat sa spun ca ieri mi-au iesit si puiti de melc din icre. Sa fie acesta motivul?

savutzu
04-10-2007, 11:57
oare nu ai dat prea multa mancare ? totusi sunt ei multi, dar sunt puiuti de o luna care deabia se vad :). Tind sa cred ca au mancat prea mult si acesta este motivul.

Gurytza_ta
04-10-2007, 12:02
ai masurat parametri apei? sa nu fie vorba de vreo intoxicatie, ceva. sau dupa cum a zis colegul inaintea mea, le-ai dat prea mult de mancare.

dany_guppy
04-10-2007, 14:34
este posibil ca problema sa fie purecii (chiar daca sunt vii sau uscati). acum 2 zile am cumparat pliculete cu pureci uscati, am hranit toti guppy cu ei, insa dupa nici 5 minute in bazinul mic unde aveam vreo 30 de pui de o saptamana, am observat ca acestia se stranseserar cu totii la suprafata ca mai apoi sa ii vad cum incep sa inoate ciudat si in final sa ii vad cum mureau pe capete. am scos puii care se simteau mai bine , care inca nu muriserar si i-am mutat intr-un bazin gol (in care nu dadusem pureci uscati) . de atunci si pana azi puii salvati se simt in largul lor.
de atunci am renuntat la purecii uscati si nu am mai avut astfel de incidente.

nagyramo
05-10-2007, 12:53
Din aceeasi pureci am mai dat si altadata de mancare si nu au avut nimic.(ma refer ca de fiecare data am scos o cantitate pe care am decongelato si apoi le-am dat de mancare) Sunt pureci inghetati. Poate sa fie ca au mancat prea mult. Dar poate sa moara pentru ca manca prea mult?
Nu mananca doar cat le trebuie?
Atunci ce ma sfatuiti sa fac, ca sa nu mai patesc si altadata la fel.
Merci de sfaturi

Gaia
05-10-2007, 14:36
Hrana congelata poate sa contina diversi produsi organici de descompunere, care sunt toxici. Tu nu ai cum sa stii cat de veche e hrana respectiva si daca e 'expirata'.
In primele faze, cand inca nu iti poti da seama dupa miros si aspect ca ceva e in neregula, vor aparea fosfati si nitrit, adica exact ceea ce nu vrem in acvariu.
Ca sa inlaturi mare parte din aceste substante, hrana o dezgheti sub jet mic de apa, intr-o sita pentru artemia:
http://mikes-machine.mine.nu/EasyArtemia/EasyArtemia9.jpg
Nu stiu cat costa asa ceva in Romania si daca merita pretul, daca nu poti folosi o strecuratoare foarte deasa dar vezi sa fie inoxidabila pe bune, daca miroase a metal nu e buna.
Dupa ce ai clatit si in acelasi timp dezghetat hrana, o poti scurge de apa dupa care, daca pestii tai nu primesc si hrana vegetala si vie din cand in cand, poti adauga la 2 zile niste fishtamin si amesteci bine cu degetul sa se repartizeze uniform, altfel nu mananca.

Acelasi lucru se poate intampla si la hrana uscata 'no name', nu stii in ce stare era hrana aia inainte sa fie uscata, cine stie ce mortaciuni iei. La hrana uscata singura solutie este sa numai hrana de calitate si de la magazine cu vanzare mare, ca sa fii sigur ca nu sta in raft de un an.

Referitor la cantitate: nu, de multe ori pestii nu mananca doar cat le trebuie, unii mananca pana crapa dar m-as mira sa se fi intamplat asta cu pestii tai ca prea multi au murit.

Ar fi tare bine sa iei niste teste, sa verifici calitatea apei