PDA

View Full Version : Fenomen la carasi. Astept rezolvare !

Catalin41DTS
19-04-2011, 11:40
Salutare

Vreau sa povestesc despre un fenomen care mi se intampla mie de ceva vreme la carasii mei.
Carasi din varietatea Ryukin Red, Red & White, Moor Red se intorc cu burta la neon, mor de oftica ...este clar o pierdere a echilibrului, dupa un timp isi revin, dar aceleasi exemplare dupa un timp recidiveaza.
Ma am un Oranda red care nu mai poate sa coboare la fundul acvariului, il scoate apa la suprafata (fizica pura, forta arhimedica, stiti voi ...).
Pestii sunt exemplare mature, au cam 1 an si 3, 4 luni la mine, au peste 9-10 cm numai corpul....
Ii hranesc cu hrana vie (rame) si hrana granule (Aqua Garant, Troco Prim) de 3 ori pe zi (recunosc am cam exagerat cu mancarea).

Intrebarea mea este .... Care este remediul, metoda, medicamentul .....sau in ultimul caz, spuneti-mi daca se mai poate face ceva.

Cu stima,
Catalin

manu
19-04-2011, 12:38
pe vremea cand cresteam carasi nu am patit asa ceva, dar auzeam la altii ca, daca mananca mult, mai inghit aer si trebe scos..
una din metode e sa-i scoti pe rand afara si sa-i masezi usor si cu grija a.i. sa iasa aerul..
nu le mai da multa mancare, max 1 pe zi.
mai ferbele boabe de mazare si da-le de 2-3 ori pe sapta fara coaje si nu mult!
succesuri!

tdi.2006
19-04-2011, 14:48
Mazarea fiarta decorticata face minuni in cazul tau, iti spun asta din experienta.
Si daca nu ma insel caraseii tai sunt din import adusi nu sunt "made in Romania"

tdr65pnt
19-04-2011, 14:57
Postul negru cel putin 2 zile este cea mai buna solutie . Faptul ca sunt din import nu are nici o importanta .

rzv
20-04-2011, 01:11
Problema ta poate avea doua cauze:
1. Au inghitit aer, daca le dai mancare care pluteste la suprafata.
2. O afectiune la vezica inotatoare, foarte des intalnita la carasi.
In orice caz, ce poti face in aceasta situatie :
- sa-l masezi usor pe burta dau sa-l arunci usor pe o farfurie (in acvariu bineinteles :)).
- mazare fiarta si decorticata si mancare mai putina.

Tatanka
22-04-2011, 17:44
Hrana bogata in materie animala poate provoca si indigestii/balonari, ceea ce cred ca afecteaza capacitatea vezicii inotatoare de a mentine pozitia corecta a pestelui in apa. Asta, pe langa cele enumerate de colegi- post negru cateva zile si adaos vegetal serios in hrana.

parpa_tupac
18-08-2011, 12:12
Catalin, mazare decorticata, fiarta si fulgi cu continut mic de proteina este solutia la problema ta.
Neaparat mai putina hrana!Maxim de 2 ori pe zi cat mananca in 2 minute.
Nu te lasa inselat de faptul ca "par sa ceara grana permanent"