PDA

View Full Version : Prefiltru DIY



zanga2
21-05-2011, 21:15
Desi nu este o necesitate si se poate face mult mai usor si mult mai ieftin (un burete tras peste sorb). M-am gandit totusi sa va arat ce prefiltru am adaugat la acvariu. "Instrumentul" a fost realizat dintr-un filtru de apa (potabila / sau pentru hidrofoare) de 7 inch, doi robineti, doua nipluri si doua stiuturi metalice pentru furtun. Cartusul filtrant ales a fost unul cu "sita" din nylon cu pori de 50 de microni. Pentru ca sita sa nu se colmateze prea repede m-am decis sa o imbrac in perlon. Sunt foarte multumit de functionarea lui, debitul canistrei a ramas nemodificat, iar impreuna cu skimmerul acum am scapat si de ulei si de particulele in suspensie. Mentenanta consta doar in clatirea cartusului de naylon si schimbarea peronului, lucru ce il fac cam odata pe luna, iar la filtrul extern nu prea mai am de ce sa umblu. Din pacate nu am poze cu montarea lui, ci una singura cu el deja pus in functiune.

http://i35.photobucket.com/albums/d190/Octavian_P/Acvariu/DSCF6137.jpg

razvan163
03-01-2012, 16:23
Cand se colmateaza nu este mai dificil de demontat tot ansamblul?
Il mai folosesti sau au intervenit ceva "probleme" ?

LittleCrab
03-01-2012, 17:39
Interesanta ideea...nu mi se pare greu de curatat, locul nu e imposibil de accesat la mentenanta...dar sa ne spui ce capacitate are acvariul, ce tii in el si daca se observa vre-o modificare de debit dupa montare sau pe durata lunii dintre curatari.

OffTopic: @razvan163 treci pe la Introducere.

zanga2
04-01-2012, 23:23
Acvariul are 60 de litri si este suprapopulat de un SAE urias (10-12 cm), 4 zebre, un ancistrus (~8 cm), 9 neoni, 3 Cory, 1 Black Moly.
Prefiltrul functioneaza si acum perfect, dar a suferit o usoara modificare. In loc de cartusul micron am montat o teava de plastic pe toata inaltimea recipietului, iar ca material filtrant folosesc doar perlon si cateva biobile. Deocamdata a ramas montat provizoriu in spatele filtrului, urmand sa fie plasat intr-un loc usor accesibil odata cu schimbarea mobilierului. Modificare asupa debitului se observa abia dupa aprox 2 saptamani si scade treaptat (poate functiona cam pana la o luna...depinde cat de mult si cu ce hranesc pestisorii). Filtrul l-am curatat/verificat o singura data de cand am pus prefiltrul (asta insemannd 05-2011). Singura problema pe care o mai am este colmatarea rapida a skimmerului si al coturilor de plastic + furtun (12/16mm) pana la intrarea in prefiltru.

ANDREI.B
05-01-2012, 01:14
cartus din ala cu panza din aia am folosit si eu. im maxim 4 zile debitul externelor se reducea la vreo 80%. am renuntat la cartusul ala si am revenit la prefiltrarea initiala, adica burete peste sorb. imi poti spune si mie ce teava ai folosit? eu unul nu am gasit o teava care sa fie potrivita pentru ce vreau. ori sa ramana blocata in carcasa filtrului si sa scot buretii de pe ea, ori sa intre in capacele cartusului (partea cu panza am scos-o ramanand sa gasesc o teava care sa fie cat mai fixa).

zanga2
06-01-2012, 17:04
Folosesc teava de plastic pentru apa rece, se gasete la raionul de instalatii in orice magazin de profil. Folosesc si un pic de bada de teflon pentru a intra usor fortat in capacul filtrului. Teava sprijina pe fundul filtrului, iar trecerea apei se face prin doua fante decupate..... dar pentru ca o poza face mai mult decat 1024 de cuvinte, am sa fac in seara asta cateva poze si va arat mai exact despre ce este vorba... tot trebuia sa schimb perlonul :)

razvan163
06-01-2012, 17:28
O poza ai la noua modificare?

florynel
06-01-2012, 17:42
a scris destul de clar ca o sa faca in seara asta cateva poze,
off topic:treceti locatia la profil.

zanga2
07-01-2012, 00:04
Am revenit cu pozele promise

zanga2
07-01-2012, 00:05
partea a doua

ANDREI.B
07-01-2012, 11:08
teava din aia am vrut sa folosesc si eu dar nu statea fixa in capacul ala albastru. e mai mica cu vreo 2mm. e o idee ce ai facut acolo, dar ceea ce vreau eu e altceva. adica sa scot "cartusul" la fel ca pe cele dedicate. singura solutie ar fi sa incalzesc teava sa ii fac un diametru mai mare. mai am o intrebare: corpul ala are ceva pentru aerisire? la mine au un capacel destul de mic pe care as vrea sa il inlocuiesc cu niste robineti sa nu mai stau de fiecare data cu surubelnita sa il strang si sa il desfac.

zanga2
08-01-2012, 10:06
Si eu am acel ventil de aerisire, dar nu il folosesc. La iesirea din prefiltru am montat un T sau mai bine zis un Y (ca sa nu influenteze prea mult debitul) iar din acea bifurcatie un furtun merge la filtrul extern, celalat (cam 1.5 metri) este folosit pentru ca scoate apa din acvariu direct in galeata, astfel se aeriseste si prefiltrul.

razvan163
08-01-2012, 10:32
Credeti ca merge la un Cristal Profi E1500 , cu acvariu de 300 L si cam 30 ciclide cacacioase? Cred ca trebuie sal curat zilnic...

zanga2
08-01-2012, 15:58
Nu prea ma pricep la ciclide, dar stiu ca intradevar au nevoie de o filtrare mai puternica. Exista filtre de apa potabila de 5", 7" si 10". Eu folosesc varianta de 7", poate unul de 10" ar merge, dar in loc de perlon cred ca ar fi mai bun ceva burete, altfel se va colmata rapid. Se poate se face totusi o inginerie cu un Y inainte si montate doua astfel de filtre in pararel astfel debitul de apa va fi balansat tot timpul prin filtrul mai putin colmatat....Eu vreau sa transplantez sistemul actual pe un viitor acvariu de ~200 litri, abia atunci va fi un test adevarat pentru el.

mitica68
10-05-2012, 20:41
Scuzati-mi ignoranta, care este rolul prefiltrului la un filtru extern?

pork
10-05-2012, 21:46
Retine mizeria grosiera, care neajungand in filtru va lungi perioada de functionare a filtrului pana la curatarea acestuia.

mitica68
10-05-2012, 22:41
Retine mizeria grosiera, care neajungand in filtru va lungi perioada de functionare a filtrului pana la curatarea acestuia.MUltumesc pt raspuns, stima.

mmaxalb
12-05-2012, 15:29
Nu prea ma pricep la ciclide, dar stiu ca intradevar au nevoie de o filtrare mai puternica. Exista filtre de apa potabila de 5", 7" si 10". Eu folosesc varianta de 7", poate unul de 10" ar merge, dar in loc de perlon cred ca ar fi mai bun ceva burete, altfel se va colmata rapid. Se poate se face totusi o inginerie cu un Y inainte si montate doua astfel de filtre in pararel astfel debitul de apa va fi balansat tot timpul prin filtrul mai putin colmatat....Eu vreau sa transplantez sistemul actual pe un viitor acvariu de ~200 litri, abia atunci va fi un test adevarat pentru el.
la mine functioneaza de 3 ani , ireprosabil , solosesc bureti ca material filtrant ,prefiltru in curat lunar iar filtru la 6 luni , 160l