PDA

View Full Version : Compatibilitate balast si neoane



Palmeri
27-03-2011, 12:17
Va salut. Doresc sa achizitionez un balast electronic Philips 2x54W. As vrea sa stiu daca pot pune pe el doua tuburi T5 de 39W fara ca vreuna din componente sa aiba de suferit. Multumesc.
Imi cer scuze daca s-a mai pus problema asta pe forum si am deschis alt thread, dar eu nu am gasit nimic.

donpisote
30-04-2011, 07:21
Mi se pare cam mare diferenta intre 39w si 54 w. De ce nu iti cumperi 2x 39w osram si ai rezolvat treaba corect ? Faci comanda la MARBO si ai scapat de grija.

mbaias2000
30-04-2011, 07:50
Daca este intradevar vorba de un balast electronic Philips 2x54W veritabil, poti sa pui tuburi de pana la 54W.
Din experienta proprie pe care o am cu balasturi, pot sa iti spun ca merge chiar si pana la 58W.
In momentul de fata eu folosesc la neon de 18W balast de 16W tot Philips si un balast Vito de 15W la un neon de 18W. Acestea mi-au fost la indemana si merg deja de mai bine de 8 luni de zile. Am folosit aproape 2 ani de zile balast electronic de 15W la neon de 9W. Asadar poti sa le pui linistit.
Succes.

andreic
30-04-2011, 10:50
Scurtezi vita tuburilor destul de mult folosind un balast mai mare. Invers, tuburile nu se aprind cum trebuie.

mbaias2000
30-04-2011, 16:00
Ai dreptate in legatura cu balasturile electromagnetice. La cele electronice precum Osram sau Philips lucrurile stau altfel iar tuburile se aprind bine. Pe de alta parte stim cu totii ca un tub folosit in acvaristica trebuie schimbat mult mai repede. Deci durata de viata nu cred ca reprezinta o problema.
Mult succes in continuare.

bigdaddy
30-04-2011, 16:07
Ai dreptate in legatura cu balasturile electromagnetice. La cele electronice precum Osram sau Philips lucrurile stau altfel iar tuburile se aprind bine. Pe de alta parte stim cu totii ca un tub folosit in acvaristica trebuie schimbat mult mai repede. Deci durata de viata nu cred ca reprezinta o problema.
Mult succes in continuare.
Crezi oare ca o firma serioasa ca philips adauga niste inscrisuri pe balasturi doar de ochi lumii? Sunt sigur ca fac teste serioase inainte de a scoate produsul pe piata si daca scrie 54 pai apoi cu tub de 54 va da cel mai bun randament...

andreic
30-04-2011, 16:26
Conteaza daca trebuie sa schimbi tubul la 6 luni sau mai putin, dar, in fine faceti cum doriti.