PDA

View Full Version : Dece se infunda filtru?



filip_m
21-05-2011, 09:07
Am un acvariu de 60 litrii si un filtru EHEIM 2401 care a fost cumparat cu tot cu acvasiu, acesta se infunda foarte repede. Eu il folosesc cu furtunelul acela sa dea si aer si dupa o saptamana dupa ce il curat iar nu mai are presiune si trebui sa il spal. De spalat il spal cu apa din acvariu. Pe buretele mare se pune o mazga groasa si atunci nu mai are presiune .Am primit de la cineva niste inele ceramice ce ziceti pot sa le pun in locul buretelui mare de la filtru?

Dan Hîncea
21-05-2011, 09:16
filtru ca e cam micut pentru cei 60 de litri ai acvariului tau. asta din ce-am citit eu specificatii.
s-ar putea sa ai prea multi locuitori (nu stiu - nu ai specificat) si/sau s-ar putea sa dai prea multa mancare



later edit

am citit si postarile tale anterioare. cred ca ai o suprapopulare. multa mancare => multa mizerie !
ia filtrul ala extern pune-l sa functioneze in paralel, si lasa acvariul sa se invechiasca. nu mai forta nimic cu chimicale si sau alte substante
citeste cu rabdare asta (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5651-Setarea-si-intretinerea-unui-bazin-de-apa-dulce)
si ai sa-ti dai seama cam ce ai gresit si ce ai de facut

bafta

filip_m
21-05-2011, 09:29
mancare le dau ca in 20 min nu mai ramane mimic.
In ceea ce priveste populatia intradevar este cam suprapopulat am 19 locuitori
Cum sunt inelele acelea ceramice? Pot ca inlocuiesc buretele mare cu ele?

Dan Hîncea
21-05-2011, 09:36
vei rezolva problema numai pe jumate! adica filtrul nu se va mai colmata dar nici nu va fi eficient in bazinul tau. inelele ceramice au rol in filtrele externe de prefiltrare mecanica si se pun inaintea tuturor buretilor ( in sensul de circulatie al apei).
mult prea multi pesti!!!!



Selectia pestilor – inainte de a achizitiona pestii, asigurati-va ca le puteti indeplini necesitatile, iar acestea concorda cu cele ale plantelor dorite. De asemenea, verificati compatibiliatea intre specii. Acest tabel ar putea sa va fie de folos: http://www.funfishtank.com/wp-conten...rt-for-you.jpg . Un bazin chiar si stabilizat nu poate contine un numar nelimitat de pesti. Numarul maxim de pesti pe care ii poate gazdui un acvariu se poate calcula in functie de lungimea pe care o au pestii respectivi la maturitate. In general se practica regula: 1cm de peste la 1 litru de apa. Personal prefer alta regula in care calculul se face in felul urmator:
1. Pesti pana la 5 cm - 1,5 litri de apa/cm de lungime (ex.: un neon de 4 cm are nevoie de 1,5x4=6 litri);
2. Pesti de 5 - 9 cm - 2 litri de apa/cm de lungime (ex.: un xipho de 6 cm are nevoie de 2x6=12 litri);
3. Pesti de 9 - 13 cm - 3 litri de apa/cm de lungime (ex.: un ancistrus de 10 cm are nevoie de 3x10=30 de litri);
4. Pesti peste 14 cm - 4 litri de apa/cm de lungime (ex.: un astronotus de 35 cm are nevoie de 4x35=140 de litri