PDA

View Full Version : Firisoare rosi pe coada si pe aripioare la un caras



maryan23m
08-05-2006, 19:24
Initial ia aparut la baza unei aripioare o pata rosie incateva zile ea sa extins si la celelalte aripioare am urmat un tratament cu baktopur direct dar nu prea am vz nici un rezultat cineva de pe forum mi-a zis sa ii pun sare in apa ce sa zic petele au cam disparut dar are pe coada si aripioare niste firisoare rosi iar corpul lui are un aspect albicios.

yonutz
08-05-2006, 19:30
Ridica si putin temperatura ...

erik
08-05-2006, 22:40
Ai adus plante , melci pesti din balti sau ai introdus noi melci in acvariul tau?Aceasta boala ar putea fi provocata din cauza unor organisme unicelulare pe care le-ai adus odata cu melci , ect.Daca acest lucru s-a intamplat atunci scoate cele aduse noi din acvariu si introdu-le intr-o carantina (daca este vb despre pesti noi) daca nu atunci ai putea sa arunci melcii sau plantele.

Johnny
09-05-2006, 02:02
Baga iar bactopur direct ca altfel cred k il pierzi.. :cry:

yonutz
09-05-2006, 08:56
jonny... ptr incepatori: lasa-i cu sare, albastru de metil si cu temperaturi inalte ... Ca daca folosesc altceva cine stie ce o sa se intample ... :lol:

nike
09-06-2006, 14:01
Daca ridica temperatura, am iteles ca stratul de mucus protector al pestilor se dizolva si apa capata un aspect paclos ?! Pierderea acestui strat nu afecteaza pestii ?

sweet_cherry
27-06-2006, 15:15
Firisoarele rosii de pe aripioare apar, fie din cauza faptului ca apa este prea rece si cu multe bule de aer, fie ca apa este mult prea dura. De asemenea, pot fi vinovate Capepodele (ciclopii, etc. daca i-ai hranit cu asa ceva), pestii rapitori (daca ai asa ceva in acvariul in care tii carasii) sau parazitii. Daca firisoarele nu dispar de la sine, s-ar putea sa fie vb de Ichtyiophtirius (daca pe langa firisoare mai sunt si puncte albe de marimea grisului, pe aripioare si pe corp), costiaza sau Gyrodactylus. Boala apare mai ales la tineret. Ridica temperatura la 28-29 C, cu o buna aerisire si schimbari mai dese de apa (nu schimba apa in totalitate ci doar o parte din ea).

verso
27-06-2006, 17:18
Cum sa ridice temperatura la 28-29 grade cand carasul prefera apa un pic mai rece. Se ridica temperatura doar cu putine grade. Daca are temperatura de 18-20 cum este recomandata la caras nu iti dai seama ce soc sufera daca i-o ridica cu 8-10 grade?

sweet_cherry
27-06-2006, 17:44
Temperatura se ridica treptat, nu brusc si caraseii nu vor avea de suferit. Apoi, la caldurile astea, cred ca are deja 29C in acvariu. Uite, daca nu ma credeti, vedeti "Acvaristica practica" de Mircea Oprea, pag.129.

verso
27-06-2006, 17:49
Si eu stiam acelasi lucru ca nike. Carasul este foarte sensibil la temperaturi ridicate si li se dizolva stratul protector de mucus. Poate ar trebui ca cineva mai mare decat un ou sa ne dea raspunsul la asta. Sa ne lamurim si noi..

nike
21-07-2006, 12:41
Revin la subiect !
Intre timp am dat si eu peste aceeasi problema la carasii aurii.
I-am transferat intr-un acvariu de carantina si am ridicat treptat temperatura la 30 grade. Apoi i-am tratat cu sera bactopur si am pus si putina sare in apa. Intradevar de la ridicarea temperaturii apa a capatat un aspect paclos, semn ca stratul protector al carasilor se dizolva, dar totusi acest strat este de protectie impotriva diferentelor de temperatura, ori noi ii tinem la temperatura constanta, deci pierderea acestui strat nu ar trebui sa-i afecteze si apoi dupa ce se fac bine si se revine la temperatura normala acest strat se reface. Lucru care s-a si intamplat, am reusit, i-am facut bine si acum sunt refacuti total ba chiar au crescut si s-au facut mai mari ! :P