PDA

View Full Version : 2 little questions....

bakero
01-09-2007, 16:00
Salutare!Domnilor,sper sa nu par un idoiot,ca poate va intreb chestii care voua vi se par banale.
Deci,ia spuneti la baiatu', buturaga,pt un acvariu cu carasi tre sa fie din vreo specie anume de copac,sau orice.
Intr-o saptamana-doua imi va "iesii" un nou acvariu de vreo 280-300 L .Dupa ce fac ciclarea,pun pestii direct in el,sau mai scot apa si combin cu apa din acvriul existent?

Laurentiu Craciunas
01-09-2007, 16:03
1. Buturuga trebuie sa fie dintr-o specie nerasinoasa, indiferent de speciile de pesti care sunt in acvariu. (cu un Search ai fi gasit raspunsul, s-a mai discutat)

2. Dupa ciclare nu trebuie sa schimbi apa, poti introduce direct pestii urmand sa faci apoi schimburi conform cerintelor speciilor pe care le cresti.

Yogi
02-09-2007, 12:07
Buturuga o poti face din orice lemn. Mai putin rasinoase si eventual nici lemn cu continut mare de tanin. Eu am facut din diferite specii de prin curte...mar, par, vita de vie...si alte chestii gasite, habar nu am ce sunt.
Le-am fiert cu multa sare cate o zi doua...dupa care le-am lasat intr-un butoi cu apa cateva luni, cu niste pietre deasupra sa nu se ridice la suprafata. La un moment dat nu or sa mai pluteasca. Nu ma intrebati daca marul si parul au tanin, ca habar nu am. :lol:
Dar mai simplu e sa cumperi lemnele, dar si pe alea e bine sa le fierbi un pic, sa mai elibereze din substante...

amve
02-09-2007, 12:35
eu am un bonsai care tocmai s-a uscat si ma gandeam sa-l pun in noul meu acvariu dupa ce-l fierb bine si-l las o perioada in apa. Cum imi dau seama dc pot sa-l folosesc fara riscuri pt pesti? De fapt el inca nu este uscat total. Tulpina este inca verde.

Yogi
02-09-2007, 12:48
Pai lasa-l sa se usuce, sau il bagi la cuptor. Dupa aia il fierbi cu sare mult si bine. Dupa aia il tii in apa o luna-doua. Schimbi apa din cand in cand. Daca apa ramane curata pentru mult timp (nu se ingalbeneste...maro...)
cred ca poti pune lemnul in acvariu. Cat il tii in apa pune si o piatra ceva pe el sa stea sub apa. Problema e ca nu stii ce specie e bonsaiul...si nici ce contine...

bakero
02-09-2007, 13:11
Mmm...de cumparat,as cumpara da' mi se pare ca dai cat nu face,si in plus de asta,n-am gasit sa-mi placa,adica...vroiam eu intr-un fel,o chestie mai speciala,si imi era mai simplu sa tai dintr-un copac si s-o pun in acvariu.

Yogi
02-09-2007, 13:56
Pai asta-i faza, ca si eu vroiam mai mult niste crengi ramificate decat lemne gen mopani...mai incantat am fost de mangrova. Vezi ca in Hornbach au si de vita de vie parca...aratau bine.

amve
02-09-2007, 15:19
stiu sigur ca nu apartine rasinoaselor, deci ar tb sa fie bine. Buna ideea cu uscatul in cuptor! multumesc!
o sa fie greu sa astept 2 luni pana scapa de tanin!

bakero
03-09-2007, 12:52
Am gasit...exact ce vroiam!Am pus-o acuma la fiert.Cu albatru de metil cum e?Sa-i pun si d-ala?A?Ce ziceti?Si mai recomandati-mi ceva pt un nou acvariu :lol: niste pietris,care e mai bun?Plante...nu tin neaparat sa nu le manance carasii...nu ma derajeaza,daca ei se simt bine.... :lol: si daca are cineva un biotop cu carasi sau ceva de genu sa vad neste poze ceva....
Va multumesc!

usologig
03-09-2007, 16:18
fierbele doar cu sare si lasale cate 2-3 ore//eu unul le-am fiert de mai multe ori

bakero
06-09-2007, 15:38
Mai baieti...shi fete :lol: am fiert "buturuga de ori.A iesit ceva tanin din ea.Ideea in sine ca buturuga sa nu pluteasca nu?Nu e mai simplu s-o mai fierb de cateva ori decat s-o las in apa luna?Ce ziceti voi a?

Yogi
06-09-2007, 16:30
poti eventual sa legi de capetele ei niste pietre ceva, sa o tina pe fundul apei. sincer oricat le-am fiert tot a trebuit sa le tin mult in apa pana s-au lasat la fund din proprie initiativa...

bakero
09-09-2007, 01:10
A...vreau sa va mai intreb inca o chestie:taninul,subtanta aia maronie din lemn poate dauna pestilor?Ca mi-a zis unu ca lui i-au murit pestii de la aia,cu toate ca a fiert-o inainte....ce ziceti voi?

Gurytza_ta
09-09-2007, 12:28
lemnele se fierb pentru a elimina din tanin. nu se poate elimina tot, dar macar in mare parte. de-aia tre sa tii buturuga dupa ce o fierbi in apa pana nu mai pluteste si pana nu mai coloreaza apa. taninul scade ph-ul apei si de-aia pot muri pestii de la el.

bakero
10-09-2007, 09:18
Pai nu mai pluteste.Am fiert-o de vreo 5 ori.Si nu mai pluteste.O mai tin in apa acuma?A ?Ce sa fac ?

Gurytza_ta
10-09-2007, 19:15
daca o tii in apa si inca se coloreaza apa de la ea de la o zi la alta, mai trebuie tinuta in apa, cu schimburi zilnice de apa.

florinmacri
11-09-2007, 17:54
Salut, eu am folosit cu succes radacini de arin, de pe malul riurilor, cu un aspect extraordinar. Iar cu plutitul am rezolvat cu niste talpi din placa de PVC de 10/10 cm peste care am turnat nisip.

White_wolf
02-01-2008, 18:24
am niste lemne de la rau, nu stiu exact cat au stat in apa, dar sunt alb-gri la culoare....dupa ce le fierb si le fac sa nu se mai scufunde, trebuie sa le mai tin o luna -2 in apa?

edit: :lol: sorry, sa nu mai pluteasca....

andreic
02-01-2008, 18:59
Daca sunt uscate de cat au stat si nu sunt de conifere, curata-le se scoarta si baga-le fara grija in acvariu.

White_wolf
02-01-2008, 20:50
Coaja n-au, mc.