PDA

View Full Version : Probleme de sanatate caras auriu



ego
28-02-2011, 19:10
Salut,

Am un caras auriu de un an jumate. De mai bine de jumatate de an i-au aparut niste "bule" sub coada, de aceeasi culoare ca si solzii. Nu-l deranja deloc si dupa ce au crescut cam de dimensiunea unor bobite de orez au stagnat. Dupa simptome si ce am gasit pe net am identificat boala ca fiind Lymphocystis, descrierea potrivindu-se

The virus causes crusty grey-white lumps to develop on the skin and fins. These may affect freshwater or marine fishes, and sometimes take on the colour of the underlying skin. These lumps are clusters of enlarged cells.

Am inteles ca boala nu e letala si cum pe el nu-l deranja cu nimic, l-am lasat asa.
Problema e ca vreo saptamana l-am lasat cu o cunostinta si cand m-am intors bulele devenisera vinetii. Poate sunt eu paranoic dar mi se pare ca are si un fulg de ciuperca langa un opercul acuma. I-am pus albastru de metil pentru asta.
Colac peste pupaza, astazi cand schimbam apa si l-am scos din minciog una din bule s-a rupt. Nu a parut sa-l deranjeze.
Daca ajuta cu ceva cam asa e aspectul bulelor acum

http://fbx.ro/xzwdfzb54w58o3hf

Daca aveti sfaturi/critici sunt binevenite. Tot ce vreau e sa am un peste sanatos. Il am de prea mult timp ca sa-l las sa se duca fara vreo lupta.
Multumesc anticipat

bigdaddy
28-02-2011, 22:00
Incearca sera baktopur daca crezi ca sunt probleme bacteriene.

ego
01-03-2011, 01:13
Sa inteleg ca cel mai probabil bulele devenite vinete sunt semn de infectie?

rzv
01-03-2011, 20:03
Poza pe care ai descarcat-o nu este prea edificatoare. Incearca sa faci una mai clara.
Daca crezi ca boala e de natura infectioasa incearca ampicilina solutie injectabila 1g la 40 l timp de o saptamana si un tratament antibacterian in paralel, intr-un acvariu carantina evident. La 2-3 zile faci un schimb de apa 30-50% si refaci concentratia initiala.
Totusi nu te grabi pana nu ii pui un diagnostic corect.

ego
03-03-2011, 23:41
Raniile de sub coada arata mai bine. Nici nu mai au aspectul ala sangeriu. Intre timp l-am trecut pe sera omnipur dar se pare ca intradevar are o ciupercuta sub un solz. Sa-l tin pe omnipur in continuare sau sa-l trec pe un fungicid? Are cineva idee cat de eficient e omnipur in acest caz? Prospectul zicea ca trateaza si unele ciuperci dar nu sunt sigur cat de larg e spectrul. Nu am mai avut o problema de genul asta cu carasii pana acuma asa ca orice sfat e binevenit.