PDA

View Full Version : Am o problema cu 2 carasi



maryan23m
06-05-2006, 23:15
:cry: am un acvariu numai cu carasi cu 2 dintre ei am o problema boala "carasilor plutitori" am incercat cu mazare fiarta dar isi revin pe moment la urmatoarea masa sunt din nou cu burta in sus poate e si de la mancare sau de la filtru am auzit ca poate fi o problema bulele foarte mici aveti idee ce mancare ar fi buna deocamdata le dau "Sera goldy color si Tetra fin styks"sa fie o solutie Sera goldy royal sau sa nu mai folosesc aerul de la filtru??Si inca ceva la unu dintre ei ia aparut la baza inotatoarelor niste pete rosii sunt la a 10 zi de tratament cu baktopur direct dar nu sia revenit prea mult cyprinopur n-am gasit am auzit ca ala e bun apropo stiti
la care magazin din buc. gasesc tot ce am nevoie??
Acvariul il am de 100 l si un neon de 8 w tmp. o tin la 25,5 grade,mancare le dau cam de 4-5 ori pe zi dar o termina in mai putin de 1 minut

erik
06-05-2006, 23:28
S-a mai discutat pe acest forum despre aceste lucruri insa repet.

1.Da mai multe indicati despre lumina ,acvariu , hranire ect ect.
2.Plutirea carasilor se gaseste la aproape orice crescator de carasei.Cea mai buna solutie ar fi sa ii separi si sa ii hranesti cu mazare in continuare.Acest lucru ar trebui sa il faci timp de 2 saptamani sau pana la ameliorare.Boala nu este o boala propriu zisa este un surplus de aer in vezica innotatoare care il tine la suprafata.In acvariu in care ii vei separa sa nu bagi filtru sau pompa(daca rezista).In cazul in care acest lucru nu ajuta la ameliorare atunci incearca sa ii scoti din acvariu si sa ii masezi USOR pe burta fara ai apasa foarte tare.Acest lucru nu este foarte indicat deoarece in multe situatii se poate rani pestele.

Adune mai multe detalii si iti vom raspunde mai detaliat.Pe curand si succes.

P.S sa ne aduci informatii despre amelioarare sau nu.

maryan23m
07-05-2006, 00:02
Tinand unul dintre ei intr-un acvariu seperat si dandui aceeasi mancare isi revine in 2 zile complet dar bagandu-l inapoi in acvariu revine ca la inceput "merci mult pentru ajutor"

lupul-sur
07-05-2006, 10:41
Dosarele x intradevar se pare ca este o problema de acvariu si nu imi dau seama care. Incearca sa le micsorezi portia de hrana.

yonutz
07-05-2006, 11:48
:cry: am un acvariu numai cu carasi cu 2 dintre ei am o problema boala "carasilor plutitori" am incercat cu mazare fiarta dar isi revin pe moment la urmatoarea masa sunt din nou cu burta in sus poate e si de la mancare sau de la filtru am auzit ca poate fi o problema bulele foarte mici aveti idee ce mancare ar fi buna deocamdata le dau "Sera goldy color si Tetra fin styks"sa fie o solutie Sera goldy royal sau sa nu mai folosesc aerul de la filtru??Si inca ceva la unu dintre ei ia aparut la baza inotatoarelor niste pete rosii sunt la a 10 zi de tratament cu baktopur direct dar nu sia revenit prea mult cyprinopur n-am gasit am auzit ca ala e bun apropo stiti
la care magazin din buc. gasesc tot ce am nevoie??
Acvariul il am de 100 l si un neon de 8 w tmp. o tin la 25,5 grade,mancare le dau cam de 4-5 ori pe zi dar o termina in mai putin de 1 minut

Mancare de 4-5 ori pe zi; hmmm ... Ce faci nene vrei sa ii halesti la craciun .?...Maxim de doua ori ... cantitati mici de hrana si diversificata (4-5 feluri)
Magazin complet de medicamente si hrana (zoo+ in cora) ... parerea mea

erik
07-05-2006, 15:02
Daca ii bagi inapoi in acvariu si revin la suprafata inseamna ca e mare diferenta de oxigen in apa.Incearca sa ii ti in acvariu separat 2 zile dupa care sa opresti o zi oxigenarea din acvariul mare.Pui carasii inapoi dupa care maresti treptat oxigenarea apei .Sper sa fiu destul de inteles.;)

yonutz
07-05-2006, 19:57
Daca ii bagi inapoi in acvariu si revin la suprafata inseamna ca e mare diferenta de oxigen in apa.Incearca sa ii ti in acvariu separat 2 zile dupa care sa opresti o zi oxigenarea din acvariul mare.Pui carasii inapoi dupa care maresti treptat oxigenarea apei .Sper sa fiu destul de inteles.;)

...mare diferenta de oxigen fata de cine? sau fata de ce? Eu unul nu am inteles nimic din mesajul tau ... :roll:

maryan23m
07-05-2006, 20:38
Sunt la a 2 zi de cand le dau mazare congelata si am lasat filtru sa mearga fara sa mai bage aer unu dintre ei sia revenit cam 80% si celalalt 50% va multumesc pentru ajutor ;)

erik
07-05-2006, 21:27
Cand am pus ultimul post m-am referit la diferenta de oxigen in apa dintre acvariul in care a fost pestele care era ''bolnav'' si acvariul in care il pune inapoi in comun cu ceilalti pesti.