PDA

View Full Version : decor pt anabantidae

geor
11-05-2006, 13:56
mi-am facut un acvariu mai mare (110l)si vreau sa cresc numai betta si gurami....si nu stiu cum sa-l ornez ca sa fie si bine pt ei sa fie si frumos ...poate imi da cineva o idee si mie

yonutz
11-05-2006, 14:51
Din cate stiu eu betanii nu prea sunt combatibili cu guramii...

erik
11-05-2006, 15:18
Yonutz are perfecta dreptate .Eu am facut un mic test tinand 2 betta si 2 gourami in acelasi acvariu.Bettani stateau doar printre plante nici la mancare nu ieseau.Betta nu sunt compatibili cu gourami insa poti sa ii ti linistit cu scalari.

yonutz
11-05-2006, 15:37
Deci: iti dorim sa cresti gurami si betani DAR IN BAZINE SEPARATE !!! :lol: :lol: :lol:

Johnny
11-05-2006, 16:36
Acvariul pentru gurami trebuie sa fie bine plantat si cu locuri unde sa se ascunda.Poti pune si cateva buturugi acoperite de jawa moss.O sa le placa. ;)

erik
11-05-2006, 20:26
Sfatul meu este sa iti iei pe langa gourami (daca te hotaresti sa cresti gourami) si vreo 6 neoni deoarece sunt compatibili cu gourami.Scalari la fel sunt compatibili insa amandoua specii ajung la dimensiuni mari la maturitate si o perche de gourami si una de scalari intr-un acvariu de 100 l bine plantat nu prea poti tine din cauza lipsei de spatiu.Mai gandestete inainte de a face alegerea betta sau gourami(eu as alege betta) :lol: :lol: :lol:

geor
12-05-2006, 14:32
pai am uitat sa precizez ca prima optiune sunt bettanii...dar fiind un fel de rude am crezut ca sunt compatibili si nu mi-am facut probleme in privinta asta.Acum ce sa fac tin in loc de gurami scalari....si acvariul meu nu stiu exact inca cat are ca abia l-am facut il mai las sa se usuce,dar are 101 cm lungime/34,5 latime si 34 inaltime...inca nu l-am probat dar sper sa nu am probleme mi-e cam frica cu geamul ca e de 5 sau 6 parca.poate ma mai ajutati si voi cum sa-l fac.Merci oricum...:))

erik
12-05-2006, 17:06
Dupa calculele mele acvariul tau are in jur de 120 de litri deci ai putea tine cam 6 pesti de dimensiuni maricele adica 2 bettani si vreo 4 scalari pe langa acestia si un mic banculetz de neoni cam 5 insa este maximul.Nu supra popula acvariul deoarece placerea in acvaristica nu este numai acei pesti ci si aspectul , ect ect.Pe curand si bafta.

P.S sa ii faci ciclarea inainte.

Johnny
12-05-2006, 20:09
Din pacate bettanii nu sunt compatibil nici cu scalarii , poate sa le cumperi un recipient din plastic special pentru ei ,se gaseste la pet-shopuri , se tine in acvariul mare , numai ca mi se pare totusi cam micutz.

erik
12-05-2006, 22:56
Johnny pot sa iti dau exemple sper ca nu te vei supara.Eu am intr-un acvariu scalari si betta si se inteleg de minune .Al 2-lea exemplu este una dintre pozele lui DrHyperLaur (cred) in care betta mananaca impreuna cu scalari.Eu nu cred ca nu sunt compatibili.Cutitutele mici pentru betta sunt folosite in privinta masculilor daca sunt mai multi masculi intr-un acvariu sau in perioada imperecherii.Nu sunt folosite pentru o perioada indelungata deoarece muschi unui bettan se atrofiaza.

P.S Scuze ca te-am contrazis insa daca nu crezi fa un test punanad 2 betta si 2 scalari impreuna intr-un recipient mic pentru a vedea.

yonutz
13-05-2006, 09:26
Scalarii pot deveni combatibili cu beta ... dar in spatiile mari si bine, bine plantate ... amandoi sunt pesti semiteritoriali ...

Araldq
13-05-2006, 11:58
De ce nu sunt compatibili betta cu gurami?
Nici una dintre specii nu prea are nimic de impartit cu cealalta, sunt din familii apropiate, cam de prin aceeasi regiune geografica...intr-un acvariu cat ma ibine plantat (dar si cu loc de innot) ar trebui sa o duca excelent.
Spunea cineva ca avea betta s istatea mai mult printre plante..pai deh..asta e comportament normal.
Eventual in loc de gurami (cam mari pt acvariul tau) ai putea sa incerci cu colisa , sau cu leeri (sunt mai pasnici).

Cat despre partea cu scalari-betta...pana fac scalarii pereche sunt compatibili cam cu orice care nu ii mananca, nu reprezinta mancare pentru ei, sua nu au cerinte total diferite in ceea ce priveste temperatura si calitatea apei. Din momentul in care se formeaza o pereche, scalarii nu mai sunt compatibili nici macar cu Cory.

erik
13-05-2006, 15:33
Daca nu crezi ca nu sunt combatibili gourami cu betta incearca sa ii pui intr-un acvarius separat sa vezi reactiile.Eu am acvariu bine plantat si cu loc pentru innotat si bettani stateau doar intre plante .Incearca sa vezi.

Araldq
13-05-2006, 17:08
Eu am..si am de cativa ani buni, si nu aceleasi exemplare..si sincer..nu am absolut nici un fel de probleme.
Treaba cu betta ca stua printre plante, la suprafata, si mia mult nemiscati..aia face parte din comportamentul lor.
Acum..trebuie facuta o statistica pentur a ne putea pronunta..poate ca ce e la mine e o exceptie, poate ce ai observat tu e o exceptie...dar repet..cu mai multe exemlare nu am avut nici un fel de probleme.

geor
13-05-2006, 18:01
si daca cresc de mici impreuna nu se pot obisnui sau macar ignora unii pe altii?...sic si e.:))....inca nu e gata acvariul in intregime mai am de cumparat la el si de ciclat ,mai am timp sa ma hotarasc ce o sa tin in el....cat despre leeri si celalalt,nu stiu cum arata(nu ii stiu dupa nume care sunt)....ca sa nu va mai zic ca am vazut cateva natii de pesti de care m-am indragostit(ramirez si oscar)....bine ca despre oscar ce sa zic...sunt ucigasi simpatici

Araldq
13-05-2006, 20:48
Colisa (http://images.google.com/images?client=opera&rls=en&q=colisa&sourceid=opera&oe=UTF-8&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi)

Leeri (http://images.google.com/images?client=opera&rls=en&q=leeri&sourceid=opera&oe=UTF-8&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi)

Ramirezi sunt niste pesti ceva mai pretentiosi la calitatea apei (pe alocuri chiar mai pretentiosi decat discusii...(uneori sunt folositi pe post de indicatori ai calitatii apei in care sunt crescuti discusi pentur ca simptomele in cazul unor parametrii aiurea apar mai repede la ramirezi)) asa ca nu iti recomand sa incerci, cel putin nu momentan.

Radu
14-05-2006, 15:49
Eu consider (mai ales din propria experienta) ca Guramii o duc foarte bine si cu Betta si cu Scalarii cu toate ca nu exista o compatibilitate absoluta intre primii doi si Scalari (si toate cele trei specii sunt considerate semi agresive desi eu consider ca Betta sunt un pic mai inofensivi si de obicei ei sunt cei care si-o iau si nu cei care impart). Cel mai bine ar fi sa incerci si sa vezi cum va functiona la tine treaba asta din moment ce la fiecare treaba merge altfel si sa vezi ce e mai bine pentru tine si pestisorii tai.
In privinta decorului cred ca la Belontidae le e numai buna o planta stufoasa de suprafata (eu am Hydrocotile d-aia cu frunze aproape rotunde si dorm Betta pe ele ca intr-un pat matrimonial). Si cred ca ar merge si niste plante ca Ludwigia rosie si niste Bacopa (mai multe plantate impreuna pentru ca par mai dese si pestii se pot ascunde sau juca mai usor prin ele si pentru ca Bacopa batrana are tendinta de a-si pierde frunzele cele mai de jos si ar arata destul de inestetic in viitor) si cred ca ar fi bun un Echinodorus Bleheri din cauza masivitatii lui. Toate plantele mentionate sunt usor de intretinut si nu au cerinte peste medie (un pic mai multa lumina n-ar strica la Ludw. si Bleheri). Am uitat de Anubias, o planta pe care o recomand la toti acvaristii (eu am Nana dar merge foarte bine si alte Barteri).
Mult noroc!

geor
15-05-2006, 11:17
Merci mult pt recomandare in ceea ce privetste plantele...dar ornamente (scoici,melci....casute,buturugi...etc),nu au nevoie sau nu le folosesc...oricum macar pentru sanitari ...ca am de gand sa iau si vreo 4 ancistrusi si 2-3 sypodontis

geor
15-05-2006, 11:18
Apropo,poate ma se implica cineva si cu alte idei in subiectul asta....ca nu strica mai multe idei...:))

erik
15-05-2006, 22:34
Eu am..si am de cativa ani buni, si nu aceleasi exemplare..si sincer..nu am absolut nici un fel de probleme.
Treaba cu betta ca stua printre plante, la suprafata, si mia mult nemiscati..aia face parte din comportamentul lor.
Acum..trebuie facuta o statistica pentur a ne putea pronunta..poate ca ce e la mine e o exceptie, poate ce ai observat tu e o exceptie...dar repet..cu mai multe exemlare nu am avut nici un fel de probleme.
Tu crezi ca ala e comportamentul lor este acela de a sta doar prin frunze? :?: Eu ii am doar cu scalarii si zburda prin tot acvariul fara a avea probleme insa cu vechii guramii stateau exact cum ai zis tu doar prin frunze.

Araldq
16-05-2006, 00:51
De ce este acceptat atunci ca pot fi tinuti in acvarii mici? Nu tocmai comportamentului lor (sunt mai statici). Da stiu, masculul ce il am acum are obiceiul s ase plimbe mult prin acvariu, si am si gurami..deci..probabil tine si de fiecare exemplar in parte.

sorel
16-05-2006, 10:29
Al meu statea cam 80% din timp tolanit prin plante la suprafata.
Araldq, tu il stii pe masculul meu. Folosesc timpul trecut pentru ca ieri a murit , de batranete cred eu, pentru ca avea mai mult de 2 ani si nu suferea de nimic. Manca bine, se plimba cand si cand prin acvariu si apoi se culca prin plante.
A lasat vreo 20 de pui in urma lui. ;)

erik
16-05-2006, 14:01
Din pacate s-a dus.Eu acum sunt preocupat cu scalarii care mi-au depus si sunt disperat ca nu stiu ce sa fac.

Araldq
16-05-2006, 14:33
Sa astepti sa innoate, si eventual cu 1 zi inainte sa isi ia zborul sa pui niste oua de artemia la eclozat (cu temp maricica in apa ca sa eclozeze pana a 2-a zi)
@Sorel..sigur de batranete..imi pare rau..chair era un mascul frumos, bine ca sunt pui :)

erik
16-05-2006, 14:48
E vreo problema ca mi-au depus intr-un acvariu cu mai multi pesti dupa care am scos pestii?Daca ar trebui sa scot icrele spuneti-mi cu ce si dupa cat timp eclozeaza.Am vazut si eu masculul tau de betta era superb .

Araldq
16-05-2006, 17:09
Pai s-ar putea ca de data asta sa nu iasa (sa manance icrele sau cine stie), sau la fel de bine s-ar putea sa iasa.
Ideea e ca daca nu ies, in aproximativ 1 saptamana, maxim 2 depun iar. Pana atunci sa faci in asa fel incat sa fie singuri in acvariu, si important: sa elimini cel putin 99,9% din melci. Acvariul in care sunt pesti ce depun icre nu e bine sa aibe si melci pe acolo.

erik
16-05-2006, 18:16
Melci nu am .Decat 2 dinaia mici .Icrele nu sunt mancate de ei si le pazesc cu indarjire .In acvariu am lasat doar inca 2 cory in rest am scos totul afara si am patit-o.Din graba am pus in acelasi acvariu 2 betta masculi fara a-mi da seaman.Pe cand am ajuns in camera avea unul dintre ei jumatate de coada rupta , sfasita insa am auzit ca se regenereaza la loc.Nu are rani deloc si acesta este un semn bun.Singurul lucru pe care l-am mai observat sunt niste bucati de codite.Acum nu ma sunt agresivi unul cu altul , chiar pasnici fiindca i-am separat cu un geam si stau unul pe o parte si celalat pe cealalta fara a incerca sa se bata sau sa isi umfle branhile.Temperatura am ridicat-o din acvariul cu scalari.

Pe curand.

Araldq
16-05-2006, 20:03
rau ai facut cu temperatura. Eu am scos foarte bine si la 24 de grade. Daca era mai mare de la inceput..ok..dar e de preferat sa nu faci modificari dupa ce au fost depuse. (la fel de bine s-ar putea sa nu pateasca nimic..presupun ca nu ai ridicat cu mai mult de 1-2 grade).

erik
16-05-2006, 22:13
Nu am ridicat cu mai mult de 1 grad(sper ) acum sunt cam 25-26 de grade .Cam in cat timp ies din icre sa stiu pe cand sa aduc artemia.?

Araldq
17-05-2006, 01:52
cam 2 zile
si apoi din cate tin minte cam inca vreo 3 pana inoata
Ai mai putea sa le dai, daca nu ai artemia sera Micron (mie mi s-a parut buna).
Daca tem ar fi mai mare, procesele ar avea loc mai repede (de ordinul ore..chair si 12 ore), ceea ce nu e chair indicat (imunitate scazuta..etc )

erik
17-05-2006, 14:54
Cand am ajuns acasa de la scoala am studiat ouale de peste si am observat ca unele dintre ele s-au albit.Este normal acest lucru? :roll:

Araldq
17-05-2006, 15:23
Da. Ideea e ca procentul de oua albite sa fie cat mai mic. De obicei parintii le cam mananca pe acealea.

erik
17-05-2006, 21:56
Mai mult de 10 nu s-au albit , iar parintii nu le-au mancat.Nu am umblat la ele si nici nu am de gand.

Radu
21-05-2006, 19:16
Pentru Ancistrus este suficient o mangrova din care sa pape (da, da extrag niste substante care le sunt foarte folositoare) dar ei n-o sa aiba nevoie de ascunzatori (initial sunt cam timizi dar dupa ce se obisnuiesc cu acvariul o sa ii vezi tot timpul prin el chiar si cu cea mai puternica lumina). In schimb cu Synodontys este alta poveste. In primul rand trebuia sa spui specia (ca sunt enorrrrrrrmmmmmm de multi. Eu am 2 Brichardi cam pana in 10 cm (ajung pe la 16) si 1 Decorus de vreo 12 (ajunge la 30). Ambii pestii sunt RELATIV agresivi in sensul ca pot fi destul de teritoriali mai ales daca vreun peste mai prostanac intra din greseala in ascunzatoarea lor ar putea fi muscat (in mediul nativ acesti pesti stau de obicei cu ciclide - africane, desigur - si ca atare, pentru protectie, vin dotati din standard cu dintisori - nu toate speciile si nu sunt dinti de rechin dar oricum...). Daca acvariul tau e aerisit si n-ai multi catfish care sa iti ocupe suprafata inf a acvariului si Synodonys-ul nu creste mai mult de 15-18 cm, totul ar trebui sa fie in regula (daca ai, inca o data ascunzatoare - cel putin la mine nu prea ies decat pe intuneric si la ora mesei si ... cand se mai apropie peste limita un alt peste). Eu am patit-o cu un Pangasius care muscat de Decorus (cred) fiind a sfarsit tare repede.
Risca pentru ca sunt niste pesti tare smecheri. Eu ma mandresc cu Decorusul meu care, cred eu, este nascut pe pamant (sau apa mai bine zis) african (Zair, probabil vreun afluent al Congo) si este o splendoare de peste - din cate stiu eu nu se reproduce nici prin injectii cu hormoni si de aia zic ca ....
In concluzie, eu mi-as lua. Sper ca nu te-am speriat prea rau Mult noroc!