PDA

View Full Version : moarte ancistrus



cristi_ionescu_79
05-05-2006, 10:09
intr-un acvariu de 30 de litri aveam o pereche adolescenta de ancistrusi. aseara masculul a inceput sa innoate haotic, preponderent la suprafata acvariului, iar cand se oprea pe un perete de sticla era inert (practic puteam sa-l ating/prind cu mana). cand era in starea asta am observat ca nu prea respira si de vreo doua/trei ori a scos o bula de aer. dupa cateva minute a inceput sa-si "piarda echilibrul" avand momente in care se intorcea cu burta in sus. a fost momentul in care l-am bagat in frigider .....

precizez ca in tot acest timp femela nu avea nici o problema, facandu-si de lucru cu o bucata de castravete .... iar azi dimineata isi facea de lucru pe o buturuga.

schimburi de apa fac o data la 2 zile, cate 5 litrii, apa fiind tinuta cam 4 zile in sticle de plastic inainte de schimb. singurul test pe care l-am putut face a fost testul de NO2 care a iesit bine spre f. bine.

acvariul are un filtru intern aquael care merge non-stop, iar temperatura din acvariu este de 26 grade

ce se intampla? va avea si femela aceiasi soarta in cateva zile?

multumesc anticipat,
Cristi

erik
05-05-2006, 15:44
Moartea putea fi cauzata din mai multe probleme, da si tu mai multe detalii.Daca masculul a inceput sa inoate haotic dupa ce ai schimbat apa poate fi din cauza apei sau a temperaturii care era cu mult diferita de ce ai pus tu in acvariu.Apa trebuie lasata 2 zile intr-o galeata(de preferat) cu GURA cat mai larg deschisa nu in flacoane.Daca nu ai un aerator si acela ar putea fi motivul.Eu nu inteleg 2 lucruri :1. castravetele in acvariu :roll: :roll: :roll: iar al 2-lea este cum ai bagat pestele in frigider?

cristi_ionescu_79
05-05-2006, 15:56
apa o tin in sticle de 5 litrii, dar nu le umplu pana sus .. deci suprafata de contact cu aerul e mare ...
nu schimasem apa inainte de incident

ancistrusii manaca cu placere castraveti
bagarea pestelui in frigider .. e o metoda usoara de eutanasiere pt el ...

erik
05-05-2006, 17:26
Esti singurul de la care aud acest lucru insa poate ca pestele isi mai revenea sau macar il lasai vreo 2 zile si intrebai la un pet shop daca nu au ceva medicamente pentru acest lucru .Oricum mi se pare o chestie ciudata insa este solutia ta.

lupul-sur
05-05-2006, 17:45
nu isi revin din pacate sunt rezistenti dar cand cad nu ii mai scoli mie mi-au murit de doua ori ancistrusi: odata masiv cu restul acvariului de boala apoi cand am mutat dintr-un acvariu in altul